8 grudnia 2023 w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się okręgowy etap X Olimpiady Wiedzy o Mediach. Wśród 33 uczestników walczących o wejście do etapu centralnego była nasza uczennica klasy II c Oliwia Korczak. Oliwia musiała rozwiązać test z historii mediów i wiedzy o mediach współczesnych. Dzięki uzyskanym punktom Oliwia znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych uczestników, którzy w dniach 22 – 23 marca 2024 będą reprezentować województwo lubuskie w etapie centralnym olimpiady.
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki!
Opiekun – Małgorzata Jarosz
W październiku uczniowie klas I - III SP uczestniczyli w konkursie czytelniczo - plastycznym pod hasłem Moja ulubiona książka. Dzieci otrzymały wyzwania czytelnicze, polegające na pokolorowaniu obrazków po wcześniejszym 15-minutowym codziennym czytaniu wybranej książki. Akcja czytelnicza trwała cały miesiąc. W listopadzie uczniowie przygotowywali prace plastyczne o swoich ulubionych książkach oraz o zaletach czytania.
Po ocenieniu prac nagrody książkowe i dyplomy wręczono następującym uczniom:
Kl. II SP
I miejsce – Jakub Ziólkowski
II miejsce - Marianna Iwaszkiewicz
III miejsce - Aleksander Suliga
Wyróżnienia: Lilianna Kuznowicz i Weronika Napieralska
Kl. III SP:
I miejsce – Marceli Połatyński
II miejsce – Piotr Fikus
III miejsce – Lilia Patek
Gratulujemy!
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczniów oraz zakupów ozdób świątecznych. Jest w czym wybierać: są piękne kalendarze adwentowe i różnego rodzaju choinki.
Zysk ze sprzedaży zasili konto Rady Rodziców.
Dnia 13 listopada 2023r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym odbyły się warsztaty integracyjne, na które do uczniów klas Przysposabiających do Pracy zostali zaproszeni uczniowie klasy 1b Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie.
Koordynatorem spotkania były: wychowawczyni klasy 1b LO oraz pani pedagog SOSW.
Zajęcia miały na celu kształtowanie pozytywnej postawy (otwartości i tolerancji) wobec osób z niepełnosprawnościami, ponadto pokazały młodzieży z LO, z jakimi trudnościami mogą borykać się osoby niedosłyszące, niedowidzące, często poruszające się na wózku inwalidzkim.
Celem warsztatów było również rozbudzenie empatii w młodzieży, która na co dzień nie ma styczności z osobami z niepełnosprawnością, ponadto poszerzenie świadomości na temat ich problemów i trudności następnie wypracowanie pozytywnych wzorców zachowania w stosunku do takich osób.
Zajęcia odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze.
Uczestnicy warsztatów z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania, które zaplanowanie jest w okresie przedświątecznym.
Najnowszy numer K.I.T.-u jest już dostępny. A w nim: refleksje o Polsce, kilka słów o sobie powiedzieli uczniowie odnoszący sukcesy w różnych dziedzinach. Swoje wiersze zaprezentowali: siostra Klara (Beata Hetman) i nasi licealiści. Jest też kolejny fragment prozy Pawła Markowskiego Mój przyjaciel Asperger. A w stałych rubrykach nowe treści. Zapraszamy do czytania. Numer jest dostępny na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zespół redakcyjny
Od września do listopada uczniowie liceum i VII klasy szkoły podstawowej brali udział w kolejnej szkolnej edycji Jesiennych Impresji Literackich. Tegoroczny projekt realizowany był pod hasłem: Natura słowem i pędzlem malowana. Młodzież miała okazję, inaczej niż w tradycyjny sposób, poznać różne utwory z podstawy programowej zawierające opisy natury, samodzielnie korzystać z zasobów szkolnego księgozbioru, wykazać się swoimi talentami, doskonalić różne kompetencje kluczowe, a także dostrzec piękno opisywanej natury. Po raz kolejny można było się przekonać, że uczniowie potrafią z zainteresowaniem mówić, np. o naturze, tworzyć ciekawe prace plastyczne, które są prezentowane na szkolnym korytarzu. Zapraszam do oglądania wystawy.
Dziękuję wszystkim uczniom,
koleżankom polonistkom,
bibliotekarce za udział w projekcie-
Alicja Tyl
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 17 listopada 2023 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki.
Dzień ten miał zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.
,,Tabliczkowa wiedza ‘’ sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli właśnie młodsi uczniowie. Zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych.
Osoba, która w tym dniu zdała egzamin uzyskała tytuł: Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Cała społeczność szkolna chętnie brała udział w tej akcji.
W naszej szkole Dzień Życzliwości będzie świętowany przez cały tydzień.
Mamy też nadzieję, że każdy z nas na co dzień potrafi być dobry i serdeczny dla innych.
W Dniu Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada w ZSO zarówno uczniowie jak i nauczyciele zaakcentowali ten czas żółtym elementem garderoby 💛💛💛
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
W dniach 14-15 listopada w Sulechowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w szachach. W kategorii Licealiada na 18 szkół nasze LO reprezentowane przez Antka Konstantego, Szymona Bezdziczka, Julię Pietruszkę i Kalinę Markowską zdobyło wysokie 5 miejsce. Ponadto Julia wygrała wszystkie swoje partie na własnej szachownicy i zdobyła złoty medal. W kategorii Igrzyska Dzieci na 20 szkół nasza szkoła podstawowa reprezentowana przez Grzegorza Kruka, Huberta Pietruszkę, Karola Połatyńskiego i Julię Smyk uplasowała się na 9 miejscu, a Grzegorz zajął 3 miejsce na swojej szachownicy zdobywając brązowy medal.
Opiekunem obu drużyn był Sylwester Cichosz. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klas I – III SP po raz kolejny wzięli udział w konkursie plastycznym Dary Jesieni. Ich prace można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Komisja, kierując się walorami artystycznymi prac i kreatywnością autorów, wybrała najlepsze prace. Oto wyniki:
Kl. I
1 miejsce- Weronika Graczyk
2 miejsce- Oleg Sienkiewicz
3 miejsce- Lilianna Pardo - Rafalska
Wyróżnienie: Marcelina Szulc
Kl. II
1 miejsce- Karina Tiahonian
2 miejsce-Tomas MʹCormick Beleño
3 miejsce- Jakub Ziółkowski
Wyróżnienie: Stanisław Kwapich
Kl. III
1 miejsce- Oleksandr Liashenko
2 miejsce- Karol Połatyński
3 miejsce- Kacper Hyla
Wyróżnienie: Lena Przybylska, Marceli Połatyński
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz gratulujemy laureatom. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla dzieci.
Uczennice z mundurowej klasy III a: Kinga Leda, Julia Szul i Hania Reweda-Kwiatkowska zajęły pierwsze miejsce w kwalifikacji zespołowej mistrzostw województwa lubuskiego w strzelectwie sportowym. Wystrzelały wspólnie 531 punktów, czym zdeklasowały swoje rywalki.
Gratulujemy sukcesu.
Godło Polski ma swoją historię, z którą warto zapoznawać dzieci już od najmłodszych lat. W związku z obchodami Święta Niepodległości uczniowie z klasy I SP zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki, by poznać legendę o naszym godle. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały teatrzyk kamishibai Jak powstało godło Polski? - duże kolorowe karty narracyjne zachwyciły je. Przy okazji wyjaśniono dzieciom symbolikę barw biało - czerwonych oraz obowiązek poszanowania wszystkich trzech symboli narodowych państwa.
Uczniowie także chętnie przeglądali i wypożyczali książki historyczne dla dzieci znajdujące się w naszej bibliotece. Cieszy fakt, że maluchy są zainteresowane historią Polski.
10 listopada szkolna społeczność ZSO świętowała 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Były uroczyste apele, artystyczne występy, Mazurek Dąbrowskiego i inne patriotyczne pieśni oraz pozowanie do Żywej Flagi.
Tego dnia każdy uczeń i nauczyciel miał umieszczony na piersi piękny biało-czerwony kotylion – dziękujemy uczniom i Pani Żanecie Cichosz za ich przygotowanie.
Obchody Dnia Niepodległości były poprzedzone tematycznymi lekcjami i działaniami związanymi z historią Polski. Licealiści przygotowali plakaty, prezentacje, pisali patriotyczne wiersze i pieśni. Młodsi uczniowie uczyli się patriotycznych wierszy i piosenek, które pięknie wybrzmiały podczas apelu.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości oddajemy hołd tym wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej i demokratycznej Polsce.
11 Listopada delegacja naszych uczniów i nauczycieli wzięła także udział w miejskich obchodach tego święta.
Na przełomie października i listopada mieliśmy okazję jako klasa zrealizować projekt dotyczący grupy muzycznej Rammstein. Nadzorowała go pani Anna Łazarewicz - Juszczyńska, która sama jest ogromną fanką owego zespołu oraz ciężkiej muzyki. Była to świetna okazja na poprawę naszych zdolności językowych poprzez przygotowanie krótkiej prezentacji, która miała przybliżyć nam wszystkim, czym właściwie jest ten zespół. Nie mieliśmy z góry nałożonych zasad dzięki czemu każda grupa mogła napisać o czymś zupełnie innym. Moim zdaniem wyszło to całkiem nieźle.
W pierwszym etapie czyli etapie prezentacji, widać było, iż cała klasa była dobrze przygotowana. Osobiście również uwielbiam cięższe brzmienia, więc słuchając różnych referatów nadstawiałam oboje uszu. Potem przyszedł czas na drugi etap, w którym mieliśmy się wykazać zdolnościami artystycznymi. Można było zrobić plakat, namalować coś, zaśpiewać - to czego dusza zapragnie. I tutaj ponownie wiele osób zaskoczyło swoją pomysłowością. Oprócz wspaniałych plakatów mogliśmy usłyszeć świetny występ wokalny chłopaków oraz ujrzeć własnoręcznie zrobioną gitarę (co prawda niefunkcjonalną, ale wyglądającą jak prawdziwa), czy też zrobioną płytę winylową. Wszystko wyglądało na dopracowane i dopięte na ostatni guzik.
Jakie są moje odczucia wobec tego projektu? Powtórzę to jeszcze raz - była to świetna inicjatywa. Temat również był niesamowity, bardzo przyjemnie mi się nad nim pracowało. Poszerzyłam dzięki temu moje zdolności językowe czy też nabrałam odwagi w samym mówieniu. Z wielką chęcią powtórzyłabym taki projekt. Mam nadzieję, że w przyszłości wraz z panią Anią będziemy mieli okazję wykonać takich więcej!
Maja J. kl. IIIb
Dnia 30.10.2023 w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przeprowadzono konkurs piosenki przygotowany przez panią Annę Łazarewicz-Juszczyńską. Każdy uczestnik miał za zadanie zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę w obcym języku. Mogliśmy usłyszeć m. in. utwory po hiszpańsku, włosku, angielsku i niemiecku.
Warto wspomnieć, że wydarzenie rozpoczęto recytacją wierszy w wykonaniu uczniów pochodzących z innych państw. Całość została poprowadzona przez Patrycję Ziębę z klasy 3b. Wszystkie występy były świetne, jednak tylko pięć z nich mogło uzyskać nagrodę jurorów. Przy ocenie, pod uwagę brano takie aspekty, jak wokal, strój czy choreografia.
Wyniki prezentowały się w następujący sposób: trzecie miejsce zajęła Pola Pantkowska (kl. 3b LO) oraz Paweł Bachorski (kl. 5), na drugim miejscu znalazły się Zuzanna Romanowska (kl. 3b LO) i Natalia Dalecka (kl.1c LO), natomiast pierwsze miejsce otrzymał Szymon Harańczyk (kl. 4a LO).
Z pewnością wiele osób zaskoczyły umiejętności wokalistów. Całość wypadła bardzo dobrze, nie miały również miejsca żadne większe problemy techniczne. Miejmy nadzieję, że konkurs stanie się tradycją naszej szkoły.
Nowa galeria „Dni Otwartych NoOSG” została dodana do albumu fotograficznego
26 października klasy mundurowe udały się do Komendy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim w ramach „Dni Otwartych NoOSG” Celem imprezy było zaprezentowanie oferty SG młodym ludziom, zainteresowanym wyborem ścieżki kariery zawodowej związanej ze strażą graniczną.
Uczniowie poznają dramat S. Wyspiańskiego Wesele. Analizują go na kilku lekcjach. Jedna z nich odbyła się na szkolnym podwórku. Była wizualizacją symbolicznej sceny chocholego tańca kończącej utwór. Uczniowie klasy III b przygotowali nowoczesną wersję chochoła, zadbali o muzykę graną na żywo . Kołysząc się w rytmie jednostajnych dźwięków fletu, mówili, jak odczytują znaczenie ukryte w tej scenie.
Licealiści klas drugich poznają twórczość A. Mickiewicza, ważne wydarzenia z jego życia. Uczniowie z klasy II b sami wybrali, w jaki sposób chcą utrwalić poznane lektury tego autora i fakty z życiorysu poety. Mieli do wyboru: mapę myśli, wypowiedź, w której mogli wykazać się kreatywnością oraz inscenizację dowolnego sonetu. Powstały ciekawe formy ujawniające, jak uczniowie porządkują i utrwalają konieczną wiedzę, co pozwala im na kreatywność. Zachęcam do obejrzenia inscenizacji sonetu Burza.