Realizując program szkolenia, kadeci klas mundurowych im. Ułanów Karpackich wzięli udział w kolejnym już z kolei obozie wojskowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Strzelecko-Obronne Gubiński Klub Sportowy Pionier. Szkolenie odbywało się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.
Zajęcia odbyły się we współpracy z instruktorami z ośrodka szkolenia poligonowego w Biedrusku. Kadeci byli zakwaterowani w koszarach i realizowali tam porządek dnia obowiązujący w jednostce. Dni rozpoczynały się poranną zaprawą fizyczną, uczniowie brali udział w apelach, a posiłki spożywali w stołówce żołnierskiej.
W tym roku zajęcia obejmowały m. in. naukę podstaw topografii i nawigacji w terenie oraz korzystanie z przenośnych radiostacji wojskowych. W kolejnych dniach ćwiczenia odbywały się również z wykorzystaniem nowoczesnych trenażerów, czyli Śnieżnika i Jaskra. Pierwszy symuluje strzelanie bojowe z prawdziwej broni palnej, a drugi jazdę pojazdem wojskowym KTO Rosomak. Kadeci wzięli również udział w ćwiczeniach taktycznych, w których skład wchodziło kopanie okopu pojedynczego żołnierza do strzelania z pozycji leżącej oraz nauka poruszania się i walki w szyku „szachownica”. Nie mogło również zabraknąć toru przeszkód OSF, z którym kadeci poradzili sobie bez większych problemów.
Podsumowaniem szkolenia były zawody, w których kadeci wzięli udział podzieleni na cztery drużyny. Zawody były podzielone na cztery konkurencje: marsz na orientacje, kopanie okopu do strzelania w pozycji leżącej, przygotowanie do pracy radiostacji przenośnej i czołganie się z skrzynką amunicji. Rywalizacja była bardzo zacięta, a różnice w wynikach bardzo małe.
Mimo, że nie było to pierwsze szkolenie poligonowe kadetów naszej szkoły to nadal potrafiło ono przysłowiowo „dać w kość”, a sami kadeci utrwalili i poszerzyli wiedzę oraz umiejętności z poprzednich szkoleń.
Ośrodek ćwiczeń OC Biała Góra znajdujący na brzegach Odry, tuż obok Krosna Odrzańskiego, stał się dla naszych kadetów areną umożliwiającą praktyczne sprawdzenie i doskonalenie umiejętności pokonywania szerokiej przeszkody wodnej. W tym roku, rzeka Odra w miejscach przeprawy ma około 180 metrów szerokości, głębokość sięga do 5 metrów. Nurt wody wacha się od 1,6 do 1,8 m/s, co ma istotny wpływ na przeprawiany sprzęt.
Młodzież poznała ciężki sprzęt inżynieryjny wykorzystywany w wojsku do przepraw desantowych a także do przewożeniu ludzi podczas powodzi. Żołnierze zaprezentowali możliwości amfibii na Odrze. Główną atrakcją szkolenia była przeprawa przez Odrę na transporterach Amfibia (PTS). Dla uczniów było to niesamowite przeżycie, które na długo pozostanie w ich pamięci i chętnie podczas kolejnych szkoleń powrócą na Białą Górę by jeszcze raz uczestniczyć w podobnych zajęciach.
GaleriaW dniu 21 kwietnia uczniowie z klas o profilu wojskowym szkolili się w Gubinie na obiektach Stowarzyszenia PIONIER. Zajęcia prowadzone były przez kadrę żołnierzy batalionu logistycznego z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Tematyka zajęć obejmowała głownie szkolenie chemiczne, gdzie każdy kadet nauczył się zakładać maskę pgaz MP-5, MP-6, oraz zakładania i przebywania w odzieży ochronnej oraz szkolenie saperskie na którym uczniowie doskonalili się w ustawianiu pojedynczej miny ppanc. i ustawianiu pola minowego. Wszyscy wykonali okop strzelecki dla pojedynczego strzelca. Dodatkowym elementem szkolenia była walka wręcz i nauka chwytów samoobrony.
Od początku roku szkolnego kadeci klas mundurowych uczą się żołnierskiego rzemiosła pod okiem doświadczonych instruktorów z 4pułku przeciwlotniczego i 5 bsap. Po wielu zajęciach teoretycznych przyszedł czas na pierwsze praktyczne sprawdzenie umiejętności strzeleckich. Pierwsze zajęcia praktyczne, oczywiście bez amunicji, miały na celu nauczyć elewów właściwego posługiwania się bronią oraz przyjmowania postaw strzeleckich. Dopiero po osiągnięciu tych umiejętności, każdy z nich mógł uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się we wtorek 29 marca, na strzelnicy garnizonowej 5 batalionu saperów. Tego dnia kadeci, pod okiem kadry z 5bsap, odbyli pierwsze strzelanie. Prowadzenie ognia w postawie leżącej, z wykorzystaniem podpórki, do celu stałego z kbs BERYL,. Kierownik strzelania na poszczególnych osiach zwracał uwagę na każdą czynność wykonywaną przez uczniów. Na bieżąco korygował błędy, po to, aby kadeci mogli osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dla niektórych strzelanie było dość łatwe, innym sprawiło nieco więcej trudności. Jedno jest pewne, każdy z kadetów, którzy uczestniczyli w szkoleniu, będzie pamiętał ten dzień, kiedy po raz pierwszy mógł załadować do magazynka amunicję i wycelować do tarczy.
Najlepszymi strzelcami na pierwszych bojowych zajęciach ze Szkolenia Ogniowego byli:
Oprócz strzelania na zajęciach realizowany był szereg zagadnień, które powinny być stale doskonalone przez uczniów klas mundurowych. Wykonywanie norm ze szkolenia bojowego, zapoznali się ze sposobem ustawiania i unieszkodliwiania min ppanc., doskonalili walkę wręcz i elementy udzielania pierwszej pomocy na polu walki.
Przez kolejne miesiące, zajęć ze Szkolenia Ogniowego na pewno nie zabraknie. kadeci będą uczyć się strzelać do celów stałych i ukazujących się, w postawie leżącej oraz klęczącej, a także do tarczy na punkty. Umiejętności kadetów zostaną zweryfikowane wielokrotnie. Ci, którzy osiągną najlepsze wyniki na pewno będą usatysfakcjonowani.
W dniu 9 marca uczniowie z klasy I i II liceum o profilu wojskowym szkolili się w Gubinie na obiektach Stowarzyszenia PIONIER. Na zajęciach z łączności zapoznali się z budową i użytkowaniem przewodowych i bezprzewodowych środków łączności stosowanych na polu walki. Kadeci uczyli się z budowy i przegotowania do pracy radiostacji UKF typu RRC 9200 i telefonów polowych AP82. Praktycznie prowadzili pracę w kierunku i w sieci radiowej oraz prowadzili rozbudowę przewodowej sieci telefonicznej. Największym zainteresowaniem cieszyło się prowadzenie rozmów zgodnie z zasadami korespondencji radiowej.
Zajęcia z terenoznawstwa obejmowały pracę z mapą wojskową w terenie, czytanie mapy i porównanie z rzeczywistym terenem. Doskonalili posługiwanie się busolą, GPS oraz podręcznymi przyrządami pomiarowymi. Obliczali na mapach azymuty i opracowywali szkice drogi marszu.
Kolejne zajęcia wojskowe w ramach szkolenia OPW przewidziane są na początku kwietnia i będą obejmowały szkolenie saperskie.
Dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego zaprosił uczniów pierwszej klasy wojskowej na organizowany przez sekcję wychowania fizycznego Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w Czerwieńsku.
Impreza ta jest wydarzeniem ogólnopolskim i odbywa się w wielu miastach całego kraju. Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Czerwieńsku mieli do pokonania 1963 metry, ta liczba stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek - podkreślali organizatorzy wydarzenia.
Bieg, oprócz popularyzacji biegania jako formy aktywności oraz promocji zdrowego stylu życia ma także na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz rozpowszechnianie wiedzy i podtrzymywanie świadomości historycznej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych.
Na zakończenie uroczystości ppłk Piotr Jaraczewski zastępca dowódcy 4ZPplot podziękował wszystkim kadetom klasy wojskowej za godne reprezentowanie szkoły. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia biegu, medal oraz pamiątkową koszulkę.