• Sukces Gabrysi i Julii

    Sukces Gabrysi i Julii

    W bieżącym roku szkolnym ruszyła VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i  Fundację Armii Krajowej w Londynie Losy Bliskich, losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914 – 1989. Konkurs cieszy się dużym powodzeniem, a o jego randze niech świadczy choćby Honorowy Patronat, którym przedsięwzięcie objęła Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik – Rostkowska,oraz Komitet Honorowy: dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert (Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), Jerzy Miller (Wojewoda Małopolski), ks. kardynał Stanisław Dziwisz (Arcybiskup Metropolita Krakowski),prof. Zygmunt Kolenda (Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Krakowie),prof. Jerzy Wyrozumski (Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie),prof. Leszek Żukowski (Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej),dr Łukasz Kamiński (Prezes Instytutu Pamięci Narodowej),Tadeusz Chwiedź (Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków)   oraz Pani Olga Krzyżanowska.    

    Uczennice naszej szkoły: Gabriela Kowal (klasa II a) i Julia Nowak (klasa II c) napisały prace pod kierunkiem p. Małgorzaty Jarosz i  zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego. 1 czerwca 2015 r. będą reprezentowały nasze województwo na konkursie w Krakowie.

    Gratulujemy i trzymamy kciuki!

  • Mateusz Turowski najlepszy w województwie!

    Mateusz Turowski najlepszy w województwie!

    W ubiegłym tygodniu w Zielonej Górze odbył się etap wojewódzki Olimpiady „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego - Od Cedyni do Orszy”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: tegoroczna maturzystka Kamila Adamczyk  oraz uczeń klasy Ib LO Mateusz Turowski. Na zawodach wojewódzkich musieli oni zmierzyć się z bardzo trudnym testem, a następnie odpowiedzieć na pytania Komisji dotyczące wcześniej przygotowanej pracy.

    Mateusz rewelacyjnie poradził sobie z tymi zadaniami, zdobywając w sumie 366 punktów i zajmując I miejsce w województwie lubuskim! Przed nim etap centralny, który odbędzie się na początku czerwca w Warszawie. Gratulujemy i życzymy sukcesu w stolicy!!!

    Kamila mimo, iż nie zakwalifikowała się do etapu centralnego, to jednak uzyskała wysoki wynik zapewniający jej tytuł finalisty etapu wojewódzkiego. W ten sposób zakończyła swoją przygodę z Olimpiadą Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, w której godnie reprezentowała nas od kilku lat. Serdecznie dziękujemy i  życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym! Opiekunką uczniów była Żanetta Cichosz.

    Trzymamy za was kciuki! 

  • Podsumowanie konkursów przedmiotowych

                

    We wtorek 14. 04. 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. W gronie 147 laureatów znalazł się Wojciech Siwik, uczeń klasy III D. Uzyskał ten tytuł, startując w konkursie z języka polskiego. Dzięki temu jest zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z tego przedmiotu. Stosowne zaświadczenie odebrał z rąk kuratora pani Bogny Ferensztajn.  Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie kształcenia.

  • Mamy finalistę

    Mamy finalistę

     W piątek 27.03. 2015 r. w Gorzowie Wlkp. odbyła się II część (ustna) wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Brał w nim udział uczeń kl. III D naszego gimnazjum Wojciech Siwik. Jego zadanie polegało na omówieniu dwóch zagadnień z wylosowanego zestawu. Pierwsze dotyczyło motywu funkcjonującego w sztuce, drugie na interpretacji utworu poetyckiego. Wojtek z obu części (pisemnej i ustnej) uzyskał 90%  z punktów możliwych do zdobycia, co dało mu tytuł laureata. Dzięki temu jest zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Do konkursu przygotowywała Go pani Alicja Tyl. Gratulujemy!

  • Lekcje w Warszawie

    Lekcje w Warszawie

    W dniach 19- 21 marca 2015 r. grupa 49 uczniów ZSO była na wycieczce edukacyjnej w Warszawie. Młodzież zwiedziła Centrum Nauki Kopernik, gdzie miała możliwość w atrakcyjnej formie sprawdzić, jak działają prawa fizyki. Wizyta w Sejmie pozwoliła obserwować: obrady 89. sesji naszego parlamentu, procedury głosowania nad ustawą oraz wystąpienia parlamentarzystów. Historię  XX wieku uczniowie utrwalali w interaktywnym Muzeum Powstania Warszawskiego. W bardziej odległe czasy przenieśli się, spacerując po  Starym Mieście, Łazienkach i starych Powązkach. Zwiedzali także Stadion Narodowy. Nauczyciele (panie: Teresa Grajek, Grażyna Bartkowiak, Żanetta Cichosz, Alicja Tyl- opiekunki grupy) i uczniowie mówią: lubimy takie lekcje!          Fotorelacja w  galerii 

  • Wielki świat w małej skali

    Wielki świat w małej skali
    W tym roku szkolnym, po raz czwarty z rzędu, odbyły się w naszej szkole warsztaty chemiczne w technice małej skali (SSC). Zajęcia zostały zorganizowane przez nauczycielki  chemii: p. Jolantę Palus i p. Małgorzatę Sobczyk. W zajęciach tych uczestniczyli uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas gimnazjum oraz uczniowie liceum. Doświadczenia chemiczne poprowadzili z uczniami mgr Ilona Tesmer i mgr inż. Dominika Bączkowska  – pracownicy pierwszego w kraju Centrum Chemii w Małej Skali (SSC). Centrum to działa przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii UMK w Toruniu i zajmuje się  opracowywaniem, modyfikacją oraz wdrażaniem techniki SSC w szkołach.
    Uczniowie przeprowadzili szereg eksperymentów,  m.in.:
    • otrzymywali wodór, acetylen oraz badali ich palność;
    • wykrywali cukier w Coca Coli i Coca Coli Light;

    • porównywali moc kwasów: octowego i cytrynowego;
     reakcję estryfikacji kwasu ortoborowego i alkoholu etylowego oraz badali palność powstałego produktu;
    Na zakończenie warsztatów młodzież, zgromadzona w auli,  uczestniczyła w  pokazie ciekawych doświadczeń  np. spalanie żelków w chloranie (V) potasu oraz tworzenie barwnych wulkanów.  Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prowadzone były w sposób wesoły i jednocześnie interesujący. Młodzi chemicy pragną kontynuować  współpracę z Centrum  Chemii w Małej Skali w następnych latach.
     
  • W gronie zwycięzców

    W gronie zwycięzców

    W piątek 6. 03. 2015 r. w Krośnie Odrzańskim odbyła się kolejna edycja powiatowego konkursu "Mistrz Kultury Języka Polskiego".Tym razem zmagania konkursowe były poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Szmidt z klasy II B gimnazjum i Mateusz Turowski z klasy I b liceum. Jak co roku i tym razem było podium. Mateusz Turowski zajął II miejsce. Na wynik złożyły się punkty uzyskane za rozwiązanie testu językowego i prezentacja sylwetki Edwarda Taraszkiewicza należącego do grona Żołnierzy Wyklętych. Opiekunem Mateusza była pani Alicja Tyl.

  • Podpisanie aktu inaugurującego

     działalność Akademii S.O.S.               w Gubinie

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć