Wieści z poligonu

11.

Biedrusko 2018

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu po raz drugi gościło kadetów Stowarzyszenia Strzelecko - Obronnego Gubiński Klub Sportowy Pionier na obozie szkoleniowym. Uczniowie klas mundurowych Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gubinie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim szkolili się na obiektach Centrum w dniach 1-6 października 2018 r. Pięćdziesięciocztero osobowa grupa z czterema opiekunami: Leszkiem Grzegorzakiem, Sylwestrem Cichoszem, Dariuszem Czyżowem i Jackiem Brommerem mieszkała na terenie jednostki wojskowej w Biedrusku, a szkoliła się na biedruskim poligonie i obiektach CSWLąd przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu.

Kadeci spotkali się z opiekunami pod gubińską farą w poniedziałkowy ranek by wyruszyć w 225km podróż. Po drodze dołączyła do ekipy grupa krośnieńska. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowania odbyło się spotkanie z dowódcą 11 kompanii kpt. Skrzypińskim, który był gospodarzem gubińsko - krośnieńskiego obozu. Przepisy BHP i przeciwpożarowe, zasady poruszania się po obiektach wojskowych oraz zakwaterowanie wypełniły czas do obiadu. Po zdeponowaniu telefonów wszyscy udali się na posiłek. Po obiedzie kadeci zajęli miejsca w samochodach ciężarowych i udali się na zajęcia w budynkach przy ul. Wojska Polskiego w dawnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, gdzie przeprowadzono ćwiczenia strzeleckie na trenażerze Śnieżnik i trenażerze do jazdy transporterem kołowym Rosomak. Tak zakończył się pierwszy dzień szkolenia i o 21.30 ogłoszono capstrzyk.

Godzina 5.30 "Na kompanii pobudka, pobudka, wstać!" i zaczął się kolejny dzień. Do śniadania czas wypełniła zaprawa fizyczna, sprzątanie rejonów i zabiegi higieniczne. Po śniadaniu i po początkowych kłopotach z transportem przejazd do Poznania i szkolenie. Zajęcia obejmowały wprowadzenie do terenoznawstwa, zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia i łączność. Uczestnicy szkolenia uczyli się obsługi radiostacji UKF, strojenia częstotliwości, przepisów prowadzenia korespondencji radiowej, a następnie nawiązywali łączność w sieci radiowej. Przerwę w zajęciach stanowiło zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej, Następnie połączone grupy odbyły ćwiczenia w zakresie musztry. To był bardzo długi i wyczerpujący dzień.

Kolejny poranek to zajęcia dla jednej grupy z terenoznawstwa, dla drugiej z taktyki. Pod okiem st. chor. sztab. Małgorzaty Urbańskiej kadeci ustalali na mapach miejsce pobytu i trasę przemarszu do kolejnego punktu. Pogoda nie rozpieszczała, ale za to zajęcia były intensywne i ciekawe. Kolejne zajęcia to zajęcia chemiczne. W tym czasie druga grupa szkoliła się na torze taktycznym - poruszania w terenie różnymi sposobami, pokonywania przeszkód w postaci ścian czy zasiek oraz dostarczania amunicji na pierwszą linię walki pod intensywnym ostrzałem broni maszynowej. Po obiedzie troszkę luzu. Całością pojechaliśmy na krótką wycieczkę do Poznania do Centrum Plaza.  Następnego dnia zajęcia odbyły  się zgodnie z tematyką dnia poprzedniego jednak z zamienionymi grupami. Pogoda uległa znacznej poprawie co też podniosło intensywność  prowadzenia i realizacji zajęć.

Piątek od samego rana był dniem podsumowującym szkolenie i sprawdzeniem nabytych umiejętności przez kadetów. O godzinie 8.00 rozpoczęły się zawody użyteczno - bojowe  o miano najlepiej wyszkolonej drużyny. Na starcie kadeci otrzymali mapy i po ich zorientowaniu udali się w teren nieznany, na biedruski poligon. Na około 10km trasie musieli wykazać się znajomością terenoznawstwa, pokonać tor taktyczny z wieloma bardzo trudnymi i ciężkimi przeszkodami, nawiązywali łączność w terenie na środkach radiowych przy pomocy tabel i przekazywali zaszyfrowane wiadomości. I by nie było zbyt lekko na koniec trzeba było poczołgać się z 20 kg skrzynką amunicji. Wszystkie punkty na trasie były kontrolowane przez fachowców, żołnierzy zawodowych instruktorów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nad całością i organizacją zawodów czuwał Szef Cyklu Taktyki kpt Jakub Chęciński. Najlepiej wyszkoloną drużyną i zaszczytne pierwsze miejsce w zawodach zdobyła pierwsza drużyna z klasy IIB w składzie D-ca drużyny Jasiek Henke i kadeci Jakub Leśniewski, Katarzyna Wróbel, Krzysztof Oleksiński, Natalia Filipczak, Kacper Pietraszek, Wiktoria Hryniewicz i Kamil Polak. Pozostałe drużyny z naszej szkoły zajęły 2 i 5 miejsce.

Ostatni dzień szkolenia to zajęcia na podniesienie tężyzny fizycznej odbywające się na ośrodku sprawności fizycznej, pokonanie całego toru oraz kilka ćwiczeń na drążkach, poręczach i terenowych przyrządach gimnastycznych. Po krótkim odpoczynku ostatnie zajęcia teoretyczne na temat zawodowej służby wojskowej  i zasad wstępowania do wojska.  Po powrocie do jednostki kadeci uporządkowali rejon zakwaterowania, a następnie spakowali swoje rzeczy i rozliczyli się z powierzonych budynków i wyposażenia. Słowa podziękowania za wspólne ćwiczenia wszystkim uczestnikom złożył kierownik zgrupowania Leszek Grzegorzak i wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy ukończenia szkolenia. Pozostał tylko przejazd do Gubina i rozwiązanie obozu.

Do zobaczenia w czerwcu na kolejnym poligonie tym razem w lasach i bezdrożach poligonu Wędrzyn.

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć