Rodzice

Ideą powstania kontraktu jest skoordynowanie działań szkoły i rodziców, w celu osiągnięcia pożądanych efektów wychowawczych i pedagogicznych.

1. Problemy wychowawcze klasy powinny być rozwiązywane wspólnie w atmosferze wzajemnego szacunku, pamiętając o dobru dziecka.
  2. Rodzice wspierają działania wychowawców i nauczycieli.
  3. Rodzic lub opiekun zobowiązany jest do regularnego kontaktu ze szkołą i przestrzegania wyznaczonych terminów zebrań rodzicielskich, ze względu na dobro procesu edukacyjnego i wychowawczego dziecka.
  4. W przypadku nieobecności rodzica / opiekuna na zebraniu zobowiązany jest on do skontaktowania się z wychowawcą w przeciągu tygodnia od terminu odbytego spotkania w formie ustalonej z wychowawcą.
  5. Wychowawca wraz z rodzicami ustala formy dodatkowego kontaktowania się (telefony, konsultacje, Internet). Termin indywidualnego spotkania należy dostosować tak, aby nie kolidował on z obowiązkami zawodowymi nauczyciela.
  6. Nieobecność na zebraniach rodziców jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na decyzje na nim podjęte.
  7. W przypadku gdy rodzice / opiekunowie dwukrotnie (pod rząd) nie biorą udziału w zebraniach z rodzicami i nie skontaktują się z wychowawcą, wychowawca zobowiązany jest do pisemnego zaproszenia rodzica / opiekuna do szkoły.
  8. Rodzic jest informowany na pierwszym zebraniu o treści podstawowych dokumentów szkoły (Statut, WZO,  Procedury Monitoringu Wizyjnego, Program Wychowawczo-Profilaktyczny, Karta oceny zachowania) oraz harmonogramie zebrań z rodzicami w danym roku szkolnym.
  9. Rodzice mają prawo zapoznać się z wymaganiami edukacyjnymi i kryteriami oceniania z danego przedmiotu oraz z zachowania; odpowiednia dokumentacja dostępna jest w bibliotece szkolnej.
  10. Rodzice mają możliwość współtworzenia planu wychowawczego szkoły / klasy i uczestniczenia w lekcjach wychowawczych.
  11. Rodzic powinien mieć wpływ na przygotowanie ucznia do zajęć edukacyjnych:

a) przygotowanie do lekcji ( przynoszenie książek, zeszytów, przyborów ),

b) schludny, adekwatny do sytuacji ubiór (zajęcia, apele) zgodnie z zapisem w statucie szkoły.

1. Wychowawca zobowiązany jest do systematycznego gromadzenia usprawiedliwień lekarskich i od rodziców w zeszycie / segregatorze i poddawanie ich weryfikacji w trakcie zebrań lub indywidualnych kontaktów z rodzicami.
  2. Opiekun powinien także wcześniej powiadomić pisemnie wychowawcę o planowanej nieobecności ucznia (np. wizyta u lekarza, wyjazd).
  3. W przypadku nieobecności dziecka spowodowanej chorobą lub sytuacją losową rodzic / opiekun zobowiązany jest najpóźniej w ciągu 2 dni powiadomić wychowawcę / sekretariat / pedagoga o przyczynie absencji ucznia.
  4. Zwolnienie ucznia z zajęć lekcyjnych powinno być przez rodziców potwierdzone pisemnie.
  5. Na usprawiedliwienia wychowawca czeka tydzień od momentu powrotu ucznia do szkoły. Po tym terminie usprawiedliwienia nie są uwzględniane. Rodzice muszą wpisywać dokładny termin usprawiedliwianej nieobecności ucznia.
  6. Nauczyciele wspierają rodziców i uczniów w kontaktach z różnymi instytucjami (np. PPP, doradztwo zawodowe).
  7. Rodzice mają obowiązek aktualizacji danych osobowych ucznia.
  8. Zwolnienie z zajęć religii następuje po wypełnieniu deklaracji przez rodziców. Uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii muszą przebywać w tym czasie w świetlicy szkolnej (uczniowie szkoły podstawowej) lub w czytelni (licealiści).
  9. Zwolnień z zajęć wychowania fizycznego udziela dyrektor szkoły na podstawie orzeczenia lekarskiego. Uczniowie niećwiczący przebywają pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego.
  10. W przypadku braku kontaktu z rodzicami (opiekunami ) podjęte zostaną środki dyscyplinarne zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  11. Rodzice / opiekunowie mogą dobrowolnie wpłacać składki na Radę Rodziców w terminie na miesiąc przed końcem roku szkolnego (do końca marca w klasach maturalnych, w pozostałych klasach do końca maja).
  12. Na początku każdego roku szkolnego rodzice / opiekunowie pisemnie potwierdzają zapoznanie się z kontraktem i tym samym zobowiązują się do przestrzegania jego zapisów.