12.

Ćwiczymy z kompanią logistyczną 5bsap

Uczniowie klas mundurowych tym razem wybrali się na szkolenie do Krosna Odrzańskiego. Gospodarzami, a zarazem instruktorami byli żołnierze kompanii logistycznej z 5 batalionu saperów pod dowództwem Pani porucznik Elzbiety  Sarneckiej. Poligon przywitał nas mroźną i słoneczną pogodą. Celem szkolenia   były zagadnienia z taktyki takie jak: wykonanie norm bojowych z poruszania się różnymi sposobami na polu walki, czołgania się w trudnym terenie i dostarczaniu amunicji na rubież prowadzenia ognia. Również uczniowie przeszli szkolenie medyczne, gdzie uczyli się udzielania pierwszej pomocy przy ranach postrzałowych i transportu rannego z pola walki.  Po przejściu dwóch pierwszych punktów szkoleniowych ćwiczyliśmy walkę wręcz, ciosy nożem, łopatką saperską, a na koniec kadeci toczyli między sobą krótkie walki w rękawicach bokserskich.

Kolejnym punktem szkolenia było wykonanie strzelania z karabinka wojskowego wzór 96 Beryl do figury bojowej 23p „popiersie” na odległość 100m. Kadeci wykonali strzelanie na ocenę dobrą. Pierwszy raz w czasie szkoleń wszyscy uczniowie pozytywnie wykonali strzelanie. Zdarzały się błędy podczas wykonywania łącznych czynności do strzelania, ale tu liczy się najbardziej „celne oko”. Najlepszym strzelaniem a tym samym uzyskaniem najlepszych wyników wykazali się kadeci Dominik Pastuch 93pkt, Natalia Faltyn 85pkt i Damian Pytiak 84pkt.

Teraz czeka nas dłuższa przerwa, bo kolejne szkolenie odbędzie się dopiero w lutym 2019 roku.