W poniedziałek 8 czerwca tegoroczni maturzyści w końcu mogli rozpocząć maraton maturalny. Egzaminy odbywają się pod szczególnym nadzorem: uczniowie i komisje w maseczkach, stoliki w odpowiednich odstępach, zakaz gromadzenia się przed i po egzaminie. Miejmy nadzieję, że wszystkie te obostrzenia nie przeszkodzą maturzystom w rozwiązywaniu zadań. Życzymy powodzenia i połamania piór
Z pewnością obecny rocznik absolwentów naszego liceum zapamięta na całe życie zakończenie roku i egzamin maturalny. Jeszcze nie tak dawno – 24 kwietnia 2020 – kończyliśmy rok szkolny klas III online, a pani dyrektor wyraziła nadzieję, że wkrótce się spotkamy i pożegnamy uroczyście, jak na tę okazję przystało. Niestety, panująca i rozwijająca się pandemia uniemożliwiła organizację przedsięwzięcia z wielkim rozmachem. Mimo obecnych ograniczeń 5 czerwca 2020 odbyło się uroczyste wręczenie świadectw i nagród, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Już przy wejściu do szkoły na uczniów czekała p. Gabriela Adamska i mierzyła uczniom temperaturę. Spotkanie odbyło się w auli ( z zachowaniem bezpiecznej odległości) – najpierw klasa III b, później III a. Pani Dyrektor Małgorzata Kijewska podsumowała wyniki uczniów, osiągnięcia i zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Życzyła uczniom powodzenia na maturze, dobrych życiowych wyborów, dzięki którym będą mogli realizować siebie, swoje marzenia i rozwijać się. Wręczono nagrody i wyróżnienia, podziękowania dla rodziców oraz upominki (urocze sowy) od uczniów klas II, a później był czas na krótkie spotkanie z wychowawcami.
Tytuł Najlepszej Absolwentki przypadł Katarzynie Wróbel, nagrodę finansową ufundowała Rada Rodziców. Najlepszą Absolwentką Sportowcem została Roksana Strzałkowska, zaś Michała Kaszyka, Jakuba Gasiewicza i Roksanę Stępnik wyróżniono za osiągnięcia sportowe. Dawid Lisiak i Karolina Szewczyk otrzymali nagrody za wysokie osiągnięcia w nauce. Nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców uhonorowano: poczet sztandarowy (Katarzyna Wróbel, Natalia Faltyn, Natalia Filipczak, Jan Henke), Animatorkę życia społecznego w szkole i mieście (Weronika Kasowska) oraz za wyniki w nauce, zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły ( Kaja Kwiatkowska, Klaudia Krzywochaćko, Zuzanna Smolarek, Aleksandra Ossowska, Natalia Nyga, Roksana Strzałkowska, Karolina Gralak, Kamila Sykała, Artur Kramczyński, Jan Henke, Natalia Faltyn, Wiktoria Guzek, Katarzyna Leszczyńska, Wiktoria Turowska, Klaudia Ryś, Karolina Szewczyk, Dawid Harke, Dawid Lisiak, Katarzyna Wróbel, Natalia Filipczak).
Tradycyjnie już zawieszono pamiątkową tablicę z listą tegorocznych absolwentów.
Gratulujemy i życzymy połamania piór na maturze!
Koronawirus zatrzymał normalne funkcjonowanie świata. Uczniowie przestali chodzić do szkoły. Dorośli pracują często w zupełnie inny sposób. Trzeba nosić maseczki, a wszystko przez coś czego nawet nie widać. Tematowi dokładniej przyjrzała się uczennica klasy pierwszej biologiczno-chemicznej Anna Kulik. Efektem jej pracy jest zamieszczona poniżej prezentacja.
Zachęcamy do obejrzenia.
Tak w roli interpretatorów poezji skamandrytów sprawdzili się uczniowie klasy II b. Kolejny raz wykazali się kreatywnością. Na lekcjach języka polskiego czytali, interpretowali wiersze, m.in. : J. Tuwima, A. Słonimskiego, J. Lechonia, K. Wierzyńskiego, a także inspirowali się nimi. Wiersz J. Tuwima Trudy majowe zyskał nowe życie. Swój pomysł na jego odczytanie zrealizowali: Eryk P., Adrian K., Kacper K., Mateusz K. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania. Gratuluję pomysłu!
A.Tyl
Klasy I c i I d liceum w ramach zajęć z wiedzy o kulturze realizowały projekt Żywe obrazy. To już drugie takie przedsięwzięcie w naszej szkole. W związku z pandemią COVID-19 działanie wielu instytucji zostało zawieszone i możemy znaleźć w sieci wiele przykładów takich zabaw ze sztuką, idealnie więc wpisaliśmy się ze swoim projektem. Prace przygotowane przez uczniów są na wysokim poziomie, widać, że nasi licealiści starali się i – miejmy nadzieję – przy okazji dobrze się bawili. Zadanie nie tylko poszerzało wiedzę, ale wyzwalało kreatywność i urozmaicało czas w warunkach pandemii. Zapraszamy do obejrzenia prac i zachęcamy do podjęcia wyzwania – może ktoś pobawi się ze znanym dziełem?
Przykładem jest lekcja biologii w klasie IIa. Jej celem było przypomnienie wiadomości z gimnazjum o budowie i funkcjach układu oddechowego. Uczniowie pracowali w grupach przygotowując opowiadanie lub wierszyk. Praca miała zaczynać się od słów: Jestem tlenem
W treści należało uwzględnić nazwy odcinków układu oddechowego i funkcje jakie pełnią. Wykonując zadanie uczniowie fajnie się bawili, wykazali się fantazją i erudycją. Przydstawiamy efekty ich pracy.
3. Jestem tlenem
„Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie …” to powiedzenie z całą pewnością idealnie obrazuje postawę wielu z nas. Wyjeżdżamy daleko, by podziwiać wyjątkowe miejsca, oglądać niezwykłej urody rośliny i rzadkie zwierzęta. A czasami wystarczy tylko zrobić sobie małą wycieczkę po okolicy, by znaleźć się w równie pięknym otoczeniu.
Przytoczone słowa Stanisława Jachowicza były inspiracją dla Ani Kulik, uczennicy klasy I c – biologiczno-chemicznej LO. Ania przygotowała prezentację multimedialną na temat ciekawostek przyrodniczych Gubina i jego okolic. Zachęcamy do jej obejrzenia.
Powtórkowe lekcje nie muszą być nudne. Wzorując się na popularnej internetowej akcji, nominowani przez swoją polonistkę, uczniowie klasy politechnicznej podjęli wyzwanie. Powstały gorące rymy. Niektórzy nagrali filmiki. Kilkoro zdecydowało się opublikować swoje teksty.
Gratuluję kreatywności- A.T.
Wredny wirus tu panuje,
Całą Polskę prześladuje.
Dekadentyzm wywołuje,
Chce z polskiego tylko tróję.
Boryna chciał tej miłości,
Jednak bez odwzajemności.
Nowi ludzie nowe dzieła,
Ta epoka mnie zagięła.
Tym nadmiarem informacji,
Nie wytrzymam do wakacji.
Był filozof Schopenhauer,
Był też pisarz - K. Tetmajer.
Za szybą znów deszcz jesienny,
Mnie przywitał bezimienny.
Miałeś chamie złoty róg,
Inteligent to twój wróg.
Mateusz K., Kacper K.
Pozytywizm już za nami, jeszcze zatęsknimy za nim,
dzieci coraz więcej,
a świat się rozwija i w ten oto sposób Młoda Polska nawija,
świat do przodu pędzi,
a czasy się zmieniają,
niby do romantyzmu znowu wracają,
poezja Tetmajera i koniec pierwszej wojny,
określają dla Polski czas ten bardzo hojny,
dekadencki pogląd na smutne życie,
niemoc, apatia i bierność na szczycie,
ekspresja i impresja w sztukę dużo wnoszą,
symbolizm i secesja podobną broszkę noszą,
sztuka dla sztuki i wartość z niej czerpana,
a przez biedotę ciągle Biblia Pauperum używana,
Schopenhauer mówi o gonieniu niemożliwego,
kiedyś to czeka ciebie kolego.
W. Łuczak
Sztuka dla sztuki, rap dla rapu,
żyję dla chwil, nie dla etatu,
w kiblu sypana secesja
kto tu postawił te przęsła!
Mów mi chochoł, bo tańczysz jak zagram,
poczekaj -wiadomość, sprawdzę Instagram.
Młoda Polska, dawno minęła
w jednej telefon, a w drugiej jest perła
8 za mało, napiszę se więcej,
przez wersy robi się coraz goręcej.
Jestem jak wiersze poety z Wesela,
myślenie mi zawsze szczęście odbiera,
byłem już prawie w każdej alejce,
życie swe trzymam mocno za lejce
tekst jest banalny jak te "damy"
mordo- na pewno nie damy plamy.
Eryk P.
Dekadentyzm dzisiaj panuje na Ziemi.
COVID-19 - a my wciąż żyjemy.
Porzuć ten nastrój smutny, ponury.
Kiedyś znowu popatrzysz na chmury.
Pejzaż rozmyty jak w deszczu jesiennym.
Rozpacz nad niebem szatańskim, codziennym.
Czytaj Wesele i wypatruj symboli.
W mojej głowie tylko taniec chocholi.
Bezsilni jak mrówki walczące z pociągiem.
Nie stańmy się, proszę bezmyślnym posągiem.
Neguje wartości-walkę, byt przyszły,
Przerwy-Tetmajera są to szczere myśli.
Żeromski przedstawia obraz rzeczywisty.
W powieści, w fabryce widzimy świat mglisty.
To nie ta epoka, lecz myślę pozytywnie.
Precz z naturalizmem, niech to wszystko zniknie.
Wiktoria W.
W ten piękny i radosny dzień pragniemy złożyć wszystkim Mamom, najserdeczniejsze życzenia długich lat w zdrowiu, szczęścia i wszelkiej pomyślności, spełnienia najskrytszych pragnień, samych cudownych chwil w życiu i zawsze pociechy z DZIECI.
Z okazji święta mamy uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przygotowali piękne laurki z życzeniami dla swoich ukochanych mam. Przesłane przez dzieci prace można obejrzeć w poniższej galerii. Dla każdej mamy z pewnością najpiękniejsza jest laurka jej własnego dziecka. Komisja konkursowa w składzie: Stanisława Krygowska i Magdalena Nieściór postanowiła nagrodzić następujących uczniów:
I miejsce: Paulinka Konowalczuk z klasy I
II miejsce: Kinga Hyla z klasy I
III miejsce: Ola Polaszyk z klasy II
Wyróżnienia przyznano Maciejowi Wawrzyszczukowi za inwencję twórczą i Antkowi Bezdziczkowi za niezwykły urok artystyczny pracy.
Nagrody zostaną wręczone uczniom po powrocie do szkoły, a teraz dzieci otrzymają wirtualne dyplomy.
Tym starszym dzieciom - licealistom przypominamy, by nie zapomnieli złożyć życzeń swoim mamom i dedykujemy im wiersz Karola Wojtyły To matka
Choć posiwiały ciemne jej sploty,
Chociaż zmarszczkami twarz jej pokryta,
Chociaż wdzięk lekki straciły kroki,
Lecz w oczach tenże uśmiech zakwita.
Ta sama miłość w sercu jej płonie,
Co wiek swój, słabość, zapomnieć każe,
Tylko do dzieci wyciąga dłonie,
I wszystko oddać gotowa w darze.
I choć na nogach ledwo się słania,
Mnie spocząć każe, "... boś ty zmęczona,
Ty tyle dzisiaj miałaś biegania..."
I tuli dziecko swoje w ramionach.
I zawsze czujna, ciągle gotowa
Pomagać dzieciom swym do ostatka,
Miłość swą w czyny zdobi, nie w słowa -
- To ma jedyna, najdroższa matka!
Już po raz 34. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek trwający od 8 do 15 maja. Hasłem tegorocznej edycji jest „#biblioteka”.
Jeśli biblioteka jest, jak chce tego Borges, modelem wszechświata, staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka (…); biblioteka na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna, (…) do której chodzi się chętnie (…). [U. Eco, O bibliotece]
Taka jest nasza szkolna biblioteka i pani bibliotekarka. Pozdrawiamy ją z okazji święta i czekamy na spotkanie w realnym świecie między półkami pełnymi książek.
Redakcja K.I.T.-u i bywalcy szkolnej biblioteki
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I-III szkoły podstawowej mogli wziąć udział w organizowanym zdalnie konkursie pod hasłem "Mój Przyjaciel Jeż". W tym roku szczególna uwagę poświęcamy jeżom, gdyż jest ich na świecie coraz mniej.Prace przesłane na konkurs były wykonane bardzo starannie i z pomysłem. Poziom prac był bardzo wyrównany. Nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce zajął Sebastian Kazimierczak z klasy II SP
II miejsce Kaja Paszkowska z klasy III oraz Paweł Bachorski z klasy I SP
III miejsce Aleksandra Miś.
Wyróżnienia otrzymali: Julita Kazimierczak z klasy III SP, Aleksander Wawerko i Wiktor Szostak z klasy II.
Organizator konkursu Magdalena Nieściór składa wszystkim serdeczne gratulacje. Nagrody zostaną wręczone uczniom po powrocie do szkoły. Dziś otrzymali dyplomy on line.
1 Maja - Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest 1 maja, począwszy od 1890 roku. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, gdzie odbył się strajk robotników będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. W ten sposób 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi "szturmówkami". W latach 80. demonstracje pierwszomajowe organizowała podziemna Solidarność. Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem Pracy.
2 Maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL-u 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
3 Maja - Święto Konstytucji zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.
W tym roku trudno nam się cieszyć wiosną i budzącą się do życia naturą. Jednocześnie najbardziej pragniemy teraz właśnie takich widoków. Mimo epidemii, suszy i przymrozków przyroda budzi się powoli do życia. Będąc w szkole, zrobiłam kilka zdjęć szkolnego boiska i dziedzińca. Rosnące tam drzewa pięknie się zazieleniły, a kasztanowce puściły już pąki. Żal było ich nie uwiecznić na zdjęciach. Umieściłam je na stronie szkoły, byście mogli cieszyć oczy ich widokiem.
Nasi absolwenci – Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego – z rocznika 2017 – 2020 z pewnością zapamiętają na całe życie zakończenie roku szkolnego i egzaminy maturalne. Pandemia COVID – 19 spowodowała przewartościowanie wszystkich obszarów życia; to, co do tej pory było normą, dziś nie jest. 24 kwietnia 2020 r. – zgodnie z kalendarzem roku szkolnego – miało miejsce zakończenie nauki klas III liceum. Ale niestety nie takie jak do tej pory. Aby zaakcentować symbolicznie ten wyjątkowy dzień, uroczystość odbyła się online. Pani Dyrektor Małgorzata Kijewska powitała wszystkich absolwentów i oddała głos Panu Burmistrzowi – Bartłomiejowi Bartczakowi, który pogratulował uczniom ukończenia szkoły i skierował słowa wsparcia dla tegorocznych maturzystów. Jak dodał, ten koniec roku i egzaminy zapiszą się w pamięci, będą wyjątkowym wspomnieniem. Pani Dyrektor podsumowała osiągnięcia uczniów, pogratulowała wyróżnionym absolwentom, symbolicznie „wręczyła” nagrody, następnie przekazała głos wychowawcom, którzy podziękowali swoim wychowankom za wspólne trzy lata. Oczywiście, nie mogło zabraknąć dźwięku ostatniego dzwonka.
Mamy nadzieję, że wkrótce pożegnamy się uroczyście, jak nakazuje ranga wydarzenia.
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie uczniowie pamiętali o tym ważnym dniu. Klasy I-III biorą udział w konkursie pt "Mój Przyjaciel Jeż". W tym roku zwracamy na jeże szczególną uwagę, jest ich bowiem coraz mniej i należy je chronić. Spływają już pierwsze pracę plastyczne, a uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 4 maja.
Chętni licealiści pisali wiersze, rysowali i tworzyli plakaty. A to wszystko dla Ziemi.
Na szczególne uznanie zasługuje plakat autorstwa Weroniki Morawskiej wykonany z pomysłem i przesłaniem. Serdecznie gratulujemy!
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tegoroczne obchody przeniosły się na strony internetowe i do mediów społecznościowych. Swoją solidarność i chęć wspierania osób z autyzmem pokazali nasi uczniowie, którzy wykonali prace plastyczne lub pozowali do zdjęć. Kolorem przewodnim był oczywiście niebieski.
Pedagog szkolny, Magdalena Nieściór składa serdeczne podziękowania uczniom, wychowawcom i rodzicom za tak duże zaangażowanie. Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy prace: Julii Brenneis, Pawła Bachorskiego, Antka Bezdziczka, Michała Kiwki, Aleksandra Wawerko, Wiktora Szostaka, Oli Miś, Mai Kowal i Justyny Morawskiej.
Patryk Kalinowski uczeń naszego liceum zajął I miejsce w rejonowym etapie XXVIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Przed etapem okręgowym Patryk musi przeprowadzić szereg akcji na temat profilaktyki nadwagi oraz otyłości. Hasłem przewodnim jego działań jest ,,Nie daj się zrobić w kulkę”.
Projekt ten realizuje dzięki pomocy kolegów i koleżanek ze swojej klasy oraz nauczycielki biologii, Pani Renaty Franczak.
Swoją akcję kieruje do uczniów naszej szkoły oraz dzieci z miejskich przedszkoli. Jego celem jest zachęcenie do:
Dotychczasowe działania Patryka:
„Do tej pory pokazałem i omówiłem prezentacje na temat profilaktyki nadwagi oraz otyłości w klasach podstawowych II i III, a trzy koleżanki z mojej klasy przeprowadziły zajęcia ruchowe przy muzyce dla dzieci z przedszkola nr 1 i nr 3 w Gubinie.
W planach mam także: chód po zdrowie, konkurs zdrowych, pożywnych oraz pysznych przekąsek, konkurs wierszyków dla dzieci o zdrowym stylu życia, pokaz mody sportowej wśród licealistów, prezentacje i gazetkę ścienną na temat profilaktyki nadwagi oraz otyłości w klasach licealnych.
Mam nadzieję, że obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie zniweluje moich planów. Ta akcja jest nie lada wyzwaniem, ale z pomocą wymienionych wyżej osób przeprowadzę ją w dobrym stylu.”
Dzień 9 marca był specjalnym dniem dla kobiet, mówiono do nich i o nich. W auli spotkały się nasze szkolne panie ( te młodsze i starsze). Prelekcji na temat samoakceptacji towarzyszył gość specjalny - Aleksandra Romańska (@hair.less), która jest aktywna w mediach społecznościowych oraz bywa częstym gościem telewizji śniadaniowych („Dzień Dobry TVN”, „Pytanie na Śniadanie”). Ola podzieliła się swoją historią, opowiedziała o chorobie, o tym z jakimi trudnościami się zmagała oraz co pomogło jej odzyskać wewnętrzną równowagę na drodze do samoakceptacji. W konstruktywny sposób wykorzystuje media, by pomagać innym w zaakceptowaniu siebie.
Tematem przewodnim spotkania była samoakceptacja, polegająca na poznawaniu samego siebie, bycia dla siebie wyrozumiałym, a więc zrozumienie dlaczego myślimy, czujemy, działamy i zachowujemy się tak, a nie inaczej. Wierzymy, że spotkanie skłoniło uczestniczki do wielu refleksji.
Spotkanie dla kobiet zorganizowała Adriana Łogożna.
6 marca uczniowie klasy V SP uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Pracownię Orange w Gubinie. Zajęcia dotyczące recyklingu plastiku poprowadził pan Krzysztof Beznar, ornitolog i przedstawiciel Fundacji Greenpeace Polska. Dzieci poznały sposoby przetwarzania i powtórnego wykorzystania opakowań plastikowych. Wspólnie wypracowały zasady, jakimi można się kierować w codziennym życiu, aby minimalizować użycie plastiku. Uczestnicy warsztatów otrzymali od organizatorów drewniane szczoteczki do zębów oraz skosztowali pysznego ciasta upieczonego z resztek.
Uczniowie klasy V SP wzięli udział w programie "Asy Internetu". Program prowadziła Magdalena Nieściór- pedagog szkolny.
Podczas zajęć warsztatowych dzieci kształtowały swoje umiejętności w takich obszarach jak: dzielenie się informacjami w Internecie, tworzenie mocnych haseł i ochrona swoich zasobów w sieci. Jeden z modułów poświęcony był również życzliwości w kontaktach z innymi zarówno w życiu codziennym jak i on-line.
Każdy z uczestników w ostatnim dniu zajęć- tj. 3 marca br otrzymał pamiątkowy dyplom.Pedagog szkolny- Magdalena Nieściór wręczając dyplomy wyraziła nadzieję, że będą one przypominały o zdobytej wiedzy i nowych umiejętnościach dotyczących rozsądnego korzystania z sieci.