W kwietniu prezentujemy prace uczniów obejmujące kolejną dekadę historii naszego liceum. Tym razem to lata 1978- 1988. Tak jak poprzednio młodzież spojrzała na nie ze swojej perspektywy. Można się przekonać, co ją zaciekawiło, jak zmieniała się szkoła, co przeszło do historii. Zachęcamy do czytania i oglądania.
Jak co roku w konkursie z języka angielskiego „The Best of the Best” wzięli udział uczniowie klas I–III Liceum Ogólnokształcącego, którzy w pisemnym etapie musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi ich umiejętności językowe takie jak: rozumienie ze słuchu, gramatyka i analiza tekstu anglojęzycznego. Najlepsze wyniki z tej części konkursu uzyskali: M. Bogdan (II c), O. Stapurewicz (II b), T. Gaczyński (III c), K. Markowska (III c), M. Przygoda (III c) oraz D. Małmyga (III b) – to właśnie ONI spotkali się w ustnym etapie i walczyli o miejsce na podium. Jak się okazało walka była zacięta i wyrównana tak bardzo, że jury zdecydowało się na „dogrywkę” między dwoma finalistkami!
I tak oto przedstawiam Wam:
„THE BEŚCIAKI 2025”
I miejsce – Dominika Małmyga (III b)
II miejsce – Malwina Przygoda (III c)
III miejsce – Miłosz Bogdan (II c)
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i podjęli wyzwanie. Wiem, że nie było łatwe i właśnie dlatego jesteście najlepsi! Szczególnie chciałabym podziękować Radzie Rodziców, bez pomocy której nie byłoby nagród dla naszych „The Beściaków”😊
Kwietniowy K.I.T. jest już dostępny. Przeczytacie w nim ciekawe wywiady: z Oliwią Korczak- laureatką Olimpiady Wiedzy o Mediach, z absolwentem naszego liceum z roku 1996 Pawłem Jabłońskim- obecnie pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Maturzyści opowiedzieli o swoich refleksjach związanych z końcem nauki w liceum. Jest też przegląd tego, co działo się ostatnio w szkole. A w stałych rubrykach nowe treści. Zachęcamy do czytania. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Kasztany zakwitają- matury czas zacząć! Maturzystom życzymy 100% na wszystkich egzaminach.
Zespół redakcyjny
10 kwietnia 2025 r. na basenie miejskim odbyły się szkolne zawody pływackie w ramach II Memoriału im. Ziemowita Patka.
Najlepszymi pływakami wśród chłopców okazali się:
1.Kacper Brodziński kl.IVa
2. Olaf Jankowski kl.III a
3. Piotr Ball kl III a.
Wyniki dziewcząt przedstawiają się następująco:
1. Miranda Żemło kl.II a
2. Albina Maksymchuk kl.II a
3. Barbara Błażkiewicz kl II a
30 kwietnia odbędą się zawody strzeleckie, które zakończą rywalizację w dwuboju i pozwolą na wyłonienie zwycięzców w tegorocznym Memoriale.
W klasie II SP zrobiło się świątecznie. Uczniowie wraz z Rodzicami tworzyli ozdoby wielkanocne na kiermasz szkolny, który odbędzie się w piątek 11 kwietnia. Pieniążki z kiermaszu zostaną przeznaczone na organizację 80-lecia naszej szkoły.
Zapał do pracy był ogromny. Pomysłów było co nie miara. Rękodzielników odwiedziła Pani wicedyrektor Małgorzata Jarosz, by zobaczyć jak pracują dzieci z rodzicami i jakie ozdoby powstają. Powstały m.in. piękne stroiki na wielkanocne stoły.
Wychowawczyni Kamila Ziemann-Żuk dziękuje obecnym Rodzicom za udział w tym przedsięwzięciu oraz wszystkim Rodzicom z klasy za zakup materiałów do stworzenia pięknych rękodzieł.
Serdecznie zapraszamy do zakupów.
2 kwietnia w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w Gubińskim Domu Kultury odbył się etap rejonowy konkursu piosenki.
Naszą szkołę podstawową reprezentowały: Dariia Matviichuk, Aleksandra Polaszyk i Hania Polaszyk oraz Natalia Dalecka i Estera Wiśniewicz z LO.
Dziewczyny świetnie zaprezentowały na scenie swoje umiejętności wokalne.
Do kolejnego, powiatowego etapu nominację otrzymała Dariia Matviichuk, Natalia Dalecka i Estera Wiśniewicz oraz Maja Nowakowska, która reprezentowała GDK.
Wszystkim dziewczynom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!
W marcowy słoneczny piątek uczniowie z klasy pierwszej oraz drugiej SP wybrali się do Drożkowa na Ranczo u Pana Stasia. Tam spędzili miło czas w towarzystwie alpak i kózek. Mieli możliwość je nakarmić, pospacerować i dowiedzieć się wielu ciekawostek.
Alpaki są częścią rodziny Camelid, do której należą również lamy i wielbłądy. Pochodzą z Ameryki Południowej i żyją w górach. Są jednak znacznie mniejsze, mają miękkie i puszyste futro oraz łagodny charakter. Dlatego są wykorzystywane do terapii dzieci z ADHD, autystycznych i z porażeniem mózgowym. Alpaki wyglądają jak duże puszyste przytulanki.
Ponadto nasi uczniowie brali udział w warsztatach wielkanocnych, w czasie których zdobili świąteczne jajo. Były również zawody sportowe, owocowy poczęstunek oraz grillowane kiełbaski. Na koniec dzieci kupiły sobie pamiątki: pluszowe alpaki i kowbojskie kapelusze.
To było wspaniała wyprawa.
W marcu uczniowie klasy Ia LO wzięli udział w niezwykle ciekawych i poruszających warsztatach historycznych pt. „Śladami historii. Gubin 1945”, realizowanych w ramach II etapu konkursu „Silni Polską”.
Warsztaty plenerowe przygotowała i przeprowadziła p. Żanetta Cichosz, a młodzież miała okazję spojrzeć na historię miasta przez pryzmat osobistych losów jego dawnych mieszkańców. Na Wyspie Teatralnej uczniowie, patrząc na Most na Nysie – dawną i obecną granicę – odpisywali na list z 1945 r. napisany przez Hansa, Niemca, który stracił dom podczas wojny. Ich zadaniem było wcielenie się w rolę jego siostry i odpowiedź z perspektywy roku 2025.
W drugiej części warsztatów– we wnętrzu ruin kościoła farnego – uczniowie odgrywali emocjonujące scenki, takie jak „Ślub, który się nie odbył” czy „Ostatnia msza”, wsłuchując się w „głosy przeszłości” i próbując odtworzyć wydarzenia, które mogły mieć miejsce w tym wyjątkowym miejscu.
Zwieńczeniem dnia była wizyta w Izbie Muzealnej, gdzie uczniowie uczestniczyli w pasjonującej prezentacji eksponatów prowadzonych przez panią Grażynę Bartkowiak i pana Stefana Pilaczyńskiego. Ich opowieści o przedmiotach codziennego użytku, elementach umundurowania, broni czy odznakach pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć realia tamtych czasów.
To był dzień pełen refleksji, emocji i niezwykle wartościowych doświadczeń, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.
#Żywa lekcja# SilniPolską! #ZSO Gubin #Warsztaty plenerowe
W czwartek 3 kwietnia 2025 r. w Zielonej Górze odbył się etap okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK.
Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności. Dodatkowo olimpiada wykształca w uczestnikach umiejętność mobilizacji lokalnych środowisk na rzecz ważnych społecznie celów. Założenia Olimpiady wpisują się w cel nr 3 Agendy ONZ 2030 – „Dobre zdrowie, jakość życia”.
Olimpiada Zdrowia to czteroetapowy konkurs dla LIDERÓW ZDROWIA, na który składają się: etap szkolny, rejonowy, okręgowy i centralny. W tym roku szkolnym uczeń z klasy III c naszego LICEUM MAKSYMILIAN LENART, dotarł do etapu okręgowego, w którym błysnął szczególnie na teście wiedzy – zdobył na nim drugi wynik, tracąc jedynie jeden punkt do zwycięzcy.
Na każdym z etapów Maksymilian rozwiązywał test wiedzy, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Dodatkowo przeprowadził w swojej lokalnej społeczności akcję prozdrowotną promującą zdrowy styl życia. W ramach tej akcji nasz licealista zorganizowal i przeprowadził szereg działań: lekcje w gubińskich szkołach podstawowych (SP nr 1 i SP nr 2), zajęcia z sześciolatkami w Przedszkolu Miejskim nr 1 i spotkanie w auli naszego liceum, na którym zaprezentował i omówił tematyczną prezentację multimedialną.
Ogromne gratulacje i podziękowania dla Maksymiliana za godne zaprezentowanie NASZEGO LICEUM.
2 kwietnia cała społeczność szkolna ZSO w Gubinie solidaryzowała się z osobami w spektrum autyzmu. Wyrazem tego były niebieskie elementy stroju nauczycielek i nauczycieli oraz uczennic i uczniów.
W klasach odbyły się warsztaty, a najmłodsi uczniowie przygotowywali kartki z życzeniami, które zostaną wręczone w Gubińskim Domu Kultury podczas podsumowania tegorocznej akcji Gubin na niebiesko.
Ważne, że małymi krokami buduje się świadomość uczniów dotyczącą funkcjonowania i wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Akcję koordynowała pedagog szkolny- Magdalena Midzio.
Szanowni Państwo,
Informacje dotyczące rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gubinie.
Nabór w roku szkolnym 2025/2026 do klas pierwszych do placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Gubin o statusie miejskim przeprowadzony będzie za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji (link poniżej).
Rekrutacja odbywa się zgodnie z harmonogramem określonym zarządzeniem nr 36.2025 Burmistrza Miasta Gubina z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2025/2026 do miejskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Gubin o statusie miejskim:
1) od 3 do 17 marca 2025 r. należy składać wnioski o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym w elektronicznym systemie naboru.
2) od 18 do 24 marca 2025 r. komisje rekrutacyjne przeprowadzą weryfikację złożonych wniosków o przyjęcie do klasy I.
3) 26 marca 2025 r. komisje rekrutacyjne podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w systemie elektronicznego naboru,
4) do 4 kwietnia 2025 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do określonej szkoły podstawowej poprzez złożenie oświadczenia w elektronicznym systemie naboru.
5) 7 kwietnia 2025 r. komisje rekrutacyjne w każdej szkole podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do poszczególnych szkół podstawowych w systemie elektronicznego naboru.
Więcej szczegółów w poniższym linku:
Uczniowie klasy IV b wybierają różne formy, aby przygotować się do matury. Jedni tradycyjnie powtarzają i utrwalają treści programowe, stosują ulubione metody mnemotechniczne, a niektórzy wybrali formę artystyczną. Przygotowali i przedstawili spektakl będący adaptacją fragmentów Tanga S. Mrożka. Opanowali kwestie bohaterów, zadbali o scenografię, rekwizyty. Pojawił się także plakat (afisz) zapowiadający wydarzenie. Przedstawienie obejrzeli pozostali uczniowie. Oglądaniu towarzyszył aplauz. Z pewnością wszyscy doskonale zapamiętają tę lekturę.
Gratuluję pomysłu!
Prima Aprilis to dzień, w którym można spodziewać się niemal wszystkiego – a uczniowie klasy 2a udowodnili, że mają ogromne poczucie humoru! Na kartkówce z okazji pierwszego kwietnia postanowili zrobić niespodziankę swojej nauczycielce języka niemieckiego p. Annie Łazarewicz-Juszczyńskiej wypełnili test w nietypowy sposób.
Zamiast swoich prawdziwych nazwisk i imion, każdy podpisał się wymyśloną tożsamością lub nazwiskiem znanej osoby. Wśród autorów prac znaleźli się m.in. „Leonardo Di Caprio", „Bolesław Chrobry” czy „Arnold Schwarzenegger”. Dopiero po odwróceniu kartki nauczycielka mogła odnaleźć rzeczywistych autorów testów, ponieważ na odwrocie znajdowały się ich prawdziwe nazwiska.
Reakcja nauczycielki? Najpierw chwila konsternacji, potem szeroki uśmiech i salwa śmiechu! Dowcip okazał się na tyle udany, że wieść o nim szybko rozeszła się po całej szkole, a nawet inni nauczyciele przyznali, że to jedna z najbardziej kreatywnych primaaprilisowych psot, jakie widzieli.
Klasa 2a pokazała, że nauka może iść w parze z dobrą zabawą – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku! Mimo żartobliwego podejścia, test został napisany rzetelnie, więc ostatecznie wszyscy mogli cieszyć się nie tylko udanym żartem, ale i dobrymi ocenami.
Gratulujemy pomysłowości i czekamy na kolejne kreatywne niespodzianki – byleby nie za często!
Uczniowie klas III a i III c od 17.01 do 31.03. 2025 realizowali ogólnopolski projekt „Szkoła międzypokoleniowa”, której organizatorami były Ministerstwa Cyfryzacji, Polityki Senioralnej, Edukacji Narodowej oraz NASK. Głównymi celami przedsięwzięcia były edukacja seniorów w zakresie technologii cyfrowej, cyberbezpieczeństwa i – co najważniejsze – otwarcie szkół na integrację międzypokoleniową.
Uczniowie – występujący w roli mentorów i przewodników – zabrali seniorów w podróż po wirtualnym świecie i nauczyli podstaw obsługi komputera, poruszania się po Internecie, bezpiecznego zachowania w sieci. Podczas warsztatów nasi podopieczni poznali wiele przydatnych aplikacji (mObywatel, Profil Zaufany, Indywidualne Konto Pacjenta, Pinterest i inne), nauczyli się robić bezpieczne zakupy, wyszukiwać połączenia komunikacji kolejowej, planować podróż, załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, możliwości Chatu GPT, itp., jednym słowem – wykorzystywali Internet w codziennym życiu.
Uczniowie przeszkolili siedmioro seniorów. Podczas spotkania podsumowującego projekt seniorzy wskazywali, że te warsztaty wiele im dały: poczucie wartości, wiarę w swoje umiejętności, praktyczną wiedzę, a przede wszystkim spotkania z młodzieżą. Uczniowie z kolei cenili sobie spotkania ze swoimi podopiecznymi, dzięki którym mogli podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, poznać inny punkt widzenia cyfrowej rzeczywistości, w której funkcjonują.
Zwieńczeniem projektu było otrzymanie przez wszystkich uczestników certyfikatów. Podczas cyklu zajęć nawiązały się sympatie i więzi, co jest niewątpliwą wartością dodaną. Seniorzy zgodnie stwierdzali, że mamy cudowną i wspaniałą młodzież! Cyfrowa rzeczywistość potrafi połączyć pokolenia. Warsztaty się zakończyły, ale my zawsze i chętnie poświęcimy swój czas dla naszych starszych przyjaciół. Czekamy i zapraszamy!
Koordynatorką projektu była Małgorzata Jarosz.
W piątek 28 marca w szkolnej auli spotkaliśmy się człowiekiem pełnym zapału i energii, by porozmawiać o tym, czym jest życiowy sukces. Marcin Gwizdalski znany jako Gwizdo to wieloletni pracownik Gubińskiego Domu Kultury. Człowiek, który kojarzy nam się z WOŚP, z Pracownią Orange, Radą Młodzieżową, realizacją projektu Równać Szanse i wieloma innymi inicjatywami społecznymi. To gubiński społecznik wielokrotnie wyróżniony nagrodami i nominacjami. To człowiek, któremu nigdy nie wyczerpuje się bateria. To od tej kadencji radny a przede wszystkim dla nas absolwent tej szkoły.
Spotkanie sprawnie poprowadziła Dominika Małmyga. Podczas rozmowy Marcin Gwizdalski zdradził nam tajemnicę, jak się motywuje do działania, gdzie szuka energii oraz jak ocenia współczesną młodzież.
Zarażeni pozytywnością szukamy swoich sposobów na ładowanie baterii;) i szukanie siły motywacji.
Spotkanie było jedną z form realizacji założeń Szkoły Promującej Zdrowie: inspirowanie się historiami ludzi, którzy odnieśli sukces.
Grupa uczniów z klasy I a LO uczestniczyła w inspirujących warsztatach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Zielonej Górze w ramach projektu "Silni Polską". Celem tej ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej skierowanej do młodzieży w wieku 13-19 lat jest popularyzacja najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa. Udział w zajęciach dostarczył młodzieży cennej wiedzy na temat historii i wartości patriotycznych, angażując ich w interesujące dyskusje i aktywności.
Przeprowadzone warsztaty były przygotowaniem do kolejnych dwóch etapów konkursu.
Dodatkową atrakcją dla uczniów było zwiedzanie siedziby Falubazu Zielona Góra – jednego z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Była to świetna okazja do poznania kulis funkcjonowania drużyny oraz historii sportu żużlowego w regionie.