• Karta rowerowa

    16 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV i VI naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

    Celem egzaminu było:

    - popularyzowanie przepisów ruchu drogowego oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy

    - kształtowania nawyków właściwego zachowania się na drodze

    - popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także sportu i rekreacji

    Egzamin składał się z dwóch części.

    Część teoretyczna odbyła się w formie testu w wersji elektronicznej. Część praktyczna polegała na ocenie kierującego rowerem pod względem przestrzegania przepisów ruchu drogowego i umiejętności prawidłowej techniki jazdy.

    Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał zaproszony policjant z Posterunku Policji w Krośnie Odrzańskim oraz koordynator wychowania komunikacyjnego- Anna Dobek.

     

    Egzamin na kartę rowerową zaliczyło dziewięcioro uczniów uczniów z naszej szkoły:

    Antoni Bezdziczek, Julia Brenneis- Sus, Kinga Hyla, Igor Jakubowski, Kuba Krauze, Bartosz Loga, Sophie Sikora, Dmytro Pokydko oraz Marcel Konecny.

     

    Szczęśliwym posiadaczom pierwszego w życiu „prawa jazdy” GRATULUJEMY!

  • Spotkanie z funkcjonariuszem Policji

    Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku jest bardzo ważne. Czasami pamiętanie o kilku prostych zasadach może uratować życie nam albo drugiemu człowiekowi.16 czerwca - tydzień przed zakończeniem roku szkolnego- sierżant sztabowy Mariusz Petecki przeprowadził na ten temat prelekcję.

    Zgromadzeni w auli szkolnej uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 5 w Gubinie z zainteresowaniem wysłuchali i przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.

  • Zajęcia w Akademii Malucha

    W czwartek 15 czerwca uczniowie klasy I SP brali udział w zajęciach Akademii Malucha. Na początku spotkania rozwiązywali krzyżówkę, w której hasłem był tytuł gazetki szkolnej. Mieli okazję dowiedzieć się, co to jest K.I.T., poznali część zespołu redakcyjnego. Przeglądali papierowe wydania gazetki i oglądali wersję elektroniczną na stronie szkoły. Udzielali wywiadów do stałej rubryki Kącik Malucha, a także projektowali okładkę do wakacyjnego numeru. Wszystko to znajdzie się w czerwcowym numerze. Oglądajcie i czytajcie!

  • 10 września 2023 r. beatyfikacja rodziny Ulmów

    W maju uczniowie klas I i II LO uczestniczyli w projekcie: Polacy ratowali, nie wydawali. W ramach tego przedsięwzięcia na lekcjach HiT i WoS zapoznali się z tragiczną historią rodziny Ulmów, którzy ratując Żydów w czasie II wojny światowej  zapłacili za to najwyższą cenę - życiem całej rodziny. Kolejnym etapem działań było przygotowanie ulotek o Polakach ratujących Żydów, które następnie zostały umieszczone na szkolnych korytarzach i w bibliotece szkolnej, tak by  mogła zapoznać się z ich treścią cała społeczność szkolna. Projekt będzie kontynuowany na początku września w przyszłym roku szkolnym.

  • Plener akwarelistyczno – fotograficzny Perły Pogranicza

    W dniach 5 i 8 maja odbył się polsko – niemiecki  plener akwarelistyczno – fotograficzny Perły Pogranicza zorganizowany przez starostwo krośnieńskie. Udział w tym projekcie wzięły udział uczennice z naszego liceum: Joanna Jędrzejczyk, Klaudia Janiszewska, Sara Klich, Wiktoria Jarecka i Maja Szeliga.

    12 maja odbyło się podsumowanie pleneru. Nagrodę przyznano Joannie Jędrzejczyk z kl. I b. Gratulujemy.

  • Wycieczka do PLASTYNARIUM w Guben

    W środę 14 czerwca bieżącego roku uczniowie wszystkich klas  biologiczno-chemicznych naszej szkoły pod okiem nauczycielek: R. Franczak, E. Adamczyk, M. Sobczyk wybrali się do PLASTYNARIUM w Guben. Muzeum to założone w dawnej fabryce tekstyliów i kapeluszy działa od 2006 roku. Wystawa podzielona została na kilka części. W Historii anatomii możemy obejrzeć film o założycielu placówki i jego życiu. Potem pokazane są dzieje preparacji i plastynacji. Kolejna część zawiera pracownię, w której trwają prace nad kolejnymi plastynatami. Tutaj  martwe ciała ludzkie i zwierzęce poddaje się procesom zamieniającym je w niepowtarzalne pomoce naukowe.

    Ekspozycja była  świetną lekcją anatomii, a plastynaty, jak się okazalo,  wyglądają zupełnie inaczej niż rysunki poglądowe w podręcznikach.      Charakter wystawy pomógł z pewnością lepiej zrozumieć złożoność ludzkiego ciała, a kontrowersyjny wygląd eksponatów – łączący elementy sztuki oraz nauki anatomii – był niepowtarzalną okazją do osobistego zobaczenia i dosłownie dotknięcia miejsc w ciele ludzkim, o których jedynie czytamy.

    Pomimo, iż obiekt wzbudza różne emocje  wycieczka  jednogłośnie została uznana za udaną, a doznania i zdobyta wiedza pozostaną z nami na długi czas.

    Chcielibyśmy serdecznie podziękować pani Ewie Romanowskiej, która wcieliła się w rolę naszego przewodnika, dzieliła się z nami swoją wiedzą i chętnie odpowiadała na wszystkie pytania.

  • Rekrutacja do szkoły podstawowej

    Lista kandydatów przyjętych i  nieprzyjętych do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024   znajduje się w sekretariacie szkoły.

  • Odwiedziliśmy Berlin

    31 maja klasy: II a i II b LO pod opieką nauczycieli, panów: Sylwestra Cichosza, Leszka Grzegorzaka oraz Roberta Woszaka i panem Janem Skórą pojechały na jednodniową wycieczkę do Berlina. Po godzinnej podróży byliśmy na miejscu. Z dworca w Berlinie udaliśmy się do muzeum Historii Naturalnej, gdzie mogliśmy podziwiać szkielety wymarłych już zwierząt, a także tych wciąż żyjących. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Techniki, które zajmuje dwa budynki. W jednym z nich znajdują się pozycje doświadczalne, natomiast w drugim modele samolotów i statków, a także jest taras widokowy z panoramą Berlina. Ciekawym miejscem jest  Tiergarten, gdzie znajdują się restauracje oraz małe muzea, ale nie byliśmy tam długo, gdyż każdy czekał na główny punkt wycieczki czyli Mur Berliński. Obejrzeliśmy go, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na Aleksanderplatz.  Tutaj odpoczywaliśmy i oglądaliśmy uroki najbliższej okolicy. Potem była już tylko podróż powrotna do Gubina. Wycieczka była udana. Integrowaliśmy się jako uczniowie jednej szkoły choć innych klas, poznaliśmy nowe miejsca oraz zdobyliśmy nowe doświadczenia. Dzień upłynął w miłej atmosferze z piękną słoneczną pogodą.

    Maja Szeliga

     

  • Pociąg do Nauki

          26 kwietnia i 29 maja bieżącego roku w naszej szkole odbyły się DRZWI OTWARTE, w czasie których uczniowie klas ósmych okolicznych szkół podstawowych mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną, bazą dydaktyczną oraz nauczycielami szkoły. Z zaproszenia skorzystali uczniowie wszystkich gubińskich szkół podstawowych oraz placówek z Chlebowa, Czarnowic i Grabic. Nasi goście POCIĄGIEM DO NAUKI odwiedzili pracownie przedmiotowe (fizyki, chemii, biologii, geografii, matematyki, informatyki,  języka polskiego i języków obcych), rozwiązywali zadania, zagadki i rebusy, przeprowadzali eksperymenty i obserwacje, uczyli się samoobrony, sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie.

         Dziękujemy gościom za liczne przybycie. Mamy nadzieję, że podróż, którą odbyliście z nami, pozwoliła  Wam poznać naszą szkołę od środka i poczuć niezwykłą atmosferę panującą w naszym liceum.

         Dziękujemy naszym uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie Pociągu  Do Nauki oraz miłe i profesjonalne przyjęcie uczestników imprezy. Dziękujemy naszym Paniom Dyrektorkom za wsparcie i umożliwienie przeprowadzenia przedsięwzięcia.  Szczególne podziękowania należą się tym, którzy przygotowali stacje, które odwiedzał POCIĄG DO NAUKI: p. E. Adamczyk, p. M. Sobczyk, p. G. Bartkowiak, p. J. Firfas, p. A. Bożek –Romanowskiej, p. A. Świtalskiej, p. R. Franczak, p. L. Grzegorzakowi, p. T. Romanowskiemu, p. R. Przyworskiemu. 

  • Pasowanie na czytelnika

    5 czerwca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej na czytelników biblioteki.

    Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak o nie dbać. Przedstawienie dla najmłodszych kolegów przygotowali uczniowie klasy V SP. Wcielili się oni w role moli książkowych, by zachęcić publiczność do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania pasji czytania. Zanim najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i baśniowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale.

    Pani dyrektor dokonała oficjalnego pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały książkowe prezenty.

    Całą uroczystość uświetnili licealiści, którzy na zakończenie przeczytali dzieciom fragment uwielbianego przez wszystkich Kubusia Puchatka.

  • Wiosna nad Nysą 2023 - korowód

    4 czerwca 2023 r. przez Gubin przemaszerował barwny korowód z okazji 60. Wiosny nad Nysą. Uczniowie i nauczyciele ZSO godnie reprezentowali swoją placówkę.

    Uczniowie podstawówki przebrali się za bajkowe postaci.  Dlaczego? Ponieważ w naszej szkole jest fantastycznie i wesoło jak w bajce. Najmłodsi uczniowie z klasy I -  sprytni, optymistycznie nastawieni do świata, weseli i uroczy -  przebrali się za disneyowską Myszkę Miki i Minnie. Uczniowie  klasy drugiej - pracowici, weseli, pomocni i ciekawi świata - reprezentowali świat  Pszczólki Mai. Były też wesołe, skore do zabawy i rozrabiania Minionki z klasy trzeciej i piątej, których nie da się nie lubić. Z Madagaskaru przybyły do nas żyrafy, zdobywające wiedzę w klasie czwartej. Szóstoklasiści obdarzeni magiczną siłą Obelixa i mądrością Asterixa stworzyli  zgraną drużynę z czasów starożytnego Rzymu. Natomiast nasi najstarsi ósmoklasiści - obowiązkowi, zorganizowani, pomocni, ale znajdujący także  czas na wspólną zabawę - działali jak świetnie funkcjonująca wioska smerfów.

    Uczniowie liceum, biorący udział w korowodzie prezentowali profile swoich klas. Byli językowcy z różnych krajów, biolodzy, chemicy i „ścisłowcy” z klas politechnicznych. Bezpieczeństwo zapewniali nam świetnie orientujący się w terenie, sprawni fizycznie, wyszkoleni, budzący respekt uczniowie klas mundurowych.

    Widzowie zgromadzeni przy trasie korowodu nie szczędzili nam braw. Udział w korowodzie był dla wielu uczniów wielkim przeżyciem, który na pewno pozostanie na długo w ich pamięci i w pamięci ich bliskich.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom korowodu za zaangażowanie, a szczególnie rodzicom za pomoc i wsparcie.

  • Występy podczas „Wiosny nad Nysą”

    W sobotę 3 czerwca na gubińskiej scenie wystąpił nasz szkolny zespół taneczny „Hubba Bubba” prezentując swoje umiejętności w dwóch choreografiach: „Seniorita” oraz „Ramię w ramię”. Występ dziewczynek okazał się ciekawym widowiskiem i wywołał wiele radości wśród publiczności. Brawo dla naszych małych tancerek.

     

  • Gubińska Mila 2023

    2 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gubińskiej Mili - biegach terenowych  organizowanych corocznie w ramach  Wiosny nad Nysą.

    Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zajęli:  Janek Józwak (kl.I SP) i Oliwer Zieliński (kl. V SP). Drugie miejsce zajęła Julia  Jaskólska (kl. I b LO), a trzecie Bogdan Pokydko ( kl. III SP).Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy reprezentantom naszej szkoły.

  • Dzień Dziecka

    Dzień Dziecka to święto, na które wszystkie dzieci czekają z niecierpliwością przez cały rok. Ten dzień uczniowie najmłodszych klas spędzali nie  w ławkach, lecz na zabawie na świeżym powietrzu.  Rodzice zadbali o prezenty dla swych pociech, a nauczyciele zorganizowali im ciekawe gry i zabawy.

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     

  • Warsztaty na UZ

         W czwartek 25 maja uczniowie klas  IIIb, IIa, IIb, Ic  wraz z opiekunami p. Małgorzatą Sobczyk, p. Renatą Franczak oraz p. Edytą Adamczyk wzięli udział w warsztatach dla szkół średnich na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

    Po  krótkim  wstępie  uczniowie  rozeszli się do  przydzielonych  wcześniej  pracowni  laboratoryjnych. Dla naszych uczniów wybraliśmy zajęcia:   „Analiza kationowa”, „Niemożliwe staje się możliwe – technologia druku  3D w metalu”,  „Od modelu do wydruku 3D”,  „Wyznaczanie wartości statycznego współczynnika tarcia”, „Systemy diagnozowania samochodów”  oraz  „Badanie właściwości środków smarnych”.

         W międzyczasie  dr inż. Izabela  Gabryelewicz  zapoznała opiekunów z laboratoriami UZ. W czasie, gdy uczniowie uczestniczyli w warsztatach, nauczyciele spotkali się z dziekanem Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Władysławem Papaczem, prof. UZ, który przedstawił plany wydziału dotyczące nauczania dualnego (połączenie nauki z praktyką) oraz nowych kierunków kształcenia na wydziale.

    W związku ze sporym zainteresowaniem naszych uczniów współpraca z Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie kontynuowana w następnych latach.

  • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

    1 czerwca Dyrektor ZSO Małgorzata Kijewska i  koordynator klas mundurowych - Leszek Grzegorzak wraz z uczniami klasy I a LO wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci śp. dr. n. med. Tadeusza Kunickiego, który na trwale wpisał się w historię Gubina i Ziemi Gubińskiej.

  • Festyn Rodzinny

    29 maja bieżącego roku odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny dla uczniów I-III. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez panie z Zespołu Edukacji Wczesnoszkolnej przy ogromnym zaangażowaniu i wkładzie finansowym rodziców uczniów. 

    Festyn Rodzinny uroczyście otworzyła Pani Dyrektor- Małgorzata Kijewska życząc wszystkim przybyłym dobrej zabawy i wyrażając nadzieję, że przedsięwzięcie to na stałe wpisze się w tradycję szkoły. 

    Dzieci doskonale bawiły się  na świeżym powietrzu i korzystały z atrakcji w postaci dmuchanych zamków, ogromnych baniek mydlanych oraz spotkania z robotem z serii Transformers.

    Dorośli posmakowali pysznego ciasta oraz kawy. Można było również zjeść pieczoną kiełbaskę.

    Wśród najmłodszych najwięcej emocji budziła loteria fantowa. 

     Wszyscy dobrze się bawili, pogoda i dobre humory dopisały, a wspólnie spędzony czas jest najcenniejszym, co możemy podarować sobie nawzajem.

  • Lista osób przyjętych do klasy pierwszej

    Lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2023/2024   znajduje się w sekretariacie szkoły.

  • Majowy numer gazetki K. I. T.

    Majowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Kilka tekstów poświęciliśmy mamom; przeczytacie, co maluchy mówią o nich. Nauczyciele i uczniowie opowiedzieli, czego nauczyły ich mamy. Znajdziecie także ciekawostki o matkach w świecie zwierząt. Bardzo ciekawa jest relacja z berlińskiego koncertu Eltona Johna. A w stałych rubrykach nowe treści. Zachęcamy do czytania. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.

    Zespół redakcyjny

  • Zwiedzali Wrocław

    26 maja uczniowie klasy IV i V SP pojechali autokarem na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszą atrakcją była wizyta w Muzeum Iluzji.  Dzieci zachwyciły się eksponatami, które mogli dotykać. Próbowały zrozumieć zasady tłumaczące dziwne  zjawiska. Muzeum Iluzji to fascynujące  minilaboratorium rozrywki  z urządzeniami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, gdzie sztuka spotyka  się z nauką i  iluzją.

    Drugim ważnym punktem wycieczki była wizyta w Kolejkowie znajdującym się w budynku Sky Tower. Kolejkowo to miniaturowa makieta Wrocławia i okolic, która dokładnie i szczegółowo odwzorowuje znane budowle Wrocławia. Uczniowie podziwiali  jeżdżące pociągi, samochody, tramwaje i pływające po Odrze statki. Zaskoczeniem dla nich była zmieniająca sie w Kolejkowie pora dnia - co 9 minut zapadał zmrok i można było podziwiać uroki miasta nocą, a nawet zobaczyć burzę nad rynkiem. Podsumowaniem były warsztaty modelarskie w Kolejkowie. Dzieci sklejały i ozdabiały kamienice wrocławskiego rynku oraz otrzymały na pamiątkę dyplom modelarza.

    Wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Gubina.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć