W dniu 27 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Konik Szachowy Ekstra". Konkurs odbywa się w wyjątkowej formule, która pozwala poczuć prawdziwy klimat szachowej rozgrywki. Polegał on na równoczesnym rozwiązaniu 30 zadań szachowych w ciągu 60 minut przez uczniów w całej Polsce.
W konkursie uczestniczyło 24 uczniów ze wszystkich klas ZSO, którzy otrzymali dyplomy, naklejki i breloczki figur szachowych. Wyniki poznamy pod koniec kwietnia. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!
27 marca to święto teatru. Tradycyjnie włączamy się w jego obchody. Tegorocznym motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Teatru w ZSO był najmniejszy teatr świata- Teatrzyk Zielona Gęś. Tego dnia uczniowie czytali z podziałem na role teksty K. I. Gałczyńskiego ze zbioru Teatrzyk Zielona Gęś. Zapoznawali się z sylwetką autora. Ćwiczyli kompetencje, m.in. wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji za pomocą narzędzi TIK, dostrzegali w tekstach poety groteskę, humor, aluzje literackie, dyskutowali o poznanych utworach.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy do najmniejszego teatru świata.
Pierwszy dzień wiosny symbolizuje rozpoczęcie pory roku pełnej nowego życia, radości, zabawy i niesamowicie pozytywnej energii. Tak też było tego dnia w naszej szkole. Na uczniów czekało wiele różnorodnych atrakcji, które miały zachęcić dzieci i młodzież do bezpiecznego i zarazem wartościowego spędzania czasu w szkolnych murach.
Uczniowie klas I – V SP uczestniczyli w uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Wstępem do tego wydarzenia było przedstawienie przygotowane przez uczniów kl. IV SP. Spektakl podkreślał korzyści wynikające z czytania książek oraz promował zdrowy styl życia. Na pamiątkę pasowania najmłodsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz wyprawkę czytelniczą przekazaną szkole w ramach kampanii społecznej Mała książka – wielki człowiek.
Następnie uczniowie klas I-III SP w barwnym i radosnym pochodzie z Marzanną głośno przegonili zimę i powitali wiosnę!
W drodze powrotnej zatrzymali się na kiermaszu charytatywnym przy SP nr 4, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tam zakupili pyszne ciasta i zdrowe soki, wspierając szczytny cel. Na zakończenie dnia na dziedzińcu czekało na nich ognisko z kiełbaskami, kocyki, gry i zabawy.
Dla uczniów klas starszych SU zorganizował konkurs na Miss i Mistera Wiosny. Uczniowie z klas VIII SP oraz I – III LO zaprezentowali swoje kreatywne stylizacje, wykazując się pomysłowością i oryginalnością. Każdy uczestnik miał okazję przedstawić swój strój oraz zaprezentować się w wyjątkowy sposób. Podczas konkursu przyznano dwie nagrody: tytuł Miss/Mistera Wiosny oraz Nagrodę Publiczności. W obu kategoriach zwyciężyła Estera Wiśniewicz wraz ze swoimi pomocnicami z klasy IIb, które zachwyciły zarówno jury, jak i publiczność. Gratulujemy zwyciężczyni i dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną zabawę oraz wiosenną atmosferę!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był też okazją, by zmierzyć się z bykami. Nie takimi prawdziwymi, ale takimi ortograficznymi. Trzyosobowe drużyny z klas licealnych i podstawowych dzielnie walczyły w ortograficznym rodeo. Nie było łatwo. Do finału doszły ze szkoły podstawowej klasy czwarta i ósma, z liceum IIc i IIIb. W tym roku bezkonkurencyjne były drużyny z klasy VIII SP - Ola Miś, Maja Naudziunas i Julka Zawada oraz z klasy IIc LO - Natalia Dalecka, Emilia Murowicka i Robert Grudziak.
Podczas, gdy klasowe drużyny rozwiązywały trudne ortograficzne zadania, kibicująca swoim kolegom widownia (damska część społeczności uczniowskiej) brała udział w ogólnym quizie ortograficznym. Mistrzynią ortografii została Klaudia Malczyk z klasy IIIb.
Wszystkim znawcom ortografii GRATULUJEMY.
Nasi uczniowie, układając ortograficzne rymowanki, podpowiadają, jak zapamiętać poprawną pisownię:
Gdy twe imię, gdy twa nazwa
wielka litera, by tu wlazła.
Gdy twe miejsce zamieszkania,
duża litera ci się kłania.
Gdy używasz nazwy własne,
tam litery nie są ciasne.
A gdy rozpoczynasz zdanie,
już sam się domyśl, co się stanie.
Gdy nie z czasownikiem stoi
pisać osobno je przystoi
lecz gdy z przymiotnikiem w parze
razem pisze się w naszej gwarze,
z rzeczownikiem jak z rodzeństwem
raz jest jakby przeciwieństwem
raz osobno a raz razem
więc uważaj drogi panie,
bo „nie” zmienia całe zdanie.
Ą się często w om zamienia,
ę w czasownikach się nie zmienia.
Piszę, robię ZAPAMIĘTAJ!
Błędu nigdy nie popełniaj.
Męska część licealistów rywalizowała w tym czasie w sportowych rozgrywkach w koszykówkę i siatkówkę pod okiem wuefistów.
W odpowiedzi na zaproszenie uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gubinie grupa świetlicowa Pani Kingi Adamskiej zwiedzała wystawę w Galerii Gubińskiego Domu Kultury. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki. Organizatorzy oprócz uczty duchowej przygotowali również coś smakowitego dla odwiedzających. Uczniowie zwiedzili wystawę i skosztowali pysznych wypieków. Mieli również okazję zobaczyć, w jaki sposób możemy solidaryzować się z osobami z niepełnosprawnością. To była ważna lekcja tolerancji i empatii dla dzieci.
Opiekę nad uczniami pełniły Panie: Kinga Adamska oraz Magdalena Midzio.
W związku z „dniem wagarowicza” także GDK zorganizował dla uczniów gubińskich szkół ciekawe przedsięwzięcia. Nasi szóstoklasiści wzięli udział w rywalizacji międzyszkolnej w przygotowywaniu Marzanny, gdzie zajęli drugie miejsce. Natomiast licealiści z klasy pierwszej uczestniczyli w grze terenowej przygotowanej przez Grupę Otwarte oraz pokazie filmu w sakli widowiskowej GDK.
Mnogość i różnorodność atrakcji oferowanych w tym jakże radosnym dniu sprawiła, że pierwszy dzień wiosny 2025 roku w ZSO był wspaniałą okazją do zabawy i integracji uczniów oraz nauczycieli.
Uczennica klasy III c Oliwia Korczak 21 marca wzięła udział w centralnym etapie XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Wraz ze 159 uczestnikami walczyła o zaszczytny tytuł laureata i udało się! Tytuł laureatki otwiera drzwi na wybrane kierunki na uniwersytetach w Polsce, ponieważ jedną z nagród jest symboliczny indeks.
Organizatorzy olimpiady zadbali również o atrakcje dla uczestników: najpierw odbyło się spotkanie z dziennikarką Anną Hałas, która opowiadała o pracy dziennikarza, następnie uczniowie zwiedzali studia radia Campus, telewizyjne oraz badań medioznawczych. Zwieńczeniem była wizyta w Muzeum POLIN, które m.in. co roku organizuje projekt Akcja ŻONKIL, a nasza szkoła bierze w nim udział.
Zachęcamy uczniów do udziału w olimpiadach, bo naprawdę warto! Oliwii jeszcze raz gratulujemy!
Opiekunką Oliwii była Małgorzata Jarosz.
W marcu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców VIII edycji szkolnego konkursu JĘZORY, który przebiegał pod hasłem 4xP - Piszemy Pięknie Po Polsku. Autorki nagrodzonych i wyróżnionych prac wykazały się znajomością zasad kaligrafii, napisany przez nie tekst spełniał formalne wymagania konkursu. Nagrodzone i wyróżnione osoby otrzymały medale i dyplomy.Gratulujemy !
Wyniki:
I miejsce- Maja Januszewska- kl. IV b LO
II miejsce- Kaja Paszkowska- kl. VIII SP
III miejsce- Izabela Flis- kl. II c LO
Wyróżnienia:
Pola Pantkowska, Martyna Wiązowska - kl. IV b LO
W naszej szkole zajęcia wychowania fizycznego odbywają się także na basenie. Pod czujnym okiem nauczyciela w-f p. Roberta Woszaka i wychowawczyni Kamili Ziemann-Żuk w roli fotoreporterki, uczniowie klasy II SP pierwszy raz skakali samodzielnie do wody na głębokim basenie niczym zawodowi pływacy.
Oprócz lekkiego dreszczyku strachu na samym początku, dzieciom w większości towarzyszyła radość i satysfakcja, że mogą i potrafią pływać tam, gdzie nie dotykają stopami dna.
Uczniowie klasy II SP odbyli podróż w czasie. Za sprawą wycieczki do Muzeum Etnograficznego w Ochli zorganizowanej przez wychowawczynię Kamilę Ziemann-Żuk przenieśli się do średniowiecznej wsi.
Najpierw odbyły się warsztaty z przetwórstwa mleka. Uczniowie próbowali swoich sił w ręcznym ubijaniu śmietany na masło. Następnie odbyła się degustacja chleba z powstałym wyrobem mleczarskim.
Potem dzieci wzięły udział w warsztatach wielkanocnych z tworzenia pisanek metodą batikową. Musiały być bardzo ostrożne, by nie rozgnieść lub nie zbić wydmuszki. Większość uczestników warsztatów poradziła sobie z tym zadaniem celująco. Powstały piękne ozdoby wielkanocne, które uczniowie mogli zabrać do domu.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie skansenu. Dzieci m.in. zasiadły w starodawnych ławkach szkolnych, zwiedzały izby, widziały chatę kowala.
Po edukacyjnym spacerze odbyło się ognisko. Zmęczeni i nasiąknięci wiedzą o życiu w średniowiecznej wiosce wróciły do swojej szkoły z XXI wieku.
W tym roku szkolnym też pamiętaliśmy o Dniu Liczby Pi.
Uczniowie szkoły podstawowej układali na czas rozwinięcie liczby Pi. Najsprytniejsi i najbardziej zorganizowani okazali się uczniowie klasy szóstej, którym zajęło to 3 minuty i 6 sekund.
Oprócz tego klasy 4-8 przygotowały plakaty o liczbie π.
Licealiści popisali się swoimi zdolnościami tworzenia wierszy oraz rebusów z liczbą Pi w roli głównej.
Prace uczniów zostały wystawione na korytarzu szkolnym.
Dziękujemy wszystkim za wysiłek włożony w przygotowanie plakatów, wierszy i rebusów.
11 marca 2025r. Klub Kobiet Niezależnych „Kaśka” zorganizował w Galerii GDK coroczną galę, podczas której uhonorowano wyróżniających się uczniów i mieszkanki Gubina i okolic. Stowarzyszenie KKN przyznaje stypendium Premię Naukową uczniom gubińskich szkół ponadpodstawowych za szczególne osiągnięcia – naukowe, artystyczne, zainteresowania oraz zaangażowanie w życie społeczne szkoły i miasta.
Wśród wyróżnionych w tym roku stypendystów znalazła się uczennica klasy III c naszego liceum Oliwia Korczak. Kapituła doceniła Oliwię za udział w centralnym etapie Olimpiady Wiedzy o Mediach, wysokie wyniki w nauce, udział w szkolnych konkursach, miejskich projektach (Anne Frank) i ogólnopolskich.
Od początku swojego istnienia KKN przyznaje honorowy tytuł i statuetkę osobom, które w codziennym życiu są cichymi bohaterami, dzielącymi się z innymi swoim dobrym sercem. Tytuł Kobiety z sercem otrzymały panie Anna Schoeneiche i Edyta Zajkowska, co nas również niezmiernie cieszy, ponieważ obie uhonorowane panie są mami naszych byłych uczniów.
Nagrodzonym gratulujemy, a paniom z Klubu Kobiet Niezależnych „Kaśka” dziękujemy za piękną inicjatywę.
Nasi uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym – obejrzeli przedstawienie "Balladyna" w Teatrze Lubuskim. Spektakl, oparty na dziele Juliusza Słowackiego, został zrealizowany w nowoczesnej interpretacji reżysera Roberta Czechowskiego. Wyróżniał się niezwykłą scenografią i kostiumami autorstwa Adama Łuckiego oraz poruszającą muzyką Daniela Grupy.
Przedstawienie było pełne emocji, a młodzi aktorzy, będący absolwentami uczelni artystycznych, zachwycili swoją świeżością i zaangażowaniem. Uczniowie mieli okazję nie tylko podziwiać kunszt aktorski, ale także zgłębić przesłanie utworu, które dotyka tematów marzeń, ambicji i ich konsekwencji. Wyjazd ten był nie tylko okazją do obcowania z kulturą, ale także inspiracją do dalszych refleksji i rozmów na lekcjach języka polskiego.
Oto przykładowe wypowiedzi uczniów:
- To była najlepsza rzecz, jaką w życiu widziałem - uczeń klasy II LO
- Piątkowa wizyta w Teatrze Lubuskim sprawiła nam dużą przyjemność. Współczesne spojrzenie na „Balladynę” przypomniało nam, że dobro i zło tkwi w każdym z nas.
- Muzyczno-taneczne widowisko przeniosło nas do innego wymiaru, w którym 80 minut to jedynie chwilka.
- Kontakt z drugim człowiekiem, możliwość zobaczenia na żywo aktorów i reżysera, rozmowa z nimi po spektaklu to była miłe i interesujące doświadczenie dla wielu z nas, bo przecież większość czasu spędzamy w sieci.
Nauka przez doświadczanie, samodzielne analizowanie i szukanie odpowiedzi. Tak dzieciaki z kl. 2A SP rozpoznawały cechy baśni.
Każdy mógł wybrać sobie baśń do pracy na lekcji. Następnie wychowawczyni Kamila Ziemann-Żuk wprowadziła uczniów do tematu książką Andrzeja Żaka "Wyspa baśni". Potem dzieci czytały samodzielnie wybraną przez siebie baśń. Następnie dzieci ustaliły cechy wspólne dla wszystkich tych baśni, dyskutując, podając przykłady z przeczytanego tekstu. Wszystko pod okiem nauczycielki, która czuwała nad prawidłowym tokiem nabywania nowej umiejętności.
Następnego dnia, w ramach utrwalania zdobytej wiedzy, dzieci losowały przyniesione przez siebie rekwizyty związane z ze znanymi baśniami. Na ich podstawie zgadywały tytuły baśni oraz podawały przykłady świadczące o tym, że to baśń.
Książki zostały wypożyczone z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie oddziału dziecięcego, z którą nauczycielka na bieżąco współpracuje.
13 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Języka Niemieckiego, w którym wzięło udział 14 uczniów z klas II – IV liceum. Uczestnicy zmierzyli się z wymagającymi zadaniami sprawdzającymi ich znajomość słownictwa, gramatyki oraz umiejętność rozumienia tekstu w języku niemieckim.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, które będzie trwało około 5 tygodni. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział oraz zaangażowanie, a także organizatorce konkursu, pani Annie Łazarewicz-Juszczyńskiej, za przygotowanie wydarzenia.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!
Na prośbę wychowawczyni kl. II SP Kamili Ziemann-Żuk dn. 12 marca br. lekcje o budowie ryb oraz środowisku ich występowania poprowadził nietuzinkowy gość i znawca tych stworzeń - p. Tomasz., który jest z zawodu ichtiologiem. Przygotował dla dzieci bardzo ciekawą prezentację. Chłopcy, szczególnie zainteresowani tematyką, słuchali w skupieniu prelekcji, zadawali p. Tomkowi wiele pytań oraz opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z wędkowaniem i procesem przetwarzania rybiego mięsa.
Wychowawczyni przygotowała albumy i książki dotyczące ryb. Księgozbiór udostępniła Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie odział dziecięcy, z którą na bieżąco nauczycielka współpracuje. Zadaniem uczniów było znaleźć ciekawe informacje o wybranej rybie i zaprezentowanie ich swoim kolegom.
Co mają wspólnego z matematyką domino, popit, karty Grabowskiego, zwykłe karty do gry, tablica setka, bee-boty? W klasie 2A SP bardzo dużo. Nie ma nudy. Są gry i zadania. Dzieci zamiast siedzieć wciąż nad ćwiczeniami czy zeszytem, utrwalają np. tabliczkę mnożenia grając. Łączą przyjemne z pożytecznym. Wychowawczyni Kamila Ziemann-Żuk stawia na naukę przez zabawę i doświadczanie. Jej hasło przewodnie w nauczaniu brzmi: "Bo nauka nie musi być nudna".
Uczniowie klasy IIb LO mieli okazję poszerzyć swoją znajomość języka niemieckiego w ramach wyjątkowego projektu poświęconego zespołowi Tic Tac Toe. Grupa ta, popularna w latach 90., znana jest z odważnych tekstów i charyzmatycznych występów, co czyni ją interesującym tematem do analizy zarówno pod kątem językowym, jak i kulturowym.
Podczas zajęć uczniowie poznali historię zespołu, analizowali teksty ich piosenek i dyskutowali o poruszanych w nich tematach, takich jak przyjaźń, bunt młodzieżowy i niezależność. Dzięki temu mogli nie tylko doskonalić swoje umiejętności językowe, ale także lepiej zrozumieć realia niemieckiej sceny muzycznej lat 90.
Projekt obejmował różnorodne aktywności, m.in.:
- tłumaczenie i interpretację tekstów piosenek – uczniowie analizowali słowa utworów, szukając ukrytych znaczeń i poznając nowe zwroty,
- prezentacje o historii zespołu i jego wpływie na kulturę młodzieżową – uczniowie pracowali w grupach, przygotowując interesujące wystąpienia.
Projekt pokazał, że nauka języka niemieckiego może być nie tylko efektywna, ale i angażująca. Dzięki muzyce uczniowie w naturalny sposób poszerzyli swoje słownictwo i oswoili się z autentycznym językiem używanym w piosenkach. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy realizować kolejne podobne inicjatywy!
12.03.2025 r. tegoroczni maturzyści razem z wychowawcami uczestniczyli w wykładach i warsztatach zorganizowanych przez studentów i wykładowców Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach Dni Otwartych Wydziału Nauk Społecznych.
Dzięki temu licealiści mieli możliwość poznania różnych kierunków studiów tego wydziału, ich specyfiki oraz perspektyw zawodowych po ich ukończeniu.
Trzeciego marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Niemieckiego – wydarzenie, które miało na celu przybliżenie uczniom kultury i tradycji krajów niemieckojęzycznych oraz pokazanie, jak ważna jest znajomość języków obcych. Organizatorkami przedsięwzięcia były Anna Łazarewicz-Juszczyńska i Natalia Cichosz.
Podczas dnia pełnego atrakcji uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnorodnych konkursach, quizach i warsztatach językowych. Szkolne korytarze wypełniły dekoracje związane z Niemcami, Austrią i Szwajcarią, a w tle można było usłyszeć niemiecką muzykę.
Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak podróż przez miasta obszaru niemieckojęzycznego. Klasy 1a LO, 2b LO, 3a, 3b, 3c, 4a i 4b przygotowały stoiska poświęcone różnym miastom: Wiedniowi, Dortmundowi, Kolonii, Monachium, Hamburgowi, Zurychowi i Frankfurtowi nad Menem. Zwiedzający oddawali głosy na najciekawsze stoisko, a dodatkowo mogli wziąć udział w quizach dotyczących historii, geografii i kultury prezentowanych miast. Każde stoisko oferowało różnorodne aktywności, a rywalizacja była zacięta!
Wyniki konkursów
Najlepsze stoisko – klasa 2b LO za prezentację Dortmundu (112 głosów!)
2. miejsce: Monachium – 73 głosy
3. miejsce: Berlin – 67 głosów
Wiedeń i Kolonia – po 23 głosy
Hamburg – 15 głosów
Frankfurt – 14 głosów
Zurych – 13 głosów
Najbardziej zaangażowane klasy
Szkoła podstawowa:
Klasa 3
Klasy 1 i 5
Klasy 2, 4 i 6
Szkoła średnia:
Klasa 1a
Klasy 2b, 2c i 3b
Klasy 3a, 3c i 4a
Na szkolnym korytarzu odbył się także kiermasz niemieckich przysmaków, gdzie można było spróbować precli, strudla jabłkowego oraz niemieckich słodyczy i napojów.
Dzień Języka Niemieckiego okazał się nie tylko świetną zabawą, ale także inspiracją do nauki języków obcych. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że warto rozwijać swoje umiejętności językowe i poznawać inne kultury. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji tego wyjątkowego dnia!
W marcu prezentujemy prace uczniów obejmujące kolejną dekadę historii naszego liceum. Tym razem to lata 1967- 1977.Tak jak poprzednio młodzież spojrzała na nie ze swojej perspektywy. Można się przekonać, co ją zaciekawiło, jak zmieniała się szkoła, co przeszło do historii. Zachęcamy do czytania i oglądania.
Miło nam poinformować, że Maja Nowakowska przeszła do kolejnego etapu eliminacji konkursu recytatorskiego i będzie reprezentowała naszą szkołę na szczeblu powiatowym.
Poziom tegorocznej edycji był niezwykle wysoki, a wszyscy reprezentanci zasługują na ogromne brawa za swoją pracę i odwagę!