Dnia 23.11.21 r. w GDK odbyły się zajęcia i konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 2 SP Oskar Terenda, Amelia Nieściór, Julia Smyk z kl. 3 SP Sophie Sikora, Zofia Abram-Zielińska, Kinga Hyla. Reprezentacja naszej szkoły zajęła zaszczytne pierwsze miejsce.
W dniu 19 listopada 2021r. odwiedziła naszą szkołę pracownica Zakładu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Przeprowadziła z uczniami praktyczne zajęcia w czasie których utrwalaliśmy zasady właściwego segregowania śmieci. Wszyscy dużo się nauczyliśmy oraz otrzymaliśmy pamiątkowe nalepki.
16 listopada w hali sportowej SP 3 odbył się finał Licealiady w piłce siatkowej chłopców. Po zaciętych meczach, wielkich emocjach (od załamania do euforii) chłopcy z naszego Liceum zostali "Złoci".
Wielkie gratulacje!!!
Dziękujemy pozostałym zespołom LO. 1 Gorzów, CKZiU Zbąszynek i CKZiU Elektryk Nowa Sól za sportową walkę, a także naszym licealistkom, które wspierały chłopaków wspaniałym dopingiem wraz z naszą p. dyrektor Małgorzatą Kijewską.
Złota drużyna zagrała w składzie :Maciek Bąk, Olivier Pirko, Kuba Cichosz, Cyprian Ochotny, Filip Rachwalski, Wiktor Ilnicki, Przemek Kaźmierczak., Dawid Dudzień, Kuba Włodarczyk. Opiekun drużyny : Sylwester Cichosz.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe: naszej Radzie Rodziców, p. Andrzejowi Iwanickiemu, MOS Gubin oraz wicestaroście Ryszardowi Zakrzewskiemu.
5.11 w auli szkolnej 21 ochotników przystąpiło do olimpiady z języka niemieckiego. Część uczniów, którzy chcieli wziąć udział w konkursie, zmogła choroba. Choć zadania nie należały do najłatwiejszych, mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę oraz stopień opanowania gramatyki i leksyki. Dzień wcześniej odbyła się olimpiada z języka angielskiego.
28.10. w szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych zorganizowany przez naszych językowców. Klasy rywalizowały ze sobą w różnych dyscyplinach: rozpoznawały znane postaci z obszaru krajów niemiecko- oraz anglojęzycznych, pracowały przy mapach, odgadywały języki ze słuchu, a także po zapisie graficznym, odpowiadały również na pytania quizowe. Jednym z zadań było rozpoznanie flag - należało odpowiednią dopasować do poszczególnych państw. Wyniki konkursów okazały się wielkim zaskoczeniem. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 1b, zaraz za nimi klasa 3C z niewielką przewagą nad najmłodszymi uczestnikami turnieju klasą 7 SP! Było wesoło, pouczająco i ciekawie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących i zaskakujących faktów, wielokrotnie zdziwiliśmy się, poznając prawidłowe odpowiedzi konkursowe. Nowa wiedza zostanie z nami na długo.
Dnia 18 listopada klasy II-V uczestniczyły w EkoSzkole. Inicjatywa powstała, by zachęcić młodych ludzi do dbałości o środowisko naturalne m.in. poprzez rozwiązywanie problemów środowiskowych w obszarach, gdzie można zobaczyć namacalne wyniki. Zajęcia warsztatowe poprowadziła Pani Agnieszka Michałowska - specjalista ds. edukacji ekologicznej z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Warto nadmienić, że rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne to jeden z kierunków polityki oświatowej 21/22. Mamy nadzieję, że propagowanie proekologicznych zachowań wśród najmłodszych przełoży się na społeczność lokalną
Uczennice klasy VII: Antonina Musiałowska, Maja Kowal i Angelika Leer , 17 listopada 2021 roku, wzięły udział w szkolnym etapie konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości licealiści z klasy I b na lekcji języka polskiego rozmawiali o tym, czym jest mała ojczyzna i co to dla nich znaczy. Wnioski uzupełnili elementami graficznymi, dzięki czemu powstały ciekawe prace. Zajęcia skłoniły uczniów do refleksji i wpisały się w świąteczny nastrój. Zapraszam do oglądania i czytania.
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu” Dary jesieni”. Konkurs adresowany był do uczniów klas l-lll SP 5. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów i komisji konkursowej. Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Laureatami konkursu zostali:
W kategorii klasy l: 1. Aleksander Lis 2. Piotr Fikus 3. Zuzanna Marciniuk Wyróżnienie Lilia Patek
W kategorii klas II 1. Jagoda Kaczmarczyk 2. Julia Smyk 3. Amelia Nieściór Wyróżnienie: Olaf Szulc
W kategorii klas III 1. Sophie Sikora, 2. Kinga Hyla 3. Bartosz Loga Wyróżnienie: Kalina Śmigiel
Uczniowie z trzech szkół średnich na pograniczu polsko-niemieckim i belgijsko-niemieckim wzięło udział w trójstronnym dialogu zorganizowanym w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy.Młodzież dyskutowała na trzy tematy związane z Europejskim Zielonym Ładem, zrównoważonym rozwojem i życiem na pograniczu. Sesję plenarną, która odbyła się on-line 10 listopada 2021 r. poprzedziła seria warsztatów zorganizowanych w poszczególnych szkołach w polskim Gubinie, niemieckim Guben oraz belgijskim Eupen. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję bezpośrednio wymienić się wypracowanymi wcześniej pomysłami z kolegami i koleżankami z sąsiednich krajów i wypracować wspólne stanowiska w poszczególnych grupach roboczych. Podsumowaniem dyskusji była prezentacja stanowisk na forum. Celem projektu było opracowanie konkretnych pomysłów na lepsze życie w regionie, wymiana doświadczeń między młodzieżą i integracja w euroregionie.Projekt odbywa się w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wypracowane przez młodzież pomysły dotyczące trzech kluczowych tematów zostaną przekazane Komisji Europejskiej i będą zamieszczone na cyfrowej platformie konferencji. W ten sposób uczniowie przyczynią się aktywnie do kształtowania zmian w Unii Europejskiej.W projekcie udział wzięły udział szkoły średnie z rejonów przygranicznych: Robert-Schuman-Institut Eupen , Pestalozzi Gymnasium Guben oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie. Organizatorami wydarzenia były punkty sieci Europe Direct z Zielonej Góry, Europe Direct Informationszentrum Guben oraz Europe Direct Ostbelgienprzy wsparciu Ministerium der Finanzen und für Europa des Landes Brandenburg. Po projekcie młodzież spotkała się z Burmistrzem miasta Gubina Panem Bartłomiejem Bartczakiem i przedstawiła krótko swoje wrażenia z udziału w Konferencji i możliwości debatowania z rówieśnikami z Niemiec i Belgii.
Foto i tekst Monika Kujawska-Marszałek
W dniu 5 listopada 2021r. w murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Stowarzyszenia "Ułana Karpackiego" w osobach: Andrzej Furman, Przemysław Kopij i Maria Rosłoniec. Podczas spotkania z uczniami klas mundurowych zostało podpisane Porozumienie o współpracy między Stowarzyszeniem "Ułana Karpackiego" reprezentowanym przez Pana Andrzeja Furmana a Dyrektor ZSO w Gubinie Panią Małgorzatę Kijewską.
Po formalnym złożeniu podpisów Pan Andrzej Furman przedstawił cele i kierunki przyszłej współpracy oraz metody i formy ich realizacji. Zaproponował też powołanie zespołu redakcyjnego klas mundurowych, który będzie dokumentował wydarzenia ze szkoleń i przedsięwzięć związanych z działalnością tych klas. Pan Leszek Grzegorzak, jako koordynator klas mundurowych zobowiązał się dopilnować aby taki zespół powstał i terminowo wywiązywał się ze swoich obowiązków.
Uczniowie 5 klasy uczestniczyli w warsztatach rozwijających kreatywne myślenie. Podczas dobrej zabawy czas niestety szybko minął. Zabraliśmy ze sobą głowy pełne pomysłów. Jeszcze tam wrócimy.
Zmieniającą się przyrodę najlepiej obserwować z siodełka roweru. Uczniowie klasy 5 z przygodami odbyli wycieczkę rowerową do Kosarzyna. Zadowoleni , troszeczkę zmęczeni z plecakami pełnymi wspomnień szczęśliwie dotarli do szkoły. Już planują kolejną 😊wycieczkę.
Cykliczna impreza szkolna Jesienne Impresje Literackie w tym roku miała formę projektu pod tytułem Poetycki nokaut, czyli poezja na deskach…(teatralnych). Jego realizacja miała spełniać kilka celów, m.in.: poznanie przez uczniów utworów poetyckich z podstawy programowej, budzenie zainteresowania poezją, możliwość doskonalenia kompetencji kluczowych (np, kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencji cyfrowych, kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej),wyzwalanie kreatywnych postaw wśród młodzieży. Zadania projektowe polegały na przygotowaniu: prezentacji o autorze, epoce, z której pochodził wybrany wiersz, jego inscenizacji (lub adaptacji), plakatu zapowiadającego przedstawienie. Do końca października licealiści zaprezentowali wyniki swoich działań. Na deskach scenicznych (lub klasowych) zagrali wiersze, m.in.: J. Kochanowskiego, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, W. Szymborskiej, J. M. Rymkiewicza. Często odkryli je na nowo, zaproponowali swoją interpretację. Nad realizacją projektu czuwały polonistki: A. Tyl, M. Jarosz, A. Bożek- Romanowska.
Praca metodą projektową spełniła zamierzone cele, pokazała, że można polubić poezję.
26 października ogłoszono oficjalne wyniki Lubuskiego Konkursu Literackiego. Hasło tegorocznej VI edycji brzmiało: Trenujemy wyobraźnię. Konkurs zorganizował Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego; został objęty patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Kanclerza Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z radością informujemy, że nasza uczennica Julia Sikorska z klasy III d znalazła się w gronie laureatów. Do konkursu zgłosiło się 238 uczestników. Julia napisała pracę pod tytułem Cztery pory roku. Można ją będzie przeczytać w listopadowym numerze gazetki szkolnej. Gratulujemy autorce i życzymy dalszych literackich sukcesów!
W dniu 21.10.2021 odbył się półfinał wojewódzki w piłce nożnej szkól podstawowych w kategorii Igrzyska Dzieci. Nasi uczniowie z SP-5 aktualni Mistrzowie Powiatu Krośnieńskiego zajęli drugie miejsce i niestety nie awansowali do finału. SP-5 reprezentowali : Mateusz Bielawski, Adrian Jędraszak, Sebastian Kazimierczak, Cyprian Konopski, Marcel Konećny, Goran Czabator, Aleksander Wawerko, Ksawery Mikszta, Wiktor Szostak. Opiekun drużyny : Sylwester Cichosz.
W piątek 22 października pierwszaki uczestniczyły w nietypowych zajęciach przyrodniczych. Pojechały na wycieczkę do Dzikowa. Obejrzały w Budynku Edukacji Ekologicznej prezentację multimedialną m.in. dotyczącą grzybów jadalnych i trujących oraz ptaków żyjących na terenie Nadleśnictwa Gubin. Wędrowały ścieżką przyrodniczo-leśną. Pan nadleśniczy Andrzej Nowacki omówił z dziećmi zasady zachowywania się w lesie. Pokazał feromonowe sidła dla owadów oraz paśnik. Dzieci podczas wyprawy usłyszały wiele ciekawostek na temat życia leśnych zwierząt. Na koniec wycieczki pierwszaki zjadły ciepłą kiełbaskę z ogniska.