15 września 2021r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie wybrali się na wycieczkę do Poznania. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie wystawy "Ze znakiem palmy i półksiężyca” w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Ekspozycja dotyczyła losów żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich, formacji wojskowej będącej patronem klas mundurowych naszej szkoły. Zwiedzający dowiedzieli się o losach ułanów w czasie II wojny światowej. Z wystawy można było się dowiedzieć o ważnych wydarzeniach z dziejów żołnierzy. Po klęsce Francji cała Brygada Strzelców Karpackich przeszła do Jerozolimy pod dowództwo operacyjne Brytyjczyków, rozpoczynając jesienią 1940 r. służbę na terenie Egiptu. Uczestniczyli m.in. w bitwie o Tobruk, bitwie o Monte Cassino i Anconę oraz Bolonię. Uczniowie mogli obejrzeć także umundurowanie, symbole charakterystyczne tylko dla tych żołnierzy oraz różne pamiątki należące do rodzin ułańskich przekazanych do muzeum. Częścią tych żołnierskich losów był także Gubin , w którym stacjonował 73 Pułk Zmechanizowany Ułanów Karpackich z przejętymi po nich tradycjami. Była to bardzo ciekawa lekcja historii.
Następnie uczniowie wzięli udział w grze terenowej mającej na celu upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego. Prowadzący grę przebrany był w mundur ówczesnego powstańca oraz wyposażony w broń z tego okresu. W humorystyczny, ale i rzeczowy sposób opowiadał dzieje ,jak się okazało jednego z nielicznych wygranych „zrywów” Polaków. Podczas gry grupa przemieszczała się w różne miejsca miasta, związane z ważnymi wydarzeniami tego wydarzenia. Była to kolejna ciekawa lekcja historii połączona z aktywnym ruchem.
Przy okazji pobytu w Poznaniu młodzież odwiedziła także Poznańskie Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, gdzie miała okazję przygotować, upiec i potem zjeść najbardziej znany regionalny przysmak. Podczas pokazu, w zabawny sposób grupa poznała symbole Poznania i jego specyfikę, a wszystko to przekazane piękną poznańską gwarą.
Licealiści nie mogli także wyjechać z Poznania bez obejrzenia bodących się koziołków na staromiejskim ratuszu.
Wycieczka bardzo podobała się uczniom, a dzięki niej lepiej poznali oni swojego patrona, a także stolicę Wielkopolski.
Witamy po wakacyjnej przerwie. Redakcja w odmłodzonym składzie (dołączyli do nas uczniowie klasy I b i III b LO) przygotowała dla Was pierwszy w tym roku szkolnym numer K.I.T.- u. Znajdziecie w nim, m. in.: wywiad z panem Jackiem Czerepką o minionym sezonie nad Borkiem, ciekawe pytania i Wasze odpowiedzi w Przemaglowanych, Kącik Malucha, epickie próby literackie, ciekawe zdjęcia i rysunki, a także stałe rubryki. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zapraszamy do lektury.
W poniedziałek 13 września wystartował multimedialny i interaktywny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Oprócz najważniejszych informacji o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych autorów m.in. fantastyki naukowej oraz archiwalnych wypowiedzi pisarza, narracyjny serwis Galaktykalema.pl – dostępny również w angielskiej wersji językowej – zawiera premierową grę przeglądarkową osnutą na motywach jego „Bajek robotów”.
– Udaj się w niezwykłą międzyplanetarną podróż przez życie, twórczość, pomysły i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku – poznaj multimedialny i interaktywny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Poznaj Galaktykę Lema – zachęcają twórcy serwisu Galaktykalema.pl.
To właśnie Polskie Radio jako pierwsze wysłało Lema w kosmos. A właściwie jego cząstkę w postaci głosu pisarza. Nagranie wyemitowane w 1961 roku przebiło w postaci fali radiowej atmosferę i od tego czasu mknie przez galaktykę z prędkością światła. Dlatego przewodnikiem po niezwykłej przygodzie, jaką jest poznawanie treści serwisu, jest głos samego Lema – utrwalony w unikatowych nagraniach, nieudostępnianych od czasu ich emisji antenowej.
Dzięki narracyjnemu serwisowi internetowemu Polskiego Radia użytkownik może m.in. poznać najważniejsze dzieła Stanisława Lema, zagłębić się w świat biografii pisarza i odkryć tajniki jego warsztatu. A nowoczesna szata graficzna i obiekty 3D sprawią, że podróż po wirtualnym układzie planetarnym może być niezapomnianym przeżyciem.
Integralną częścią witryny Galaktykalema.pl jest specjalna gra przeglądarkowa osnuta na motywach „Bajek robotów” Stanisława Lema. Rozgrywka, która wymaga od gracza zręczności i wiedzy na temat życia i twórczości pisarza, może być znakomitym doświadczeniem międzypokoleniowym i zachętą do sięgnięcia po twórczość pisarza.
Z myślą o zagranicznych wielbicielach twórczości Stanisława Lema serwis został przygotowany również w angielskiej wersji językowej pod adresem Lemgalaxy.com.
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Szanowni Rodzice,
na podstawie § 10f rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) w szkole planuje się zorganizowanie zajęć wspomagających, o których mowa w § 10f ust. 1 wymienionego rozporządzenia, w okresie od dnia 2 września 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.
Zajęcia będą prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w grupie liczącej co najmniej 10 uczniów (może być to także grupa międzyooddziałowa lub międzyklasowa).
Zajęcia odbywać się po lekcjach. Rodzice/opiekunowie zainteresowani udziałem dziecka w ww. zajęciach składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację uczestnictwa ucznia w organizowanych w szkole zajęciach wspomagających z danego przedmiotu lub przedmiotów. Zajęcia będą organizowane dla chętnych uczniów, a złożona deklaracja jest wiążąca.
Lekcja z poezją
Uczniowie klasy III a na lekcji języka polskiego poznali wiersz francuskiego „poety przeklętego”- P. Verlaine’a Sztuka poetycka, w którym autor określa modernistyczne wyznaczniki poezji. Zapytani o to, a jaka według nich powinna ona być, odpowiedzieli, proponując własne próby poetyckie. Powstały wiersze o różnej tematyce, formie, zawierające różne środki poetyckie i realizujące różne koncepty autorów. Dopełnieniem kreatywnego pisania była wizualizacja utworów. Oto niektóre tytuły: Atmosfera, Rada, Uzależnienie, Niepoczytalni Głupcy, Chemia. Uczniowie wzajemnie oceniali swoje prace, dzięki czemu doskonalili umiejętność analizy utworu poetyckiego, określania tematu wiersza, budowania argumentów. Dobrze się także bawili.
Uczniowie klasy III SP w ramach edukacji przyrodniczej uczestniczyli w obserwacjach przyrody za pomocą lupy. Dzieci oglądały z bliska rośliny i zwierzątka na Wyspie Teatralnej. Te ciekawe zajęcia sprawiły im wiele radości i zabawy.
4 września na gubińskiej Wyspie Teatralnej odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Przeczytano fragment utworu G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej celnie ilustrujący piętnowane przez autorkę cechy mieszczańskiej rodziny W literackiej rozmowie brali udział: państwo Dulscy, ich dzieci, pani Juliasiewiczowa, Tadrachowa i służąca Hanka. W role wcieliły się znane w gubińskim środowisku osoby, m.in.: pani Janina Izdebska, która była Anielą Dulską, a jej synem Zbyszkiem- Damian Ławrynowicz z klasy III d LO. Publicznego czytania wysłuchała duża grupa naszych licealistów.
1 września w auli szkolnej spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, by powitać nowy rok szkolny. Uroczystość przebiegała etapami ze względu na ograniczenia sanitarne. Pani Dyrektor szczególnie serdecznie powitała uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Przekazała najważniejsze zalecenia ministerialne i kuratoryjne oraz poinformowała o organizacji roku szkolnego. Wszystkim życzyła motywacji do pracy i zdrowia.
W tym roku po raz kolejny odbyła się w auli szkolna edycja Narodowego Czytania. Tym razem fragmenty Moralności pani Dulskiej czytali nauczyciele. Na zakończenie ze swoim autorskim repertuarem wystąpił zespół wokalno-muzyczny.
1 września w ZSO nie tylko inauguracja roku szkolnego; ze sceny wybrzmią także fragmenty Moralności pani Dulskiej. Zapraszamy.
Od nowego roku szkolonego 300 zł w ramach programu "Dobry Start” będzie przyznawał
i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo
300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Wsparcie przysługuje na dzieci do 20. roku życia lub 24 lat, jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r., wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub przez serwisy internetowe niektórych banków. Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Samo świadczenie zostanie wypłacone wyłącznie na rachunek bankowy.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępnił specjalny kreator wniosków
o świadczenia z programu „Dobry Start”. Pomoże on uniknąć błędów przy staraniu się
o wsparcie. Pracownicy ZUS we wszystkich placówkach będą pomagali w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie „300 plus”. Dodatkowo
w wybranych placówkach Poczty Polskiej, KRUS, urzędach i instytucjach będzie można uzyskać pomoc w elektronicznym złożeniu wniosku w ramach programu „Dobry Start”. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.
Szanowni Państwo,
jest możliwość wzięcia udziału w konferencji dla rodziców: Szczepienie nastolatków 12+ przeciw COVID-19. Do 22 czerwca należy zgłosić swój udział. W poniższym linku można dokonać rejestracji.
25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, roku wyjątkowego, roku trudnej pracy prowadzonej w trakcie pandemii koronawirusa. Dyrekcja podziękowała uczniom i nauczycielom za ciężką pracę oraz rodzicom za wspieranie dzieci w nauce zdalnej.
Podczas tych krótkich uroczystości wręczono uczniom czeki finansowe za wysoką średnią, nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy od wychowawców i organizatorów konkursów przeprowadzonych w trakcie nauki zdalnej. Licealiści z klas mundurowych otrzymali nominacje na kolejne stopnie awansu.
Uczniom ZSO, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do ławek szkolnych 1 września.
Uczniowie, rodzice i wychowawczyni kl.II SP pożegnali swojego kolegę, Pawła Bujaka, który z powodu przeprowadzki opuszcza szkołę.
24 czerwca br. był dniem bez lekcji. Uczniowie SP i LO uczestniczyli w przedsięwzięciu przygotownym i przeprowadzonym przez nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Celem imprezy była: popularyzacja nauki, zainteresowanie uczniów kreatywnymi formami spędzania wolnego czasu, zachęcanie uczniów do zdrowej rywalizacji i nawiązanie, ponowne, relacji z kolegami i nauczycielami. Uczestnicy Dnia Naukowca, podzieleni na zespoły, zdobywali punkty rozwiązując zadania, krzyżówki, rebusy, zagadki, układając puzzle, przeprowadzając obserwacje i doświadczenia przy różnych stanowiskach przedmiotowych: matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, geografia, języki obce i zajęcia proobronne. Stanowiska były rozmieszczone w różnych miejscach budynku szkolnego i na podwórku. Na koniec dnia odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek na podwórku szkolnym. Frekwencja może odbiegala od idealnej, ale obecni świetnie się bawili i aktywnie spędzili czas w gronie rówieśników.
Wyniki szkolej rywalizacji tego dnia:
1 miejsce – grupa „Leniwców” z klasy I b
2 miejsce – grupa „Mitochondriów” z klasy II c
3 miejsce – grupa „Smerfy” z klasy II a
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i spędzenie z nami czasu.