Poligon Biedrusko 2022

Realizując program szkolenia, kadeci klas mundurowych im. Ułanów Karpackich wzięli udział w kolejnym już z kolei obozie wojskowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Strzelecko-Obronne Gubiński Klub Sportowy Pionier. Szkolenie odbywało się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Zajęcia odbyły się we współpracy z instruktorami z ośrodka szkolenia poligonowego w Biedrusku. Kadeci byli zakwaterowani w koszarach i realizowali tam porządek dnia obowiązujący w jednostce. Dni rozpoczynały się poranną zaprawą fizyczną, uczniowie brali udział w apelach, a posiłki spożywali w stołówce żołnierskiej.

W tym roku zajęcia obejmowały m. in. naukę podstaw topografii i nawigacji w terenie oraz korzystanie z przenośnych radiostacji wojskowych. W kolejnych dniach ćwiczenia odbywały się również z wykorzystaniem nowoczesnych trenażerów, czyli Śnieżnika i Jaskra. Pierwszy symuluje strzelanie bojowe z prawdziwej broni palnej, a drugi jazdę pojazdem wojskowym KTO Rosomak. Kadeci wzięli również udział w ćwiczeniach taktycznych, w których skład wchodziło kopanie okopu pojedynczego żołnierza do strzelania z pozycji leżącej oraz nauka poruszania się i walki w szyku „szachownica”. Nie mogło również zabraknąć toru przeszkód OSF, z którym kadeci poradzili sobie bez większych problemów.

Podsumowaniem szkolenia były zawody, w których kadeci wzięli udział podzieleni na cztery drużyny. Zawody były podzielone na cztery konkurencje: marsz na orientacje, kopanie okopu do strzelania w pozycji leżącej, przygotowanie do pracy radiostacji przenośnej i czołganie się z skrzynką amunicji. Rywalizacja była bardzo zacięta, a różnice w wynikach bardzo małe.

Mimo, że nie było to pierwsze szkolenie poligonowe kadetów naszej szkoły to nadal potrafiło ono przysłowiowo „dać w kość”, a sami kadeci utrwalili i poszerzyli wiedzę oraz umiejętności z poprzednich szkoleń.