OPW – łączność i terenoznawstwo.

W dniu 9 marca uczniowie z klasy I i II  liceum o profilu  wojskowym szkolili się w Gubinie na obiektach Stowarzyszenia  PIONIER. Na zajęciach z łączności  zapoznali się z budową i użytkowaniem przewodowych i bezprzewodowych środków łączności stosowanych na polu walki. Kadeci uczyli się z budowy i przegotowania do pracy radiostacji UKF typu RRC 9200  i telefonów polowych AP82.  Praktycznie prowadzili pracę w kierunku i w sieci radiowej oraz prowadzili rozbudowę przewodowej sieci telefonicznej. Największym zainteresowaniem cieszyło się prowadzenie rozmów zgodnie z zasadami korespondencji radiowej.

Zajęcia z terenoznawstwa obejmowały pracę z mapą wojskową w terenie, czytanie mapy i porównanie z rzeczywistym terenem. Doskonalili posługiwanie się busolą, GPS oraz podręcznymi przyrządami pomiarowymi. Obliczali na mapach azymuty i opracowywali szkice drogi marszu.

Kolejne zajęcia wojskowe w ramach szkolenia OPW przewidziane są na początku kwietnia i będą obejmowały szkolenie saperskie.