Zasady rekrutacji do klasy mundurowej - Oddział Przygotowania Wojskowego 2024

UWAGA! Dla klasy obowiązuje wcześniejszy termin rekrutacji

Klasa ta idealna jest dla uczniów zainteresowanych wojskiem i służbami mundurowymi. Program zajęć ma na celu przyswojenie wiedzy i umiejętności z zakresu podstawowego szkolenia wojskowego.

Głównym celem kształcenia młodzieży jest przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego umożliwiającego dalszą edukację na wybranych uczelniach lub szkołach mundurowych.

Korzyści dla Ciebie

• Uczniowie, którzy rozpoczną edukację w klasie wojskowej OPW będą mogli też liczyć na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej, a także będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej. Każdy, kto odbędzie taką służbę i złoży przysięgę, stanie się żołnierzem rezerwy.
  • Preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej.
  • Przyjęcie na akademie wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas rozmów rekrutacyjnych – ujęte w uchwałach wszystkich akademii wojskowych).

Program szkolenia dla OPW obejmuje

Co najmniej 260 godzin zajęć  w czteroletnim cyklu szkoleniowym – w tym co najmniej 190 godzin zajęć praktycznych:

• realizowanych przez jednostkę wojskową patronacką 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, instruktorów jednostek wojskowych,
  • instruktorów organizacji proobronnych współpracujących ze szkołą i jednostką patronacką,
  • co najmniej 70 godzin zajęć teoretycznych.

Zapewniamy:

• obozy wojskowe
  • zajęcia prowadzone przez kadrę wojskową
  • szkolenie strzeleckie na strzelnicy szkolnej i profesjonalnych strzelnicach
  • uzyskanie certyfikatu ukończenia szkolenia wojskowego
  • zajęcia z instruktorami policji, straży granicznej, straży pożarnej
  • zajęcia w Centrum Szkolenia Wojask Lądowych i współpracujących ze szkołą jednostkach wojskowych
  • współrace ze Stowarzyszeniem  Strzelecko-Obronnym Gubiński Klub Sportowy PIONIER
  • dofinansowanie do zakupu umundurowania

Jednostki  patronackie

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku

5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim

Przedmioty punktowane podczas rekrutacji: język polski, matematyka, geografia, język obcy zdawany na egzaminie.

Przedmioty rozszerzone: matematyka, geografia, język angielski.

Test sprawności fizycznej

Ważne dokumenty:

Test sprawności fizycznej

Orzeczenie lekarskie

wiadczenie rodzica

Harmonogram rekrutacji OPW

15 maja – 29 maja 2024 r.

do godz. 15:00

Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły do oddziału przygotowania wojskowego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postepowaniu rekrutacyjnym (zaświadczenie lekarskie, oświadczenie rodzica)

12 czerwca 2024 r.

godz. 12:00 – 14:00

Próba sprawności fizycznej dla oddziału przygotowania wojskowego

2 lipca 2024 r. godz.

Drugi termin próby sprawności fizycznej (rezerwowy)

do 18 czerwca 2024 r.

Podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej.

21.06 - 05.07 2024r.

do godz. 15:00

Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, opinii i orzeczeń poradni oraz zaświadczeń, dwóch zdjęć legitymacyjnych i karty zdrowia

do 9 lipca 2024 r.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.

11 lipca 2024 r.

godz.12.00

Podanie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

12 – 16 lipca 2024 r.

godz.15:00

Potwierdzenie woli podjęcia nauki w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złozone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły.

17 lipca 2024 r.

do godz. 14:00

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nie przyjętych do OPW

do 22 lipca 2024 r.

Wystąpienie do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.

do 3 dni od dnia otrzymania uzasadniania odmowy przyjęcia

Wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły

Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.