Szkoła promująca zdrowie

“Uważam, że największym darem,

jaki możesz dać swojej rodzinie i światu,

jest zdrowy Ty.”

Promocja zdrowia - co to jest?

Nasze zdrowie jest w naszych rękach, żeby o nie dbać musimy mieć wiedzę i świadomość. Będziemy starali się promować i podejmować takie działania, które w swoim zakresie zapobiegają chorobom oraz poprawiają i wzmacniają nasze zdrowie.

Pamiętaj:

- Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i zarobkom, satysfakcji z życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego, twórczego życia.

- Zdrowie jednostki ma wiele wymiarów (fizyczny, psychiczny, społeczny, duchowy, seksualny) i zależy od wielu czynników w środowisku fizycznym (naturalnym i stworzonym przez ludzi), społecznym i ekonomicznym. Na wiele tych czynników ludzie mogą mieć wpływ.

- Sami podejmujemy decyzje w sprawach swojego zdrowia i ponosimy odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi w swoim otoczeniu.

- Warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo i zaangażowanie jak największej liczby członków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane z ludźmi, a nie dla ludzi. W szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników i uczniów (rzeczywiste, a nie pozorne) oraz współpraca z rodzicami uczniów.

Chcemy być szkołą promującą zdrowie.

Czyli taką, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,

- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE 2021/22

Zdrowy styl życia - tygodniowy plan działań (prezentacja)

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE 2023/2024