• Warsztaty na UZ

    Warsztaty na UZ

    27 marca klasy biologiczno – chemiczne I „a” i II „c” wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W pierwszej części naszej wizyty zostaliśmy podzieleni na grupy, by sprawniej można było przeprowadzić warsztaty.

    Co przygotowali nam pracownicy UZ? W laboratorium można było zapoznać się z typową pracą laboranta – uczniowie przygotowywali rozmazy krwi zwierząt, a później pod mikroskopem można było obejrzeć wszystkie elementy znajdujące się we krwi i porównać, czym się różnią u poszczególnych gatunków. Ciekawe również było określanie grupy krwi. Ćwiczenia były oprawione krótkim wprowadzeniem teoretycznym.

    Następnie p. Elżbieta Roland wprowadziła nas w świat zwierząt – można było obejrzeć przeróżne okazy małych i większych żyjątek. Dla klasy II było to utrwalenie wiedzy z zakresu zoologii, a dla I wprowadzenie do tematu. Na koniec wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego ekologii w życiu codziennym oraz zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną UZ.

    Zajęcia wzbudziły zainteresowanie uczniów, w przyszłym roku powtórzymy nietypową lekcję.

     

    Przejdź do galerii

  • Święto teatru

    Święto teatru

    27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji odbywają się różne imprezy związane z teatrem jako instytucją i formą działalności artystycznej. Uczniowie klas licealnych (II b, II c i III a) na lekcjach j. polskiego włączyli się aktywnie do tych obchodów. Wcześniej wylosowali konwencję, którą mieli zaprezentować. Klasa II b przedstawiła fragmenty dramatu romantycznego- II cz. Dziadów, II c przypomniała fragmenty sztuk W. Szekspira: Romeo i Julii, Makbeta i Hamleta. Maturzyści odświeżyli konwencję tragedii antycznej.

     

    Przejdź do galerii

  • Czerwony Kapturek po niemiecku...

    Czerwony Kapturek po niemiecku...

    Dnia 27 marca uczniowie klasy IIB gimnazjum: Anastazja Vorwerk, Konrad Przysmak, Dawid Ławnicki, Anna Kulik, Wiktoria Kulczyńska, Julia Tumiłowicz i Filip Wiśniewski  przedstawili swoim młodszym kolegom z klasy pierwszej szkoły podstawowej bajkę Czerwony Kapturek w wersji niemieckojęzycznej. Dekoracją zajęli się Nina Szkołuda i Jakub Opanowski a Krystian Nowak, Rafał Wolak i Piotr Michniewicz przebrani za drzewa stanowili scenografię bajki. Opiekunem grupy młodych aktorów była germanistka Monika Hańćka. Pierwszaki  odwdzięczyły się swoim starszym kolegom i koleżankom nauką wyliczanki „Eins, zwei, drei...”

    Dzieci były zachwycone postaciami występującymi w bajce. Na ich  twarzach przez  całe przedstawienie gościł szeroki uśmiech a morał przypomniał im, że dobro zawsze wygrywa, a zło zostaje ukarane.

     

    Przejdź do galerii

  • Wieczór historii regionalnej

    Wieczór historii regionalnej

    Dnia 23 marca zespół nauczycieli historii zorganizował spotkanie uczniów z pasjonatami gubińskiej historii -  Stefanem Pilaczyńskim i  Damianem Hasiukiem.  Uczniowie obejrzeli prezentację zdjęć dawnego Gubina, filmy dokumentalne o historii miasta i okolic oraz eksponaty wykopane na Wzniesieniach Gubińskich.  Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji  dotyczących naszej Małej Ojczyzny.

    Przejdź do galerii

  • Targi Edukacyjne w Poznaniu

    Targi Edukacyjne w Poznaniu

    Klasy I „a”, I „b” i grupa uczniów z II „c” liceum 24 marca 2018r. wybrały się do Poznania na Targi Edukacyjne. Ta wielka impreza odbywa się co roku  na terenie Międzynarodowych Targów. W ciągu trzech dni prezentują swoje oferty uczelnie wyższe z całej Polski. Nasi uczniowie zapoznali się z ciekawymi propozycjami edukacyjnymi uniwersytetów, politechnik, uczelni medycznych czy szkół językowych. Zainteresowanie niektórych wzbudziły oferty zagranicznych studiów – nawet na Tajwanie! Studenci chętnie opowiadali o studiach, odpowiadali na pytania. Można było również wziąć udział w różnych konkursach. Przy okazji odbywały się Targi Książek, więc można było zaopatrzyć się w różne nowości. Po wizycie na MTP udaliśmy się do Starego Browaru, gdzie część uczniów wybrała się na film „Każdego dnia”, a pozostali wykorzystali czas na zakupy. Wieczorem trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Gubina.

    Opikunami były wychowawczynie: Małgorzata Jarosz, Grażyna Bartkowiak, Renata Franczak.

  • 21 marca działo się…

    21 marca działo się…

    21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, Dzień Wagarowicza, to także Międzynarodowy Dzień Poezji. Tak więc działo się w szkole i poza nią. Licealiści i gimnazjaliści obejrzeli w auli spektakl edukacyjno- profilaktyczny Samotny wśród ludzi. Szkolni wolontariusze pomagali w przeprowadzeniu XXIII Lubuskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych. Patryk Kamiński z klasy II b zaprezentował własne wiersze na spotkaniu w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie. A lekcje w szkole były trochę z przymrużeniem oka.

  • Samotny wśród ludzi

    Samotny wśród ludzi

    Z okazji Dnia Wiosny uczniowie klasy IIIA i IIIC  gimnazjum przedstawili spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Samotny wśród ludzi". Jego tematyka poruszała wartość, jaką może stanowić spotkanie z drugim człowiekiem oraz zmiana swojego postępowania tak, aby móc dokonywać mądrych i przemyślanych wyborów. Opiekunem grupy teatralnej była Magdalena Nieściór, pedagog szkolny.

    Pan Jan Skóra wprowadził publiczność w wiosenny nastrój, prezentując po spektaklu wiersz swojego autorstwa.

    Przejdź do galerii

  • Wielkanocne warsztaty

    Wielkanocne warsztaty

    12 i 16 marca uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej wzięli udział  w warsztatach  wykonywania ozdób świątecznych  poprowadzonych przez babcię  jednego z pierwszoklasistów. Pod czujnym okiem  pani  Klasy dzieci poznawały tajniki ozdabiania styropianowych jajek. Wszyscy w skupieniu i z niezwykłą starannością owijali je sznurkiem lub kolorową tasiemką. Kolejnym etapem było ozdabianie ich kolorowymi piórkami, koralikami i kwiatkami. Wykonane ozdoby zostały przeznaczone na kiermasz, który odbędzie się w szkole. Dziękujemy pani Klas za  poświęcony  nam czas oraz wykonanie  specjalnie dla pierwszaków  pięknych  stroików  wielkanocnych, które również będzie można kupić podczas kiermaszu.

    Przejdź do galerii

  • Wicemistrzowie ortografii

    Wicemistrzowie ortografii

    Dnia 15 marca  grupa uczniów reprezentujących nasze liceum  zajęła II miejsce, a gimnazjum IV w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w ZSLiT w Gubinie. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich lat, dyktando nie okazało się najtrudniejszym elementem konkursu. Największym wyzwaniem były zadania ortograficzne ograniczone czasowo, na które uczniowie mieli minutę. Wiele zadań nawiązywało do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zakończonych rozgrywkach ogłoszono wyniki i rozdano nagrody.

    Drużynę liceum reprezentowali: S. Biłeńki, K. Romanowska i W. Siwik, a gimnazjum: M. Kowalska, K. Mądraszek i W. Grzęda. Gratulujemy!

    zobacz film

  • IX edycja Ligi Przyrodniczej

    IX edycja Ligi Przyrodniczej

     Zakończyły się zmagania klas I i II  Liceum Ogólnokształcącego  im. Bolesława Chrobrego w Gubinie w ramach Szkolnej Ligi Przyrodniczej. Tegoroczna, IX  edycja przebiegała pod hasłem „Woda w różnych stanach skupienia” . Uczniowie między innymi: rozwiązywali test przyrodniczy, wykonywali zdjęcia „Woda w różnych odsłonach”, tworzyli wizytówkę wody, uczestniczyli w części eksperymentalnej w pracowni chemicznej, przygotowywali prezentację multimedialną na temat „Woda źródłem życia”. Efekty pracy można było podziwiać na bieżąco na korytarzach szkolnych.

    Pierwsze miejsce zajęła klasa IIc, drugie - Ia,  natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa IIa.

        Szkolna Liga Przyrodnicza rozwija inicjatywę, doskonali umiejętność pracy w zespołach, wzbudza w uczniach zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi jako naukami doświadczalnymi, pozwala ciekawie spędzić czas.

        Dwie klasy IIc i Ia w nagrodę będą mogły wyjechać na jednodniową wycieczkę w wybrane przez siebie miejsce.

  • 8 marca w Plastinarium

    8 marca w Plastinarium

    Dziewczyny z klasy IIc  LO miały ogromną niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy zaprosili nas  na wycieczkę do Plastinarium w Guben. Do ostatniego momentu nie wiedziałyśmy, jak spędzimy ten dzień. Byłyśmy bardzo zaskoczone takim zwrotem akcji. Ekspozycja zaciekawiła wszystkich.  Chłopcy się spisali na medal -  było rewelacyjnie!

    Przejdź do galerii

  • Sukces Konrada Izdebskiego

    Sukces Konrada Izdebskiego

    Po raz trzeci uczniowie naszego liceum wzięli udział w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej. To jedna z dwunastu międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Udział w Olimpiadzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza.

    W tym roku do etapu okręgowego zakwalifikował się uczeń klasy II b Konrad Izdebski.  24 lutego reprezentował on naszą szkołę w II etapie, który odbył się w Poznaniu. Na wyniki czekamy do końca marca i liczymy na dobry wynik. Konradowi gratulujemy.

  • Jęzory 2018, czyli szkolny konkurs Potyczki Językowe

    Jęzory 2018, czyli szkolny konkurs Potyczki  Językowe

    W szkolną tradycję wpisał się konkurs językowy organizowany  z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W ten sposób zaakcentowaliśmy także  obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    W tym roku  dwuosobowe zespoły uczniów klas gimnazjalnych  wykonywały zadania konkursowe sprawdzające umiejętności: szybkiego i starannego czytania  ( wybranym tekstem był Leń Jana Brzechwy), korzystania ze słownika ortograficznego oraz znajomość przysłów. Wcześniej klasy przygotowały plakaty pod hasłem Zaczarowane wyrazy - w formie graficzno - słownej przedstawiły wybrane zasady ortograficzne.

    Wyniki konkursu:

    I miejsce - klasa IIIB

    II miejsce - klasa IIIA

    III miejsce - klasa IIA

    Uczniowie wywalczyli dla klas nagrody rzeczowe ( premie finansowe), dyplomy i puchary.

    Organizatorki konkursu - Alicja Tyl, Stanisława Krygowska- dziękują gimnazjalistom  za udział w szkolnych Potyczkach Językowych,  jurorom ( Pani Dyrektor Halinie Bogatek i Magdalenie Sikiewicz - Witczak)  za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem konkursu, Wojtkowi, Michalinie i Jankowi za pomoc w organizacji oraz  firmie A.Z. Iwaniccy za finansowe wsparcie imprezy.

    Przejdź do galerii

  • Strzelecki "diament"

    Strzelecki "diament"

    Karolina Pawlak – uczennica, która w tym roku kończy klasę o profilu mundurowym im. Ułanów Karpackich oraz  działa w Stowarzyszeniu Strzelecko-Obronnym Gubiński Klub Sportowy „Pionier” została włączona do juniorskiej Kadry Narodowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

    26 lutego w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie burmistrza Bartłomieja Bartczaka oraz osób zaangażowanych w rozwój strzelectwa w naszym mieście i  województwie. Głównym celem tego spotkania było oficjalne przekazanie nowego karabinu Karolinie. Dodać trzeba, że fundatorem tego sprzętu jest Andrzej Kalinowski, Honorowy Członek „Pioniera”. Ponadto w tym dniu do Gubina przyjechali Roman Kędra – Prezes Lubuskiego Związku Strzelectwa Sportowego i Krzysztof Stefaniak - medalista mistrzostw Europy oraz olimpijczyk z Moskwy w 1980 r. (zajął tam czwarte miejsce) i wiceprezes Zielonogórskiego Klubu Sportowego „Gwardia”, w którym obecnie trenuje Karolina. Wspomniany sprzęt sportowy jest wyprodukowany przez jedną z wiodących firm na światowym rynku. Właśnie z takich korzystają zawodnicy występujących na zawodach najwyższej rangi – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

    Znawcy tej dyscypliny jednogłośnie twierdzą, że młoda gubinianka ma wszystko, żeby już niebawem osiągnąć sukces. Teraz przed nią starty w rundach pucharu Polski i udział w finale tej imprezy, a także mistrzostwa kraju w swojej kategorii wiekowej.  Karolina na co dzień trenuje z Sylwią Bogacką, wicemistrzynią olimpijską z Londynu oraz Natalią Kochańską, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, więc ma kogo podglądać i z kim rywalizować – twierdzi R. Kędra. Zaznaczyć także trzeba, że wspomniany wcześniej K. Stefaniak jest jednym z najlepszych serwismenów i rusznikarzy w Polsce, co oznacza, że nasza zawodniczka ma bardzo dobre zaplecze techniczne.

    O wynikach osiąganych przez Karolinę oraz kolejnych etapach jej kariery z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy. Dodać trzeba, że „Pionier” dzięki wsparciu władz samorządowych niebawem otworzy profesjonalną strzelnicę przy ul. Koszarowej. Taka inwestycja może spowodować, że na naszym terenie pojawią się kolejne nieoszlifowane „diamenty”, które pójdą szlakiem wyznaczonym przez Karolinę  Pawlak.

     

  • Studniówka 2018

    Studniówka 2018

    Tradycyjnie, jak co roku, nasi maturzyści zorganizowali Bal Studniówkowy. Impreza odbyła się 10 lutego w bistro "U Seby".  Zabawa rozpoczęła sie uroczystym polonezem, przygotowanym przez Pana Roberta  Woszaka.  Następnie  były przemówienia, podziękowania i pamiątkowe zdjęcia. Aż w końcu przyszedł czas na tańce...

    Zabawa była przednia. DJ Filip swoją muzyką trafił w gusta uczniów i nauczycieli. Wszyscy bawili się świetnie. Kto nie był, niech żałuje.

    Przejdź do galerii

  • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym

    Janek Witkowski z klasy III a LO zajął czwarte miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym.

    Gratulujemy.

  • Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”

    W tym roku szkolnym nasi licealiści po raz drugi wzięli udział w projekcie realizowanym przez  ZUS "Lekcje z ZUS". Uczniowie  uczestniczyli w czterech lekcjach poświęconych pogłębieniu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Zakończeniem cyklu  był udział 20 uczniów w szkolnym etapie Olimpiady. Po przesłaniu wyników  okazało się, że troje z nich  (Klaudia Krzywochaćko, Maciej Wojtkumski i Konrad Izdebski) zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego Olimpiady, który odbędzie się 16 marca 2018 r. w Zielonej Górze.

    Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

  • Bal karnawałowy

    Bal karnawałowy

    Bal karnawałowy to wydarzenie  niezwykłe, często wyczekiwane przez uczniów młodszych klas. Tak też było u nas.  Po trzech tygodniach  chorób i nieobecności  większości dzieci,  w piątek  09 lutego odbyła się  karnawałowa zabawa  dla pierwszoklasistów. Tego dnia  już od rana można było zauważyć poprzebierane dzieci, a po lekcjach rozpoczęła się wspólna zabawa.  Znane i lubiane piosenki zachęcały do tańca.  Na sali podczas pląsów  i wspólnych zabaw zrobiło się kolorowo, wszyscy bawili się wyśmienicie, a uśmiech nie znikał z twarzy. W przerwach  pierwszoklasiści mogli  posilić się przygotowanym poczęstunkiem i ugasić pragnienie. Zabawa wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Tak  zakończyliśmy pierwszy semestr nauki w szkole.

    Przejdź do galerii

  • Debata oxfordzka

    Debata oxfordzka

    7 lutego 2018 r. w ZSLiT z inicjatywy Starosty powiatu krośnieńskiego Mirosława Glaza odbyła się w ramach przygotowań do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę debata oxfordzka. Teza debaty brzmiała: „Patriotyzm jest wartością anachroniczną”.

    Po stronie opozycji stała drużyna naszej szkoły, w składzie: p. Teresa Grajek, Bartek Juskowiak, Konrad Izdebski, Wojtek Siwik i Kaja Kwiatkowska. Tezy broniła ekipa z ZSLiT, drugą debatę przeprowadziły zespoły z ECKUiZ oraz ZSP Krosno Odrzańskie. Wymiana argumentów pomiędzy debatującymi była momentami bardzo gorąca, ale Marszałek czuwała nad kulturą dyskusji.

    Poza samą debatą obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów – gospodarzy spotkania oraz wykład: „Wiele twarzy patriotyzmu” wygłoszony przez p. Hładkiewicza – dziekana wydziału politologii UZ. Za przeprowadzoną debatę najwięcej punktów zdobyła nasza ekipa i to od Jury debaty jak i od  głosującej publiczności.

    Spotkanie zakończyło wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, który bardzo trafnie podsumował nasze zmagania, mówiąc „ Ojczyzna nie potrzebuje waszej krwi, Ojczyzna potrzebuje Was!”

  • Wykłady na UZ

    Wykłady na UZ

    1 lutego uczniowie klas: IIIa i IIb Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego  w Gubinie wzięli udział w wykładach zorganizowanych przez wydział Germanistyki na uniwersytecie w Zielonej Górze. Tematem wykładów były: „Deutsche Märchenstraße. Wo Märchen wahr werden. W krainie baśni braci Grimm“ oraz strategie uczenia się języka niemieckiego. „Baśnie”, które znamy z dzieciństwa, początkowo wcale nie były pisane dla dzieci i  nie zawsze dobrze się kończyły. Pani dr Karolina Rapp opowiadała o ociekających krwią baśniach, które skierowane były do dorosłych czytelników. Niestety czytelnicy niechętnie przyjęli dzieła braci Grimm i autorzy zmuszeni byli do zmiany treści spisanych przez siebie opowiadań. Tak powstały znane nam, łagodne „Baśnie braci Grimm”.

    Podczas drugiego wykładu młodzież mogła poznać strategie uczenia się języka niemieckiego, a dokładniej – trzech form czasownika, które jak wszyscy wiedzą do najłatwiejszych nie należą.  Dr Tadeusz Zuchewicz pokazał nam sposób, by łatwiej zapamiętać te nieszczęsne czasowniki i ich formy. Kto uważał, ten być może skorzysta z rad pana doktora i obmyśli sposób, by czas przeszły Perfekt i formy jego czasowników nie odstraszały od nauki języka niemieckiego.

    Dodajmy jeszcze, że wyjazd do Zielonej Góry był nagrodą dla klas: IIb i IIIa za wygraną w Szklonej Lidze Przyrodniczej.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć