W piątek 17 stycznia daliśmy w naszym ZSO czadu! Rozkręciliśmy razem z WOŚP letnią zadymę w środku zimy!
Nasi uczniowie, ich rodzice i nauczyciele otworzyli swoje i tak już wielkie serca. Zorganizowaliśmy kiermasz, z którego dochód w tym roku zostanie przekazany na hematologię i onkologię dziecięcą.
Dzisiaj można było w naszej szkole przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i wykonać na fantomie RKO, potańczyć, zjeść pyszne ciastko w kawiarence, kupić maskotkę, biżuterię, albo obejrzeć film.
Była moc, było głośno, kolorowo i wesoło! I o to chodzi! Graliśmy przecież NA ZDROWIE!
Do skarbonki WOŚP trafiło od naszej szkolnej społeczności ok. 7000 zł. Piękny wynik! WARTO POMAGAĆ!
W roku 2025 przypada jubileusz 80- lecia naszego liceum. To okazja, by kolejne pokolenie poznawało jego historię, a te najważniejsze opowiadamy sobie wciąż na nowo. Jeśli mit ma trwać, każde pokolenie musi to zrobić po swojemu, odkryć to, czego nie dostrzegli poprzednicy.
Obecni licealiści i uczniowie VIII klasy SP w ramach lekcji języka polskiego realizowali projekt: Jubileuszowe puzzle czyli układamy 80- letnią historię ogólniaka - 1945- 2025.
W grudniu został podsumowany, a w styczniu rozpoczynamy prezentowanie uczniowskich prac, rozpoczynając od pierwszej dekady działalności szkoły w latach 1945- 1955. W następnych miesiącach będą pojawiały się kolejne plakaty podsumowujące pozostałe dekady. Mamy nadzieję, że oglądanie uczniowskich prac dostarczy obecnym i byłym uczniom liceum ciekawych informacji, skłoni do wspomnień i refleksji.
Dziękuję koleżankom polonistkom i bibliotekarce pani S. Krygowskiej za pomoc realizacji projektu.
Alicja Tyl
16 stycznia w auli szkolnej odbyła się debata oxfordzka, w której zmierzyły się zespoły kl. IIIc (propozycja ) z II b (opozycja).
Teza debaty brzmiała: Nauka w tradycyjnej szkole jest lepsza niż w Szkole w Chmurze.
Debatę otworzyła Marszałek - Olga Pecyna. Dyskusja była merytoryczna, czasami dosyć burzliwa. Obie strony przedstawiały argumenty potwierdzające ich stanowiska. Uczestnicy debaty - uczniowie klas licealnych przychylali się do jednej bądź drugiej strony, a dyskusja po zakończonej debacie przeniosła się jeszcze do klas.
Stronę propozycji prezentowali: Krystian Podymski, Hubert Kwiecień, Maksymilian Lenart, Oliwia Korczak i Kalina Markowska.
Po stronie opozycji głos zabierały: Antonina Kot, Wiktoria Zaroda, Julia Żołędziewska, Natalia Gawlik i Estera Wiśniewicz.
Debata była dla wszystkich ciekawą lekcją kulturalnej dyskusji na ważny dla młodych ludzi temat.
15 stycznia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Ciuchci Przedszkolaka. Odwiedziły nas dzieci z trzech gubińskich przedszkoli. Przygotowano dla nich dziewięć stacji - stanowisk do odwiedzenia oraz słodki poczęstunek w szkolnej auli. Licealiści wraz z nauczycielami zaproponowali im udział w warsztatach w gabinetach biologii, geografii, chemii, fizyki i języka angielskiego. W gabinecie 028 czekały na nich ozoboty, w świetlicy - układ taneczny do piosenki Genzie, w sali gimnastycznej – tor przeszkód, a w bibliotece teatrzyk kamishibai.
Dziękujemy Paniom z przedszkoli i ich podopiecznym za przybycie i obecność w naszej szkole, Radzie Rodziców za sfinansowanie słodkiego poczęstunku, a uczniom za pomoc i zaangażowanie w ten projekt.
13.01 ogłoszono oficjalne wyniki szkolnego konkursu plastyczno-językowego na wykonanie choinki lub kalendarza adwentowego. Nagrody wręczyły: organizatorka konkursu Anna Łazarewicz-Juszczyńska, p. Dyrektor Małgorzata Jarosz oraz przedstawicielka Rady Rodziców p. Joanna Wlazła.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Osobno oceniano prace uczniów liceum i szkoły podstawowej. Prac było bardzo dużo, ponad 60, wszystkie na wysokim poziomie. Sprawiło to, że jury miało twardy orzech do zgryzienia, wybierając laureatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne słodkości. Nagrody dla zwycięzców sponsorowała Rada Rodziców.
Podium w Szkole Podstawowej zajęli: III miejsce - Grzegorz i Kacper Wlazły, drugie miejsce - Ola Miś oraz I - Paweł Bachorski.
3 miejsce w liceum przypadło Sandrze Ilasz, drugie Jonaszowi Ochotnemu, zaś pierwsze Szymonowi Gawlikowi.
Już teraz - w styczniu- zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu pod koniec roku. Fundusze zebrane ze sprzedaży prac (618 zł) zasiliły konto Rady Rodziców. Kupującym serdecznie dziękujemy. Organizator konkursu dziękuje p. Stanisławie Krygowskiej za wykonanie pięknych dyplomów.
10 stycznia w auli szkolnej odbyły się Jasełka. Uczniowie klasy II SP przypomnieli swoim koleżankom i kolegom sceny towarzyszące narodzeniu Jezusa. Występ uczniów zachwycił publiczność. Uroku przedstawieniu dodała scenografia – na scenie pojawiły się szopki betlejemskie przygotowane wcześniej przez uczniów najmłodszych klas.
Jasełka to świetna okazja, aby dzieci mogły zaprezentować swoje talenty aktorskie, muzyczne i plastyczne.
Zima jest trudnym czasem dla porzuconych, bezdomnych zwierzaków. Potrafimy się zmobilizować i otworzyć serca.
Zebrane podczas grudniowej zbiórki rzeczy (karmę, ubranka, środki higieniczne, koce, itp.) zawieźliśmy w pierwszym tygodniu stycznia p. Agnieszcze Maternik, która prowadzi gubińskie przytulisko.
Zwierzaki (choć nie wszystkie, bo niektóre straciły zaufanie do człowieka i nie nadają się jeszcze do bliskiego kontaktu z obcymi) podziękowały nam merdającymi ogonami.
Jadąc w zeszłym roku na wycieczkę do Welzow, zauważyliśmy, że na tablicach informacyjnych są podwójne nazwy miejscowości - po niemiecku i w innym nieznanym nam języku. Pan Piotr Firfas podczas podróży wspomniał nam o mieszkańcach tych terenów - Serbołużyczanach. Niektórzy z nas o tym zapomnieli, innych zaciekawił ten temat.
W środę 8 stycznia pogłębiliśmy swoją wiedzę na spotkaniu z dr Justyną Michniuk. Podczas spotkania zorganizowanego przez MBP poznaliśmy zimowe zwyczaje Serbołużyczan. Z zaciekawieniem oglądaliśmy domowe ciastka w kształcie zwierząt wypiekane z okazji zwyczaju Nowoletka. Zapragnęliśmy spróbować smakowicie wyglądających słodkości przygotowywanych specjalnie na tzw. ptasie wesele.
Spotkanie z Panią Justyną Michniuk przybliżyło uczniom klasy VIII SP zwyczaje i kulturę naszych zachodnich sąsiadów.
Jesienią i zimą, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają korzystać z boiska szkolnego, nasi uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego ćwiczą na miejskim basenie. Ci, którzy nie potrafią jeszcze pływać, uczą się tej sztuki pod czujnym okiem nauczycieli.
Zajęcia na basenie dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Pływanie angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe, co przyczynia się do wszechstronnego rozwoju fizycznego. Zajęcia na basenie mają także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci. Woda działa relaksująco, co pomaga w redukcji stresu i napięcia.
Warto również wspomnieć o korzyściach związanych z nauką pływania. Umiejętność pływania jest nie tylko przydatna, ale także może uratować życie w sytuacjach awaryjnych. Dlatego zajęcia na basenie są inwestycją w zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
17 grudnia w Zespole Szkól Ogólnokształcących w Gubinie odbył się wyjątkowy Świąteczny Kiermasz Charytatywny, pełen świątecznej atmosfery, pysznych wypieków i pozytywnej energii! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców, udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie, które połączyło nas wszystkich w szczytnym celu.
Na kiermaszu królowały domowe wypieki – ciasta, babeczki, galaretki, a także chrupiące tosty, popcorn i napoje. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy nie tylko przygotowali wspaniałe smakołyki oraz piekne ozdoby, ale także wspierali nas swoją obecnością i pomocą w organizacji.
Cały dochód z kiermaszu został przekazany na rehabilitację pani Agnieszki Malec.
Dziekujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję! Razem udowodniliśmy, że pomaganie ma moc, a wspólne działania przynoszą piękne efekty!
#PomaganieRazem #ŚwiątecznyKiermasz #RodziceDziękujemy #RazemMożemyWięcej
Choć za oknem jeszcze jesień, a kalendarzowa zima dopiero miała nadejść, stęsknieni za śniegiem uczniowie klasy 2A SP przenieśli się w baśniowy świat krainy lodu. Zadziało się to za sprawą lektury „Królowa Śniegu” CH. H. Andresena.
13 grudnia dzieci, układając kolejność szczegółowego planu wydarzeń baśni, dowiedziały się, czym roztopić lód w sercu człowieka w prawdziwym świecie. Rozwiązaniem zagadki był „życzliwy uśmiech”, a w baśni Andersena to gorące łzy Gerdy roztopiły lód w sercu Kaya.
Następnie na zaproszenie wychowawczyni Kamili Ziemann-Żuk do szkoły przybyła p. Ola z Olaboratorium, która zabrała wszystkich w podróż eksperymentów z suchym lodem. Uczniowie poznali m.in. zjawisko sublimacji, zamrozili banana, którego później próbowali rozgnieść młotkiem. Przekonali się kolejny raz, że nauka może być dobrą zabawą.
Tradycją już w tej klasie stało się tworzenie kącika czytelniczego. Chłopcy i dziewczęta zapełnili go rekwizytami przyniesionymi z domu, które kojarzyły im się z lekturą. Były to np.: korony, lalki przypominające tytułową postać, lusterko, figurki konia, renifera czy zabawkowa karoca. Uczniowie zastanawiali się dlaczego tytułowa postać Królowa Śniegu była taka samotna. Przedstawiali swoje propozycje, co zrobić, by dzieci chętniej odwiedzały Jej zamek. Powstały projekty zimowego placu zabaw w komnacie zamku ze sprzętami zawierającymi literkę „h” w swojej nazwie.
Kolejnego dnia dzieci wykonały makiety zamku Królowej Śniegu wzorując się jego opisem zawartym w lekturze.
Grudniowy, ostatni w tym roku (i być może w ogóle), 170 numer gazetki jest już dostępny. Jest inny niż zwykle. Sporo w nim wspomnień, podsumowań, pożegnań.
Drodzy czytelnicy, dziękujemy, że chcieliście nas czytać. Jeśli zechcecie zaglądać do archiwalnych numerów, to znajdziecie je na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna i w zbiorach biblioteki (wszystkie papierowe egzemplarze). Gdyby ktoś chciał kontynuować pracę w redakcji, zapraszamy. Zachęcamy do czytania.
Życzymy naszym czytelnikom i całej społeczności szkolnej radosnego świętowania!
Zespół redakcyjny
Z radością informujemy, że w naszej szkole odbył się wyjątkowy kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci z grupy świetlicowej zaprezentowały własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kolorowe, pełne pomysłów kartki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki zaangażowaniu dzieci oraz hojności rodziców, nauczycieli i uczniów udało się zebrać znaczną sumę pieniędzy. Cały dochód z kiermaszu został przekazany do puszki Polskiej Akcji Humanitarnej na wsparcie powodzian.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną inicjatywę - za wkład, wsparcie i dobre serca.
Razem możemy więcej!
Święta to czas składania sobie życzeń. Uczniowie klasy 2A SP zapoznali się z zasadami ich pisania. Poznali również reguły adresowania kopert i kartek pocztowych. Te umiejętności wykorzystali do akcji „Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!”, którą zaproponowała pedagog Magdalena Midzio. Na świątecznych pocztówkach napisali życzenia bożonarodzeniowe do swoich najbliższych oraz zaadresowali kartkę.
Następnie wraz z wychowawczynią Kamilą Ziemann-Żuk oraz nauczycielką świetlicy p. Kingą Adamską, udali się do Urzędu Pocztowego. Samodzielnie kupili znaczek i wrzucili swoje kartki świąteczne do skrzynki pocztowej. Dzieci zapoznały się także z pracą listonosza i kuriera oraz z drukami potrzebnymi do wysłania różnego rodzaju listów i paczek.
Osoby najbliższe, do których kartki trafią jeszcze przed świętami z pewnością bardzo się ucieszą.
Uczniowie klasy III b poznawali twórczość grupy poetyckiej XX-lecia międzywojennego Skamander. Zrobili to, wcielając się w role poetów, którzy ją tworzyli i z nią sympatyzowali. Zaplanowali, jakie wiersze chcą zaprezentować, o czym będą rozmawiać, jakie stroje, rekwizyty i muzyka najlepiej oddadzą klimat tamtych czasów, i spotkań przy kawiarnianym stoliku. Każda grupa do swojego mini programu przygotowała plakat.
W listopadzie i grudniu miał miejsce konkurs językowo-plastyczny. Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd wywodzi się choinka a także skąd przyszła do nas tradycja zakupu kalendarzy adwentowych i odliczania dni do świąt. Okazuje się, że oba te zwyczaje swoje korzenia mają w Niemczech. Jest to element wiedzy kulturoznawczej.
W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu, która jak zwykle cieszy się popularnością. Prace uczniów wystawione są na parterze, gdzie można je podziwiać i zakupić. Zarobione pieniążki zostaną wpłacone na konto Rady Rodziców. Czekamy jeszcze na oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, które nastąpi zaraz po przerwie świątecznej.
16 grudnia w klasie II b odbyły się warsztaty integrujące z uczniami ze Specjalnego Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Gubinie. Uczniowie wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne: gipsowe figurki, styropianowe ozdoby i bombki. Pracom plastycznym towarzyszyły muzyczne utwory, które wprowadzały wszystkich w świąteczny klimat.
Młodzież obcując ze swoimi rówieśnikami z sąsiedniej placówki uczy się tolerancji, empatii i szacunku do drugiego człowieka.
26 listopada w naszej szkole przeprowadzony został konkurs na temat HIV, AIDS i uzależnień. Wzięli w nim udział uczniowie (po dwie osoby z każdej klasy) klas pierwszych, drugich i trzecich naszego liceum. Jego celem było promowanie postaw: szacunku wobec innych, przeciwdziałania uzależnieniom, odpowiedzialności za własne życie, akceptacji i empatii wobec chorych i zarażonych, współczucia i chęci niesienia pomocy potrzebującym.
Młodzież, w ramach konkursu odpowiadała na różnorodne pytania między innymi: co oznaczają skróty AIDS i HIV, co oznacza pozytywny wynik testu, czym jest okienko serologiczne, co jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z AIDS/ HIV, gdzie odnotowano pierwsze zachorowanie na AIDS, jakie zachowania prowadzą do zakażenia wirusem HIV, a jakie są bezpieczne?
Klasa IIc reprezentowana przez Bartosza Grzegorzaka i Kacpra Piaska wykazała się największą wiedzą i zdobyła największą liczbę punktów w konkursie. Indywidualnie największą liczbę punków ex aequo otrzymali Barbara Błażkiewicz z klasy IIa i Bartosz Grzegorzak z IIc. Gratulujemy zwycięzcom.
W poniedziałek 16 grudnia, podczas spotkania w auli szkolnej, po krótkiej tematycznej prezentacji multimedialnej przedstawionej przez uczennicę IIIc Kalinę Markowską, zwycięzcom zostały wręczone dyplomy.
Przygotowaniem całego przedsięwzięcia zajęli się uczniowie: Natalia Dalecka, Izabela Flis, Martyna Głowaczewska, Emilia Murowicka (przygotowanie konkursu), Eryk Korytowski, Jakub Grzecznowski, Kacper Piasek, Jonasz Ochotny i Kalina Markowska (przygotowanie prezentacji multimedialnej) oraz Olga Pecyna (stworzenie plakatu tematycznego). Koordynatorem calości była p. Renata Franczak.
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Charytatywny, który odbędzie się we wtorek, 17 grudnia w naszej szkole! Wydarzenie jest organizowane przez Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej oraz Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu.
W programie kiermaszu:
- pyszne ciasta, galaretki, babeczki, gorące tosty i chrupiący popcorn, naleśniki i napoje, ozdoby świąteczne.
Każda klasa jest proszona o przygotowanie 2 ciast oraz przyniesienie gadżetów/ozdób świątecznych, które będziemy sprzedawać.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na pomoc i rehabilitację Pani Agnieszki, która po pęknięciu tętniaka zapadła w śpiączkę. Kiermasz Charytatywny to doskonała okazja, aby pomóc Pani Agnieszce i wziąć udział w szkolnej inicjatywie!
Prosimy o wsparcie naszej akcji - wspólnie możemy zdziałać więcej!
Żanetta Cichosz
Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej