Grudniowy, ostatni w tym roku (i być może w ogóle), 170 numer gazetki jest już dostępny. Jest inny niż zwykle. Sporo w nim wspomnień, podsumowań, pożegnań.
Drodzy czytelnicy, dziękujemy, że chcieliście nas czytać. Jeśli zechcecie zaglądać do archiwalnych numerów, to znajdziecie je na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna i w zbiorach biblioteki (wszystkie papierowe egzemplarze). Gdyby ktoś chciał kontynuować pracę w redakcji, zapraszamy. Zachęcamy do czytania.
Życzymy naszym czytelnikom i całej społeczności szkolnej radosnego świętowania!
Zespół redakcyjny
Z radością informujemy, że w naszej szkole odbył się wyjątkowy kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci z grupy świetlicowej zaprezentowały własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kolorowe, pełne pomysłów kartki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki zaangażowaniu dzieci oraz hojności rodziców, nauczycieli i uczniów udało się zebrać znaczną sumę pieniędzy. Cały dochód z kiermaszu został przekazany do puszki Polskiej Akcji Humanitarnej na wsparcie powodzian.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną inicjatywę - za wkład, wsparcie i dobre serca.
Razem możemy więcej!
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w kampanii społecznej.
Klasa II szkoły podstawowej pod opieką Pani Kamili Ziemann-Żuk bierze udział w V edycji kampanii społecznej pt. IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ.
Koordynatorem akcji jest Magdalena Midzio- pedagog szkolna, która zarejestrowała szkołę do projektu oraz uzyskała materiały do przeprowadzenia kampanii.
Uczniowie klasy II SP samodzielnie wypisywali na kartkach świąteczne życzenia. Następnie pod opieką wychowawczyni dzieci udały się na pocztę. Tam zakupiły znaczki i wrzuciły kartki do skrzynki na listy.
Osoby najbliższe, do których kartki trafią jeszcze przed świętami z pewnością bardzo się ucieszą.
Uczniowie klasy III b poznawali twórczość grupy poetyckiej XX-lecia międzywojennego Skamander. Zrobili to, wcielając się w role poetów, którzy ją tworzyli i z nią sympatyzowali. Zaplanowali, jakie wiersze chcą zaprezentować, o czym będą rozmawiać, jakie stroje, rekwizyty i muzyka najlepiej oddadzą klimat tamtych czasów, i spotkań przy kawiarnianym stoliku. Każda grupa do swojego mini programu przygotowała plakat.
W listopadzie i grudniu miał miejsce konkurs językowo-plastyczny. Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd wywodzi się choinka a także skąd przyszła do nas tradycja zakupu kalendarzy adwentowych i odliczania dni do świąt. Okazuje się, że oba te zwyczaje swoje korzenia mają w Niemczech. Jest to element wiedzy kulturoznawczej.
W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu, która jak zwykle cieszy się popularnością. Prace uczniów wystawione są na parterze, gdzie można je podziwiać i zakupić. Zarobione pieniążki zostaną wpłacone na konto Rady Rodziców. Czekamy jeszcze na oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, które nastąpi zaraz po przerwie świątecznej.
16 grudnia w klasie II b odbyły się warsztaty integrujące z uczniami ze Specjalnego Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Gubinie. Uczniowie wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne: gipsowe figurki, styropianowe ozdoby i bombki. Pracom plastycznym towarzyszyły muzyczne utwory, które wprowadzały wszystkich w świąteczny klimat.
Młodzież obcując ze swoimi rówieśnikami z sąsiedniej placówki uczy się tolerancji, empatii i szacunku do drugiego człowieka.
26 listopada w naszej szkole przeprowadzony został konkurs na temat HIV, AIDS i uzależnień. Wzięli w nim udział uczniowie (po dwie osoby z każdej klasy) klas pierwszych, drugich i trzecich naszego liceum. Jego celem było promowanie postaw: szacunku wobec innych, przeciwdziałania uzależnieniom, odpowiedzialności za własne życie, akceptacji i empatii wobec chorych i zarażonych, współczucia i chęci niesienia pomocy potrzebującym.
Młodzież, w ramach konkursu odpowiadała na różnorodne pytania między innymi: co oznaczają skróty AIDS i HIV, co oznacza pozytywny wynik testu, czym jest okienko serologiczne, co jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z AIDS/ HIV, gdzie odnotowano pierwsze zachorowanie na AIDS, jakie zachowania prowadzą do zakażenia wirusem HIV, a jakie są bezpieczne?
Klasa IIc reprezentowana przez Bartosza Grzegorzaka i Kacpra Piaska wykazała się największą wiedzą i zdobyła największą liczbę punktów w konkursie. Indywidualnie największą liczbę punków ex aequo otrzymali Barbara Błażkiewicz z klasy IIa i Bartosz Grzegorzak z IIc. Gratulujemy zwycięzcom.
W poniedziałek 16 grudnia, podczas spotkania w auli szkolnej, po krótkiej tematycznej prezentacji multimedialnej przedstawionej przez uczennicę IIIc Kalinę Markowską, zwycięzcom zostały wręczone dyplomy.
Przygotowaniem całego przedsięwzięcia zajęli się uczniowie: Natalia Dalecka, Izabela Flis, Martyna Głowaczewska, Emilia Murowicka (przygotowanie konkursu), Eryk Korytowski, Jakub Grzecznowski, Kacper Piasek, Jonasz Ochotny i Kalina Markowska (przygotowanie prezentacji multimedialnej) oraz Olga Pecyna (stworzenie plakatu tematycznego). Koordynatorem calości była p. Renata Franczak.
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Charytatywny, który odbędzie się we wtorek, 17 grudnia w naszej szkole! Wydarzenie jest organizowane przez Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej oraz Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu.
W programie kiermaszu:
- pyszne ciasta, galaretki, babeczki, gorące tosty i chrupiący popcorn, naleśniki i napoje, ozdoby świąteczne.
Każda klasa jest proszona o przygotowanie 2 ciast oraz przyniesienie gadżetów/ozdób świątecznych, które będziemy sprzedawać.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na pomoc i rehabilitację Pani Agnieszki, która po pęknięciu tętniaka zapadła w śpiączkę. Kiermasz Charytatywny to doskonała okazja, aby pomóc Pani Agnieszce i wziąć udział w szkolnej inicjatywie!
Prosimy o wsparcie naszej akcji - wspólnie możemy zdziałać więcej!
Żanetta Cichosz
Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej
13 grudnia 2024 na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Mediach. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu olimpiady, musieli napisać test sprawdzający ich znajomość historii mediów, zagadnień z zakresu medioznawstwa i współczesnych mediów. Do finału mogło się dostać się tylko 10 uczestników. Naszą szkołę reprezentowała Oliwia Korczak z klasy III c, która zajęła I miejsce i tym samym 21 – 22 marca 2025 będzie zmagać się z innymi uczniami w finale centralnym XI Olimpiady Wiedzy o Mediach.
Gratulujemy wspaniałego wyniku i trzymamy kciuki!
Opiekunką Oliwii była Małgorzata Jarosz
Uczniowie klas 2a, 2b i 2c przez dwa dni pomagali przy pakowaniu i wożeniu upominków podczas miejskiej akcji Szlachetnej Paczki. Ich chęć pomocy potrzebującym, ogromne serca i empatia zasługują na podziw.
Na to pytanie odpowiadali uczniowie klasy III b na lekcji j. polskiego. Zrobili to, wykorzystując oryginalną metodę twórczą- dadaizm. Zanim zmierzyli się z zadaniem, poznali ogólne założenia tego kierunku i zaproponowali własne odpowiedzi. Efekty pracy zaprezentowali, korzystając z Canvy.
Jesienią uczniowie klas I - III szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykle inspirującym konkursie czytelniczym zatytułowanym "Jesienne Drzewo Czytelnicze". Celem konkursu było zachęcenie młodych czytelników do odkrywania magii książek oraz rozwijania ich wyobraźni i umiejętności czytelniczych.
Konkurs trwał cały miesiąc. Chętni uczniowie z najmłodszych klas po wypożyczeniu i przeczytaniu książki zawieszali na przygotowanym drzewku kolorowe listki z tytułem i autorem książki oraz swoim nazwiskiem. Każda klasa wieszała listki w innych jesiennych kolorach. Każdego dnia puste gałązki zapełniały się coraz większą liczbą żółtych, pomarańczowych i brązowych liści, aż powstało piękne kolorowe drzewo.
W rywalizacji klasowej zwyciężyła klasa I, której uczniowie zawiesili najwięcej liści. Kolejne miejsca: drugie - klasa II, trzecie – klasa III.
W każdej klasie nagrodzono także uczniów. Nagrody indywidualne otrzymali:
- w klasie I SP: Szymon Markowski, Agata Śmiatek, Antonina Nowakowska, Lena Uśnik, Aleksander Matukiewicz,
- w klasie II SP: Magdalena Muskała, Victoria Wankowicz, Lila Pardo – Rafalska,
- w klasie III SP: Lilianna Kuznowicz.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali nagrodzeni dyplomami, książkami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Konkurs "Jesienne Drzewo Czytelnicze" okazał się wielkim sukcesem, motywując dzieci do czytania i odkrywania nowych historii. Mamy nadzieję, że po zakończeniu konkursu dzieci nadal będą chętnie wypożyczać i czytać książki.
6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy radosne Mikołajki. Uczniów odwiedził sam Mikołaj w towarzystwie swoich pomocników, co wywołało mnóstwo emocji i uśmiechów. W klasie III dzieci otrzymały słodkie kalendarze adwentowe oraz urocze maskotki – świąteczne skrzaty. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piękną piosenkę, wprowadzając wszystkich w magiczny nastrój. To był dzień pełen radości i świątecznej atmosfery!
W dniach 30.09. – 05.10.2024 uczniowie naszego liceum wzięli udział w inspirującym trójstronnym spotkaniu młodzieży w Lund w Szwecji.
W międzynarodowych grupach, wspólnie z rówieśnikami z Niemiec, Polski i Szwecji, pracowali nad tematami przyszłości i zdobywali cenne doświadczenia.
06.12.2024 odbyło się w Pestalozzi Gymnasium w Guben wspólne podsumowanie przeżyć i wyników tego wyjazdu. Uczniowie przedstawili projekt w oparciu o raport oraz flipcharty opracowane przez uczestników projektu w Lund:
W centrum uwagi było również pytanie:
oraz
Uczniowie odpowiadali na pytania, wymieniali się pomysłami i wypełnili ankietę: Czego oczekują w przyszłości w takich obszarach jak szkoła, czas wolny (kultura, sport, rozrywka), hobby czy zakupy?
Opinie i pomysły młodych ludzi są bardzo ważne! Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Komisji Europejskiej oraz centrów Europe Direct w Szczecinie, Oleśnicy, Zielonej Górze i Gubinie.
Mikołajki to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w roku szkolnym. Na tajemniczego Pana z brodą czekają zarówno ci najmłodsi jak i starsi uczniowie. 6 grudnia również naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj, który wręczał prezenty „grzecznym” dzieciom. W jego ciężkiej pracy pomagały mu dzielne Elfy.
Wizyta Świętego Mikołaja w szkole to nie tylko okazja do zabawy, ale również ważny moment edukacyjny. Dzieci uczą się wartości takich jak dzielenie się, życzliwość i wspólnota. Jest to także doskonała okazja do integracji uczniów, nauczycieli i rodziców.
6. grudnia nie tylko w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Także w sąsiednim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym tego dnia świętowano z tej okazji. Uczniowie klasy IIb LO wykazali się ogromnym zaangażowaniem, empatią i odpowiedzialnością, biorąc udział w Orszaku Mikołajkowym i wcielając się w role Mikołaja i jego pomocników. Pokazali jak wielkie mają serca i szacunek do drugiego człowieka. Była to też dla nich lekcja tolerancji, którą zdali celująco, sprawiając tym samym, że ich wychowawczyni była z nich bardzo dumna.
W środę, 27-go listopada grupa 40 uczniów z klas politechnicznych i biologiczno -chemicznych naszego liceum wzięła udział w bardzo ciekawym spotkaniu z pracownikami naukowymi Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego .
Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli ZSO – Edytę Adamczyk, Renatę Franczak i Małgorzatę Sobczyk.
Spotkanie rozpoczął dyrektor IIM dr hab. inż Radosław Maruda, prof.UZ.
Podczas tego wystąpienia uczniowie zostali zapoznani z ofertą edukacyjno – szkoleniową wydziału oraz bazą dydaktyczną. Po tej prezentacji miał miejsce interesujący wykład na temat : ,, Nowoczesna produkcja: druk 3D w metalu", który wygłosił dr hab. inż. Piotr Kuryło prof.UZ
Z zapartym tchem wysłuchaliśmy informacji na temat tego czym jest druk 3D, jakich materiałów można używać do tego druku oraz jakie ma on zastosowania.
Po krótkiej przerwie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i w systemie rotacyjnym uczestniczyli w 20-minutowych zajęciach w nowoczesnych laboratoriach, w których na co dzień uczą się studenci. Podczas tych warsztatów licealiści mieli okazję:
- zobaczyć wytwory druku 3D z proszku metalicznego,
- zaprojektować prostą linię produkcyjną złożoną z czterech stanowisk,
- zapoznać się ze sposobem i aparaturą służącą do badania defektów w wyrobach metalowych metodami nieniszczącymi,
- obserwować wykorzystanie zaawansowanego analizatora termicznego do badania składu chemicznego próbek,
- przyjrzeć się budowie i zastosowaniu robotów przemysłowych,
- zobaczyć jak działają i jak można wykorzystać okulary wirtualnej rzeczywistości
Wizyta na wydziale przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Prowadzący zajęcia chętnie i przystępnie odpowiadali na pytania uczniów.
Dziękujemy serdecznie władzom Wydziału Nauk Inżynieryjno – Technicznych za zaproszenie i miłe przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy do dr inż. Małgorzaty Śliwy, która pomogła nam w zorganizowaniu tego spotkania i od początku do końca czuwała nad jego sprawnym przebiegiem.
Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnej wizyty, która ma mieć miejsce wiosną.
Nie tylko maluchy obchodziły andrzejki. Starsze klasy też integrowały się w trakcie poczęstunku i wróżb.
5 grudnia rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne, które potrwają w szkole do 17 grudnia. Maturzyści mają szanse sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności jeszcze przed właściwym egzaminem dojrzałości.
Życzymy powodzenia!