28 września uczniowie kl. III SP w ramach propagowania zdrowego odżywiania "Śniadanie daje moc" przygotowali zdrowe kanapki.
Pani Lidia Kostur przeprowadziła z dziećmi pogadankę o zdrowiu, jak o nie dbać i o tym, jak przygotować zdrowy posiłek. Uczniowie przygotowali klasę i... ręce, bo ważne jest, aby przygotować jedzenie czystymi rączkami. I rozpoczęło się krojenie, smarowanie, nakładanie. Przygotowywanie kanapek spowodowało, że dzieci stały się bardzo głodne i nie mogły się doczekać ich skosztowania. Własnoręcznie sporządzone jedzenie bardzo smakowało dzieciom i dało im moc na dalszą część dnia.
Witamy kitowców i wszystkich tych, którzy zechcą nas czytać. Przed Wami wrześniowy, pierwszy w nowym roku szkolnym, numer K.I.T.- u. Przeczytacie w nim wywiad z panem Robertem Woszakiem, wspomnienie o zmarłej Ewie Demarczyk, felieton Sylwii, wrażenia po spływie kajakowym, stałe rubryki, a także nowości. Życzymy interesującej lektury!
Nowe i archiwalne numery gazetki znajdziecie na stronie szkoły w zakładce GAZETKA.
Zespół redakcyjny K.I.T.-u
Ogólnopolski #DzienSzpilek to zainicjowane rok temu przez Moliera 2 akcja społeczna, która jednoczy wszystkie kobiety. Szpilki na przestrzeni lat urosły do rangi symbolu. Większość kobiet je kocha i uważa za nieodzowny element swojej garderoby. Teraz mogłyśmy wykorzystać je w szczytnym celu – pomagając dzieciom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Wspólne zdjęcia nauczycielek i uczennic ZSO ubranych w szpilki zostały opublikowane 25 września na Facebooku szkoły.
21.09.2020 roku odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W wyborach uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie. Przewodniczącą Rady SU na rok szkolny 2020/2021 została Otylia Lenart. Dzięki pozostałym wynikom udało nam się ustalić, iż Maciej Wiśniewski będzie pełnił funkcję zastępcy. Aleksander Wójcik oraz Filip Wiśniewski wspólnie zajmą się rolą skarbnika.
Rada Samorządu informuje, że jest gotowa do działania, otwarta na pomysły uczniów oraz liczy na pomoc z ich strony.
Życzymy udanej współpracy!
W poniedziałkowy poranek uczniowie najmłodszych klas naszej podstawówki uczestniczyli w przypomnieniu zasad poruszania się po drodze. Inicjatorką tej akcji była Adriana Łogożna. Pracownicy gubińskiej Straży Miejskiej po krótkiej pogadance pomagali dzieciom bezpiecznie przekraczać przejścia dla pieszych, znajdujące się obok szkoły. Nigdy za wiele jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dlatego warto organizować takie praktyczne działania choćby w ramach przypomnienia zasad dzieciom.
11 września odbył się spływ kajakowy uczniów klas pierwszych LO. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z kajakiem, więc mieli oni okazję zmierzyć się ze swoimi obawami czy słabościami lub połknąć bakcyla kajakarstwa. Młodzież na własnej skórze przekonała się, jak wielkie znaczenie ma współpraca i zaufanie do drugiej osoby w kajaku. Mimo delikatnie mokrych ubrań wszyscy bezpiecznie dotarli do celu. Przystankiem końcowym był Kosarzyn, gdzie uczniowie mieli czas na wyschnięcie i zjedzenie pysznej kiełbaski. Pogoda tego dnia dopisała a czas spędzony przy ognisku upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Wspólne zabawy i rozmowy sprzyjały wzajemnemu poznaniu się i integracji uczniów. Wyprawa spodobała się uczestnikom i dopytywali o następny spływ.
15 i 17 września kolejni uczniowie z klas drugich LO spotkały się na spływie kajakowym j. Po trzygodzinnym rejsie Nysą Łużycką, zmęczeni i głodni mogli posilić się pieczonymi kiełbaskami i zupą gulaszową. Cieszymy się, że młodzież chętnie bierze udział w tak aktywnych formach spędzania wspólnego czasu z koleżankami i kolegami.
Wakacyjne wspomnienia żyją jeszcze w pamięci uczniów, ale coraz rzadziej na widokówkach wysyłanych z odwiedzanych miejsc. Uczniowie kl. III b sięgnęli po tę trochę już zapomnianą formę i „wysłali” Widokówki ze świata lektur. Realizowali ten mini projekt, aby powtórzyć wiedzę o poznanych lekturach, dostrzec, że o doświadczeniach bohaterów literackich z różnych epok można mówić w różny sposób. Po raz kolejny wykazali się kreatywnością.
A.Tyl
W piątek 4.09.’20 r. w ZSO odbyła się szkolna edycja Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty Balladyny czytali uczniowie klas licealnych i klasy VI SP. Liczbę uczestników i gości ograniczono ze względu na zagrożenie koronawirusem; impreza odbyła się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole.
Balladyna Juliusza Słowackiego to dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Utwór ma cechy dramatu romantycznego, więc łączy realizm z fantastyką. Uczniowie znają losy bohaterów, bo to lektura. Wiedzą, że opisana w książce historia Aliny i Balladyny jest dość mroczna, bo towarzyszy jej śmierć. Wielokrotna lektura tekstu na pewno sprzyja jego wnikliwszemu poznaniu. Z tego powodu dołączyliśmy do kolejnej edycji Narodowego Czytania.
Pierwszy dzień szkoły za nami. Uczniowie przywitali nowy rok szkolny nie w auli szkolnej, jak w poprzednich latach, ale w gabinetach lekcyjnych. Wychowawcy zapoznali uczniów z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w ZSO i omówili organizację roku szkolnego 2020/2021. Dla uświetnienia tego nietypowo rozpoczętego roku szkolnego Pani dyrektor Małgorzata Kijewska i wicedyrektor Małgorzata Jarosz odwiedziły każdy zespół klasowy z życzeniami sukcesów w nauce i bezpiecznego pobytu w placówce.
Pracownicy naszej szkoły zostali wytypowani do Gaszyn Challenge dla Hani. Z wielką radością podjęliśmy to wyzwanie. Zgromadzeni w auli wykonali po 10 pompek i 10 przysiadów. Filmik został wrzucony do sieci, a zebrane pieniądze wpłacone na konto. Do kolejnego challengu nominowaliśmy Klub Kobiet Niezależnych w Gubinie oraz OM PTTK Gubin.
26 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego. W związku z epidemią koronawirusa miało ono inny niż zwykle charakter. Po prawie czterech miesiącach zdalnej nauki uczniowie mogli choć na chwilę spotkać się na żywo ze swoimi kolegami i pedagogami. Zakończenie roku odbyło się dla poszczególnych klas w auli szkolnej i sali gimnastycznej w wyznaczonych godzinach. Mimo iż pożegnanie było dla chętnych uczniów, ich frekwencja miło zaskoczyła nauczycieli. Podczas tych krótkich uroczystości wręczono uczniom czeki finansowe za wysoką średnią, nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy od wychowawców i organizatorów konkursów przeprowadzonych w trakcie nauki zdalnej.
Uczniom ZSO, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do ławek szkolnych 1 września.
Uczniowie naszego liceum : Klaudia Krzywohaćko, Jakub Opanowski i Karolina Adamska zajęli II miejsce w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych pod nazwą Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.
Nad przygotowaniem licealistów czuwała nauczycielka Wos-u, Teresa Grajek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Spośród 39 uczniów naszej szkoły biorących udział w matematycznym konkursie Kangur dwoje otrzymało wyróznienia. Są to Leonard Fornalczyk z klasy II szkoły podstawowej oraz Ania Kulik z klasy Ic LO. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Oto czerwcowy K.I.T., 10 (ostatni w tym roku szkolnym) numer gazetki! Znajdziecie w nim, m.in.: refleksje naszych tegorocznych maturzystów o ich niezwykłej maturze, nauczycielskie rozważania o pandemii, wspomnienie o zmarłym pisarzu Jerzym Pilchu, ciekawostki o pewnym ukraińskim mieście, felieton o rasizmie oraz stałe rubryki. Zachęcamy do czytania!
Drodzy czytelnicy K.I.T.-u! Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji. Wracamy we wrześniu.
Zespół redakcyjny K.I.T.-u
Uczniowie klasy Ib naszego liceum dokonali odpowiedniego wyboru. Efektem ich przemyśleń są prace, które wykonali w ramach zadania domowego z lekcji wychowawczej podczas nauczania zdalnego. Choć przed nimi jeszcze długo droga ( gdyż są pierwszym od wielu lat rocznikiem, który będzie kończył czteroletnie liceum), widać po obejrzeniu ich plakatów, że profil klasy wybrali nieprzypadkowo. Z optymizmem patrzą w przyszłość, jaka czeka ich po ukończeniu nauki w ZSO. Trzymamy kciuki, by wytrwali i zrealizowali swoje plany.
Zbliżamy się do końca roku szkolnego i wcale się nie lenimy. Lekcje języka polskiego inspirowały uczniów (i nauczycieli). Oto efekty. Zapraszamy do obejrzenia filmiku inspirowanego wierszem Jana Brzechwy Leń..
W poniedziałek 8 czerwca tegoroczni maturzyści w końcu mogli rozpocząć maraton maturalny. Egzaminy odbywają się pod szczególnym nadzorem: uczniowie i komisje w maseczkach, stoliki w odpowiednich odstępach, zakaz gromadzenia się przed i po egzaminie. Miejmy nadzieję, że wszystkie te obostrzenia nie przeszkodzą maturzystom w rozwiązywaniu zadań. Życzymy powodzenia i połamania piór
Z pewnością obecny rocznik absolwentów naszego liceum zapamięta na całe życie zakończenie roku i egzamin maturalny. Jeszcze nie tak dawno – 24 kwietnia 2020 – kończyliśmy rok szkolny klas III online, a pani dyrektor wyraziła nadzieję, że wkrótce się spotkamy i pożegnamy uroczyście, jak na tę okazję przystało. Niestety, panująca i rozwijająca się pandemia uniemożliwiła organizację przedsięwzięcia z wielkim rozmachem. Mimo obecnych ograniczeń 5 czerwca 2020 odbyło się uroczyste wręczenie świadectw i nagród, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Już przy wejściu do szkoły na uczniów czekała p. Gabriela Adamska i mierzyła uczniom temperaturę. Spotkanie odbyło się w auli ( z zachowaniem bezpiecznej odległości) – najpierw klasa III b, później III a. Pani Dyrektor Małgorzata Kijewska podsumowała wyniki uczniów, osiągnięcia i zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Życzyła uczniom powodzenia na maturze, dobrych życiowych wyborów, dzięki którym będą mogli realizować siebie, swoje marzenia i rozwijać się. Wręczono nagrody i wyróżnienia, podziękowania dla rodziców oraz upominki (urocze sowy) od uczniów klas II, a później był czas na krótkie spotkanie z wychowawcami.
Tytuł Najlepszej Absolwentki przypadł Katarzynie Wróbel, nagrodę finansową ufundowała Rada Rodziców. Najlepszą Absolwentką Sportowcem została Roksana Strzałkowska, zaś Michała Kaszyka, Jakuba Gasiewicza i Roksanę Stępnik wyróżniono za osiągnięcia sportowe. Dawid Lisiak i Karolina Szewczyk otrzymali nagrody za wysokie osiągnięcia w nauce. Nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców uhonorowano: poczet sztandarowy (Katarzyna Wróbel, Natalia Faltyn, Natalia Filipczak, Jan Henke), Animatorkę życia społecznego w szkole i mieście (Weronika Kasowska) oraz za wyniki w nauce, zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły ( Kaja Kwiatkowska, Klaudia Krzywochaćko, Zuzanna Smolarek, Aleksandra Ossowska, Natalia Nyga, Roksana Strzałkowska, Karolina Gralak, Kamila Sykała, Artur Kramczyński, Jan Henke, Natalia Faltyn, Wiktoria Guzek, Katarzyna Leszczyńska, Wiktoria Turowska, Klaudia Ryś, Karolina Szewczyk, Dawid Harke, Dawid Lisiak, Katarzyna Wróbel, Natalia Filipczak).
Tradycyjnie już zawieszono pamiątkową tablicę z listą tegorocznych absolwentów.
Gratulujemy i życzymy połamania piór na maturze!