• Uczniowie ZSO przecierają nowe szlaki…

    Uczniowie ZSO przecierają nowe szlaki…

    W dniach 25.-27.02.2016 pięcioro uczniów ZSO: Martyna Bejtlich, Natalia Cichosz, Julia Szmidt, Katarzyna Mikołajewska i Wojciech Siwik,  wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie w Zamku Trebnitz. Opiekunem projektu jest p. Marzena Kwaśniewska. Projekt nosi nazwę „Partycypacja młodzieży na polsko-niemieckim pograniczu” i organizowany jest przy udziale uczniów z ZSO w Gubinie, Gimnazjum w Boleszkowicach i Gimnazjum z Forst.

    Uczniowie tworzą Odrzańsko-Nyską Radę Młodzieży 2016, w ramach której zajmują się problemami młodzieży mieszkającej na pograniczu polsko-niemieckim, poznają swoje prawa, poznają i omawiają dokumenty ustanawiające prawa dzieci i wspólną pracą obalają istniejące stereotypy.

    Było to pierwsze z czterech spotkań zaplanowanych w ramach tego projektu. I już to spotkanie pokazało, że między młodzieżą z Polski i Niemiec nie ma żadnych barier i granic. Uczniowie świetnie się ze sobą komunikują (we wszystkich możliwych językach), wspólnie, aktywnie spędzają czas wolny i fantastycznie się bawią. Praca w grupach pozwala na rozwój umiejętności językowych, na wzajemne poznanie siebie i realiów w jakich młodzi ludzie żyją, a wnętrze zamku w Trebnitz pięknie dopełnia cały projekt. Naszemu koledze Wojtkowi udało się nawet udzielić wywiadu niemieckiej dziennikarce telewizji rbb (i nikt nie wie w jakim języku to zrobił), a partia polityczna „Partia Przyjaciół Kebaba” utworzona przez grupę naszych uczniów, jednomyślnie wygrała wybory!!!

    Już czekamy na następne spotkanie i mamy nadzieję, że kwietniowa pogoda okaże się łaskawa i będziemy mogli korzystać z uroków otaczającego zamek parku. 

    Przejdź do galerii

     

  • Chemia na wesoło

    Chemia na wesoło

    Dnia 19 lutego 2016 r. w naszej szkole już po raz kolejny gościła ekipa chemików z Toruńskiego Centrum Chemii w Małej Skali. Ponad 100 uczniów z gimnazjum i liceum wzięło udział w warsztatach chemicznych, podczas których przeprowadzali  efektowne doświadczenia wabiące dźwiękiem i barwą.

    Swoją obecnością zaszczycił nas między innymi Pan Łukasz Sporny, który zaraził nas pozytywną energią, poczuciem humoru i pasją do chemii. U niektórych uczniów i nauczycieli wywoływał wręcz łzy radości. Oprócz zabawy było też dużo nauki. Uczniowie w dwuosobowych grupach wykonywali wiele ciekawych doświadczeń chemicznych. Dwugodzinne warsztaty zakończyły się efektownym pokazem w auli szkolnej. Z radością będziemy oczekiwać naukowców z Torunia w przyszłym roku. 

    Przejdź do galerii

  • W poszukiwaniu gorącego tematu, czyli warsztaty dziennikarskie

    W poszukiwaniu gorącego tematu, czyli warsztaty dziennikarskie

    Klasa I a LO wraz z polonistką p. A. Tyl wzięła udział w warsztatach dziennikarskich w GDK w pracowni ORANGE. Uczniowie spotkali się z dziennikarzami lokalnych gazet (Wiadomości Gubińskich, Gazety Tygodniowej, Gazety Lubuskiej). Poznali tajniki pracy redakcyjnej, ciekawe anegdoty, usłyszeli praktyczne wskazówki, jak zredagować artykuł, aby przyciągnął uwagę czytelników. W ramach zajęć praktycznych młodzież szukała ciekawych tematów w mieście. O co uczniowie pytali gubinian? O uchodźców,  związki partnerskie osób tej samej płci, porządek w mieście, projekty polsko- niemieckie. Następnie wspólnie z koordynatorem projektu M. Gwizdalskim omówiono zebrane informacje. W dalszej części spotkania Wojtek Siwik zaprezentował, jak tworzy się gazetki szkolne z wykorzystaniem strony Junior Media.

    Warsztaty były interesujące, umożliwiły prezentację najnowszego numeru gazetki K.I.T., a także były okazją do promowania naszej szkoły. Wkrótce kolejne spotkanie warsztatowe z przedstawicielami innych mediów (np. radia).

  • Oni lubią poezję            

    Oni lubią poezję             

    W poniedziałek 15. 02. 2016 r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie gimnazjum i liceum. Komisja konkursowa (w składzie, panie: I. Pochyła, S. Krygowska, M. Eret) i grono młodzieży wysłuchało wierszy, m.in. W. Szymborskiej, J. Tuwima, L. J. Kerna. Zgodnie z regulaminem do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: M. Turowski, Natalia Kłos, D. Rogowska (liceum) oraz O. Strzelec, M. Witczak, M. Taberski (gimnazjum). Przesłuchania miejskie odbędą się w marcu i kwietniu. Gratulujemy i życzymy awansu do kolejnych etapów.Konkursem  recytatorskim uczniowie zainaugurowali w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadające na 21. 02. 2016 r.

  • Sukces naszych siatkarzy

    Sukces naszych siatkarzy
    W dniu 09.02.2016r. w Krośnie Odrzańskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu  Krośnieńskiego szkół gimnazjalnych w piłce siatkowej. Drużyna chłopców reprezentujących Gimnazjum nr 2 w Gubinie była niepokonana. Wygrała wszystkie swoje mecze, kończąc je  wynikiem 2:0 i została bezapelacyjnym mistrzem tego turnieju. Drugie miejsce  ostatecznie zdobyło Gimnazjum nr 1 w Gubinie. Gospodarze musieli  zadowolić się brązowym medalem. 
    Na zdjęciu mistrzowie powiatu: Patryk Czerniawski, Krzysztof Ziółkowski, Marcin Kiełek, Emil Biesiadecki, Dariusz Sitko ,Robert  Giedrowicz, Maciej Liczbański, Mateusz Stawiński, Patryk Krześlak, Grzegorz Ziółkowski, Szymon Borowski, Adrian Trzaska, Jakub Karpiński wraz z opiekunem Sylwestrem Cichoszem. Gratulujemy!
  • Była, była zabawa……. czyli POŁOWINKI 2016

    Była, była zabawa……. czyli POŁOWINKI 2016

     W kalendarzu szkolnych imprez niektóre mają rangę szczególną; dla uczniów klas maturalnych jest to studniówka, a dla drugoklasistów- POŁOWINKI. Tegoroczne odbyły się w ostatnią sobotę karnawału- 6. 02. 2016 r. - w sali gubińskiego lokalu ZENEK. Organizacją imprezy ( przy wsparciu wychowawczyń: p. M. Sobczyk i p. A. Tyl ) zajęli się rodzice uczniów klas: II a i II b. Kolejna grupa młodzieży potwierdziła w ten symboliczny sposób, że połowa czasu przeznaczona na naukę w liceum minęła. Sobotni wieczór upłynął w przyjemnej atmosferze przy dźwiękach bardzo dynamicznej muzyki. Uczniowie zgodnie uznali, że to przedsmak studniówki. Młodzież pokazała, że lubi i potrafi naprawdę dobrze się bawić.

    W imieniu swoim i p. M. Sobczyk serdecznie dziękuję rodzicom: p. M. Cichowicz,p. W. Matuszak, p. A. Żelazko, p. J. Turowskiemu, p. A. G. Świtalskim za to, że wspólnie z nami spędzili ten wieczór.

    A. Tyl

    Przejdź do galerii (autorką zdjęć jest pani Wioletta Matuszak)

  • Bal karnawałowy klasy IIIB

    Bal karnawałowy klasy IIIB

    W czwartek, 4 lutego o godzinie 16.30 odbył się bal karnawałowy klasy IIIB. Wszyscy uczniowie  wzięli udział w tej zabawie. Można było podziwiać bardzo interesujące stroje. Uczniowie popisali się swoją kreatywnością i fantazją. Wśród najciekawszych postaci znalazły się m.in. Michael Jackson, bohaterowie filmu Star Wars, Chinka, pani Wiosna, marynarz, dama z lat 20 oraz wiele innych. Na imprezie panowała wesoła atmosfera i każdemu dopisywał dobry humor. Gimnazjaliści przygotowali mały poczęstunek w postaci pączków, ciast i cukierków. To było bardzo udane spotkanie w naszej szkole i szkoda, że w tym gronie bawiliśmy się ostatni raz. Zachęcamy inne klasy do naśladowania naszych pomysłów.

    Uczniowie klasy III B

    Przejdź do galerii

  • Studniówka 2016

    Studniówka 2016

    16 stycznia 2016 roku - była to bardzo ważna data dla nas, trzecioklasistów LO. Po trzech latach nauki nadszedł czas na długo wyczekiwaną studniówkę, która w tym roku odbywała się w sali balowej w Sękowicach.  Zabawa rozpoczęła się o godzinie 19-tej przemówieniem Pani Dyrektor i  tradycyjnym polonezem, w którym uczestniczyli uczniowie każdej z klas. Po zjedzeniu przepysznej kolacji nadszedł czas na tańce przeplatane  rożnymi zabawami, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Było to niezapomniane i ważne wydarzenie dla każdego z nas, które z pewnością zapamiętamy na długo. A teraz … za chwilę matura!   Kasia Włostowska IIIc

    Przejdź do galerii

  • ZSO jest PRO !

    ZSO jest PRO !

    Konkurs na hasło reklamowe dla szkoły został rozstrzygnięty. Jego zwycięzcą został Radosław Wystop z klasy IIB, a jego hasło, wybrane przez komisję brzmi: "ZSO jest PRO ! " Hasło to znajdzie się na gadżetach reklamowych naszej szkoły. Jego autor w nagrodę pojedzie na wycieczkę zagraniczną organizowaną przez Marzenę Kwaśniewską.

    Drugim uhonorowanym przez komisję hasłem, jest złota myśl Pana Mariusza Majkowskiego - "Na 100% sukces masz, gdy wybierzesz Zespół nasz!" - na Pana Mariusza również czeka nagroda.Wszystkim biorącym udział w naszej zabawie serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zaangażowanie.

  • Gimnazjaliści listy piszą

    Gimnazjaliści listy piszą
    Od września 2015 r. grupa uczniów z klasy IIIB gimnazjum  uczestniczy w niezwykle ciekawym projekcie „Das Bild der Anderen”. Pod opieką pani Marzeny Kwaśniewskiej piszą listy do swoich nowyych kolegów z Finlandii. Cała korespondencja odbywa się oczywiście w języku niemieckim i sprawia uczestnikom tej akcji wiele radości – śmiechu podczas czytania listów jest co nie miara. Polskich i fińskich uczniów łączą nie tylko listy – na facebooku istnieje także grupa, na której wymieniają się zdjęciami i filmami, by lepiej poznać się nawzajem. Inicjatywa spotkała się z dużą aprobatą obydwu stron, a gimnazjaliści z wielką chęcią zasiadają do pisania kolejnych wiadomości.  Poza oczywistymi walorami edukacyjnym przedsięwzięcia, uczniowie IIIB mają także okazję nawiązać ciekawe znajomości, a nawet przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że przetrwają one długo, nawet mimo dużej odległości dzielącej Polskę i  Finlandię.
                                                                                                                                  Stanisław Karpisiak
    Zobacz przykładowe listy:
     
     
     
     
  • Szlachetna Paczka w ZSO w Gubinie

    Szlachetna Paczka w ZSO w Gubinie
    Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących już po raz kolejny postanowili pomóc potrzebującym i wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Akcję zorganizowały panie Marzena Kwaśniewska, Alicja Tyl i Małgorzata Jarosz, a przyłączyli się do nich uczniowie z klas gimnazjalnych i licealnych oraz ich rodzice. Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania organizatorek. Zgromadzono 28 kartonów wypełnionych produktami spożywczymi, środkami czystości, ubraniami, zabawkami, kosmetykami i artykułami szkolnymi. Dodatkowo rodzice jednej z uczennic ofiarowali potrzebującej rodzinie kuchenkę gazową i telewizor. Po zapakowaniu prezentów zostały one dostarczone 11.12.2015 w godzinach popołudniowych potrzebującej rodzinie z okolic Żar. „Takie pomaganie daje ogromną radość i satysfakcję. Cieszę się, że tu przyjechałem, poznałem tę rodzinę i nie zmarnowałem popołudnia w McDonald’s  ” – mówi Miłosz, który brał udział w dostarczaniu paczki rodzinie. 
    Wszystkim biorącym udział i zaangażowanym w organizację akcji Szlachetna Paczka składam serdeczne podziękowania w imieniu swoim oraz rodziny, której pomogliśmy. Dziękuję za wszystkie produkty i prezenty, za czas poświęcony tej akcji, za pomoc przy pakowaniu, za dobre serce i za to, że mogłam na Was liczyć.  Szczególne podziękowania składam na ręce Natalii i jej rodziny. 
    Możecie być z siebie dumni, dzięki Wam rodzina spędzi mile i szczęśliwie Święta Bożego Narodzenia.
                                                                                                             Dziękuję
                                                                                                 Marzena Kwaśniewska
    Przejdż do galerii
  • Wycieczka do stolicy Wielkopolski

    Wycieczka do stolicy Wielkopolski
    Klasy I „B” i II „B” gimnazjum 12 grudnia 2015r. wybrały się na wycieczkę do Poznania. W piątek na Starym Rynku rozpoczął się jubileuszowy X Festiwal Rzeźby Lodowej – STIHL POZnan ICE Festival, w którym udział wzięło 24 uczestników z całego świata (m.in. Francji, USA, Hiszpanii, Kanady czy nawet Japonii i Filipin). W sobotę mieliśmy okazję obejrzeć zawody Speed Ice Carving – przez prawie cały dzień zawodnicy rzeźbili na czas w bryłach lodowych różne postacie (mikołaja, kota, niedźwiadka itp.), z którymi później chętnie wszyscy się fotografowali. Nasz pobyt w stolicy Wielkopolski zaczęliśmy od poznania historii miasta. 
    Pan Adam Dekiert – miejski przewodnik – zabrał nas na dwugodzinny spacer po Rynku i okolicach, w czasie którego między innymi: zwiedziliśmy piękną barokową Kolegiatę Poznańską, wysłuchaliśmy tam fragmentu koncertu organowego, dowiedzieliśmy się, jaką rolę w historii miasta odegrali Przemysł I i jego syn Przemysł II (na górze Przemysła pod zamkiem p. Małgorzata Kijewska, Julia Leda, Artur Kramczyński, Natalia Chorążak i Igor Biedak odegrali scenki z życia obu władców). Piotr Jagiełło i Piotr Drozdowski – siedząc na poznańskich koziołkach – przybliżyli nam legendę symbolu miasta (koziołków), które  w południe  na wieży ratuszowej  trykały się rogami przy dźwiękach hejnału. Wysłuchaliśmy również ciekawych informacji o Ratuszu i innych zabytkach; rzecz jasna nie mogło zabraknąć degustacji rogali marcińskich. 
    A po południu obejrzeliśmy w Teatrze Nowym spektakl Elsynor w reżyserii Grzegorza Gołaszewskiego i Szymona Adamczaka, który – wykorzystując wątki sztuk Szekspira – opowiadał o graczach komputerowych, a właściwie o ich uzależnieniu od gier. Sztuka zdecydowanie przeznaczona dla młodych widzów. 
    Wycieczkę można zaliczyć do udanych, Poznań okazał się wart poznania 
    Opiekunami grupy byli: p. Małgorzata Kijewska, p. Małgorzata Jarosz i p. Sebastian Jasinowski.  
    Przejdź do galerii
  • Pobyt Gabrysi Kowal w Casamassima

    Pobyt Gabrysi Kowal w Casamassima
    W ubiegłym roku szkolnym uczennica klasy III „a” Gabriela Kowal reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie Losy Bliskich i losy Dalekich…, w którym zajęła IV miejsce. Oprócz nagród, które otrzymała wówczas na gali, prof. Andrzej Kunert, zaproponował m.in. Gabrysi udział w trzydniowej wycieczce do Casamassima. Poniżej relacja Gabrysi.
    W dniach 13-16 listopada 2015r. we Włoszech na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima oraz w miejscowościach Mottola, Matera i Brindisi odbyły się uroczystości związane z uczczeniem pamięci żołnierzy II Korpusu. W uroczystościach brała udział oficjalna delegacja polska na czele z Andrzejem Krzysztofem Kunertem - Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Tomaszem Orłowskim - Ambasadorem RP w Republice Włoskiej oraz San Marino i Kombatantami. Najważniejszym punktem podczas obchodów były msza i złożenie wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym, a także odczytanie listu napisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę specjalnie na tę okazję. Delegacja miała również przyjemność uczestniczyć w odsłanianiu tablic pamiątkowych i zwiedzaniu muzeum D. Ridola w Materze. 
    W uroczystościach brały udział także dzieci i młodzież z różnych części Polski, byli to min. laureaci konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989” a także chór dziecięcy. Mieli oni  okazje poznać nowych ludzi, inną  kulturę, pośmiać się i pozwiedzać bardzo urokliwe włoskie miasteczka. Wszyscy mogli także spróbować wspaniałej włoskiej kuchni serwowanej w najlepszych restauracjach oraz równie wspaniałej włoskiej gościnności. Całe przedsięwzięcie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze ze strony włoskiej, jak również  polskiej i na pewno pozostanie na długo w mojej pamięci.
    Przejdź do galerii
  • Śpiewali i recytowali

    Uczniowie naszej szkoły 11 grudnia wzięli udział w II edycji powiatowego Otwartego Konkursu Poezji Mówionej i Śpiewanej pod hasłem Poezja wielokulturowej Europy zorganizowanego przez ZSP w Krośnie Odrzańskim Zaprezentowali się w obu kategoriach. Oto Ci, którzy dobrze czują się w krainie łagodności: Patryk Janiak i Justyna Turowska z kl. III b, Daria Rogowska z kl. III c, Karolina Turowska z kl. I a, Carolina Pavan, Natalia Kłos z kl. II a, Weronika Kasowska z kl. II B. Spośród licznego grona uczestników komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła najlepszych; w tym gronie znaleźli się nasi uczniowie: Patryk Janiak zajął I miejsce w kategorii poezji śpiewanej, a Natalia Kłos- III miejsce w kategorii poezji mówionej. Patryk zaprezentował utwór A. Osieckiej Oczy tej małej, a Natalia wiersz J.W. Goethego Zdrada. Gratulujemy !

    Przejdź do galerii

     

  • Szklana pułapka bez Bruce’a Willisa?

    Szklana pułapka bez Bruce’a Willisa?

    Tak… we wtorek 8. 12. 2015 r. grupa licealistów z klas: I a, II b pod opieką pań: M. Hańćki, A. Tyl i S. Krygowskiej spędziła czas nie w szkolnych ławkach, a w Zielonej Górze. Powód? Lekcja biblioteczna w Mediatece Szklana Pułapka, jednym z oddziałów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. K. Norwida. Placówka oferuje wiele atrakcyjnych działań, nie tylko związanych z tradycyjną pracą biblioteki (np. wypożyczanie książek, korzystanie z czytelni). Można w niej korzystać z zasobów typu: płyty winylowe, gry komputerowe, audiobuki. Proponuje różne imprezy (np. wystawy fotografii, pokazy zdjęć z podróży, warsztaty śmiechu, spotkania z ciekawymi ludźmi). I choć animatorem spotkania nie był Bruc’e Willis, licealiści z zainteresowaniem obejrzeli prezentację na temat całego spectrum propozycji Szklanej Pułapki. Kolejną atrakcją tego dnia poza szkołą był spektakl Bestia w Teatrze Lubuskim. Na temat sztuki powiedziano (i napisano na stronie szkoły) już dużo. Pozostaje tylko dodać, że  i tej grupie młodzieży propozycja teatru spodobała się; nasi uczniowie coraz lepiej rozumieją język sztuk teatralnych, rozpoznają konwencje i… chcą bywać w teatrze.

    Przejdź do galerii

  • XIV Mikołajkowe Zawody Pływackie

    XIV Mikołajkowe Zawody Pływackie

    Dnia 5 grudnia odbyły się XIV Mikołajkowe Zawody Pływackie na krytym basenie w Gubinie. Rozpoczęły się one o godzinie 9.30. W zawodach wzięła udział młodzież z Gubina, Międzyrzecza, Krosna Odrzańskiego i okolicznych miejscowości. Zawodnicy mogli rywalizować w różnych kategoriach wiekowych oraz wykazać się umiejętnościami pływania różnymi stylami. W zawodach mógł brać udział każdy, bez względu na wiek. Oprócz indywidualnych konkurencji, można było wziąć udział w sztafecie rodzinnej, w której uczestnicząc wraz z moim tatą, zajęliśmy 1 miejsce. Brałem również udział w wyścigu na 50 m stylem dowolnym, w którym zająłem najwyższe miejsce na podium. W zawodach po raz pierwszy startował mój młodszy brat, odebrałem je więc tym bardziej w sposób szczególny.

    Całe zawody przebiegły sprawnie. Należy jednak podkreślić, że odbywały się w przyjemnej i serdecznej atmosferze . Podczas dekoracji basen odwiedził niespodziewany gość. Święty Mikołaj obdarował każde dziecko słodkim upominkiem.  

     Miłosz Prasał

  • Julia Nowak stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego

    W piątek 4 grudnia 2015r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów naukowych, twórczych i artystycznych Marszałka Województwa Lubuskiego. Gala odbyła się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze, gdzie przybyli wszyscy stypendyści wraz z nauczycielami, opiekunami i rodzicami. Cała gala miała charakter bardzo uroczysty, uczestniczyli w niej ważne osobistości z naszego województwa. Uroczystość rozpoczęła się występem muzycznym oraz przemówieniami Pani Marszałek, Pana Wicemarszałka oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty. Uczniowie oprócz nagród pieniężnych otrzymywali także dyplomy oraz inne ciekawe gadżety i upominki. Następnie jeden z uczniów zabrał głos w imieniu wszystkich stypendystów, po czym miał miejsce kolejny występ zespołu muzycznego. Na koniec specjalnie dla uczniów został wyświetlony film 3D opowiadający o sztuce latania i o dokonaniach ludzi na przestrzeni wieków w tej dziedzinie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Nowak, uczennica klasy IIIc. Gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów Julio!

  • XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy na temat AIDS i Uzależnień

    XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy na temat AIDS i Uzależnień

    1 grudnia uczennice klasy IIB gimnazjum: Kamila Sykała,  Aleksandra Ossowska i Martyna Wróbel wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy na temat AIDS i Uzależnień organizowanym przez ZS w Chlebowie i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie Odrzańskim. Konkurs składał się z dwóch etapów: praca indywidualna z testem oraz praca drużynowa, w której uczestnicy rozwiązywali różnego typu zadania. W rozgrywkach wzięło udział 10 szkół gimnazjalnych z Powiatu Krośnieńskiego. Nasza drużyna zajęła wysokie trzecie miejsce, za co otrzymała nagrody rzeczowe. Gratulujemy! 

  • 1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

    1 grudnia  - Światowy Dzień Walki  z AIDS

     Wydaje nam się, że pokonaliśmy AIDS. Media coraz rzadziej poruszają temat zakażeń wirusem HIV, właściwie jedynie przy okazji 1 grudnia. Skończyła się epidemia w Afryce  i strach przed nią na całym świecie. Jednak zespół nabytego niedoboru odporności to nadal groźna choroba – zwłaszcza w naszym regionie, Europie Wschodniej, gdzie liczba zakażeń wciąż rośnie. A dlaczego o tym nie słyszymy? Bo żadna inna choroba nie jest okryta tak ogromnym społecznym tabu. Tym bardziej powinniśmy o niej pamiętać.

    30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs na temat HIV, AIDS i uzależnień. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas pierwszych liceum. Jego celem było promowanie postaw: szacunku wobec innych, przeciwdziałania uzależnieniom, odpowiedzialności za własne życie, akceptacji i empatii wobec chorych i zarażonych, współczucia i chęci niesienia pomocy potrzebującym.  Młodzież rozwiązywała krzyżówkę i odpowiadała na różnorodne pytania m.in. : co oznaczają skróty AIDS i HIV, co oznacza pozytywny wynik testu, czym jest okienko serologiczne, co jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z AIDS/ HIV, gdzie odnotowano pierwsze zachorowanie na AIDS, jak nazywa się organizacja stworzona przez Marka Kotańskiego pomagająca osobom w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym na AIDS skrzywdzonym przez los, jakie zachowania prowadzą do zakażenia wirusem HIV, a jakie są bezpieczne?                                                                                                                           Szczególną wiedzą wykazał się uczeń klasy Ic Bartosz Szcześniak, który zajął pierwsze miejsce w tym konkursie. Na drugim miejscu z taką samą liczbą punktów uplasowali się Wojciech Siwik (Ia) i Krzysztof Bock ( Ib). Trzecie miejsce zdobył Rafał Szewczyk (Ic). Gratulujemy zwycięzcom.

  • Wypominki Poetyckie

    Wypominki Poetyckie

    "Jesień mnie cieniem zwiędłych drzew dotyka,
    Słońce rozpływa się gasnącym złotem."

    Leopold Staff

    26 listopada w auli ZSO odbyły się Wypominki Poetyckie pod hasłem Jesień w poezji. Młodzież recytowała wiersze Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Edwarda Stachury. Tajemnice jesieni w tekstach poetyckich odkrywali: Dominika Rzeźniczak, Natalia Kłos, Paulina Żelazko, Mateusz Turowski, Julia Szmidt, Błażej Bajdała, Michał Igliński, Daria Rogowska,  Stanisław Karpisiak. Recytacje były przeplatane piosenkami wykonanymi przez zespól wokalny, w skład którego weszły: Aleksandra Majewska, Krzysztof Jagiełło, Adrianna Kuśnierz, Paulina Żelazko oraz Karolina Żelazko. Na pianinie grał Michał Lenda. Program został przygotowany przez Izabelę Pochyłą, Wiolettę Kucharska-Spiralską, Annę Dobek oraz Joannę Szymaniec.Spotkanie z poezją i muzyką wprowadziło widownię w nostalgiczny, melancholijny nastrój.

    Przejdź do galerii zdjęć, których autorem jest pan Stefan Pilaczyński
strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć