Wszystkim czytelnikom K.I.T.-u, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły życzymy radosnego świętowania, odpoczynku i wiosennego słońca.
Zespół redakcyjny
W tym roku przypada 100 rocznica urodzin W. Szymborskiej. Młodzież naszej szkoły włączyła się w obchody przez udział w ogólnopolskim projekcie poświęconym noblistce. Licealiści w ramach powtórki przed maturą wykonali prace, w których odnieśli się do różnych wierszy poetki. Stworzyli kolaże umożliwiające utrwalenie przesłania utworów.
1 marca rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Klub Kobiet „Kaśka” (wcześniej Klub Kobiet Niezależnych) przyznał stypendia – premie naukowe. Wśród nagrodzonych osób znalazły się trzy uczennice naszej szkoły: Kalina Markowska z klasy I c, Zuzanna Czerniawska z klasy III a oraz Aleksandra Rodak z klasy IV a. Sylwetki stypendystek prezentowały pp. Gabriela Jans (prezeska Klubu Kobiet) i Teresa Zajkowska. Jak podkreślały, uczennice wyróżniają się szerokim wachlarzem umiejętności i talentów, otwartym sercem, empatią i godną podziwu w dzisiejszych czasach postawą społecznikowską. Tradycją stowarzyszenia jest również przyznanie honorowego tytułu dla ludzi wyróżniających się otwartym i dobrym sercem. Tytuł Mężczyzny z Sercem otrzymał wszystkim gubinianom znany p. Andrzej Iwanicki, przyjaciel naszej szkoły. Za propagowanie wiedzy o autyzmie, działania na rzecz osób ze spektrum autyzmu w skali naszego regionu doceniono Stowarzyszenie Dalej Razem, którego prezesem jest absolwent naszego liceum Sebastian Cycuła. Jak podkreślił nagrodzony, żadnej z inicjatyw nie można by zrealizować, gdyby nie zaangażowanie wielu osób ze stowarzyszenia. Do gratulacji i podziękowań dołączyli honorowi goście – wiceburmistrz Gubina Justyna Karpisiak oraz wicestarosta powiatu krośnieńskiego Ryszard Zakrzewski. Uroczystość muzycznie uświetnili pp. Andrzej Winiszewski, Waldemar Pawlikowski, i Bogdan Stasiak.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, rodzicom naszych uczennic oraz dziękujemy Klubowi Kobiet „Kaśka” za piękną inicjatywę.
28 marca 2023 roku w Krośnie Odrzańskim odbył się powiatowy konkurs piosenki w ramach Lubuskich Konfrontacji Muzycznych.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Kinga Hyla z klasy IV , Antonina Pietsch z klasy VIII , Sebastian Kazimierczak z klasy V oraz licealistki Weronika Wieczorek i Zuzanna Kalinowska.
Wokaliści na scenie zaprezentowali się świetnie, a Tosia Pietsch w swojej III grupie wiekowej otrzymała wyróżnienie za piękne wykonanie piosenki Valentine.
Wszystkim wokalistom gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów na scenie.
27 marca uczniowie klas: VI, VIII SP i licealiści brali udział w próbach stolikowych. Czytali fragmenty wybranych dramatów (utworów z listy lektur); były to, m.in.: Balladyna, Lilla Weneda J. Słowackiego, Antygona Sofoklesa, Odprawa posłów greckich J. Kochanowskiego, Wesele S. Wyspiańskiego. Lektorzy zaproponowali własne interpretacje scen, wizerunki bohaterów. Głośne czytanie pozwoliło inaczej spojrzeć na lektury, lepiej je zrozumieć.
Marcowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Znajdziecie w nim dużo wiosny; zagościła prawie w każdym dziale gazetki. Maluchy opowiedziały, dlaczego lubią tę porę roku. Maturzyści podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na Targach Edukacyjnych i Targach Książki w Poznaniu. A w stałych rubrykach nowe treści (nie tylko wiosenne). Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zachęcamy do czytania- zespół redakcyjny
23 marca 2023 roku w SP w Wężyskach odbył się etap rejonowy LUBUSKIEGO KONKURSU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM.
Naszą szkołę reprezentowało dwóch chłopców z klasy VI: Igor Bocheński i Igor Wierzba.
14 marca uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby PI szkolną wystawą prac uczniów klas licealnych i klasy 8 SP. Uczniowie dzielnie realizowali projekt, w którym połączyli piękną Ludolfinę (czyli w tym dniu ważną liczbę PI), Alberta Einsteina (który 14 marca obchodziłby urodziny) oraz Wisławę Szymborską (autorkę wiersza Liczba PI). Efekty swojej pracy pokazali w formie prezentacji, filmików, wierszyków i plakatów na lekcjach matematyki.Uczniowie młodszych klas stworzyli galerię obrazków Miasto liczby PI.Ciekawe doświadczenie przenikania różnych przedmiotów na pewno powtórzymy realizując kolejne projekty.
22 marca w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na leczenie naszego kolegi i nauczyciela, Ziemowita Patka. Organizacją kiermaszu i obsługą gości zajęli się jego wychowankowie oraz nowy wychowawca kl. IV a LO - Bogdan Kusy.
Oprócz pysznych ciast, babeczek i rogalików upieczonych własnoręcznie przez uczniów wszystkich klas, ich rodziców i babcie, można było kupić przygotowywane na miejscu gofry, tosty oraz owocowe galaretki.
Przeprowadzona akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej - każdy chciał dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki.
Chcemy z całego serca podziękować za przygotowanie przepysznych słodkości. Ilość przygotowanych ciast mile zaskoczyła. Dzięki hojności kupujących udało się zebrać pokaźną kwotę. Pieniądze zostaną przekazane Panu Ziemkowi ( bo tak go najczęściej wszyscy nazywają) z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
21 marca świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny, ale również tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji. Tradycyjnie tego dnia dwuosobowe drużyny z klas I – III liceum wzięły udział w szkolnym konkursie. W tym roku trzeba było się zmierzyć z zadaniami w sześciu konkurencjach, które sprawdzały znajomość biografii poetów, ich twórczości, środków stylistycznych, należało rozpoznać artystów na fotografiach, jak również wykazać się kreatywnością, czyli stworzyć lepieje – krótkie rymowane wierszyki zaczynające się od słowa lepiej…, gatunek wymyślony przez naszą noblistkę Wisławę Szymborską.
Wszystkie drużyny dzielnie walczyły, w ogólnej klasyfikacji I miejsce zajęła klasa I c (Kalina Markowska, Julia Pietsch), II miejsce – klasa II b (Julia Śniatyńska, Stanisław Niemycki), III miejsce – klasa III b (Emilia Macierzyńska, Julia Szul), IV miejsce – klasa I a (Amelia Suska, Aleksandra Rakowska) i II a (Rafał Muskała i Devlet Rudnicki) i miejsce V – klasa I b (Klaudia Malczyk, Joanna Jędrzejczyk). Szkoda, że zabrakło klasy III a.
Mam nadzieję, że uczniowie dobrze się bawili. Poniżej wybrane lepieje.
Lepiej w przepaść żwawo iść,
niż na matmę śmiało iść.
Lepiej rękę trzymać w kremie,
niż się uczyć w biolchemie.
Lepiej połknąć tonę tynku,
niż czas spędzić w tym budynku.
Lepiej zgon zaliczyć w wannie,
niż oświadczyć się tej pannie.
Lepiej skakać na skakance,
niż się uczyć w budowlance.
Lepszy chłopak z wioski,
niż ten z Małopolski.
Lepiej myć stare gary,
niż uciekać na wagary.
Lepiej uczyć się biologii,
niż mieć problem z patologii.
Obchody Pierwszego Dnia kalendarzowej wiosny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie to już tradycja.
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w tym roku przygotowali spektakl edukacyjno-profilaktyczny pod znamiennym tytułem "Sposób na dręczyciela". Przedstawienie ukazywało siłę przyjaźni oraz wiarę w to, że w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji jest ktoś, na kogo możemy liczyć. Dzieci z klasy trzeciej swym spektaklem pokazały, że agresji i przemocy w szkole mówią zdecydowane NIE.
Uczniów do występu przygotowywała pedagog szkolna- Magdalena Midzio.
Po części artystycznej uczniowie pod opieką wychowawców udali się na wiosenny pochód z "Marzanną". Tegoroczna Marzanna została przygotowana przez członków kólka plastycznego prowadzonego przez Joannę Szymaniec. Kolejnym punktem wiosennego programu było tradycyjne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dodatkową atrakcją dla dziewczynek były artystyczne warkocze wykonane przez Panią Agnieszkę Kozioł.
Wszyscy doskonale się bawili i w dobrych humorach powitali tę piękną porę roku.
Grupa uczniów z klasy II b (lingwistycznej) przygotowała inscenizację fragmentów dramatu J. Słowackiego Lilla Weneda. Widzowie mogli obejrzeć sceny pokazujące okrutną Gwinonę, króla Derwida, braci Lelum i Polelum, siostry- Rozę i Lillę. Aktorzy swoją grą, strojami zbudowali bardzo wyraziste postaci. Całość dopełniła scenografia, rekwizyty i muzyka. Spektakl zyskał uznanie publiczności- koleżanek i kolegów z klasy. Był formą podsumowania pracy z tekstami J. Słowackiego (w ramach projektu Słowacki wielkim poetą był).
Uczniowie wykazali się kreatywnością, dokładnie poznali tekst dramatu Lilla Weneda i dobrze się bawili.
Gratuluję- Alicja Tyl
15 marca w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów z psychoterapeutą pochodzącym z Indii Hanna Suneelem. Hanna opowiadał o swoim kraju: o jego historii, zwyczajach, religii, systemie edukacji i strukturze społeczeństwa.
Hanna skupił się głównie na różnicach pomiędzy polskim i indyjskim systemem nauczania. W ten sposób pokazał uczniom, jak cenny i ważny jest powszechny dostęp do edukacji.
Hanna pochodzący z najbiedniejszej kasty, dzięki rodzicom i swojemu uporowi zdobył wyższe wykształcenie. Obecnie jeździ po świecie i motywuje dzieci i młodzież do nauki. Pomaga także biednym dzieciom z Indii -uczy je pisać i czytać, angażuje wolontariuszy.
Nasi uczniowie z ciekawością wysłuchali wszystkich informacji, zadawali pytania i chętnie fotografowali się z Hanna.
1 marca odbyło się spotkanie w ramach Wieczoru historii regionalnej organizowanego przez p. Żanettę Cichosz i Teresę Grajek. W tym roku gościliśmy w naszych progach uczniów szkół podstawowych nr 2 i 3. Zaproszone prelegentki - Panie Marta Zakrzewska i Grażyna Bartkowiak bardzo ciekawie opowiadały o Wzniesieniach Gubińskich. Uczestników spotkania szczególnie zainteresowała legenda o gubińskiej dziewczynce zbierającej kwiatki dla mamy z okazji Dnia Matki. Legenda tak zaintrygowała młodzież, że już są propozycje sprawdzenia jej wiarygodności 26 maja na wspólnym spacerze po Wzniesieniach Gubińskich.
Uczniowie klasy I b na lekcjach plastyki realizowali projekt czytelniczo - plastyczny pt. Po atrybutach ich poznacie. Uczniowie na lekcjach języka polskiego omawiali przeczytaną przez nich wcześniej Mitologię Jana Parandowskiego. Sama Mitologia to oczywiście zbiór greckich mitów, opowiadających o bogach i herosach. Bez wątpienia zawiera wiele ciekawych historii, do których odnoszą się często współcześni pisarze i inni artyści. Jednak jest ona na tyle bogata, że nie jest łatwo zapamiętać wszystkich jej bohaterów. Dzięki dogłębnej analizie i pracy nad plakatem uczniowie dokładnie poznali bogów greckich i ich atrybuty.
Zaangażowanie uczniów przeszło najśmielsze oczekiwania. Powstały wspaniałe prace plastyczne wykonane technika dowolną. W galerii można więc obejrzeć prace przedstawiające Zeusa, Posejdona, Afrodytę, Hermesa, Demeter, Atenę, Temidę, a nawet Achillesa, który co prawda bogiem nie był, ale zapadł w pamięci jako bohater wojny trojańskiej.
Na początku marca naszą szkołę odwiedzili bardzo mili goście: Pani Agnieszka Maternik, znana gubińska opiekunka bezdomnych zwierząt i jej podopieczny - pies Balu.
Pani Agnieszka przeprowadziła zajęcia w klasach I-III SP. Dzieci poznały historię czworonożnego Balu. Pani Agnieszka opowiedziała, czym się zajmuje oraz przedstawiła zasady prawidłowego i bezpiecznego zachowania w kontaktach z psami.
Zajęcia z bezpośrednim udziałem psa bardzo podobały się dzieciom. Była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy o świecie zwierząt, kształtowania empatii i poczucia odpowiedzialności za siebie i swojego pupila.
Na koniec spotkania Balu otrzymał od dzieci upominki w postaci rysunków oraz karmy, którą dostarczyli rodzice najmłodszych uczniów.
Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce i psu Balu za tak ciekawą lekcję!
Lutowy numer gazetki jest już dostępny. Znajdziecie w nim: wrażenia maturzystów ze studniówki, relacje maluchów z ferii, zaproszenie do zwiedzania Wiednia, echa walentynek. Polecamy uczniowskie prace konkursowe z cyklu Od słowa do historii, a także prozę Kaliny Markowskiej. W stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zapraszamy do czytania- zespół redakcyjny
W środę 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty, opowiadające o tragicznych losach tych postaci. Prace uczniów kl. Ia, Ib, Ic i IIa można oglądać i podziwiać na korytarzu szkolnym.
Warto zatrzymać się i przeczytać ciekawostki o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.
Kadeci pierwszej klasy mundurowej realizowali kolejne zajęcia objęte programem OPW. Zajęcia z taktyki i survivalu obejmowały zasady maskowania pojedynczego żołnierza, podstawy zasad poruszania się na polu walki, wybór stanowiska biwakowania oraz naukę rozpalania ognia. Po całodniowym trudzie szkolenia kadeci posilili się kiełbaskami upieczonymi na własnoręcznie rozpalonych ogniskach.