• Zapraszamy

  • Rekrutacja do LO

    11 maja 2026 r.  rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

    Zasady i harmonogram rekrutacji znajdują się w zakładce Rekrutacja. 

    Zapraszamy do naszego liceum!

  • Brązowa Europejska Szkoła Praworządności RP 2026

    Nasze Liceum Ogólnokształcące zdobyło w 2026 r. tytuł Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności RP.

    Ogólnopolski Ranking Olimpijski Europejskich Szkół Praworządności RP to zestawienie wyników szkół ponadpodstawowych w społeczno – prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych organizowanych przez różne podmioty, w tym i przez SEO COPTIOSH. Ów ranking jest prowadzony przez  SEO COPTIOSH oraz Białostockie Centrum Edukacji.

    Brązowe Szkoły należą do placówek, w których edukacja społeczna, prawna i historyczna jest na wysokim poziomie.

  • Dar od Fundacji WOŚP

    Dzisiaj dotarła do szkoły wyjątkowa przesyłka od Fundacji WOŚP - modułowy plecak ratowniczy z bogatym wyposażeniem. Będzie nam służył w czasie zawodów sportowych i szkolnych wycieczek. Nasza szkoła objęta jest Programem Edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować, a nasi uczniowie, szczególnie z klas I-III, systematycznie pozyskują wiedzę w zakresie pierwszej pomocy i regularnie trenują swoje umiejętności. Każdy przeszkolony uczeń otrzyma na świadectwie stosowną adnotację opatrzoną hologramem. 

    Apteczka - plecak jest darem dla szkoły za aktywne organizowanie działań edukacyjnych oraz inicjatyw związanych z Programem RUR.

  • Zdrowo i piknikowo w klasie pierwszej

    Korzystając z pięknej pogody, uczniowie klasy I SP wybrali się na piknik do Parku im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy ulicy Królewskiej. Na rozłożonych w cieniu drzew kocach dzieci wspólnie delektowały się zdrowymi przekąskami, a na zakończenie każdy mógł skosztować pysznego gofra z „chmurką”.

    Nie zabrakło również aktywności ruchowych – uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych i świetnie bawili się na placu zabaw. Podczas wyjścia przypomnieli sobie także zasady bezpiecznego poruszania się po mieście, które z pewnością przydadzą się podczas zbliżających się wakacji.

    To był dzień pełen uśmiechu, ruchu i wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu.

  • Kreatywne lekcje języka polskiego

    W czerwcu na lekcjach języka polskiego uwolniliśmy swoją kreatywność.
    Uczniowie klasy drugiej liceum szukali inspiracji w Miejskiej Bibliotece a potem pełni pomysłów stworzyli komiksy do lektur. Zmienna czerwcowa pogoda zainspirowała nas do stworzenia graficznych wierszy, a trudna obozowa literatura do zabawy z blackout poetry.

    Chcę umrzeć przy Julii

    Lalka

    Zbrodnia i kara

    Zbrodnia i kara

     

  • K. I. T. Czerwiec 2026

    Czerwcowy (ostatni w tym roku szkolnym) numer gazetki jest już dostępny. Znajdziecie w nim relację z 63. Wiosny nad Nysą. Poznacie kulisy pracy gubińskiej grupy AMOK. Jest też tekst o wagarowaniu, ciekawa propozycja wycieczki do Krakowa. A ponieważ już za chwilę rozpoczną się wakacje, Hania przypomina o kilku ważnych rzeczach. Pozostałe treści odkryjecie sami. Zapraszamy do lektury. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.

    Dziękujemy Czytelnikom i sympatykom K.I.T.-u za wspólny rok. Wszystkim życzymy pięknych i bezpiecznych wakacji!

    Zespół redakcyjny

     

  • Wymiana młodzieży w Libercu

    W dniach 15–17 czerwca 2026 r. grupa uczniów z polskiego, niemieckiego oraz czeskiego liceum uczestniczyła w międzynarodowej wymianie uczniowskiej „Trójstronny Dialog Młodzieży”, która odbyła się w Libercu w Czechach. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach transgranicznej współpracy punktów Europe Direct InformationszentrumGuben, Eurocentrum Europe Direct Liberec oraz Europe Direct Zielona Góra. W wymianie wzięło udział 14 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, 14 uczniów z Pestalozzi Gymnasium oraz 14 uczniów ze szkoły średniej w Libercu.

    Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili szkołę średnią o profilu prawniczym Právní akademie, s.r.o. w Libercu. Wizyta studyjna pozwoliła zajrzeć za kulisy czeskiego systemu edukacji, zobaczyć, jak wygląda codzienność uczniów u naszych południowych sąsiadów, oraz porównać ją z doświadczeniami młodzieży z Polski i Niemiec.

    Kolejnym punktem programu były warsztaty integracyjne, zakończone debatą młodzieżową na tematy istotne dla młodych ludzi, niezależnie od granic państwowych. Uczniowie pracowali w trójnarodowych grupach, opracowując konkretne postulaty i rekomendacje, które następnie prezentowali na forum.

    Drugiego dnia grupa udała się do stolicy Czech – Pragi. Głównym punktem programu była wizyta w centrum multimedialnym Europa Experience, gdzie młodzież miała okazję zajrzeć za kulisy funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej, poznać ich rolę oraz porozmawiać o wyzwaniach i możliwościach, jakie stwarza europejska współpraca.

    Na zakończenie dnia uczestnicy zwiedzali Pragę, poznając jej historię i kulturę oraz odwiedzając najbardziej charakterystyczne miejsca, takie jak klimatyczne Stare Miasto, liczne mosty na Wełtawie czy punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Hradczan.

    Ostatniego dnia uczestnicy odwiedzili Technical University of Liberec (TUL), gdzie poznali ofertę edukacyjną uczelni, kierunki studiów oraz możliwości rozwoju naukowego i zawodowego. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się o programach wymiany studenckiej, w tym Erasmus+, a także o możliwościach udziału w międzynarodowych projektach edukacyjnych realizowanych we współpracy z partnerami z całego świata.

    Wizyta na uniwersytecie była inspirującym zakończeniem kilkudniowego spotkania młodych ludzi z Polski, Niemiec i Czech. Pokazała, jak wiele możliwości daje współpraca ponad granicami oraz aktywne uczestnictwo w inicjatywach europejskich.

  • Budżet obywatelski

    Oprócz nauki czytania, pisania i liczenia, szkoła podstawowa ma za zadanie także przygotować i zachęcać uczniów do podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego oraz kształcić i rozwijać postawy patriotyczne, w tym także patriotyzm lokalny.

    Wychowawczyni klasy 3A SP Kamila Ziemann-Żuk, by spełnić to zadanie postanowiła zaangażować uczniów swojej klasy w głosowanie nad projektem, który zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego w Gubinie. Najpierw na zajęciach dzieci dowiedziały się czym jest budżet obywatelski oraz poznały projekty, na które można zagłosować. Następnie w Urzędzie Miasta uczniowie pobrali karty do głosowania i wypełnili je podczas lekcji. Każdy zagłosował wg własnego uznania. Karty wymagały podpisu rodzica, więc zanieśli je do domu. Ostatniego dnia trwania głosowania uczniowie podpisane karty do głosowania zanieśli do Urzędu Miasta Gubina.

    Z takich zajęć praktycznych dzieci nauczyły się, że mają wpływ na środowisko lokalne, w którym żyją i że należy korzystać z prawa do głosowania, które im przysługuje.

  • Uczyli pierwszej pomocy

    W środę 17 czerwca gościliśmy w naszej szkole grupę sześciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 3 w ramach projektu " Od przedszkolaka do uczniaka". Było to już ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym.

    Tym razem przedszkolaki wraz z uczniami klasy trzeciej wzięły udział w nauce pierwszej pomocy. W tajniki ratowania ludzkiego życia wprowadziła dzieci pani Dorota Balczyńska, która od wielu lat realizuje program edukacyjny WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować. Sześciolatki miały możliwość nauczyć się sprawdzania oddechu i układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej. Pomocą służyli im już wcześniej przeszkoleni trzecioklasiści. Wszyscy powtórzyli sobie zasady RKO i przećwiczyli je na fantomach. Rozmawialiśmy również o bezpiecznych wakacjach, tamowaniu krwotoku z nosa i usztywnianiu złamanej ręki.

    Zajęcia pierwszej pomocy w przedszkolach i klasach początkowych są niezwykle istotne, ponieważ od najmłodszych lat kształtują w dzieciach postawę moralnego obowiązku niesienia pomocy, wyposażają je w wiedzę i schematy niezbędne do ratowania życia. Kształtują również empatię i wrażliwość na człowieka, a w samych dzieciach przełamują również lęki i budują pewność siebie.

  • Pro Arte

    W dniach 16–17 czerwca 2026 roku Zielona Góra stała się lubuską stolicą młodych talentów. To właśnie tam, na nowoczesnej scenie Centrum Kreatywnej Kultury, odbył się prestiżowy Finał Wojewódzki Festiwalu Piosenki w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2026.

    Z dumą informujemy, że naszą szkołę w tym wyjątkowym wydarzeniu reprezentowały dwie niezwykle utalentowane uczennice: Maja Nowakowska oraz Ania Walot. Dziewczęta zaprezentowały niezwykle wysoki poziom artystyczny, dostarczając zgromadzonej publiczności oraz profesjonalnemu jury wielu niezapomnianych wzruszeń.

    O tym, jak wielkim wydarzeniem był ten festiwal, świadczy również zainteresowanie mediów. Występ jednej z naszych reprezentantek przyciągnął uwagę ekipy telewizyjnej – fragment jej koncertu został zarejestrowany i wyemitowany przez TVP3 Gorzów Wielkopolski w głównym wydaniu „Informacji Lubuskich”. To niesamowite wyróżnienie i wspaniała promocja talentu naszych uczniów na całe województwo!

    Gratulujemy Wam przepięknych występów, odwagi na scenie i serca, które włożyłyście w każdy wyśpiewany dźwięk. Życzymy Wam niesłabnącej pasji, kolejnych wspaniałych sukcesów wokalnych oraz spełnienia wszystkich muzycznych marzeń!

  • Malinowy Zakątek

    15 czerwca uczniowie klasy II i III SP wybrali się na wycieczkę do Zajazdu Malinowego w Wielotowie. Choć poranek nie zapowiadał się zbyt optymistycznie, pogoda szybko się poprawiła i już wkrótce mogliśmy cieszyć się ładnym dniem pełnym atrakcji. Po przyjeździe serdecznie przywitała nas właścicielka gospodarstwa, która zaprosiła dzieci do wspólnego odkrywania uroków życia na wsi.

    Ważnym zadaniem było karmienie zwierząt. Uzbrojeni w wiaderka i karmę uczniowie z wielkim zaangażowaniem opiekowali się mieszkańcami zagrody, a radość z bliskiego kontaktu ze zwierzętami była ogromna. Wiele emocji dostarczyła także przejażdżka ciągnikiem. Podczas podróży wśród pól plantacji, m. in. szparagów, dzieci mogły podziwiać piękno okolicy, a dla wielu z nich była to pierwsza taka przygoda. Z przyczepy co chwilę dobiegały śmiechy, okrzyki radości i pełne zachwytu komentarze. Trudno było nie zauważyć, że właśnie ta atrakcja skradła serce uczestników wycieczki. Nic dziwnego, że po powrocie pojawiły się prośby o jeszcze jedną przejażdżkę.

    Wesoło upływał czas również na placu zabaw, gdzie dzieci mogły aktywnie spędzić czas. Nie zabrakło w dalszym ciągu troski o zwierzęta. Uczestnicy wycieczki donosili im słomę i obserwowali ich codzienne życie. Wkrótce przyszedł czas na smaczny posiłek oraz sok malinowy, który doskonale nawiązywał do nazwy odwiedzanego miejsca. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta na plantacjach truskawek. Uczniowie poznali ciekawostki związane z ich uprawą, a następnie samodzielnie zbierali do kobiałek dojrzałe owoce. Własnoręcznie zebrane owoce smakowały wyjątkowo. Po niecodziennej pracy finałem pełnej atrakcji wycieczki były lody z bitą śmietaną i świeżymi truskawkami.

    Czas upłynął szybko, wycieczka do Zajazdu Malinowego okazała się nie tylko wspaniałą zabawą, ale także ciekawą lekcją przyrody i życia na wsi.

     

  • Wykorzystanie AI w nauce - możliwości i zagrożenia

    Dnia 11-go czerwca uczniowie klas politechnicznych i biologiczno-chemicznych wzięli udział w ciekawym 3- godzinnym spotkaniu realizowanym w ramach współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Zielonogórskim.

    Spotkanie -  wykład i warsztaty prowadzone były przez uczestników Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Technicznych UZ – mgr inż. Bartosza Siwczyka i mgr inż. Aleksandra Bączyka. Celem wykładu było przybliżenie uczniom tematyki wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce. Podczas tego wystąpienia przedstawiono nie tylko możliwości , jakie daje AI, ale także zagrożenia z jakimi się wiąże. W trakcie zajęć zapoznano licealistów z różnymi modelami AI.

    Przeprowadzono również warsztaty praktyczne, podczas których uczniowie mogli nauczyć się w jaki sposób "rozmawiać" z AI, aby w pełni wykorzystywać możliwości wybranych modeli.

    Zajęcia przebiegały w miłej, serdecznej i pełnej otwartości atmosferze. Jesteśmy wdzięczni władzom uczelni i władzom Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych za tę wieloletnią i cykliczną współpracę.

  • Karta rowerowa

    12 czerwca 2026 roku dziewięcioro uczniów z naszej szkoły otrzymało pierwsze w swoim życiu „prawo jazdy”.

    Aby zdobyć kartę rowerową uczniowie najpierw musieli zdać egzamin teoretyczny- TEST- w wersji elektronicznej. Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu mogły przystąpić do części praktycznej, czyli jazdy na rowerze z uwzględnieniem znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

    Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali zaproszeni policjanci z Komisariatu Powiatowego Policji (wydział drogowy) w Krośnie Odrzańskim.

    Szczęśliwi posiadacze karty rowerowej to: z klasy IV: Oliwier Kalinowski, Stanisław Kwapich, Jakub Ziółkowski; Aleksander Lis- kl. V; Wojciech Józwak- kl. VI; Nadia Kwincińska- kl. VII; Wiktor Szostak- kl. VIII oraz z klasy I LO: Lena Drozdowska i Kalina Baryluk.

    Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!

  • Dzień wakacyjny

    3 czerwca w naszej szkole odbył się ostatni w tym roku szkolnym Wakacyjny Dzień Tematyczny. Mimo deszczowej pogody uczniowie nie zawiedli i z ogromnym zaangażowaniem przygotowali kolorowe wakacyjne stylizacje. Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć barwne koszule, słomiane kapelusze oraz różnorodne akcesoria do pływania, które wprowadziły wszystkich w letni nastrój.

    Już wkrótce Samorząd Uczniowski ogłosi zwycięską klasę, która przez cały rok wykazywała się największym zaangażowaniem i najaktywniej uczestniczyła w Dniach Tematycznych.

  • „Jak nie czytają, jak czytają”

    Nasi uczniowie uczestniczyli  w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gubinie. Udowodniliśmy, że książka to świetny sposób na relaks, a czytać można w każdym miejscu!

    Nasza przygoda rozpoczęła się w niezwykłej scenerii ruin gubińskiej fary. W surowych, historycznych murach licealiści czytali przyniesione ze sobą, ulubione książki.

    Wydarzenie miało też wyjątkowy akcent regionalny. Pan Waldemar Pawlikowski przybliżył młodzieży postać Tadeusza Raczkiewicza – legendarnego polskiego twórcy komiksów (m.in. serii o Tajfunie), który przez lata żył i tworzył właśnie w Gubinie.

    Zwieńczeniem akcji było konkretne działanie dla lokalnej społeczności. Wszyscy udali się na gubińską Wyspę Teatralną, gdzie  wkopano nową budkę bookcrossingową. Dzięki niej każdy spacerowicz będzie miał darmowy dostęp do lektury na świeżym powietrzu!

    Dziękujemy MBP w Gubinie za zaproszenie i świetną organizację tego inspirującego dnia.

  • Hop i siup

    W czwartek 11 czerwca uczniowie klasy 3A SP pojechali wypróbować nowo otwartą strefę w sali zabaw Hop Siup w Zielonej Górze. Zjeżdżali z nowych zjeżdżalni, skakali na trampolinach, przylepiali się jak pająki do specjalnej sieci. Prawdziwą integrację dzieci było widać jednak na "starej" części sali, gdzie wszyscy uczniowie wygłupiali się na gigantycznej poduszce. Zadowoleni i zmęczeni trzygodzinną zabawą, wrócili do Gubina.

  • Poznajemy gazetkę szkolną K.I.T.

    Uczniowie I klasy SP na zajęciach w Akademii Malucha poznawali gazetkę szkolną K.I.T.. Odbyły się one w dwóch grupach. W bibliotece dzieci pracowały pod opieką pani S. Krygowskiej, a w sali lekcyjnej - pani A. Tyl.  Na początku należało rozwiązać krzyżówkę, co pozwoliło odczytać jej tytuł. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali wersje papierowe i elektroniczne szkolnego pisemka. Wypełniali także kartę pracy, na której wpisywali, co ich zainteresowało w gazetce oraz o czym chcieliby przeczytać w kolejnych numerach. Zajęcia były bardzo intensywne. Dostarczyły uczniom wielu pozytywnych emocji.

  • Festyn rodzinny

    8 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się radosny Festyn Rodzinny dla uczniów klas 1–3 SP oraz ich najbliższych. Wydarzenie zgromadziło wielu uczniów, rodziców, rodzeństwo i gości, którzy wspólnie spędzili czas w atmosferze zabawy i integracji.

    Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich uczestników przez Panią Dyrektor Małgorzatę Kijewską. Następnie każda z klas 1–3 SP zaprezentowała przygotowany program artystyczny. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze z elementami inscenizacji, a także prezentowali swoje umiejętności gry na instrumentach. Występy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

    Po części artystycznej na uczestników czekało wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce, na których dzieci mogły aktywnie spędzać czas. Nie zabrakło również pysznych ciast, lodów i popcornu. Wiele emocji dostarczyła loteria fantowa, w której można było zdobyć ciekawe nagrody.

    Podczas festynu wykonywano kolorowe tatuaże i efektowne warkoczyki. Dużą popularnością cieszyło się także stanowisko malowania kamieni, gdzie dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność i tworzyć niepowtarzalne prace.

    Festyn Rodzinny był doskonałą okazją do wspólnej zabawy, integracji oraz spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

    Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców za ich wsparcie, pomoc i zaangażowanie w przygotowanie festynu. Dzięki Państwa życzliwości i współpracy mogliśmy wspólnie stworzyć to wyjątkowe wydarzenie.

  • Dzień Dziecka na wesoło

    Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV i V naszej szkoły wzięli udział w radosnym festynie pełnym atrakcji i wspólnej zabawy. Na szkolnym boisku stanął kolorowy zamek dmuchany, który od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Skoki, zjazdy i salwy śmiechu tworzyły atmosferę prawdziwego święta.

    Nie zabrakło zdrowych przekąsek oraz lodów, które przygotowali Rodzice obu klas. Wszyscy uczestnicy mogli również skosztować kiełbaski z grilla. 

    Ogromne podziękowania należą się zaangażowanym rodzicom z klasy 4 i 5 Szkoły Podstawowej, którzy aktywnie włączyli się w organizację wydarzenia. Dzięki ich pomocy festyn przebiegł sprawnie, a dzieci mogły cieszyć się wieloma atrakcjami i miło spędzić Dzień Dziecka. 

    To był dzień pełen uśmiechów, dobrej energii i wspólnej radości. 

    Radzie Rodziców dziękujemy za finansowe wsparcie przedsięwzięcia.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć