Listopad to miesiąc, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze i groby, gdzie spoczywają nasi najbliżsi. Są jednak groby, których nikt nie odwiedza i o których nikt nie pamięta. Tradycją naszej szkoły jest wizyta uczniów na cmentarzu parafialnym przy ul. Królewskiej. Dzieci zapaliły znicze na zapomnianych mogiłach. Nie zabrakło czasu na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w miejscu, jakim jest cmentarz.
„Polskie cmentarze, pełne krzyży,
I tylko w ciszy spadają liście.
Błyszczą zielenią cmentarne wieńce,
I chryzantemy świecą złociście.
Lampkę pamięci dzisiaj zapalę,
Za Tych co zabrał czas.
Tym co mogił nie mają wcale,
Dla Tych co byli wśród nas.”
Zbigniew Jerzyna „Polskie cmentarze"
To już tradycja, że przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły odwiedzają groby byłych nauczycieli, pracowników administracji oraz żołnierzy spoczywających na gubińskim cmentarzu. W deszczowy wtorek 31 października młodzież klasy 2a LO udała się na gubińską nekropolię. Uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych, a na grobach zapalono znicze z okolicznościową kartką, która przypomina, że nasza młodzież i nauczyciele pamiętają o tych, którzy odeszli.
Październikowy numer gazetki jest już dostępny. Znajdziecie w nim dalszy ciąg autobiograficznego opowiadania P. Markowskiego Mój przyjaciel Asperger. Artykuł o historii demokracji. Anglojęzyczne opowiadanie z magią w roli głównej. Maluchy opowiedziały, jaki powinien być nauczyciel oraz jak rozumieją niektóre słowa. Samorząd uczniowski opublikował plan pracy. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna . Zachęcamy do czytania.
Zespół redakcyjny
10 października uczniowie pierwszej klasy naszej podstawówki uczestniczyli, w cyklicznym już przedsięwzięciu - AKADEMIA MALUCHA. Zajęcia przygotowane przez p. Renatę Franczak odbyły się w gabinecie biologicznym. Pierwszaki z zainteresowaniem oglądały eksponaty zgromadzone w gabinecie, uczyły się anatomii, rozpoznając i nazywając modele narządów wewnetrznych człowieka i z wykorzystaniem stetoskopów badały pracę serca. Największe emocje towarzyszyły maluchom podczas przeprowadzania obserwacji mikroskopowych. Świat niewidzialny gołym okiem, a widziany z wykorzystaniem odpowiednięgo sprzętu i biologiczne pomoce naukowe tak podziałały na młodych uczniów, że już teraz dopytywali, kiedy zaczną uczyć się tego przedmiotu.
W dniu 25 października uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach dotyczących mądrego segregowania odpadów. Dzieci były bardzo zainteresowane tą tematyką. Wiedza z zakresu ekologii pozwala dzieciom postępować świadomie i kształtuje dobre nawyki na przyszłość.
Zajęcia prowadziła p. Agnieszka Michałowska.
Nowa galeria Biedrusko 2023 została dodana do albumu fotograficznego
Kadeci klasy pierwszej i drugiej w dniach 02-06.10.2023 uczestniczyli w szkoleniu poligonowym. Zajęcia odbywały się we współpracy i w oparciu o infrastrukturę oraz instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i Biedrusku.
19.10.2023 r. nasza szkoła po raz trzeci przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna. Tego dnia każdy z uczestników wypożyczył książkę ze szkolnej biblioteki lub przyniósł swoją ulubioną z domu. W organizację przedsięwzięcia włączył się aktywnie Samorząd Uczniowski, który przekazał uczniom szczegółowe informacje na temat przebiegu wydarzenia w naszej szkole oraz udokumentował akcję w postaci zdjęć.
Czytano w klasach, na korytarzu, w świetlicy i w bibliotece. Podczas lekcji uczniowie i nauczyciele opowiadali o swoich ulubionych książkach i autorach, czytali ich fragmenty oraz zachęcali innych do lektury. Chętnie fotografowali się z wybraną książką.
Celem akcji była promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji. Cieszymy się, że udało nam się być częścią ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego.
19 października w auli szkolnej odbyło się spotkanie pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Krosna Odrzańskiego z uczennicami liceum na temat profilaktyki raka piersi. Dziewczyny poznały czynniki ryzyka rozwoju raka piersi i rodzaje badań profilaktycznych (mammografia i USG). Miały także możliwość nauki samobadania piersi na fantomie.
Zajęcia profilaktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem.
19 października przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna z Krosna Odrzańskiego przeprowadziły w klasie pierwszej szkoły podstawowej zajęcia na temat kształtowania podstawowych zachowań i nawyków higienicznych.
Dzieci dostały obrazki, na których musiały zaznaczyć przedmioty osobiste, którymi nie można dzielić się z innymi ludźmi. Dowiedziały się kiedy konieczne jest mycie rąk.
Na zajęciach brały czynny udział i świetnie się bawiły.
Czytaj to co lubisz i bądź częścią pięknego czytelniczego święta!
Dołącz do czwartej międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Przynieś do szkoły swoją ulubioną książkę lub wypożycz z biblioteki szkolnej.
19 października zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Akcja odbywa się po raz trzeci w naszej szkole. Jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
Od 08 do 13 października uczniowie klasy 7 SP naszej szkoły wraz z uczniami Grund- i Gesamtschule Schenkenland z Gross Koeris uczestniczyli w warsztatach pod hasłem Sport i zdrowie.
W malowniczym otoczeniu sprewaldzkiej przyrody sprawdzaliśmy nasze umiejętności językowe podczas wspólnych działań w polsko-niemieckich grupach. Początki były pełne onieśmielenia, ostatniego dnia bez względu na narodowość wspólnie rozmawialiśmy i dzieliliśmy się wrażeniami, wymienialiśmy numerami telefonów. Te sześć dni szybko minęło, jednak wrażenia i doświadczenia zdobyte podczas nich na długo pozostaną w naszej pamięci. Wycieczka do Berlina, podczas której zobaczyliśmy fascynujące zakamarki tego miasta odkryte specjalnie dla nas przez Ericę. Gra terenowa w malowniczym Luebben, gdzie musieliśmy przełamać barierę językową zwiedzając miasto. Basenowe szaleństwa oraz zabawa na placu w Lubbenau. Podróż łodzią na wysepkę Lehdę, na której poznaliśmy ogórkową historię Sprewaldu, rozebraliśmy oraz złożyliśmy drewnianą konstrukcję dachu i zabraliśmy przygotowaną według dawnej receptury sałatkę. Wspólne meczowe rozgrywki. Czy wreszcie czwartkowa dyskoteka, która pokazała jak taniec i muzyka łączy wszystkich. Może to jeszcze powtórzymy.
17 października bieżącego roku klasy I c i IV b naszego liceum wyjechały na wycieczkę do Zielonej Góry. W programie było wyjście do kina i zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Obejrzany przez naszych uczniów „Dźwięk wolności” , to film oparty na faktach, eksponujący proceder handlu dziećmi w USA. Ukazał on rzeczywistość, która po prostu nie mieści nam się w głowie. Ten film zrobił na wszystkich ogromne wrażenie i bardzo poruszył widzów.
Następny punkt programu był już bardziej relaksujący. Muzeum Ziemi Lubuskiej powinien zobaczyć każdy Lubuszanin. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili MUZEUM WINA i MUZEUM DAWNYCH TORTUR. Pierwsza to uniklana w skali kraju poświęcona tradycjom winiarskim Zielonej Góry i regionu wystawa przedstawiająca zabytki dotyczące uprawy winorośli, produkcji wina i jego konsumpcji. Druga wystawa, to największa w Polsce stała ekspozycja, ukazująca stosowanie prawa karnego oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych. Wszystko okraszone świetnymi opowiastkami przewodników muzealnych i pod czujnym okiem nauczycielek Renaty Franczak, Edyty Adamczyk i Malgorzaty Sobczyk.
12 października w Bytnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w szachach drużynowych. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli nasi uczniowie. W skład drużyny weszli: Julia Smyk, Grzegorz Kruk, Hubert Pietruszka i Karol Połatyński. W kategorii szkół ponadpodstawowych nasze liceum reprezentowane przez: Kalinę Markowską, Julię Pietruszkę, Antoniego Konstantego i Szymona Bezdziczka również zajęło pierwsze miejsce.
Opiekunem drużyn jest Sylwester Cichosz.
Obie ekipy reprezentować będą nasz powiat w Finale wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Jubileusz 250-lecia powstania KEN uczczono w naszej szkole na wiele sposobów. Świętowano oficjalnie (apel, spotkania przy kawie i okazjonalnym torcie, życzenia, kwiaty), na wesoło (uczniowie wcielali się w swoich nauczycieli) i turystycznie. Część grona pedagogicznego realizowała projekt Wycieczka i spędziła przedłużony październikowy weekend w Świnoujściu. To był czas prawdziwego relaksu, tysięcy przemaszerowanych kroków, podziwiania uroków Bałtyku z polskiej i niemieckiej plaży.
11 października Samorząd Szkolny z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizował „Belfer Cafe”, w którym można było kupić przepyszne ciasta oraz napić się kawy. Kawiarenka była chętnie odwiedzana przez uczniów i nauczycieli, słodkości zeszły w bardzo szybkim tempie. Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli ciasta!
Tego dnia też lekcje wyglądały inaczej - odbył się dzień tematyczny „Przebierz się za swojego nauczyciela”. Chętni uczniowie zamienili się rolami z nauczycielami i prowadzili lekcje. Wielu z nich wykazało się ogromną kreatywnością - młodzież nie tylko się przebrała i ucharakteryzowała, ale również przejęła nawyki i styl zachowania nauczycieli. Dzięki temu wszyscy mogli zobaczyć lekcje z innej perspektywy i oderwać się od rutyny.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Obchodzony on jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
Aby upamiętnić ten dzień oraz wyrazić wdzięczność nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienną pracę, trud, troskę i poświęcenie, 12 października w naszej szkole, odbyły się dwa uroczyste apele.
Podczas apelu klas podstawowych odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Dumne pierwszaki na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały legitymacje szkolne, medale i dyplomy. O program artystyczny zadbała klasa V SP, która przedstawiła scenkę klasową z lekcji języka polskiego.
Podniosła uroczystość ślubowania odbyła się także dla uczniów klas pierwszych liceum, którzy zgodnie ze szkolnym ceremoniałem przyrzekali na sztandar godnie reprezentować szkołę i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Program artystyczny – scenkę ze szkolnego korytarza - przedstawili uczniowie klasy II b LO.
W dniach 28-30 września 2023r. odbył się w Gubinie I Sejmik szkół i harcerzy, które są pod patronatem Stowarzyszenia „Ułana Karpackiego”, tj. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, Zespół Szkół Samochodowych w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gubinie, Szkoła Podstawowa w Nowem, Szkoła Podstawowa w Tomicach, Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli oraz Niezależny Związek Harcerstwa „Czerwony Mak” w Skawinie.
Gościem honorowym sejmiku był kapitan Władysław Dąbrowski – uczestnik kampanii włoskiej w latach 1944 – 1945, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Andersa. Pierwszego dnia kapitan W. Dąbrowski, podczas integracyjnej kolacji, opowiadał o szlaku bojowym, swojej historii i walkach. Obecni na spotkaniu słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii. Przez 1,5 godziny słuchali z zainteresowaniem opowieści i mieli możliwość zadawania pytań.
W drugim dniu, do południa, goście wydarzenia mieli możliwość zapoznać się z zasadami strzelania oraz uczestniczyć w pokazie sprzętu i uzbrojenia na strzelnicy SSO GKS Pionier, którego organizatorem był koordynator klas mundurowych pan Leszek Grzegorzak oraz uczniowie klasy mundurowej IIA LO. Członkowie stowarzyszenia oraz młodzi kadeci dbali o bezpieczeństwo, udzielali gościom odpowiedzi na pytania oraz czuwali nad bezpieczeństwem. Stanowisko strzelnicy wirtualnej obsługiwał pan Robert Przyworski. Pobyt na strzelnicy zakończył się posiłkiem w postaci pysznej grochówki.
Po południu odbyły się główne uroczystości. Pierwsza część w galerii Gubińskiego Domu Kultury, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która będzie przez miesiąc dostępna dla mieszkańców miasta.
Następnie delegacje:
- Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Wojewody Lubuskiego,
- Starosty Krośnieńskiego,
- Burmistrza miasta Gubina,
- Dyrektorów szkół ,
- Stowarzyszenia Rodzin Tobruckich i NZHP „Czerwony Mak”,
- Stowarzyszenia „Ułana Karpackiego”
złożyły kwiaty pod tablicami spadkobierców bojowych tradycji 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz Pułku Ułanów Karpackich.
Trzecim etapem była akademia w Sali Widowiskowej GDK. Punktem kulminacyjnym było przekazanie proporca Pułku Ułanów Karpackich klasom mundurowym im. Ułanów Karpackich naszej szkoły. W asyście rodzin Ułanów Karpackich na ręce pani dyrektor Małgorzaty Kijewskiej proporzec wręczył kapitan Władysław Dąbrowski z bratniego 15 Pułku Ułanów Karpackich, jako znak zmiany pokoleniowej. Następnie pani dyrektor przekazała proporzec uczniowi Olafowi Jankowskiemu - tzw. Znaczkowemu, który reprezentował poczet proporcowy.
Kolejnym Krokiem było wręczenie odznaczeń. Dyrektor ZSO w Gubinie pani Małgorzata Kijewska została odznaczona decyzją Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Kasprzyka medalem „PRO Patria” oraz za zasługi upowszechniania wśród społeczeństwa i młodego pokolenia tradycji „Ułanów Karpackich” uchwałą walnego zebrania z dnia 28 września 2023r. w Poznaniu HONOROWĄ PALEMKĄ Pułku Ułanów Karpackich.
Następnie odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Udział 2 Korpusu Polskiego w kampanii włoskiej”. Kacper Brodziński zajął I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, Eryk Rozumek II miejsce. Gratulujemy.
Po akademii w GDK odbyła się uroczysta kolacja z okazji 80. Rocznicy sformowania 2 Korpusu Polskiego, w której wzięli udział zaproszeni goście.
Trzeciego dnia nastąpiło podsumowanie I sejmiku, ustalenie planów dalszego działania i pożegnanie gości.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i pomoc w zorganizowaniu pierwszego sejmiku, który odbył się za pośrednictwem Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej nr 2.
Projekt i dekoracja sceny w GDK: Pani Joanna Szymaniec
Zdjęcia: Aleksander Kulczak
Dnia 4 października 2023 r. klasy: II b i II c pod opieką nauczycieli: A. Tyl, M. Jarosz, J. Szostek-Marciniuk oraz R. Woszaka, uczestniczyły w wycieczce do Zielonej Góry. Była to wycieczka przedmiotowa; program obejmował obejrzenie spektaklu w Teatrze Lubuskim oraz zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przedstawienie poszerzało wiedzę o lekturze Antygona Sofoklesa, a ekspozycje muzealne przybliżyły najciekawsze zdarzenia i procesy z historii Zielonej Góry.
Spektakl pt. Agon zaprezentowany przez Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia to sztuka o konflikcie kobiety z mężczyzną, adaptacja klasycznej tragedii Sofoklesa Antygona. Przedstawia nam nowy punkt widzenia na historię głównej bohaterki, która złamała rozkazy króla. W końcowej części sztuki opisane jest wielkie cierpienie Kreona, perfekcyjnie oddane przez wybitnych aktorów. Ich wypowiedziom towarzyszyła cisza wprowadzająca niepokój do umysłów widzów lub dźwięki bębnów, wraz z wprawiającą mroczny i tajemniczy nastrój muzyką. Sztuka pokazała współczesną wersję konfliktu i jego skutki. Reżyser starał się pokazać uniwersalność ludzkich doświadczeń.
Kolejnym celem wycieczki było wcześniej wspomniane Muzeum Ziemi Lubuskiej. Mieliśmy okazję dokładniej poznać historię Zielonej Góry oraz obejrzeć związane z nią interesujące eksponaty. Dzięki wystawie Muzeum Dawnych Tortur mogliśmy również poznać system wykonywania wyroków w średniowieczu i czasach nowożytnych. Zaprezentowano nam zbiór obiektów i narzędzi lub ich replik, których kiedyś używano podczas procesów i wykonywania kar.
Jak można się spodziewać, opinie uczestników są bardzo pozytywne. Wszyscy chętnie oderwaliśmy się od codzienności, zakosztowaliśmy nieco kultury, sztuki i historii, posiedliśmy nową wiedzę oraz zdobyliśmy ciekawe doświadczenia. Z pewnością każdy obecny nauczyciel, jak i uczeń, będzie wspominać ten wspólny wyjazd z uśmiechem na twarzy.
Martyna Bedryńska