• Zapraszamy do nas

    15 maja 2024 r. rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

    Zapraszamy do naszego Liceum Ogólnokształcącego

    im. Bolesława Chrobrego w Gubinie.

     

  • Lekcja biologii w terenie

         „Przegląd roślin nagonasiennych i okrytonasiennych”  to temat  lekcji terenowej z biologii, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5 SP. Celem przeprowadzonych zajęć było:  nabycie umiejętności rozpoznawania roślin nasiennych rosnących w okolicach budynku szkolnego ZSO (podwórko, boisko szkolne),  wskazywanie cech charakterystycznych wybranych, rodzimych  gatunków drzew,  odróżnianie roślin nagonasiennych od okrytonasiennych. Uczniowie mogli też dostrzec piękno rodzimej, lokalnej  przyrody,  wykształcić w sobie postawę proekologiczną oraz zwyczajnie miło spędzić czas korzystając z pięknej pogody.

           Lekcja podzielona była na dwie części. Pierwsza to obserwacje makroskopowe, w której uczniowie przyglądali się korze, liściom, igłom, szyszkom, kwiatostanom i pokrojowi drzew. Druga część polegała na rozwiązaniu zadań w zeszytach ćwiczeń. Największe poruszenie wśród piątoklasistów wzbudził rzadki gatunek owada jelonka rogacza, który został przez nich dostrzeżony na korze pięknego drzewa iglastego daglezji zielonej, pomnika przyrody rosnącego na naszym szkolnym boisku.

        Świetnie i owocnie spędziliśmy czas, byłoby jeszcze lepiej gdyby wiatr nie przeszkadzał w pracy z ćwiczeniami J.

                                                                                                               Nauczyciel biologii Renata Franczak

  • ZSO dla zapylaczy

    Zmienia się otoczenie wokół naszej szkoły.
    Rośnie łąka kwietna i teren przed szkołą powoli nabiera kolorów. Stanęły też przygotowane przez uczniów i ich rodziców domki dla zapylaczy. Mamy nadzieję, że zadomowią się w nich tak pożyteczne dla nas owady.


    Pamiętajmy:) że czasami potrzeba tak niewiele, żeby zmienić naszą przestrzeń, że w jedności siła:)
    Ta łąka powstała dzięki zaangażowaniu całej szkolnej społeczności z fachowym wsparciem Pani Łąki


    Niech łąka rośnie i cieszy oko.

  • Narodowy Dzień Zwycięstwa

    Z okazji 79 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa.  W uroczystościach uczestniczyli Małgorzata Kijewska, Leszek Grzegorzak,  Robert Woszak oraz uczniowie klas OPW. Składając kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności, oddali hołd poległym za ojczyznę.

  • Matura 2024

    7 maja rozpoczął  się maraton maturalny. Dziś absolwenci przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Z pewnością każdy z nich zastanawiał się nad tematem wypracowania. CKE zaproponowała im następujące tematy rozprawek:  Bunt i jego konsekwencje dla człowieka  oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? 

    W kolejnych dniach na uczniów czekają matematyka, język angielski, a także egzaminy na poziomie rozszerzonym i ustne.

    Życzymy naszym maturzystom powodzenia i połamania piór!

  • Święto Konstytucji 3 Maja

    3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 233 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

  • Dzień Flagi

    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

    #DzieńFlagi

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy w 1791 roku tę konstytucję stworzyli.

    Z okazji 233 rocznicy uchwalenia tej konstytucji  w naszej szkole zaprezentowano plakaty wykonane przez uczniów na lekcjach HiT-u. Młodziez chętnie je oglądała i podziwiała. 

  • Święto Flagi

    Spośród trzech majowych świąt dwa są tylko polskimi- Dzień Flagi Rzeczypospolitej (przypada 2 maja) i Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. 2 maja manifestujemy nasz szacunek wobec jednego z symboli narodowych. Tego dnia w wielu miejscach powiewają flagi, a Polacy chętnie się z nią fotografują. Uczniowie podali kilka powodów, dla których szanują i lubią polską flagę. W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia tego święta, więc niech świętuje nasza biało- czerwona.

  • Pożegnanie maturzystów 2024

    26 kwietnia kolejny rocznik absolwentów uroczyście zakończył swoją edukację w 4-letnim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie. Tradycyjnie odbył się uroczysty apel z tej okazji.  Udział szczególnych osób w tej uroczystości spowodował, iż było to historyczne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Na zaproszenie Dyrektora ZSO Małgorzaty Kijewskiej udział w zakończeniu roku wzięli Podsekretarz Stanu MEN  Ministra Izabela Ziętka, Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski  oraz Wiceburmistrz miasta Justyna Karpisiak.

    Oprócz absolwentów  w auli zasiedli ich młodsi koledzy z klas trzecich, rodzice oraz grono pedagogiczne.

    Wszyscy goście gratulowali absolwentom, życzyli powodzenia na maturze oraz realizowania swoich marzeń i planów życiowych, bo  przecież „każde pokolenie musi odkryć swoją misję i ją wypełnić…”.

    Po części oficjalnej wręczono wyróżnionym uczniom nagrody finansowe, medale, książki i dyplomy.

    Tytuł Najlepszej Absolwentki  został przyznany Oliwii Jawińskiej, która za swoją najwyższą średnią  w szkole i udział w olimpiadzie otrzymała nagrodę finansową ufundowaną przez Radę Rodziców. Oliwię swoimi prezentami obdarowali także zaproszeni goście.

    Za bardzo dobre wyniki w nauce  nagrody z funduszu stypendialnego ZSO otrzymali: Julia Jaworska, Julia Pietruszka, Emilia Macierzyńska, Wiktor Ilnicki i Mikołaj Głowaczewski, za osiągnięcia sportowe: Dawid Dudzień i Jakub Włodarczyk.

    Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczono: Zuzannie Czerniawskiej, Mai Pawlik, Jagodzie Cieślak, Julii Drozdowskiej i Maciejowi Wiśniewskiemu za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, pracę na rzecz szkoły i klasy oraz udział w wolontariacie.

    Dyplomami zostali nagrodzeni:

    - Mikołaj Głowaczewski, Jakub Włodarczyk i Szymon Sawicki – za udział w poczcie sztandarowym,

    - Krystian Janecki – za pracę w szkolnej gazetce K. I. T.,

    - Sara Klich – za wykonywanie zdjęć podczas imprez i uroczystości szkolnych.

    Dyrekcja i wychowawcy podziękowali także rodzicom za współpracę  i zaangażowanie w życie szkoły.

    Na zakończenie apelu uczniowie klas trzecich wręczyli absolwentom małe podarunki oraz przedstawili  zabawną fotorelację z czterech lat pobytu absolwentów w naszej szkole.

    Maturzystom życzymy powodzenia na maturze i połamania piór!!!

  • Pokaż Talent

    26 kwietnia w Gubińskim Domu Kultury odbył się konkurs „ Pokaż Talent”, wytypowanych zostało 16 uczestników z naszej szkoły. Konkurencja była ogromna, każdy z uczniów pokazał swój talent zaskakując uzdolnieniami i pomysłowością. Wyróżnienie otrzymała Maja Nowakowska, która wystąpiła z piosenką pt. „Kaczka dziwaczka” i Vladysłav Notin za beatbox.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Wystawa pająków

    Uczniowie klasy II, wraz z wychowawczynią Żanettą Cichosz, wybrali się 19 kwietnia do Biblioteki Miejskiej w Gubinie na niezwykłą wystawę egzotycznych zwierząt ze wszystkich kontynentów.

    W czasie tej wizyty można było zobaczyć unikalne żywe okazy pająków oraz jadowitych skorpionów, w tym: czarną wdowę - najniebezpieczniejszego pająka na ziemi, ptasznika goliata - największego pająka na świecie, skorpiona cesarskiego - jednego z największych skorpionów świata, który fluoryzował w świetle UV.

    Każdy uczestnik wycieczki mógł wziąć na ręce bardzo łagodną pajęczycę i przełamać swój lęk przed tymi zwierzętami. Wzbudziło to wiele niezapomnianych i przede wszystkim  pozytywnych emocji wśród dzieci.

    Po obejrzeniu wystawy wszyscy zgodnie stwierdzili, że pająki wcale nie są takie straszne! Była to niezwykła i bardzo pouczająca lekcja przyrody, za którą serdecznie dziękujemy  organizatorom!

  • Poznawali legendy Dolnego Śląska

    Znajomość swojego regionu to ważny element ogólnej wiedzy młodego człowieka. Ty razem jednak uczniowie klas: IV, V oraz VI szkoły podstawowej wyruszyli poznawać historię Dolnego Śląska. W miejscowości Magiczna Pławna dzieci i młodzież przeniosła się w świat baśni i legend.

    Uczniowie skorzystali również z warsztatów teatralnych oraz poligraficznych.

    Podczas pobytu można było obejrzeć Arkę Noego, której biblijny odpowiednik znajduje się na pobliskim wzgórzu.  Wewnątrz Arki znajduje się Replika Tabliczki z Dekalogiem, krzyżyki wykopaliskowe oraz Biblia pochodząca z 1733 roku napisana pismem gotyckim w języku niemieckim.

    Po warsztatach przyszedł czas na grilla, którego przygotowali rodzice uczniów klasy V: Pani Małgorzata Piotrowska oraz pan Paweł Bachorski.

    Program wycieczki zakończyły gry i zabawy uczniów na świeżym powietrzu.

    Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu. 

  • III miejsce w województwie

    Zdobywamy III miejsce w finale wojewódzkim w drużynowych biegach przełajowych w kategorii dziewcząt.

    Ten bardzo dobry wynik dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego osiągnęły dzięki zaciętej walce na całym dystansie 800 metrów.

    W skład drużyny weszły: Natalia Gawlik, Sandra Ilasz, Julia Jaskólska, Hanna Reweda - Kwiatkowska,  Bianka Zdanowska, Julia Żołędziewska.

    Gratulujemy!!!

  • Forum Młodzieży

    19 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w II Gubińskim Forum Młodzieży zorganizowanym przez Młodzieżową  Grupę "Otwarte". Spotkanie   prowadziła pracownica zielonogórskiego Domu Kultury.

    Młodzież uczyła się odkrywać  i rozwijać własne pasje oraz poznawała wpływ mediów społecznościowych na współczesną młodzież.

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Co roku z tej okazji chętni uczniowie klas 1-3 SP przygotowują prace plastyczne na konkurs  Dzień Ziemi. W tegorocznej edycji uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, wykonując swoje prace za co bardzo dziękujemy i z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu.

    I - miejsce Wankowicz Victoria kl. I

    II - miejsce M’Cornick Beleño Tomas kl. II

    III - miejsce Graczyk Weronika kl. III

    Wyróżnienia:

    Herrera Isabella

    Iwaszkiewicz Marianna

    Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie oraz gratulujemy laureatom.

    Organizatorki konkursu K. Adamska, A. Markowska

    Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.

  • Gazetka szkolna K.I.T.

    Kwietniowy numer gazetki jest już dostępny. Napisaliśmy w nim o kilku ważnych dniach przypadających w tym miesiącu. Maluchy opowiedziały, co to jest Ziemia, a licealiści złożyli jej życzenia. W kąciku poezji znajdziecie wiersze o witaminach i ich wpływie na nasze zdrowie. Przeczytacie, jak w szkole włączyliśmy się w akcję Żonkile. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania. Maturzystom życzymy połamania piór!

    Zespół redakcyjny

  • Każdy ma szansę zostać naukowcem

     W piątek 19 kwietnia w naszej szkole uczniowie klas politechnicznych mieli okazję uczestniczyć    w ciekawym, warsztatowym spotkaniu. Odbyło się ono w ramach już wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

    Spotkanie prowadzili doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Technicznych UZ.  Jeden z prowadzących - Bartek Siwczyk jest absolwentem  klasy biologiczno- chemicznej naszego liceum.

    Podczas 3- godzinnych zajęć uczniowie mieli okazję doświadczalnie zapoznać się z technologiami pozyskiwania energii odnawialnej. Dowiedzieli się jak w praktyce można wykorzystać energię elektryczną generowaną przez wiatr i słońce oraz energię cieplną pochodzącą bezpośrednio ze słońca. Uczestnicy spotkania za pomocą kamery termowizyjnej badali rozkład ciepła w różnych obszarach szkoły oraz na własnym ciele.

    Uczniowie mogli zobaczyć także w jaki sposób i z jakich materiałów wykonywane są nowoczesne samochody, samoloty i promy kosmiczne.

    Podczas  ,,burzy mózgów,, licealiści tworzyli własnymi siłami małe projekty- pudełko na jedzenie, helikopter i tarcze hamulcowe. W dużym skrócie zostało im przedstawione oprogramowanie do projektowania elementów 3D oraz symulacji warunków pracy i obciążeń.  Przybliżono im także kwestię prototypowania i wykorzystania druku 3D w wytwarzaniu prototypów.

    Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Nad całością czuwały nauczycielki matematyki i chemii: Edyta Adamczyk i Małgorzata Sobczyk.

    Kolejny etap warsztatów  będzie miał miejsce w pracowniach Wydziału Mechanicznego UZ w czerwcu.

  • Wizyta w naszej szkole

    17 kwietnia naszą szkołę  odwiedzili znamienici goście. Wiceministra Edukacji Izabela Ziętka i Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski spotkali się na roboczej wizycie z Dyrektorem ZSO Małgorzatą Kijewską.

    Pani Dyrektor zaprezentowała ofertę edukacyjną szkoły, zasady działania klas przygotowujących do pracy w służbach mundurowych oraz omówiła historie i tradycje placówki.

  • Akcja społeczno – edukacyjna ŻONKILE

    Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej - ŻONKILE  organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.Tradycyjnie znakiem uczestnictwa są żonkile, które 19 kwietnia uczniowie i nauczyciele przypinają do ubrań.

    Uczennice z klasy II a  obdarowały żonkilami także  pracowników gubińskiego magistratu oraz domu kultury.

    Tego dnia na lekcjach: języka polskiego, historii i edukacji wczesnoszkolnej pojawia się tematyka związana z Holokaustem; wykorzystywane są materiały dokumentalne, a także teksty literackie, np.: Zdążyć przed Panem Bogiem H. Krall, Mendel Gdański M. Konopnickiej, Campo di Fiori Cz. Miłosza. Klasy licealne: II b i III b przygotowały informacje prezentujące bogactwo kultury żydowskiej. Uczniowie opowiadali o tradycjach, strojach, muzyce, potrawach i historii narodu żydowskiego. Przypomnieli, że w przeszłości Żydzi stanowili znaczną część ludności Polski. 

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć