W poniedziałek 26 października odbyła się kolejna edycja Jesiennych Impresji Literackich; tym razem w zmienionej formule ze względu na sytuację epidemiczną. Uczniowie w ramach tego projektu przygotowali prezentacje, portfolia, plakaty poświęcone Ewie Demarczyk i jej twórczości. Pisali także listy do artystki, przygotowali swoje interpretacje jej piosenek oraz prezentowali jej „żywą” postać. Efekty swoich działań zaprezentowali w formie on line na lekcjach języka polskiego.
Każdego roku ta cykliczna impreza pozwala realizować różne cele; tym razem umożliwiła: przybliżenie uczniom sylwetki Ewy Demarczyk i jej twórczości, zainteresowanie wierszami polskich poetów, m.in.: J. Tuwima, M. Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, K. K. Baczyńskiego i ich muzycznymi wersjami; uczniowie doskonalili kompetencje kluczowe (np.: kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencje cyfrowe, kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej).
Najbardziej cieszy to, że młodzież po raz kolejny wykazała się kreatywnością i miała okazję pochwalić się swoimi talentami. Gratuluję w imieniu swoim i współorganizatorek imprezy.
Bardzo brakowało nam gości, którzy od lat przyjmowali zaproszenie na naszą imprezę. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Jesiennych Impresji Literackich wróci do tradycyjnej formuły.
Alicja Tyl
Demarczyk- prezentacja Weroniki Domańskiej
Demarczyk-prezentacja Julii Sikorskiej
Życie i tworczoŚĆ Ewy Demarczyk
Już można czytać październikowy numer K.I.T.- u. Zespół redakcyjny przygotował ciekawe teksty, m.in.: wywiad z panem Robertem Przyworskim, informacje o mitologicznym wyobrażeniu świata zmarłych, ciekawostki o Halloween, listy do Ewy Demarczyk. Tradycyjnie- stałe rubryki, a wśród nich jedna nowa, redagowana przez Julię S., która dołączyła do redakcji. Życzymy przyjemnej lektury na długie, jesienne wieczory.
Najnowszy numer znajdziecie na stronie szkoły w zakładce -GAZETKA.
Zespół redakcyjny
Kolejni licealiści zmagają się z niełatwym tekstem literatury romantyzmu- III cz. Dziadów A. Mickiewicza. Wiedzą, jak trudno go czytać i zrozumieć; szczególnie postać Konrada. Na lekcji podsumowującej pracę z lekturą uczniowie kl. II d zostali poproszeni o to, co chcieliby powiedzieć temu bohaterowi. Oto kilka odpowiedzi.
Poznałem Cię Konradzie.
Powiem Ci, co o Tobie myślę, ja siedemnastolatek, licealista, który interesuję się teatrem i sztuką. Bardzo zainteresowała mnie Twoja postać, jesteś bardzo ekspresyjny, masz w sobie tyle emocji, które czasami trudno powstrzymać przed ujawnieniem. Zaskoczyła mnie Twoja pewność siebie. Mam momentami wrażenie, że to właśnie mnie tej cechy brakuje. Myślę, że mamy bardzo podobne charaktery i razem byśmy się dogadali. Przywództwo to cecha, która również nas łączy, jednakże Ty chciałeś władać światem, a ja swoją przysłowiową cegiełkę dorzucam do samorządu szkolnego. Kiedy całą klasą rozmawialiśmy na Twój temat, z niektórych stron pojawiły się niemile komentarze o Tobie. Zrobiło mi się wtedy przykro, ponieważ wiem, że każdy człowiek zasługuje na zrozumienia - Ty również Konradzie.
Pozdrawiam:)
Olek
Uważam, że jesteś wzorcowym przykładem bohatera romantycznego. Przeszedłeś wewnętrzną metamorfozę- przemieniłeś się ze spokojnego, romantycznego poety w wieszcza, który walczy o wolność ojczyzny. Bardzo interesującym aspektem jest również Twój wygląd- bardzo blada karnacja. Myślę, że byłbyś dobrym modelem. Z chęcią zapozowałabym z Tobą przed obiektywem. Jestem pewna, że nasz duet odnalazłby się w sesji o tematyce mrocznej, poważnej. Mam nadzieję, że się zgodzisz i będziemy mieli okazję wspólnie popracować.
Serdecznie Cię pozdrawiam
Julia
Uważam, że Twoja postawa może być wzorem dla młodych ludzi. Jesteś odważny i nie myślisz tylko o własnych potrzebach, lecz też o innych. W pierwszym momencie uważałam Cię za przysłowiowego świra, lecz później zmieniłam swoje zdanie. Twój patriotyzm był szczery, a swoją odwagą szczególnie mi zaimponowałeś. Uwielbiam Twoją postawę i nastawienie do innych, powinieneś być wzorem dla młodego pokolenia.
Zuzanna
Jeśli chcesz połączyć pasję ze służbą, jeśli cenisz sobie stablizację zatrudnienia, jeśli jesteś wrażliwy na wszelkie formy łamania prawa, jeśli chcesz się rozwijać, to optymalnym miejscem jest Lubuska Policja. Możesz zostać policjantem wykorzystując swe dotychczasowe umiejętności i predyspozycje. To służba interdyscyplinarna, w której z pewnością się odnajdziesz. Zapraszamy w nasze szeregi.
Posterunkowy Błażej Kancelarz to nowy policjant, który zasilił szeregi krośnieńskiej komendy. Błażej, absolwent klasy mundurowej naszego liceum, zawsze chciał zostać stróżem prawa. Cieszymy się, że edukacja w mundurówce pozwoliła mu spełnić jego marzenia.
W październiku dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej został zorganizowany konkurs plastyczny Moja Szkoła. Dzieci przygotowały piękne prace, które zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Podczas apelu z okazji DEN uczniom wręczono nagrody. Otrzymali je: Kacper Wlazły, Vanessa Chmura, Nina Gandziarowska i Franciszek Pawlak. Organizatorkami konkursu były Panie: Beata Kosińska i Aneta Markowska.
Gombrowicz wielkim pisarzem był, ale nie łatwym. Kolejny rocznik maturzystów musi zmierzyć się z mistrzem. Uczniowie klasy III b czytali fragmenty Dzienników, w których autor tłumaczył swoją teorię FORMY. Następnie zagrali scenę pojedynku na miny, słynną lekcję języka polskiego. Być może pomoże to młodym ludziom dostrzec, jak bardzo celną refleksję o człowieku proponuje pisarz.
Każda generacja zmaga się z problemem swojej tożsamości, a tym bardziej w dzisiejszych, niełatwych czasach. Zgodnie z tym co podkreślał Gombrowicz, jesteśmy nie tylko twórcami treści, ale i formy, która często nas zniewala. Obcowanie z jego twórczością pozwoli młodym ludziom szukać, rozmawiać, otwierać się na wszystko co nowe. Tak więc licealiści w lokalnym wymiarze wpisują się XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, który odbywa się w dniach: 10-17 października 2020 r. w Teatrze Powszechnym w Radomiu.
14 października 2020 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyły się apele szkolne. W związku z obecnym stanem epidemicznym uczestniczyli w nich tylko uczniowie klas pierwszych oraz starsi koledzy, którzy przygotowali krótki program artystyczny. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani odpowiednio na uczniów szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Maluchy z podstawówki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, a licealiści obejrzeli spektakl przygotowany przez uczniów klasy II b LO.
Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrz Bartłomiej Bartczak, gen. dyw. rez. Wiesław Michnowicz, płk. rez. Jan Rokosik, płk. rez. Robert Olejnik. Podczas apelu zostały wręczone także nominacje dla uczniów klas mundurowych na kolejne stopnie awansu.
Podczas tej uroczystości wybrzmiewały liczne słowa wdzięczności i podziękowań dla nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników szkoły.
W dniu 9 października 2020 r. na cmentarzu komunalnym w Gubinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkich zmarłych żołnierzy 5. Dywizji WP. Kadeci klas mundurowych im. Ułanów Karpackich w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie zostali poproszeni o wystawienie pocztu sztandarowego do sztandaru Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Członkowie Związku, z racji wieku, nie są już w stanie samodzielnie wystawić pocztu, a dla młodzieży to zaszczyt, lekcja historii i patriotyzmu. Poczet sztandarowy wystąpił w składzie st. szer. kadet Oliwier Bistułański, st. szer. Oktawia Jarosz i st. szer. Aleksandra Rodak.
Przypominamy Państwu, iż szkoła podstawowa, do której uczęszcza Państwa dziecko uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.
Chłopcy z III klasy szkoły podstawowej w dzień ich święta byli szczególnie miło traktowani przez koleżanki z klasy. Dziewczyny przygotowały dla nich niespodziankę. Dyplomy, prezenty, słodki poczęstunek oraz szczere życzenia sprawiły, że chłopcy byli bardzo zadowoleni, a w klasie panowała przyjazna atmosfera.
W tym dniu wszyscy mężczyźni naszej szkoły - Ci duzi i mali - zostali obdarowani przez swoje koleżanki drobnymi upominkami. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia.
Dziewczęta z naszego liceum zajęły I miejsce w powiecie w sztafetowych biegach przełajowych, a chłopcy wrócili z brązowym medalem. Brawo!!!
21 września na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących rozegrany został 11 Turniej im. Jerzego Gąsiora. W zawodach udział wzięły wszystkie gubińskie szkoły podstawowe w kategorii klas czwartych i młodszych. Pierwszy raz w historii turnieju zwycięstwo odniosła Szkoła Podstawowa nr 5. Pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest nauczyciel ZSO Tomasz Romanowski.Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak oraz dyrektor ZSO Małgorzata Kijewska. Nagrody dla zespołów ufundował MOS w Gubinie oraz rodzina Jerzego Gąsiora.
Nasza szkołę podstawową reprezentowali:
Cyprian Konopski, Sebastian Kazimierczak, Ksawery Mikszta, Goran Kitliński - Czabator, Olek Wawerko, Marcel Konecny. Gratulujemy!!!
Już po raz trzeci w naszej szkole ruszyła realizacja programu profilaktycznego dla dzieci młodszych "Przyjaciele Zippiego". Jego patronem jest patyczak o imieniu Zippy, którego uczniowie z zaangażowaniem rysowali i wykonywali z plasteliny na pierwszym spotkaniu.
W zajęciach uczestniczą uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej.
Ten międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego u małych dzieci kształtuje i rozwija umiejętności potrzebne w życiu codziennym.
Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach, wykonują prace plastyczne, a przede wszystkim uczą się rozpoznawania swoich emocji i radzenia sobie z nimi.
Trener programu- pedagog szkolny Magdalena Nieściór zwraca uwagę, że szczególną wartością zajęć jest możliwość refleksji nad różnymi sytuacjami życia codziennego i wybór dobrych rozwiązań, z których dzieci mogą w każdej chwili skorzystać.
Licealiści ( nie tylko chłopcy) z klasy II d i III b uczcili ten sympatyczny dzień świątecznie i pożytecznie. Na lekcjach języka polskiego redagowali hasła i polecenia do krzyżówki, której hasłem głównym był Dzień Chłopaka. Musiały mieć związek z epokami literackimi, poznanymi lekturami i ich bohaterami, a także uwzględniać pojęcia kluczowe niezbędne na lekcjach języka polskiego. Było więc pożytecznie. A czy świątecznie? Tak, przecież uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą. Krzyżówki na pewno przydadzą się na zaplanowanych lekcjach powtórkowych.
To już kolejny dzień tematyczny w naszej szkole! Samorząd uczniowski postanowił, że ostatni dzień każdego miesiąca będzie takim dniem. Tym razem naszym motywem były polskie bloki. Przebrania uczniów nawiązywały do dawnej subkultury hip-hopowej. Charakterystycznymi elementami były luźne dresy, klapki i skarpety, mocny makijaż u dziewcząt oraz czapki z daszkiem. Na przerwach była puszczana muzyka z tamtych czasów, czyli rap i hip-hop. Dzień ten cieszył się powodzeniem wśród naszych uczniów.
29 września w naszej szkole obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Data święta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Od dawna wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Dlatego warto czytać głośno dzieciom, seniorom czy chorym.
Licealiści (Sylwia Szubert, Otylia Lenart, Aleksander Wójcik) zaprosili uczniów klas I-III SP do świata baśni, legend i prawdziwych historii.
Pierwszoklasiści poznali baśnie H. Ch. Andersena Brzydkie Kaczątko i Calineczkę, przedstawione w postaci teatrzyku kamishibai. Drugoklasiści wysłuchali polskich legend związanych z Warszawą, Gnieznem i Gubinem. Trzecioklasiści poznali historię małej dziewczynki z Pakistanu, Malali Yousafzai, opisanej w książce Malala i jej czarodziejski ołówek. Malala za swoją działalność w sprawie edukacji i walki o prawa dzieci na świecie, jako najmłodsza w historii, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2014 r.
Spotkanie z książką było okazją do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.
28 września uczniowie kl. III SP w ramach propagowania zdrowego odżywiania "Śniadanie daje moc" przygotowali zdrowe kanapki.
Pani Lidia Kostur przeprowadziła z dziećmi pogadankę o zdrowiu, jak o nie dbać i o tym, jak przygotować zdrowy posiłek. Uczniowie przygotowali klasę i... ręce, bo ważne jest, aby przygotować jedzenie czystymi rączkami. I rozpoczęło się krojenie, smarowanie, nakładanie. Przygotowywanie kanapek spowodowało, że dzieci stały się bardzo głodne i nie mogły się doczekać ich skosztowania. Własnoręcznie sporządzone jedzenie bardzo smakowało dzieciom i dało im moc na dalszą część dnia.
Witamy kitowców i wszystkich tych, którzy zechcą nas czytać. Przed Wami wrześniowy, pierwszy w nowym roku szkolnym, numer K.I.T.- u. Przeczytacie w nim wywiad z panem Robertem Woszakiem, wspomnienie o zmarłej Ewie Demarczyk, felieton Sylwii, wrażenia po spływie kajakowym, stałe rubryki, a także nowości. Życzymy interesującej lektury!
Nowe i archiwalne numery gazetki znajdziecie na stronie szkoły w zakładce GAZETKA.
Zespół redakcyjny K.I.T.-u
Ogólnopolski #DzienSzpilek to zainicjowane rok temu przez Moliera 2 akcja społeczna, która jednoczy wszystkie kobiety. Szpilki na przestrzeni lat urosły do rangi symbolu. Większość kobiet je kocha i uważa za nieodzowny element swojej garderoby. Teraz mogłyśmy wykorzystać je w szczytnym celu – pomagając dzieciom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Wspólne zdjęcia nauczycielek i uczennic ZSO ubranych w szpilki zostały opublikowane 25 września na Facebooku szkoły.