Uczniowie klasy III b zaplanowali kolejną szkolną edycję Narodowego Czytania, która jest poświęcona twórczości Jana Kochanowskiego. Przygotowali scenariusz i plakat zapowiadający wydarzenie.
1 września w czasie inauguracji nowego roku szkolnego 2025/2026 będą czytali wybrane utwory Jana z Czarnolasu. Usłyszymy fraszki: Do gór i lasów, O żywocie ludzkim, Na zdrowie, Na lipę, Na dom w Czarnolesie i Tren IX.
Przygotowanie scenariusza było poprzedzone rozmową o utworach; uczniowie zastanawiali się, czego uczył nas poeta i dlaczego jego utwory stały się ponadczasowe.
Już w wakacyjnych nastrojach zapraszamy na wrześniowe spotkanie.
W piątek, 27 czerwca 2025 roku, odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i współpracujących ze szkołą organizacji.
Dyrekcja szkoły podsumowała mijający rok, dziękując uczniom za ich pracę i zaangażowanie, a nauczycielom oraz pracownikom szkoły – za codzienny trud i opiekę nad młodzieżą.
W trakcie wydarzenia wręczono świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły oraz reprezentowali placówkę w konkursach i zawodach. Doceniono także zaangażowanie w działania społeczne, artystyczne i sportowe. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców.
Szczególną część uroczystości stanowiło pożegnanie uczniów klas ósmych, którzy zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły. Tytuł Najlepszej Absolwentki otrzymała Kaja Paszkowska, a Najlepszym Sportowcem został Adrian Jędraszak.
Podczas apelu klas licealnych uczniowie klasy II c wręczyli nauczycielom statuetki „Bolesławy”.
Szczególnym momentem było pożegnanie przez uczniów i Dyrekcję odchodzącej na emeryturę Pani Joli, naszej szkolnej woźnej.
Na zakończenie dyrekcja złożyła wszystkim życzenia bezpiecznych, radosnych wakacji oraz sukcesów na kolejnych etapach edukacyjnej drogi.
W dniu 26 czerwca uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej nr 5 w Gubinie wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Balczyńską i Żanettą Cichosz odwiedzili zakład TEKRA – przedsiębiorstwo pełne innowacji i nowoczesnych technologii. Firma specjalizuje się w produkcji wysięgników i komponentów do dźwigów samojezdnych, dźwigów gąsienicowych, podestów ruchomych oraz konstrukcji stalowych z wysokowytrzymałych stali drobnoziarnistych.
Podczas wizyty dzieci obejrzały film edukacyjny, dzięki któremu mogły poznać nie tylko proces wytwarzania części do dźwigów, ale także historię zakładu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić hale produkcyjne, z bliska zobaczyć nowoczesne maszyny i roboty wykorzystywane w pracy oraz dowiedzieć się więcej o różnych zawodach związanych z przemysłem metalowym.
Na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz drobne upominki, które były miłym zakończeniem tego pełnego wrażeń dnia.
Serdecznie dziękujemy pracownikom zakładu TEKRA za ciepłe przyjęcie, przekazaną wiedzę i możliwość zobaczenia z bliska, jak wygląda praca w tak nowoczesnym przedsiębiorstwie!
W dniu 24 czerwca uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej nr 5 w Gubinie, pod opieką wychowawczyń – p. Doroty Balczyńskiej i p. Żanetty Cichosz – odwiedzili Bibliotekę Miejską w Gubinie.
Celem wyjścia było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku obcowania z książką oraz zapoznanie dzieci z zasadami korzystania z biblioteki. Podczas wizyty uczniowie poznali różne działy biblioteki, dowiedzieli się, jak wypożycza się książki i jak należy o nie dbać.
Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści pań bibliotekarek o pracy w bibliotece i o tym, jak ważne są książki w naszym życiu. Nie zabrakło także wspólnego czytania bajek oraz oglądania najciekawszych książek dla dzieci.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Miejskiej za miłe przyjęcie, ciekawe zajęcia i stworzenie wyjątkowej atmosfery sprzyjającej miłości do książek!
W ostatnim tygodniu szkoły uczniowie klasy III c LO zorganizowali w auli pokaz o układzie mięśniowym człowieka.
Hubert Kwiecień, Bartek Bohatkiewicz i Kuba Dobras zaprezentowali najważniejsze mięśnie, ich funkcje w organizmie oraz modelowe ćwiczenia służące ich rozwojowi.
Występ uczniów spotkał się z pozytywnym odbiorem publiczności, zwłaszcza tej męskiej części.
Dziękujemy licealistom za ciekawą lekcję anatomii człowieka.
26 czerwca – Dzień Sportu w naszej szkole był pełen emocji, śmiechu i dobrej zabawy. Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w różnorodnych konkurencjach, takich jak rzut piłką do celu, skoki w worku, jedzenie jabłka bez użycia rąk, jazda rowerem, quiz wiedzy, bieg z łyżeczką czy wyścig ze splecionymi rękami. Wszyscy pokazali ducha rywalizacji i świetną współpracę.
Po podliczeniu punktów ogłaszamy zwycięzców całego Dnia Sportu!
W liceum:
1. miejsce – klasa II a
2. miejsce – klasa III a
3. miejsce – klasa II b
W szkole podstawowej:
1. miejsce – klasa 7 SP
2. miejsce – drużyna „Frytki” z klasy 5 SP
3. miejsce – drużyna „Kokardki” z klasy 4 SP
W międzyczasie rozegrany został również turniej piłki nożnej między klasami 4, 5 i 6. Po emocjonujących meczach:
1. miejsce zdobyła klasa 4
2. miejsce – klasa 5
3. miejsce – klasa 6
To był idealny sposób na wspólne zakończenie roku.
25 czerwca szkolna aula zamieniła się w kuźnię talentów. Młodsi uczniowie prezentowali na scenie swoje uzdolnienia, które publiczność nagradzała gromkimi brawami. Poza sceną uczniowie liceum odkrywali talenty u swoich młodszych kolegów. Można było spróbować swoich sił składając origami, zagrać na gitarze elektrycznej, zrobić zdjęcia i poznać tajemnice fotografii, zapleść kolorowe warkoczyki, zrobić fantazyjny tatuaż czy pomalować swoją koszulkę.
To był naprawdę udany dzień.
We wtorek 24.06.25 w naszej szkole odbyło się emocjonujące wydarzenie, jakim była debata w stylu oksfordzkim. Uczniowie z klas 2c, 2a oraz 3c zmierzyli się z tezą: Państwo zero jest lepsze od państwa absolutnego, a wygraną okazała się być strona socjaldemokratów.
Walka była zacięta jednak opozycja zwyciężyła większością głosów publiczności. Dyskusja była żywa i pełna trafnych argumentów - uczniowie wykazali się wiedzą, zaangażowaniem oraz umiejętnością logicznego myślenia.
Uczniowie bardzo entuzjastycznie przyjęli taką formę debaty, w związku z czym zaplanowano już kolejne w nadchodzącym roku szkolnym.
„Szkolny Dzień Naukowca” to wydarzenie edukacyjne, które zostało zorganizowane w poniedziałek 23 czerwca. Miało ono na celu popularyzację nauki wśród uczniów w ciekawy sposób. Udział w nim wzięli uczniowie klas IV – VIII ze szkoły podstawowej oraz I - III liceum ogólnokształcącego.
Uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania, krzyżówki, rebusy oraz wykonywali proste eksperymenty i doświadczenia. Rywalizacja odbywała się w różnych pracowniach przedmiotowych (matematyka, geografia, biologia, fizyka, chemia, języki obce) oraz w sali gimnastycznej.
Była to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do zdobywania wiedzy i odkrywania prawdziwej pasji do nauki.
Zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych wyróżniono i nagrodzono na uroczystym apelu w dniu 27 czerwca 2025r.
Kategoria – liceum ogólnokształcące
I m-ce – zespół Czapownicy z klasy IIIa i IIIc
II m-ce – zespół Drużyna Pierścienia z klasy IIIb
III m-ce – zespół MBC Team z klasy IIc
Kategoria – szkoła podstawowa
I m-ce – zespół Mądre Sowy z klasy V
II m-ce – zespół FC Inwalidzi z klasy VII
III m-ce – zespół SINSY z klasy V
W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole odbywał się konkurs Dni Tematycznych. Uczniowie przebierali się zgodnie z ustalonym motywem, a my odwiedzaliśmy klasy i liczyliśmy, ile osób wzięło udział. Na tej podstawie wyliczaliśmy procent zaangażowania każdej klasy. Po całorocznych podliczeniach poznaliśmy zwycięzców: w liceum najlepsza okazała się klasa 2C, a w szkole podstawowej – klasa 3. W nagrodę obie klasy otrzymały bony pieniężne do wykorzystania na wspólne cele. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za fantastyczną atmosferę i udział w zabawie!
Spływ kajakowy klas II B i II C po Nysie Łużyckiej – przygoda na wodzie i zabawa na lądzie.
24 czerwca uczniowie klas II B i II C wzięli udział w pełnym wrażeń spływie kajakowym po Nysie Łużyckiej. To był dzień pełen ruchu, śmiechu i integracji – doskonałe zakończenie roku szkolnego!
Pod okiem nauczycieli i instruktorów uczestnicy wyruszyli w wodną trasę, podziwiając piękno okolicznej przyrody i ucząc się współpracy w kajakowych duetach. Choć dla niektórych był to pierwszy raz na wodzie, wszyscy poradzili sobie znakomicie – z uśmiechem i entuzjazmem pokonywali kolejne kilometry Nysy Łużyckiej.
Po zakończeniu spływu na wszystkich czekał zasłużony odpoczynek i grill z pysznymi kiełbaskami, który szybko zaspokoił apetyty po wysiłku fizycznym. Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji!
Zwieńczeniem dnia była beztroska zabawa na placu zabaw, gdzie „starszaki” mogły wyszaleć się na huśtawkach i grając w piłkę nożną. Uczniowie korzystali z każdej chwili, by pobyć razem i nacieszyć się piękną pogodą oraz wolnością od szkolnych ławek.
To był niezapomniany dzień – pełen radości, przygód i wspólnego świętowania kończącego się roku szkolnego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę!
"Tydzień dla Bezpieczeństwa” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna organizowana w ostatnim tygodniu roku szkolnego, tuż przed wakacjami. Jej celem jest wzmocnienie działań profilaktycznych w szkołach i przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego zachowania – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i cyfrowym.
W naszej szkole w ostatnim tygodniu nauki odbywają się liczne pogadanki z uczniami na temat czyhających na nich zagrożeń. Wychowawcy wyświetlają w klasach filmy edukacyjne o zdrowiu, bezpieczeństwie i profilaktyce uniwersalnej.
W zeszłym tygodniu uczniowie spotkali się z przedstawicielką Policji, która rzeczowo i konkretnie przestrzegła młodzież przed ryzykownymi zachowaniami.
Uczniowie klasy 3 SP 5, wraz z wychowawczynią Żanettą Cichosz, wybrali się na wyjątkowe warsztaty kulinarne do restauracji Parmezan, gdzie mieli okazję poznać sekrety jednej z najpopularniejszych potraw na świecie – pizzy!
Pani Jola, właścicielka restauracji i prowadząca zajęcia, w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o historii powstania pizzy, najważniejszych składnikach oraz różnych sposobach jej wypiekania. Uczniowie dowiedzieli się m.in., skąd pochodzi pizza Margherita i dlaczego jej kolory nawiązują do włoskiej flagi.
Największą atrakcją warsztatów było oczywiście samodzielne przygotowanie własnej pizzy Margherita. Dzieci z wielkim zaangażowaniem ugniatały ciasto, smarowały je sosem pomidorowym, układały mozzarellę i świeżą bazylię, a następnie obserwowały, jak ich wypieki trafiają do prawdziwego pieca!
Dodatkowo uczniowie mieli okazję poznać zawód pizzaiolo – osoby specjalizującej się w przygotowywaniu pizzy. Dowiedzieli się, jak wygląda jego praca, jakie umiejętności są potrzebne i jak ważna jest pasja do gotowania.
To była smaczna i inspirująca lekcja, która na długo pozostanie w pamięci uczniów!
17 czerwca w pięknych, historycznych wnętrzach Zamku Królewskiego w Rydzynie odbyło się regionalne podsumowanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Silni Polską!”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W całej Polsce w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 2500 uczniów, którzy utworzyli 252 drużyny i zorganizowali aż 201 wydarzeń historycznych. Projekt pokazał, że historia może być nie tylko pasjonująca, ale i inspirująca – szczególnie gdy opowiadają ją młodzi ludzie.
Wśród 15 zespołów z okręgu wielkopolskiego i lubuskiego, które wystąpiły na gali w Rydzynie, znalazła się grupa uczniów z klasy 1A Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie. Pod opieką liderki, pani Żanetty Cichosz, zaprezentowali oni efekty swoich działań projektowych, w tym przedsięwzięcia pt. „Chodź, opowiem Ci historię…”, poświęconego lokalnej historii, pamięci o niemieckim obozie Amtitz oraz postaci św. Maksymiliana Kolbe. Cały projekt łączył pracę badawczą, kreatywne formy przekazu i współpracę z lokalną społecznością, angażując także osoby spoza szkoły.
Uroczystość uświetnili dr hab. Rafał Reczek, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, oraz Marta Szczesiak-Ślusarek, naczelnik Działu Edukacji IPN, którzy pogratulowali młodzieży zaangażowania, pomysłowości i dojrzałego podejścia do historii. Każdy z uczestników otrzymał imienne zaświadczenie potwierdzające udział w projekcie.
Po części oficjalnej uczniowie wzięli udział we wspólnym obiedzie, a następnie, pod opieką przewodnika, zwiedzili zamek – dawną rezydencję króla Stanisława Leszczyńskiego. Spotkanie w Rydzynie było nie tylko podsumowaniem projektu, lecz także inspirującym zakończeniem wielu miesięcy pracy, poszukiwań i kreatywnej edukacji.
Jesteśmy dumni z naszej młodzieży!
#SilniPolską #ZSOwGubinie #IPN #HistoriaŻyje #GubinPamięta
Z radością i dumą informujemy, że uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie w składzie Sandra Ilasz, Zuzanna Kalinowska, Kinga Zielonka, Marcin Jaworski, Kamil Motłoch i Dominik Zawadzki wzięli udział w Finale Centralnych Zawodów "Sprawni jak Żołnierze", które odbyły się w Warszawie. To wydarzenie, które każdego roku gromadzi najlepsze drużyny młodzieżowe z całej Polski, stanowi sprawdzian nie tylko umiejętności sportowych, ale także siły charakteru, wytrwałości i zdolności współpracy.
Udział reprezentacji Gubina w tych prestiżowych zawodach nie tylko przyniósł zaszczyt szkole, ale także stanowił doskonałą okazję do promocji regionu Lubuskie – Warte Zachodu. Gubin, miasto o bogatej historii, leżące w sercu województwa lubuskiego, zaprezentowało się w Warszawie jako miejsce, które kładzie ogromny nacisk na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, dyscypliny i odpowiedzialności.
Zawody "Sprawni jak Żołnierze" to inicjatywa, której celem jest nie tylko sprawdzenie kondycji fizycznej uczestników, ale również ich zdolności do radzenia sobie w trudnych, realistycznych sytuacjach, zbliżonych do tych, które napotykają żołnierze w trakcie misji. Konkursy obejmowały m.in. pokonywanie torów przeszkód, strzelanie, musztrę wojskową czy pierwszą pomoc. Każde zadanie wymagało nie tylko fizycznej siły, ale także doskonałej współpracy w drużynie, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji oraz odporności na stres.
Mimo silnej konkurencji z najlepszymi drużynami z całej Polski, uczniowie LO Gubin wykazali się niezwykłą odwagą, determinacją i duchem zespołowym. Dzięki starannemu przygotowaniu pod opieką koordynatora OPW pana Leszka Grzegorzaka oraz doskonałej współpracy z lokalnymi organizacjami, udało im się osiągnąć wysokie lokaty i zdobyć uznanie sędziów oraz innych uczestników.
Reprezentanci gubińskiego liceum nie tylko wzięli udział w rywalizacji, ale także aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach towarzyszących, które miały na celu promowanie wartości patriotycznych i wojskowych wśród młodzieży. Uczestnicy zawodów podkreślali, jak ważne jest, by młode pokolenie znało historię swojego kraju, ceniło wartości obywatelskie i było gotowe w każdej chwili podjąć trudne wyzwania.
Dzięki sukcesowi młodzieży z LO Gubin, region Lubuskie zyskał dodatkowe uznanie na mapie Polski. Lubuskie – Warte Zachodu to nie tylko slogan, ale i realna deklaracja zaangażowania na rzecz rozwoju młodych ludzi, którzy mają szansę kształtować przyszłość nie tylko regionu, ale i całego kraju.
Udział uczniów w zawodach „Sprawni jak Żołnierze” to także element szerszej inicjatywy województwa lubuskiego na rzecz promocji sportu i aktywności fizycznej wśród młodzieży. Inwestowanie w takie wydarzenia to sposób na budowanie odpowiedzialnej, świadomej i zdrowej przyszłości społeczeństwa.
48. Finał Centralnych Zawodów "Sprawni jak Żołnierze" okazał się nie tylko wyzwaniem dla młodych sportowców, ale także doskonałą okazją do zaprezentowania siły i wartości regionu Lubuskie. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie udowodnili, że są godnymi reprezentantami swojej szkoły i regionu, stanowiąc przykład dla innych młodych ludzi, jak ważne są wytrwałość, współpraca i dążenie do doskonałości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza uczniom z Gubina, za ich niezłomną postawę i osiągnięcia. To dopiero początek ich wspaniałej drogi!
Uczniowie klasy III c Bartek Bohatkiewicz, Kuba Dobras i Hubert Kwiecień zapraszają wszystkich uczniów klas licealnych i klasy ósmej na prezentację o układzie mięśniowym człowieka.
Prezentacja odbędzie się 24 czerwca 2025 r. o godz. 9.00. w auli szkolnej.