W czasie wakacji grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w międzynarodowym projekcie językowym w Laatzen. Młodzi ludzie spędzili 10 dni na integracyjnych zajęciach z uczniami z Francji, Niemiec i Izraela. Razem zwiedzili dwa piękne miasta niemieckie - Berlin i Hanower.
Uczestnicy projektu brali udział w licznych warsztatach, które miały na celu rozwijanie ich kompetencji językowych oraz umiejętności współpracy w grupie rówieśników. Zajęcia przybierały różne formy, więc każdy mógł wykazać się swoim talentem. Udział w projekcie stworzył szansę zawiązania przyjaźni z młodymi ludźmi z innych krajów i poszerzania wiedzy na temat ich stylu życia, tradycji i kultury krajów, z których pochodzą.
Opiekunami grupy byli nasi szkolni językowcy: Mariusz Majkowski i Krzysztof Kościesza.
2 września 2019 r. w ZSO w Gubinie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Początek roku przyniósł zmiany; po raz pierwszy do grona licealistów dołączyli absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej, a stanowisko dyrektora objęła pani Małgorzata Kijewska, której oficjalną nominację wręczyła pani wiceburmistrz Justyna Karpisiak. Jako przedstawicielka władz miasta podziękowała także poprzedniej pani dyrektor Halinie Bogatek za 23- letnie zarządzanie placówką. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zgromadziła uczniów, nauczycieli i rodziców, a także przedstawiciela Rady Rodziców- pana Grzegorza Czabatora. We wrześniu naukę w szkole rozpoczną uczniowie I klasy szkoły podstawowej oraz czterech klas I liceum. W swoim wystąpieniu pani dyrektor życzyła wszystkim zapału do pracy, wzajemnej życzliwości i wytrwałości. Przypomniała także o ważnych dla Polaków rocznicach- wybuchu II wojny światowej i podpisaniu porozumień sierpniowych, co zebrani uczcili minutą ciszy.
19. czerwca 2019 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018 / 2019. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ żegnaliśmy ostatni rocznik gimnazjum. Pani dyrektor Halina Bogatek podsumowała wyniki w nauce, frekwencję oraz osiągnięcia naukowe i sportowe w minionym roku szkolnym w ZSO.
Wyróżniający się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 otrzymali nagrody książkowe: Michał Szuleko, Sebastian Kazimierczak, Aleksandra Polaszyk, Leonard Fornalczyk, Dzmitry Roshchupkin, Grzegorz Kruk, Wiktoria Krawczyk, Julia Chmurzewska (kl. I), Igor Bocheński, Adrian Jędraszak, Aleksandra Miś, Kaja Paszkowska (kl. II ), Bistułańska Amelia, Kowal Maja, Krupiński Mikołaj, Pietsch Antonina, Przybylski Wiktor, Selerski Mikołaj, Ksawery Mieszkieło (kl. IV ).
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, którzy uzyskali średnią 4,75 i wyżej, otrzymali nagrody pieniężne: Patryk Kalinowski, Alicja Świderska (kl. I a), Magda Tomczak, Weronika Domańska, Julia Samociuk, Eryk Przybylski ( kl. I b), Dawid Lisiak, Katarzyna Wróbel, Karolina Szewczyk, Natalia Faltyn (kl. II b). Patryk Kalinowski, który uzyskał najwyższą średnią w liceum – 5,44 – został wytypowany do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dodatkowo uczniów reprezentujących szkołę w zawodach sportowych oraz angażujących się w życie klasy, szkoły i miasta nagrodzono książkami: Natalia Kodź, Patrycja Szczerbanowicz (I a) , Adrian Szkołuda, Arkadiusz Gwara, Michał Pietras (I b), Karolina Gralak, Roksana Strzałkowska, Weronika Kasowska, Kaja Kwiatkowska (II a).
Najbardziej wyczekiwanym momentem było wręczenie świadectw, nagród i wyróżnień absolwentom Gimnazjum nr 2. Tytuł Najlepszej Absolwentki otrzymała Anna Kulik, nagrodę pieniężną ufundowała Rada Rodziców, zaś w imieniu Burmistrza Miasta książkowe wyróżnienie wręczyła pani wiceburmistrz Justyna Karpisiak. Tytuł Najlepszej Absolwentki Sportowca przypadł Joannie Paszkiewicz. Stypendia finansowe za wyróżniające wyniki w nauce oraz sporcie otrzymali również: Dawid Ławnicki, Jakub Opanowski, Julia Tumiłowicz, Hubert Sroka, Gabriela Szmidt, Karol Mądraszek, Weronika Morawska, Nina Szkołuda, Karolina Adamska, Filip Wiśniewski, Natalia Szczepankiewicz, Konrad Przysmak, Anastazja Vorwerk, Dominik Czybir, Iga Kubiak, Wiktoria Kolczyńska, Cyprian Ochotny, Andrzej Skołozubow. Rada Rodziców również ufundowała nagrodę finansową dla drużyn chłopców w piłce siatkowej i dziewcząt w piłce ręcznej. Drużyny otrzymały również pamiątkowe medale. Za udział w zawodach, konkursach, zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i klasy, oprawę artystyczną imprez szkolnych oraz reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym nagrodzono książkami uczniów: Karolinę Adamską, Annę Kulik, Julię Tumiłowicz, Karolinę Mikołajewską, Ninę Mulicę, Rafała Wolaka, Anastazję Vorwerk, Konrada Przysmaka, Oliwera Kupca, Karola Mądraszka (III B), Julię Wawrzyszczuk, Igę Kubiak oraz Amelię Kaczmarek ( III C).
Wychowawcy klas trzecich – p. Robert Woszak, p. Monika Hańćka i p. Anna Swoboda w dowód uznania i wdzięczności wręczyli rodzicom swoich uczniów listy gratulacyjne i podziękowania. Wzruszającym - ale jednocześnie radosnym – momentem było wręczenie przez panią dyrektor i wychowawców świadectw ukończenia Gimnazjum nr 2. Uczennica klasy III B Julia Tumiłowicz w imieniu wszystkich absolwentów wygłosiła przemowę, w której podziękowała nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i rówieśnikom za trzy lata pracy, wspólnych imprez, wycieczek i za miłą atmosferę w szkole i klasie.
W imieniu Rady Rodziców p. Grzegorz Czabator wyraził swoje podziękowania dla całego grona i wszystkim życzył udanych wakacji.
Uroczystość została uświetniona krótkim występem artystycznym uczniów całej naszej szkoły, nad całością czuwała p. Małgorzata Sobczyk.
Absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołach, zaś uczniom ZSO, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji i bezpiecznego powrotu do szkoły 2 września.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych.
Tradycyjnie w czerwcu ma swój finał Szkolna Wiosna Kulturalna. Uczniowie klas: I i II liceum wystawiają sztuki teatralne przygotowywane wspólnie z wychowawcami. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod wieloma względami. Uczniowie przedstawili bardzo dojrzałe spektakle podejmujące ogólnoludzką problematykę. Część z nich miała wyraźne przesłanie, zwracała uwagę na problemy współczesnych ludzi i świata, w którym żyją, a także system wartości (tych utraconych i tych pożądanych). Zachwyciła scenografia, muzyka, ruch sceniczny i gra aktorska, czemu dała wyraz bardzo zróżnicowana wiekowo publiczność. Każdy spektakl zasługiwał na uznanie, ale niekwestionowanym faworytem była adaptacja fragmentów powieści W. Gombrowicza Ferdydurke w wykonaniu klasy II a. Gratulujemy!
Wyniki ostatecznej rywalizacji w ramach projektu Szkolna Wiosna Kulturalna:
I miejsce i złotą maskę uzyskała klasa IIa , miejsce II i srebrną maskę - klasa Ia, miejsce III - klasa Ib. Dyplom za udział otrzymała klasa IIb.
Nagrodą dla finalistów jest wyjazd do teatru.
13 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Rodzica. Uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej recytowali wiersze, śpiewali wzruszające piosenki i grali na instrumentach dla swoich rodziców. Podczas tego święta zaprezentowali się również uczniowie ze szkolnego koła teatralnego. Aktorzy przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy Na straganie. Na zakończenie koło teatralne przedstawiło teatrzyk Spotkanie z bajką, który był wprowadzeniem do uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Występy indywidualne i grupowe wzbudziły wzruszenie wśród publiczności. Rodzice byli zachwyceni występami swoich dzieci oraz dumni ze swoich pociech.
Organizatorkami imprezy były panie: Agnieszka Nowakowska, Magdalena Sikiewicz – Witczak, Wioletta Kucharska – Spiralska, Kinga Adamska i Stanisława Krygowska.
Uczniowie klasy I SP podczas jednej z lekcji wysłuchały baśni Hansa Christiana Andersena Brzydkie kaczątko. Dzieci bardzo uważnie wysłuchały historii o łabędziu i cieszyły się ze szczęśliwego zakończenia bajki. Na przykładzie brzydkiego kaczątka dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest ukryte piękno, rozmawiały o wzajemnej tolerancji, życzliwości, a przede wszystkim uczyły się wrażliwości na krzywdy wyrządzone innym. Zajęcia miały także na celu zainteresowanie uczniów baśniami i rozbudzenie zamiłowania do czytania.
Na kolejnych zajęciach dzieci wykonały prace plastyczne. Za pomocą plasteliny wyklejały postacie brzydkiego kaczątka oraz pięknego łabędzia. Wykonane prace zostały wystawione na korytarzu.
7 czerwca odbył się bal gimnazjalny. Uczniowie ostatniego rocznika Gimnazjum nr 2 bawili się w Bistro U Seby w Sękowicach. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od życzeń i podziękowań dla nauczycieli i rodziców oraz od wręczenia kwiatów wychowawcom. Oficjalnego otwarcia balu dokonała wiceburmistrz Justyna Karpisiak. Następnie uczniowie pięknie zatańczyli poloneza, a rodzice ze wzruszeniem obserwowali swoje pociechy.
Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa, którą prowadził DJ Miłosz. Młodzież przy rytmach różnorodnej muzyki świetnie bawiła się do samego końca imprezy.
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom uczennice klasy Ib Lo, Weronika Domańska i Sylwia Szubert, czytały uczniom klas I i II. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentów powieści: Okropny Maciuś i wielki pech, Co tam u Ciumków?, Dziennik cwaniaczka i Kacperiada. Następnego dnia w bibliotece szkolnej pojawili się uczniowie, by wypożyczyć te książki i poznać dalsze losy ich bohaterów.
W dniach: 30.05- 1.06. 2019 r. uczniowie kl. IV i III B pod opieką pań: W. Kucharskiej- Spiralskiej, M. Hańćki i G. Bartkowiak zwiedzali Trójmiasto. Spacerowali po sopockim molo, Monciaku. W Gdańsku zwiedzili bazylikę, robili zdjęcia przy Fontannie Neptuna, oglądali Dwór Artusa. W Gdyni duże wrażenie na wszystkich zrobił żaglowiec Dar Pomorza i okręt wojenny Błyskawica. Dotarli także na Westerplatte- ważne historycznie miejsce. Odwiedzili także zamek w Malborku, w którym nie zabrakło atrakcji z przeszłości.
K.I.T. nie jest do kitu. W XIV edycji KONKURSU NA NAJLEPSZĄ GAZETKĘ SZKOLNĄ województwa lubuskiego w roku szkolnym 2018/2019 organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim zespół redakcyjny naszej gazetki otrzymał nagrodę. Gratulujemy zespołowi Pauliny Giergasz, a obecnemu życzymy podobnych sukcesów.
W czwartek 30.05.2019 r. gościliśmy w szkole przyszłych absolwentów gimnazjum i szkół podstawowych z Czarnowic i Grabic. Pokazywaliśmy im szkolne pracownie, zapewniliśmy liczne atrakcje (od strzelania, chemicznych eksperymentów, biologicznych obserwacji, polonistycznych zagadek po malowanie teatralnych masek). Młodzież chętnie
angażowała się we wszystkie działania. Teraz możemy liczyć na to, że we wrześniu będą uczniami naszej szkoły. Czekamy na Was!
25 maja odbył się XXIV Marsz Nadodrzański. Drużyna reprezentująca nasze liceum zajęła II miejsce. Gratulujemy!
Z okazji 58 Wiosny nad Nysą dnia 17.05.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs poświęcony życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Przed uczestnikami było nie lada wyzwanie zapoznania się z lekturą Inny świat, opowiadaniami oraz biografią autora. Uczennice naszego LO: Weronika Domańska, Martyna Kobierska i Sylwia Szubert stanęły na wysokości zadania. Mimo początkowych trudności udało się wywalczyć drugie miejsce. Gratulujemy.
Dnia 30.04.2019 r. odbyła się wycieczka szkolna do Zielonej Góry. Wzięły w niej udział klasy: II b liceum oraz III B gimnazjum z opiekunkami paniami: Grażyną Bartkowiak, Moniką Hańćką i Darią Łazan. Celem wyjazdu było zwiedzenie mediateki Szklana Pułapka, która mieści się w zielonogórskiej Palmiarni. Na miejscu wszyscy uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach na temat rozwoju zapisu książki na przestrzeni lat oraz dowiedzieliśmy się, jak sprawdzić przez Internet dostępność książki w danej bibliotece. Następnie mieliśmy czas na zapoznanie się z różnymi znajdującymi się tam multimediami, jednak naszą uwagę najbardziej przykuwała ogromna ilość płyt. Kolejnym punktem wycieczki było kino w galerii handlowej Focus. Do wyboru mieliśmy dwa filmy: przygodowy pt. Mia i biały lew oraz animowany pt. Jak wytresować smoka 3. Oba seanse okazały się bardzo ciekawe i wzruszające. Szczególnie wzruszył nas pierwszy film opowiadający o hodowli dzikich zwierząt , które po osiągnięciu dorosłości przeznaczone są jako atrakcje łowcze dla turystów. Nie zabrakło również czasu na posiłek w gronie znajomych.
W dobrych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do Gubina. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni z wycieczki.
Kasia, Natalia i Wiktoria – II b
W dniach 26.04 – 5.05.2019r. uczniowie ZSO wybrali się na wycieczkę do Hiszpanii – kraju pełnego kontrastów, wielkich artystów, w którym celebruje się mecze piłki nożnej czy hiszpańskie fiestas. W trakcie tych kilku dni zwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Blanes – Mari Murtra, w którym zgromadzono wiele gatunków roślin afrykańskich i śródziemnomorskich. Ogromne wrażenie zrobiły widoki z klifów. W Barcelonie z kolei mogliśmy podziwiać m.in. Sagradę Familię – symbol miasta, przepiękny kościół projektu Gaudiego i innych artystów; Parc Guell czy przejść się najsłynniejszym deptakiem Las Ramblas z ogromnym pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Grupka uczniów również podziwiała Camp Nou – stadion FC Barcelony. To prawdziwa gratka dla fanów klubu i piłki nożnej. Oprócz zgromadzonych trofeów, złotych piłek, etc., widzieliśmy również szatnie piłkarzy, miejsca, w których po meczu udziela się wywiadów, salę konferencyjną czy stanowiska dziennikarzy sportowych. Statkiem dopłynęliśmy do Tossy de Mar – jednego z bardziej malowniczych miasteczek na wybrzeżu Costa Brava. Średniowieczna starówka Vila Vella wraz z pozostałościami murów obronnych tworzyły niezwykły klimat. Nic dziwnego, że Tossa była ulubionym miejscem Chagalla czy Avy Gardner, którą upamiętniają pomnik oraz wytwarzane tutaj różnokolorowe bezy w kształcie ust aktorki. Na co dzień mieszkaliśmy w Lloret de Mar – typowo turystycznym miasteczku pełnym restauracji, dyskotek, ale również i pięknych miejsc. Pogoda nam dopisywała, więc wszyscy wykąpali się w morzu i opalali na plaży. Mieliśmy również okazje posmakować bogatej katalońskiej kuchni. Czas minął nam bardzo szybko i trzeba było wracać do domu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Avignon – miasteczko w Prowansji, którego symbolem są nieskończony most oraz gotycki Pałac Papieski.
Z pewnością wrażenia i wspomnienia z wycieczki na długo zostaną w naszej pamięci.
Opiekunkami klas były panie: Żanetta Cichosz, Małgorzata Jarosz i Magdalena Nieściór. Podziękowania należą się również pilotowi panu Jackowi Zuchantke oraz panu Mariuszowi Grabowemu.
6 maja 2019 r. rozpoczęła się wiosenna sesja egzaminacyjna. Zgodnie z maturalnym kalendarzem jako pierwszy uczniowie zdają pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, w następnych dniach z matematyki i języków obcych oraz zdeklarowane z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W poniedziałkowy poranek do matury przystąpili wszyscy tegoroczni abiturienci. Życzymy przyjaznych tematów, zadań i powodzenia.
30 kwietnia tegoroczni maturzyści oficjalnie pożegnali się ze szkołą. Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień, podziękowań gratulacji i wzruszeń. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie zakończyli kolejny etap swojego życia. W uroczystym pożegnaniu klas maturalnych wzięli udział: sekretarz Urzędu Miasta Maria Kużdżeń, przewodniczący Rady Rodziców Andrzej Czabator, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie ZSO.
Pani Dyrektor Halina Bogatek podsumowała trzy lata edukacji tegorocznych absolwentów i przeszła do wręczania nagród. Nagrodzeni zostali uczniowie wyróżniający się w nauce, pracujący na rzecz szkoły i reprezentujący szkołę w różnych konkursach.
Tytuł Najlepszego Absolwenta oraz nagrodę finansową za wyniki w nauce otrzymała Wioletta Górna z klasy IIIa. Fundatorem nagrody pieniężnej była Rada Rodziców. Wioletta za swoją wysoką średnią ocen otrzymała także nagrodę książkową ufundowaną przez burmistrza. Tytuł Najlepszego Sportowca oraz nagrodę finansową z funduszu stypendialnego ZSO przyznano Marcinowi Kiełkowi, uczniowi klasy IIIa.
Pozostali uczniowie, którzy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody finansowe za bardzo dobre wyniki w nauce to: Sylwia Biłeńki, Agata Krajewska, Julia Szmidt, Natalia Cichosz, Stanisław Karpisiak, Paulina Giergasz, Natalia Liczbińska, Oliwia Florkiewicz.
Wychowawcy klas wyróżnili także nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców, uczniów, którzy osiągnęli dobre wyniki w nauce lub angażowali się w życie szkoły czy klasy. Rodzice uczestniczący w uroczystości zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi, które otrzymali z rąk dyrektora szkoły.
Pani Alicja Tyl wręczyła podziękowania uczniom, którzy współtworzyli szkolną gazetkę K.I.T.
Po wręczeniu nagród uczniowie klas maturalnych dokonali odsłonięcia swojej tablicy pamiątkowej. W imieniu maturzystów przemowę wygłosili Natalia Cichosz i Krystian Konopski dziękując nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom.
29 marca odbył się w naszej szkole Szkolny Turniej Szachowy, który zorganizowała Żanetta Cichosz. Wzięli w nim udział uczniowie klas I, II i IV SP. Każdy z uczestników rozegrał 7 partii szachowych. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali uczniowie klasy IIb LO: Klaudia Ryś, Damian Pytiak i Dawid Lisiak. Po emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzców: I miejsce zajął Filip Hylak z kl. IV, II miejsce Mikołaj Krupiński także z kl. IV, III miejsce Marcel Konecny z kl. II SP.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w zawodach.
2 kwietnia jest dniem, w którym solidaryzujemy się z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie uczniowie oraz nauczyciele przyszli w tym dniu ubrani na niebiesko. Odbyła się również zbiórka do puszki oraz wspólne bicie rekordu w śpiewaniu utworu Wielka siła podczas długiej przerwy w auli szkolnej.
Ważne jest, by już od najmłodszych lat budować u dzieci i młodzieży świadomość, że każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny, a często w odmienności drzemie ogromna siła i wartość.
Natalia Faltyn, uczennica kl. IIb LO, zakwalifikowała się do przeglądu wojewódzkiego 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W tym dniu także Julia Tumiłowicz, uczennica kl. IIIB gimnazjum reprezentowała nasz powiat w finale wojewódzkim konkursu recytatorskiego w Żaganiu. Występ Julii zauroczył publiczność i mimo że nie otrzymała wyróżnienia od jury, jesteśmy z niej dumni.