Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami dołożyli wszelkich starań i zaangażowali się w świętowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Mimo, że czas pandemii nie pozwolił na realizację zadań na terenie szkoły, to jednak i Ci młodsi i Ci starsi ubrali się tego dnia, zasiadając przed ekranem komputera czy telefonu właśnie na niebiesko. Najmłodsi obejrzeli projekcję krótkich filmików nt. autyzmu, opowiadali o swoich wrażeniach i o tym, czym różni się postrzeganie świata przez kolegów z autyzmem. Był to dzień bogaty również w rozmaite prace plastyczne.
Licealiści natomiast obejrzeli projekcję filmu Tacy jak Wy, wysłuchali pliku dźwiękowego, by móc spojrzeć, a właściwie wsłuchać się w perspektywę osoby z autyzmem. Licealiści rozwiązywali również quiz, z którego wynika, że uczniowie są świadomi tematyki autyzmu. Niekiedy mają trudności z odróżnieniem pojęcia Zespół Aspergera i autyzm, jednak poznają ten świat coraz lepiej i mają wysoki poziom tolerancji
Dziękuję wszystkim za ten dzień i za podzielenie się wrażeniami.
Aby zobaczyć nasze zaangażowanie i innych gubińskich placówek można zajrzeć na stronę:
https://www.facebook.com/Gubin-na-niebiesko-dla-autyzmu-109842767337330
Uczniowie klasy I SP w ramach zajęć z techniki przygotowywali świąteczne pisanki.
Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne jajka wielkanocne. Nawet najprostsze wielkanocne ozdoby robione własnoręcznie mają zdecydowanie większą wartość niż gotowe dekoracje wiosenne.
2 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.
Z tej okazji niech nasze serca zaświecą się na niebiesko! Kolorem niebieskim wyraźmy swoją solidarność z osobami z autyzmem.
Adriana Łogożna, szkolna pedagożka wraz z nauczycielką świetlicy- Panią Anetą Markowską przeprowadziła jeszcze podczas nauczania stacjonarnego akcję "Czytanie na Dywanie". Dzieci z grupy świetlicowej z uwagą śledziły historię Janka, później chętnie wykonywały AUTentyczne karteczki z pozdrowieniami. Tego dnia atmosfera była niebieska - na stole leżały wszystkie niebieskie książeczki ze szkolnej biblioteki oraz para globusów. Podróż do świata autyzmu uważamy za udaną.
Polecamy marcowy numer K.I.T.-u.. Znajdziecie w nim, m.in.: ciekawy wywiad z Karoliną Mikołajewską (od dawna działającą w gubińskim Sztabie WOŚP), rozmowę Weroniki Domańskiej ( redaktor naczelnej ) ze swoją następczynią Julią Sikorską. Refleksje o kobietach, teatrze, poezji. A w stałych rubrykach nowe treści. Zachęcamy do czytania. Może w czasie świąt będzie to przyjemny relaks, czego Wam serdecznie życzymy.
Zespół redakcyjny
Mimo wielu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa zaakcentowaliśmy obchodzone corocznie 27 marca święto teatru. Na lekcjach języka polskiego uczniowie w różnych formach przypominali historię powstania teatru, mogli udać się na wirtualny spacer po krakowskim teatrze Groteska, a także zagrali w sztuce pt. Lekcja to teatr. Oto skutki tych działań. Wkrótce zaprezentują się kolejne klasy. Zachęcam do oglądania i gratuluję młodzieży kreatywności. W ubiegłym roku uczniowie ze szkolnego koła teatralnego przygotowywali adaptację opowiadania noblistki Olgi Tokarczuk Szafa. Niestety, pandemia uniemożliwiła występ na żywo w szkolnej auli. Mamy nadzieję, że wrócimy do normalności i będziemy podziwiać spektakl na scenie.
Alicja Tyl
19 marca odbył się etap wojewódzki Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Drużyna naszej szkoły w składzie: Karolina Adamska, Jakub Opanowski i Karol Mądraszek z kl. II c zdobyła maksymalną liczbę punktów w rekordowo niskim czasie (16 min 16 sek.). Jako zwycięzcy województwa lubuskiego wezmą teraz udział w etapie centralnym olimpiady.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich, które w naszym liceum prowadzi Pani Teresa Grajek. Udział w tym programie pomaga młodym ludziom poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Mogą też dowiedzieć się, jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.
Do wygrania są cenne nagrody rzeczowe. Jednak najcenniejszą nagrodą jest możliwość zdobycia indeksu uczelni wyższych. Udział w olimpiadzie to także dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia na uczelnie współpracujące z ZUS (m.in. z: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniką Łódzką).
Marzec to miesiąc, w którym obchodzimy: Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzny, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Liczby π, Międzynarodowy Dzień Poezji i Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzieje się sporo! W poniedziałek 22 marca 2021r. uczniowie liceum wzięli udział w szkolnym konkursie, którego celem były włączenie się w obchody Dnia Poezji i – oczywiście – zabawa.
Drużynowi reprezentanci klas: Jagoda Majchrzak i Julia Pietruszka (I b) , Oliwia Mieszkało i Weronika Wieczorek (II a), Jakub Makosiński i Wiktor Ponikiewski (II b), Julia Konstatnty i Piotr Turowski (II c) oraz Karolina Mikołajewska i Anastazja Vorwerk (II d) (maturzyści uczą się do matury) o godzinie 8:00 zameldowali się na platformie MSTeams i dzielnie stanęli w szranki konkursu.
W pierwszej części rozwiązywali quiz ( Quizziz) składający się z 15 różnych poleceń, dodatkowym utrudnieniem był określony czas odpowiedzi. Pytania były różne: o znajomość środków stylistycznych i gatunków, autorów wskazanych tekstów, autorów toposów i ich znaczenie, rozpoznanie autora na zdjęciu, nagrody czy uzupełnienie brakujących wyrazów w – znanym i jakże trudnym! – wierszu Brzechwy Samochwała.
W drugiej części konkursu uczniowie, pracując w osobnych pokojach na MSTeams, rozwiązywali krzyżówkę i układali wiersz z wykorzystaniem podanych wyrazów (słońce, klapki, bocian, zupka chińska, krzesło, szczypce).
W ogólnej klasyfikacji I miejsce zajęła klasa II c, II – I b i III – II d, różnice punktów nie były zbyt wielkie. Wszyscy uczniowie są bohaterami i gratuluję odwagi! Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i że w następnym konkursie dołączy do nas klasa I a.
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Małgorzata Jarosz.
Wierszyki konkursowe
Klasa I b
Słońce świeci uśmiechają się dzieci;
Wszystkie dzieci mają klapki i są z nich niezłe ciapki;
Zupki chińskie jedzą w szkole, a przy tym robią dzikie swawole;
Bocian lata gdzieś niedaleko, bo myśli, że dostanie mleko;
Kraby mają wielkie szczypce, robią dziurę w skorupce;
Obok stoi krzesło wielkie, a na sobie ma Arielkę.
Klasa II a
Leżę na plaży, praży mnie słońce,
Opieram się o krzesło oglądając bociany,
I wsłuchując się w skrzypce ulicznych grajków,
Nagle zauważam burzę, wichurę,
Skończyła się moja sielanka,
Zabieram klapki i zjadam zupkę chińska w drodze,
Ah ten los, marna dola,
Pracować całe życie,
Na zmarnowane wakacje,
Ale obiecuję jedno, jedno jedyne,
I choć powodów miałem wiele,
Ale rok w rok to samo mnie spotyka,
To teraz obiecuje i więcej nie powtórzę,
Polskie morze żegnam i już więcej nie będę więcej wierzył, że tą naturę okrutna zażegnam
Klasa II b
Za oknem słońce
Na nogach klapki
A na dworze jasne poranki
Bocian przyleciał
Myślał o szczypcach siedząc na krześle
Aż biedny zgłodniał
Pomyślał …. Ach zupka chińska.
Klasa II c
Siedział bocian na łące,
Z góry świeciło słońce,
Na nogach miał wielkie klapki,
Które dostał od babki.
Wziął szczypce do ręki,
Poleciał do Ostrołęki.
Tam zjadł zupkę chińską
I parówkę berlińską.
Na krzesełku usiadł,
Drugi bocian się dosiadł
I rozmawiali białowłosi
Niech kto inny dzieci nosi!
Klasa II d
Gdy na dworze słońce świeci
Na podwórku pełno dzieci
Bocian leci za żabami
Piękne czyste niebo plami
Ubierz klapki, idź na plażę
Ja się za to nie obrażę
Zupka chińska czeka w domu
Tylko nie mów nic nikomu
Siadaj na krześle, kolego drogi
Zanim twój rodzic przybędzie srogi
Szczypce chwyci, pociągnie za nos
Rozejdzie się twojego płaczu głos
Taka nauka nam potem zostanie
Oboje, kolego, dostajemy lanie
19 marca w kl. II SP został rozstrzygnięty klasowy konkurs ortograficzny, który był etapem eliminacyjnym do konkursu szkolnego. Troje zwycięzców - Mistrzów Ortografii - otrzymało symboliczne medale, dyplomy i nagrody ufundowane przez wychowawczynię klasy.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Kalina Bąk - I miejsce
Igor Jakubowski - II miejsce
Sophie Sikora - III miejsce
Mistrzom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie rozgrywek ortograficznych.
W tym dniu nastąpiło także uroczyste przyznanie tytułu Króla Wzorowego Zachowania. Klasowy Królem został Bartosz Loga. Bartek nie tylko wzorowo zachowuje się na lekcjach, nie wchodzi w konflikty z rówieśnikami, jest koleżeński i pomocny, ale także przestrzega norm bezpieczeństwa i zasad fair play w grach zespołowych i rywalizacji sportowej. Uczeń otrzymał symboliczny medal, dyplom i oczywiście koronę, jak na króla przystało. Ponadto Bartek mógł wybrać sobie dodatkowa nagrodę z Klasowej Skrzyni Rozmaitości.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkie dzieci do dalszych starań.
Strunowce to organizmy, z którymi mamy kontakt codziennie. Ten typ zwierząt dokładnie poznali uczniowie klasy II c z grupy biologiczno-chemicznej. Część lekcji z działu „Różnorodność strunowców” została przeprowadzona przez samych uczniów. Pracując w grupach przygotowali prezenatcje multimedialne i przedstawili je na zajęciach. Podsumowaniem pracy było wykonanie zdjęć z różnymi zwierzętami - strunowcami, które znamy z życia codziennego i nie tylko.
Uczniowie nadesłali prace na konkurs na wiersze i piosenki o naszej szkole ogłoszony przez zespół ds. promocji . Młodzież chętnie sięgnęła po pióra. Powstały teksty refleksyjne, nostalgiczne i humorystyczne. Przesłane prace świadczą, że szkoła na Piastowskiej jest bliska uczniom. Nagrodą dla autorów jest cząstkowa ocena piątkowa z języka polskiego. Najlepsze teksty i nagrania zostaną wykorzystane do promocji szkoły. Dziękujemy uczniom, którzy zaangażowali sie w tę akcję.
Maciej Wiśniewski, Jagoda Cieślak, Jagoda Majchrzak kl. I b
W. Wieczorek, O. Mieszkalo kl. II a
K. Naruszewicz, J. Cichosz kl. IIb
Iga Kubiak, Nina Mulica kl. IIc Karolina Mikołajewska kl. II d
„Półmetek klasy II b” – kiedy będziemy mogli go uczcic zabawą taneczną? Na to pytanie nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć. Warto jednak krótko podsumować ten czas nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Uczniowie klasy IIb stanowią zespół dwóch profili: biologiczno-chemicznego i politechnicznego. Czy są zadowoleni z wyboru szkoły? Czy uważają, że wybrali dobry profil? Co checieliby robić w przyszłości? Dlaczego wybrali akurat taką klasę?
Na te pytania odpowiedzieli w krótkich filmikach do obejrzenia których serdecznie zachęcam.
Wychowawczyni Renata Franczak
Wszyscy wiemy, że dzieci powinny być aktywne fizycznie. Dlatego też nasi nauczyciele dbają, aby przerwy lekcyjne odbywały na sportowo. Uczniowie chętnie włączają się do tej akcji. Aktywne przerwy dają dzieciom odprężenie i relaks po intensywnym wysiłku umysłowym. W pozytywny sposób rozładowują złe emocje i stres. Wszyscy świetnie się bawią, a przy okazji uczą, że sport to zdrowie. Na poniższych filmikach uczniowie klasy III SP skaczą na skakance. Trzeba przyznać, ze świetnie im idzie.
Raz do roku jest taki dzień,
Który przemija jak piękny sen...
Wszystkie kobiety, panie i matki
W tym dniu dostają pachnące kwiatki...
Ósmego marca w klasie III obchodzono uroczyście święto kobiet. Dziewczynki oraz wychowawczyni zostały obdarowane kwiatami i prezentami. Chłopcy z pomocą rodziców przygotowali również słodki poczęstunek. Było bardzo sympatycznie. Dzień ten upłynął w miłej i pogodnej atmosferze.
Panowie z klas I i II SP równiez przygotowali swoim kobietom prezenty.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie na rzecz klas.
W piątek 26 lutego - w tym roku wyjątkowo szybko- klasa I SP wraz z wychowawczynią Panią Beatą Kosińską wyruszyła na spacer w poszukiwaniu wiosny.
Dzieci z ogromnym zaciekawianiem przyglądały się jej pierwszym oznakom: fioletowym krokusom i białym przebiśniegom, których pojawiło się już bardzo dużo.
Pani Kosińska oprowadzając swoją klasę po gubińskiej Wyspie Teatralnej opowiadała uczniom o historii naszego miasta, jego położeniu i zabytkach.
Po powrocie do szkoły dzieci wykonywały prace plastyczne związane z zaobserwowanymi oznakami wiosny w naszym mieście.
Znajdziecie w nim: wywiad z Marcinem Gwizdalskim- szefem sztabu WOŚP w Gubinie, informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, Wasze opinie o szkolnych walentynkach online, wspomnienie o zmarłej nauczycielce. Stałe rubryki dostarczą nowych treści.
Gazetkę znajdziecie na stronie szkoły w zakładce: Gazetka szkolna.
Życzymy przyjemnej lektury
Zespół redakcyjny
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które przypada 21 lutego. Tradycyjnie, od czterech lat, włączamy się w jego obchody, organizując szkolny konkurs JĘZORY. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa zadanie dla uczniów miało inną formę. Należało krótko, w subiektywny sposób wyrazić swoją opinię o języku ojczystym.
Polszczyzno moja! Naprawdę jaka jesteś? Powiem Ci…
Prace pisali uczniowie klas LO: I a, I b, II a, II b, II c, II d i klas SP: IV a, VI a.
Celem tego mini projektu było: zainteresowanie językiem polskim (bogactwem słownictwa, gramatyką), zachęcenie uczniów do autorefleksji nad językiem ojczystym, budzenie szacunku wobec języka polskiego, wyzwalanie kreatywności uczniów, kształcenie kompetencji kluczowych (np. porozumiewanie się w języku ojczystym).
Komisja wybrała najlepsze prace. Ich autorzy otrzymają pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody, które zostaną wręczone na najbliższym apelu lub na zakończenie roku szkolnego.
I miejsce- Anastazja Vorwerk kl. II d LO
II miejsce- Oliwia Mieszkało kl. II a LO
III miejsce- Ksawery Maciaszczyk kl. IV SP
Wyróżnienia: Julia Konstanty kl. II c LO, Maciej Wiśniewski kl. I b LO
Gratulujemy autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac. Zapraszamy do lektury (także w lutowym numerze gazetki K.I.T.)
Szkolna lektura Dżuma A. Camusa już dawno nie była tak aktualna jak dziś. Bardzo wyrazisty stał się jej paraboliczny wymiar. Uczniowie klasy III b (grupa humanistyczna) wskazywali wyraźne podobieństwo między elementami świata przedstawionego w powieści i pandemią koronawirusa. Powstały ciekawe wizualizacje. Lekcje pokazały, że młodzież jest skłonna do refleksji, potrafi uważnie przyglądać się światu, w którym żyje. Dostrzega też moralne przesłanie utworu A. Camusa. Bakcyl dżumy nie umiera.
Zachęcam do obejrzenia i przeczytania prac M. Kobierskiej i S. Szubert (obraz ze strzałką oraz W. Domańskiej (mapa myśli).
Alicja Tyl
Zima w swojej śnieżnej oprawie daje najmłodszym wiele radości. Lekcja wychowania fizycznego w tej scenerii znakomicie sprzyja aktywności i budowaniu odporności u dzieci.
W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów naszej szkoły zdalną pocztę walentynkową. Podali kolegom i koleżankom link do formularza w celu przesłania życzeń swoim sympatiom. Każda osoba, która chciała wysłać komuś kartkę, musiała wejść w zamieszczony link ( wygenerowany w aplikacji TEAMS) i w odpowiednim polu wpisać adresata i treść życzeń. Następnie zostały one przesłane drogą elektroniczną do odbiorców.
Z informacji przekazanych przez organizatorów akcji wynika, że zainteresowanie było bardzo duże: wysłano ok. 60 walentynek. Cieszymy się, że mimo sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, tak dużo osób wzięło udział w tej akcji. Mamy nadzieję, że każda walentynka sprawiła adresatom wiele radości i dodała otuchy.
Od kilku lat walentynki stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. W tym roku pocztę walentynkową zorganizowała pani Aneta Markowska. Dzieci, uczące się stacjonarnie, przygotowały serduszka i kartki walentynkowe, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Każdy kto miał życzenie, mógł napisać kilka miłych słów skierowanych do ulubionej osoby. Pamiętajmy o tym, że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie. W poniedziałek Pani Aneta przekazała laurki szczęśliwym adresatom. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi.
Młodzież, ucząca sie zdalnie również mogła świętować ten dzień. Samorząd Uczniowski przygotował dla nich pocztę walentynkową w formie on-line.