Pierwsze strzelanie

Od początku roku szkolnego kadeci klas mundurowych uczą się żołnierskiego rzemiosła pod okiem doświadczonych instruktorów z 4pułku przeciwlotniczego i 5 bsap. Po wielu zajęciach teoretycznych przyszedł czas na pierwsze praktyczne sprawdzenie umiejętności strzeleckich. Pierwsze zajęcia praktyczne, oczywiście bez amunicji, miały na celu nauczyć elewów właściwego posługiwania się bronią oraz przyjmowania postaw strzeleckich. Dopiero po osiągnięciu tych umiejętności, każdy z nich mógł uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się we wtorek 29 marca, na strzelnicy garnizonowej 5 batalionu saperów. Tego dnia kadeci, pod okiem kadry z 5bsap, odbyli pierwsze strzelanie. Prowadzenie ognia w postawie leżącej, z wykorzystaniem podpórki, do celu stałego z kbs BERYL,. Kierownik strzelania na poszczególnych osiach zwracał uwagę na każdą czynność wykonywaną przez uczniów. Na bieżąco korygował błędy, po to, aby kadeci mogli osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dla niektórych strzelanie było dość łatwe, innym sprawiło nieco więcej trudności. Jedno jest pewne, każdy z kadetów, którzy uczestniczyli w szkoleniu, będzie pamiętał ten dzień, kiedy po raz pierwszy mógł załadować do magazynka amunicję i wycelować do tarczy.

Najlepszymi strzelcami na pierwszych bojowych zajęciach ze Szkolenia Ogniowego byli:

• Kadet Majchrzak Zuzanna
  • Kadet Pieróg Maja
  • Kadet Prokop Martyna

Oprócz strzelania na zajęciach realizowany był szereg zagadnień, które powinny być stale doskonalone przez uczniów klas mundurowych. Wykonywanie norm ze szkolenia bojowego, zapoznali się ze sposobem ustawiania i unieszkodliwiania min ppanc., doskonalili walkę wręcz i elementy udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Przez kolejne miesiące, zajęć ze Szkolenia Ogniowego na pewno nie zabraknie. kadeci będą uczyć się strzelać do celów stałych i ukazujących się, w postawie leżącej oraz klęczącej, a także do tarczy na punkty. Umiejętności kadetów zostaną zweryfikowane wielokrotnie. Ci, którzy osiągną najlepsze wyniki na pewno będą usatysfakcjonowani.