W dniach 25.-27.02.2016 pięcioro uczniów ZSO: Martyna Bejtlich, Natalia Cichosz, Julia Szmidt, Katarzyna Mikołajewska i Wojciech Siwik, wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie w Zamku Trebnitz. Opiekunem projektu jest p. Marzena Kwaśniewska. Projekt nosi nazwę „Partycypacja młodzieży na polsko-niemieckim pograniczu” i organizowany jest przy udziale uczniów z ZSO w Gubinie, Gimnazjum w Boleszkowicach i Gimnazjum z Forst.
Uczniowie tworzą Odrzańsko-Nyską Radę Młodzieży 2016, w ramach której zajmują się problemami młodzieży mieszkającej na pograniczu polsko-niemieckim, poznają swoje prawa, poznają i omawiają dokumenty ustanawiające prawa dzieci i wspólną pracą obalają istniejące stereotypy.
Było to pierwsze z czterech spotkań zaplanowanych w ramach tego projektu. I już to spotkanie pokazało, że między młodzieżą z Polski i Niemiec nie ma żadnych barier i granic. Uczniowie świetnie się ze sobą komunikują (we wszystkich możliwych językach), wspólnie, aktywnie spędzają czas wolny i fantastycznie się bawią. Praca w grupach pozwala na rozwój umiejętności językowych, na wzajemne poznanie siebie i realiów w jakich młodzi ludzie żyją, a wnętrze zamku w Trebnitz pięknie dopełnia cały projekt. Naszemu koledze Wojtkowi udało się nawet udzielić wywiadu niemieckiej dziennikarce telewizji rbb (i nikt nie wie w jakim języku to zrobił), a partia polityczna „Partia Przyjaciół Kebaba” utworzona przez grupę naszych uczniów, jednomyślnie wygrała wybory!!!
Już czekamy na następne spotkanie i mamy nadzieję, że kwietniowa pogoda okaże się łaskawa i będziemy mogli korzystać z uroków otaczającego zamek parku.
Dnia 19 lutego 2016 r. w naszej szkole już po raz kolejny gościła ekipa chemików z Toruńskiego Centrum Chemii w Małej Skali. Ponad 100 uczniów z gimnazjum i liceum wzięło udział w warsztatach chemicznych, podczas których przeprowadzali efektowne doświadczenia wabiące dźwiękiem i barwą.
Swoją obecnością zaszczycił nas między innymi Pan Łukasz Sporny, który zaraził nas pozytywną energią, poczuciem humoru i pasją do chemii. U niektórych uczniów i nauczycieli wywoływał wręcz łzy radości. Oprócz zabawy było też dużo nauki. Uczniowie w dwuosobowych grupach wykonywali wiele ciekawych doświadczeń chemicznych. Dwugodzinne warsztaty zakończyły się efektownym pokazem w auli szkolnej. Z radością będziemy oczekiwać naukowców z Torunia w przyszłym roku.
Klasa I a LO wraz z polonistką p. A. Tyl wzięła udział w warsztatach dziennikarskich w GDK w pracowni ORANGE. Uczniowie spotkali się z dziennikarzami lokalnych gazet (Wiadomości Gubińskich, Gazety Tygodniowej, Gazety Lubuskiej). Poznali tajniki pracy redakcyjnej, ciekawe anegdoty, usłyszeli praktyczne wskazówki, jak zredagować artykuł, aby przyciągnął uwagę czytelników. W ramach zajęć praktycznych młodzież szukała ciekawych tematów w mieście. O co uczniowie pytali gubinian? O uchodźców, związki partnerskie osób tej samej płci, porządek w mieście, projekty polsko- niemieckie. Następnie wspólnie z koordynatorem projektu M. Gwizdalskim omówiono zebrane informacje. W dalszej części spotkania Wojtek Siwik zaprezentował, jak tworzy się gazetki szkolne z wykorzystaniem strony Junior Media.
Warsztaty były interesujące, umożliwiły prezentację najnowszego numeru gazetki K.I.T., a także były okazją do promowania naszej szkoły. Wkrótce kolejne spotkanie warsztatowe z przedstawicielami innych mediów (np. radia).
W poniedziałek 15. 02. 2016 r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie gimnazjum i liceum. Komisja konkursowa (w składzie, panie: I. Pochyła, S. Krygowska, M. Eret) i grono młodzieży wysłuchało wierszy, m.in. W. Szymborskiej, J. Tuwima, L. J. Kerna. Zgodnie z regulaminem do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: M. Turowski, Natalia Kłos, D. Rogowska (liceum) oraz O. Strzelec, M. Witczak, M. Taberski (gimnazjum). Przesłuchania miejskie odbędą się w marcu i kwietniu. Gratulujemy i życzymy awansu do kolejnych etapów.Konkursem recytatorskim uczniowie zainaugurowali w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadające na 21. 02. 2016 r.
W kalendarzu szkolnych imprez niektóre mają rangę szczególną; dla uczniów klas maturalnych jest to studniówka, a dla drugoklasistów- POŁOWINKI. Tegoroczne odbyły się w ostatnią sobotę karnawału- 6. 02. 2016 r. - w sali gubińskiego lokalu ZENEK. Organizacją imprezy ( przy wsparciu wychowawczyń: p. M. Sobczyk i p. A. Tyl ) zajęli się rodzice uczniów klas: II a i II b. Kolejna grupa młodzieży potwierdziła w ten symboliczny sposób, że połowa czasu przeznaczona na naukę w liceum minęła. Sobotni wieczór upłynął w przyjemnej atmosferze przy dźwiękach bardzo dynamicznej muzyki. Uczniowie zgodnie uznali, że to przedsmak studniówki. Młodzież pokazała, że lubi i potrafi naprawdę dobrze się bawić.
W imieniu swoim i p. M. Sobczyk serdecznie dziękuję rodzicom: p. M. Cichowicz,p. W. Matuszak, p. A. Żelazko, p. J. Turowskiemu, p. A. G. Świtalskim za to, że wspólnie z nami spędzili ten wieczór.
A. Tyl
Przejdź do galerii (autorką zdjęć jest pani Wioletta Matuszak)
W czwartek, 4 lutego o godzinie 16.30 odbył się bal karnawałowy klasy IIIB. Wszyscy uczniowie wzięli udział w tej zabawie. Można było podziwiać bardzo interesujące stroje. Uczniowie popisali się swoją kreatywnością i fantazją. Wśród najciekawszych postaci znalazły się m.in. Michael Jackson, bohaterowie filmu Star Wars, Chinka, pani Wiosna, marynarz, dama z lat 20 oraz wiele innych. Na imprezie panowała wesoła atmosfera i każdemu dopisywał dobry humor. Gimnazjaliści przygotowali mały poczęstunek w postaci pączków, ciast i cukierków. To było bardzo udane spotkanie w naszej szkole i szkoda, że w tym gronie bawiliśmy się ostatni raz. Zachęcamy inne klasy do naśladowania naszych pomysłów.
Uczniowie klasy III B
16 stycznia 2016 roku - była to bardzo ważna data dla nas, trzecioklasistów LO. Po trzech latach nauki nadszedł czas na długo wyczekiwaną studniówkę, która w tym roku odbywała się w sali balowej w Sękowicach. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 19-tej przemówieniem Pani Dyrektor i tradycyjnym polonezem, w którym uczestniczyli uczniowie każdej z klas. Po zjedzeniu przepysznej kolacji nadszedł czas na tańce przeplatane rożnymi zabawami, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Było to niezapomniane i ważne wydarzenie dla każdego z nas, które z pewnością zapamiętamy na długo. A teraz … za chwilę matura! Kasia Włostowska IIIc
Konkurs na hasło reklamowe dla szkoły został rozstrzygnięty. Jego zwycięzcą został Radosław Wystop z klasy IIB, a jego hasło, wybrane przez komisję brzmi: "ZSO jest PRO ! " Hasło to znajdzie się na gadżetach reklamowych naszej szkoły. Jego autor w nagrodę pojedzie na wycieczkę zagraniczną organizowaną przez Marzenę Kwaśniewską.
Drugim uhonorowanym przez komisję hasłem, jest złota myśl Pana Mariusza Majkowskiego - "Na 100% sukces masz, gdy wybierzesz Zespół nasz!" - na Pana Mariusza również czeka nagroda.Wszystkim biorącym udział w naszej zabawie serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zaangażowanie.
Uczniowie naszej szkoły 11 grudnia wzięli udział w II edycji powiatowego Otwartego Konkursu Poezji Mówionej i Śpiewanej pod hasłem Poezja wielokulturowej Europy zorganizowanego przez ZSP w Krośnie Odrzańskim Zaprezentowali się w obu kategoriach. Oto Ci, którzy dobrze czują się w krainie łagodności: Patryk Janiak i Justyna Turowska z kl. III b, Daria Rogowska z kl. III c, Karolina Turowska z kl. I a, Carolina Pavan, Natalia Kłos z kl. II a, Weronika Kasowska z kl. II B. Spośród licznego grona uczestników komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła najlepszych; w tym gronie znaleźli się nasi uczniowie: Patryk Janiak zajął I miejsce w kategorii poezji śpiewanej, a Natalia Kłos- III miejsce w kategorii poezji mówionej. Patryk zaprezentował utwór A. Osieckiej Oczy tej małej, a Natalia wiersz J.W. Goethego Zdrada. Gratulujemy !
Tak… we wtorek 8. 12. 2015 r. grupa licealistów z klas: I a, II b pod opieką pań: M. Hańćki, A. Tyl i S. Krygowskiej spędziła czas nie w szkolnych ławkach, a w Zielonej Górze. Powód? Lekcja biblioteczna w Mediatece Szklana Pułapka, jednym z oddziałów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. K. Norwida. Placówka oferuje wiele atrakcyjnych działań, nie tylko związanych z tradycyjną pracą biblioteki (np. wypożyczanie książek, korzystanie z czytelni). Można w niej korzystać z zasobów typu: płyty winylowe, gry komputerowe, audiobuki. Proponuje różne imprezy (np. wystawy fotografii, pokazy zdjęć z podróży, warsztaty śmiechu, spotkania z ciekawymi ludźmi). I choć animatorem spotkania nie był Bruc’e Willis, licealiści z zainteresowaniem obejrzeli prezentację na temat całego spectrum propozycji Szklanej Pułapki. Kolejną atrakcją tego dnia poza szkołą był spektakl Bestia w Teatrze Lubuskim. Na temat sztuki powiedziano (i napisano na stronie szkoły) już dużo. Pozostaje tylko dodać, że i tej grupie młodzieży propozycja teatru spodobała się; nasi uczniowie coraz lepiej rozumieją język sztuk teatralnych, rozpoznają konwencje i… chcą bywać w teatrze.
Dnia 5 grudnia odbyły się XIV Mikołajkowe Zawody Pływackie na krytym basenie w Gubinie. Rozpoczęły się one o godzinie 9.30. W zawodach wzięła udział młodzież z Gubina, Międzyrzecza, Krosna Odrzańskiego i okolicznych miejscowości. Zawodnicy mogli rywalizować w różnych kategoriach wiekowych oraz wykazać się umiejętnościami pływania różnymi stylami. W zawodach mógł brać udział każdy, bez względu na wiek. Oprócz indywidualnych konkurencji, można było wziąć udział w sztafecie rodzinnej, w której uczestnicząc wraz z moim tatą, zajęliśmy 1 miejsce. Brałem również udział w wyścigu na 50 m stylem dowolnym, w którym zająłem najwyższe miejsce na podium. W zawodach po raz pierwszy startował mój młodszy brat, odebrałem je więc tym bardziej w sposób szczególny.
Całe zawody przebiegły sprawnie. Należy jednak podkreślić, że odbywały się w przyjemnej i serdecznej atmosferze . Podczas dekoracji basen odwiedził niespodziewany gość. Święty Mikołaj obdarował każde dziecko słodkim upominkiem.
Miłosz Prasał
W piątek 4 grudnia 2015r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów naukowych, twórczych i artystycznych Marszałka Województwa Lubuskiego. Gala odbyła się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze, gdzie przybyli wszyscy stypendyści wraz z nauczycielami, opiekunami i rodzicami. Cała gala miała charakter bardzo uroczysty, uczestniczyli w niej ważne osobistości z naszego województwa. Uroczystość rozpoczęła się występem muzycznym oraz przemówieniami Pani Marszałek, Pana Wicemarszałka oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty. Uczniowie oprócz nagród pieniężnych otrzymywali także dyplomy oraz inne ciekawe gadżety i upominki. Następnie jeden z uczniów zabrał głos w imieniu wszystkich stypendystów, po czym miał miejsce kolejny występ zespołu muzycznego. Na koniec specjalnie dla uczniów został wyświetlony film 3D opowiadający o sztuce latania i o dokonaniach ludzi na przestrzeni wieków w tej dziedzinie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Nowak, uczennica klasy IIIc. Gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów Julio!
1 grudnia uczennice klasy IIB gimnazjum: Kamila Sykała, Aleksandra Ossowska i Martyna Wróbel wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy na temat AIDS i Uzależnień organizowanym przez ZS w Chlebowie i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie Odrzańskim. Konkurs składał się z dwóch etapów: praca indywidualna z testem oraz praca drużynowa, w której uczestnicy rozwiązywali różnego typu zadania. W rozgrywkach wzięło udział 10 szkół gimnazjalnych z Powiatu Krośnieńskiego. Nasza drużyna zajęła wysokie trzecie miejsce, za co otrzymała nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
Wydaje nam się, że pokonaliśmy AIDS. Media coraz rzadziej poruszają temat zakażeń wirusem HIV, właściwie jedynie przy okazji 1 grudnia. Skończyła się epidemia w Afryce i strach przed nią na całym świecie. Jednak zespół nabytego niedoboru odporności to nadal groźna choroba – zwłaszcza w naszym regionie, Europie Wschodniej, gdzie liczba zakażeń wciąż rośnie. A dlaczego o tym nie słyszymy? Bo żadna inna choroba nie jest okryta tak ogromnym społecznym tabu. Tym bardziej powinniśmy o niej pamiętać.
30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs na temat HIV, AIDS i uzależnień. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas pierwszych liceum. Jego celem było promowanie postaw: szacunku wobec innych, przeciwdziałania uzależnieniom, odpowiedzialności za własne życie, akceptacji i empatii wobec chorych i zarażonych, współczucia i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Młodzież rozwiązywała krzyżówkę i odpowiadała na różnorodne pytania m.in. : co oznaczają skróty AIDS i HIV, co oznacza pozytywny wynik testu, czym jest okienko serologiczne, co jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z AIDS/ HIV, gdzie odnotowano pierwsze zachorowanie na AIDS, jak nazywa się organizacja stworzona przez Marka Kotańskiego pomagająca osobom w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym na AIDS skrzywdzonym przez los, jakie zachowania prowadzą do zakażenia wirusem HIV, a jakie są bezpieczne? Szczególną wiedzą wykazał się uczeń klasy Ic Bartosz Szcześniak, który zajął pierwsze miejsce w tym konkursie. Na drugim miejscu z taką samą liczbą punktów uplasowali się Wojciech Siwik (Ia) i Krzysztof Bock ( Ib). Trzecie miejsce zdobył Rafał Szewczyk (Ic). Gratulujemy zwycięzcom.
"Jesień mnie cieniem zwiędłych drzew dotyka,
Słońce rozpływa się gasnącym złotem."
Leopold Staff
26 listopada w auli ZSO odbyły się Wypominki Poetyckie pod hasłem Jesień w poezji. Młodzież recytowała wiersze Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Edwarda Stachury. Tajemnice jesieni w tekstach poetyckich odkrywali: Dominika Rzeźniczak, Natalia Kłos, Paulina Żelazko, Mateusz Turowski, Julia Szmidt, Błażej Bajdała, Michał Igliński, Daria Rogowska, Stanisław Karpisiak. Recytacje były przeplatane piosenkami wykonanymi przez zespól wokalny, w skład którego weszły: Aleksandra Majewska, Krzysztof Jagiełło, Adrianna Kuśnierz, Paulina Żelazko oraz Karolina Żelazko. Na pianinie grał Michał Lenda. Program został przygotowany przez Izabelę Pochyłą, Wiolettę Kucharska-Spiralską, Annę Dobek oraz Joannę Szymaniec.Spotkanie z poezją i muzyką wprowadziło widownię w nostalgiczny, melancholijny nastrój.