Nasza klasa mundurowa OPW szkoliła się z żołnierzami US Army.
https://gorzow.tvp.pl/.../mlodziez-z-klas-mundurowych...
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie
Po raz kolejny zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie udziału naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Szkoły Pełne Talentów.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez sieć sklepów Lidl i polega na zbieraniu specjalnych kuponów - Talenciaków, które następnie można przekazać na rzecz naszej szkoły. Kupony otrzymuje się przy każdych zakupach za min 50 zł, zawierających co najmniej jeden owoc lub jedno warzywo. Zebrane kupony będziemy mogli zamienić na nagrody w postaci pomocy dydaktycznych. Akcja trwa do 31 października 2024 roku.
Jak przekazać Talenciaki?
1. Przy wejściu do szkoły, w sekretariacie oraz w bibliotece szkolnej znajdują się specjalne pudełka, do których można wrzucać zdobyte kupony.
2.Talenciaki można również zarejestrować online na stronie akcji, przypisując je do naszej szkoły (tylko pod nazwą Szkoła Podstawowa nr 5) i skanując kody.
Kupony można także przekazać bezpośrednio do p. Żanetty Cichosz, do sali 28 (na parterze).
Każdy Talenciak to realne wsparcie w rozwijaniu pasji i umiejętności naszych uczniów. Im więcej kuponów zbierzemy, tym więcej nagród uda się nam zdobyć.
Zachęcamy do aktywnego udziału w przedsięwzięciu i DZIĘKUJEMY za każde wsparcie!
Koordynator akcji
#SzkołyPełneTalentów3#Lidl
Żanetta Cichosz
2 września 2024 r. odbyła się w naszej auli szkolnej uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025.
Dyrekcja ciepło powitała gości, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta Gubina Zbigniew Bołoczko, wiceburmistrz Anna Kapela, przedstawiciele Rady Miejskiej – Halina Wojnicz, Paweł Wojtecki, Marcin Gwizdalski oraz przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Czabator.
Wszyscy przybyli goście życzyli uczniom wielu sukcesów w kolejnym roku nauki, a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Podczas apelu dla licealistów wręczono uczniom klas mundurowych awanse na kolejne stopnie oraz odbyło się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów klasy IV b i IIIb.
Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły, dzisiejszy dzień był szczególnie ważny. Pierwszoklasiści, często z lekką tremą, ale i z uśmiechem na twarzach oraz zaciekawieniem poznawali swoich nowych kolegów, nauczycieli i wychowawców.
Wszystkim życzymy, aby nauka przynosiła radość i ciekawość świata, a każdy dzień w szkole był okazją do rozwijania swoich pasji i talentów.
Co roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w roku 2024 do wspólnego czytania został wybrany „Kordian” Juliusza Słowackiego. Prezydent Rzeczypospolitej zaznacza, że nie był to przypadkowy wybór. Pragnie, żeby w trakcie czytania towarzyszyła nam refleksja nad Polską, ale także żebyśmy zdawali sobie sprawę z aktualności losów Kordiana, bo można je traktować jako opowieść o naszej współczesności.
Zapraszają licealiści z klasy IV b.
Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej (bez podręczników do religii) zostaną użyczone rodzicom na początku roku szkolnego przez bibliotekę szkolną.
21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/24. Tradycyjnie pani dyrektor Małgorzata Kijewska podsumowała pracę dydaktyczno - wychowawczą w szkole podstawowej i liceum; mówiła o wyróżniających się w nauce i sporcie uczniach oraz ich sukcesach. Podziękowała nauczycielom i rodzicom za całoroczną współpracę.
Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ wśród zaproszonych gości były nowo wybrane władze miasta, m.in.: burmistrz- pan Zbigniew Bołoczko i powiatu- wicestarosta pan Ryszard Zakrzewski oraz przedstawiciele współpracującego ze szkołą Stowarzyszenia Ułana Karpackiego. Podsumowano 5- letnią współpracę Stowarzyszenia i klas mundurowych naszego liceum. W ocenie gości, dyrekcji, nauczycieli, uczniów była ona owocna i zdeklarowano jej kontynuację.
W trakcie uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursu Ułani spod Passo Corno (ogłoszonego z okazji 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino), w którym brali udział uczniowie klas mundurowych.
Na gali był obecny pan Andrzej Rochmiński - bratanek wachmistrza Feliksa Rochmińskiego z Pułku Ułanów Karpackich, który decyzją z dnia 4 stycznia 2024 roku został uhonorowany przez panią Sarah Maas prezes Stowarzyszenia Szczurów Tobruku certyfikatem i odznaką członkowską nowego członka Stowarzyszenia Potomków Szczurów w Australii.
Oficjalnym częściom uroczystości dla szkoły podstawowej i liceum towarzyszyły występy artystyczne uczniów.
W ostatnim tygodniu b.r. szkolnego , w środę, zorganizowano w naszej szkole, wzorem lat ubiegłych Dzień Naukowca.
Uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania, krzyżówki, rebusy oraz wykonywali proste eksperymenty i doświadczenia. Rywalizacja odbywała się w różnych pracowniach przedmiotowych.
Była to nie tylko świetna zabawa ale także okazja do zdobywania wiedzy i odkrywania prawdziwej pasji do nauki.
Zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych wyróżniono i nagrodzono na uroczystym apelu w dniu 21 czerwca 2024 r.
20 czerwca na szkolnym boisku dla uczniów klas IV -VII SP odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a w szczególności wykonywania RKO - czyli resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz właściwego reagowania na wypadek. Pan Leszek Grzegorzak wraz z uczniami klas licealnych w sposób teoretyczny i praktyczny zapoznali uczniów SP z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Co zrobić, gdy ktoś zasłabnie, straci przytomność? Jak zareagować, jak się zachować żeby osobie poszkodowanej pomóc?
To najważniejsze z pytań, na które odpowiedzi poznali uczniowie podstawówki.
A tymczasem w szkolnej sali gimnastycznej rozgrzewały się dwie drużyny, nauczycieli i uczniów, przygotowujące się na kończący naukę w roku szkolnym 2023/2024 mecz siatkówki.
Emocje, zagrywka, rozegranie, atak, obrona, emocje...Punkt za punkt, piłka za piłkę. To był cudowny dzień. Mecz zakończył się zwycięstwem uczniowskiej drużyny, nauczyciele w-fu mogą być dumni ze swoich podopiecznych. Gdy na szyjach zawodników obu drużyn zawisły pamiątkowe medale, w głowie pojawiło się pytanie: kiedy następny?
Wszyscy mamy nadzieję, że za rok.
Kadeci klasy drugiej i trzeciej mundurowej w dniu 19 czerwca realizowali zajęcia z pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego nad jeziorem Borek w Kosarzynie. Zajęcia praktyczne obejmowały: bezpieczne przebywanie na łodzi, sterowanie łodzią z napędem silnikowym, działania ratunkowe z brzegu z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego (koło ratunkowe, bojka, pas ratunkowy typu „Węgorz”, rzutka ratunkowa), podejmowanie osób tonących na otwartych terenach wodnych oraz elementy współpracy podczas akcji ratunkowej.
Ponadto doskonalono umiejętności prowadzenia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas działań ratowniczych na wodzie. Po intensywnych zajęciach przyszedł również czas na relaks i zabawy w wodzie.
Dziękujemy Prezesowi Gubińskiego WOPR Panu Jackowi Czerepko i ratownikom za wspaniałe zajęcia i super atmosferę.
14 czerwca 2024 roku w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbył się finał wojewódzkiego konkursu piosenki w ramach Lubuskich Konfrontacji Muzycznych.
Każdy z uczestników musiał wykonać jedną, tę samą piosenkę prezentowaną podczas etapu powiatowego.
Poziom wykonania utworów przez wszystkich wykonawców był bardzo wysoki i bardzo wyrównany.
Naszą szkołę prezentowała ZUZANNA ROMANOWSKA, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „Szyba” z musicalu METRO.
11 czerwca 2024 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim odbyła się XXIII edycja Powiatowego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pod nazwą "Bezpieczne wakacje z LUPO". Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI - OLEKSANDR VASIUK.
Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczną oceniali policjanci. Zawierała ona pytania testowe z zakresu przepisów ruchu drogowego, odpowiedzialności karnej nieletnich, pierwszej pomocy, cyberprzemocy oraz uzależnień.
Zadanie praktyczne polegało na udzieleniu pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, oceniał je funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Czekał na nich również słodki poczęstunek.
13 czerwca 2024 roku 11 uczniów z naszej szkoły otrzymało pierwsze w swoim życiu „prawo jazdy”!
Aby zdobyć kartę rowerową wszyscy musieli zdać egzamin, który składał się z części teoretycznej (TEST- w wersji elektronicznej) oraz części praktycznej (umiejętność jazdy na rowerze pod względem przestrzegania przepisów ruchu drogowego).
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji, Wydział Drogowy w Krośnie Odrzańskim oraz koordynator wychowania komunikacyjnego- Anna Dobek.
Szczęśliwi posiadacze karty rowerowej to: Daria Matviichuk, Amelia Nieściór, Lena Olszówka, Hubert Pietruszka, Antonina Posiłek, Matvii Pyzhyk, Julia Smyk, Stanisław Stobba, Oskar Terenda, Kacper Wlazły, Hanna Wojtalak.
Szczęśliwym posiadaczom karty rowerowej- GRATULUJEMY!
Oliwer Zieliński z klasy VI SP zdobył historyczny złoty medal w biegu na 1000 m ( czas 3m 18 s) w wojewódzkich zawodach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Od ponad roku nasza szkoła aktywnie uczestniczy w innowacyjnej metodzie nauczania języka niemieckiego poprzez nowoczesne narzędzia, po które młodzież sięga chętniej niż po zeszyt. Używamy programu Lingos zarówno do nauki bieżącego słownictwa jak i słówek, które powinny być już znane, ale dla uczniów, którzy w podstawówce mieli dominujący angielski i muszą nadgonić materiał są wyzwaniem.
Program służy nam nie tylko do wyrównywania poziomów uczniów, ale również do poszerzania słownictwa i rozwoju. Uczniowie pracują regularnie, dzięki czemu powtarzane słowa trafiają stopniowo do pamięci długotrwałej. Narzędzie świetnie sprawdza się i pozwoliło z sukcesem uczniom po 2 latach nauki języka niemieckiego w szkole podstawowej dogonić tych, którzy uczyli się tego języka od lat 8. W niektórych przypadkach, tych wyjątkowo systematycznych i upartych w codziennych, wytrwałych ćwiczeniach śmiało możemy mówić, że niektórzy nawet przegonili swoich kolegów, mimo że dłużej uczyli się tego języka. Ciężka praca przynosi efekty w postaci poznawania coraz to nowszych wyrażeń językowych.
Lingos wprowadzony został przez p. Annę Łazarewicz-Juszczyńską i korzystają z niego uczniowie klas lingwistycznych, gdzie nauka tego przedmiotu jest na poziomie rozszerzonym.
W tym roku szkolnym wydaliśmy 10 numerów K.I.T.-u. Staraliśmy się, aby każdy numer czymś Was zainteresował, zaskoczył i mamy nadzieję, że tak było. Dopisaliśmy kolejną kartę naszej wspólnej, szkolnej historii. Dziękujemy za to wspólne doświadczenie. Życzymy naszym Czytelnikom, całej społeczności szkolnej, gronu pedagogicznemu bezpiecznych i pięknych wakacji.
Zespół redakcyjny
W piątek 14 czerwca uczniowie klasy I SP mieli zajęcia w Akademii Malucha. Poznawali gazetkę szkolną K.I.T. Oglądali archiwalne numery, a także ich elektroniczne wersje dostępne na stronie szkoły. Mieli okazję poznać dział gazetki Kącik Malucha, w którym zamieszczane są ich wypowiedzi i prace graficzne. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę z hasłem kryjącym nazwę gazetki. Zadawały pytania redaktor naczelnej. Zajęcia były absorbujące, wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Przeprowadziły je: Maja Januszewska (redaktor naczelna), Patrycja Zięba (z działu Kącik Malucha) oraz Alicja Tyl (opiekun zespołu redakcyjnego).
Czerwcowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Przeczytacie w nim opowiadanie Zuzi W poszukiwaniu miłości, ciekawe informacje o naszej kwietnej łące. Dowiecie się, dlaczego członkowie redakcji pisali do gazetki, jakie atrakcje czekają na młodzież w Anglii w czasie wakacji. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zachęcamy do czytania- zespół redakcyjny
Zdecydowanie tak, przekonaliśmy się o tym kolejny raz. Tradycyjnie chwilę przed końcem roku szkolnego wyruszamy całą klasą rowerami poczuć wiatr we włosach i promienie słońca na twarzy. Świat pachnie już wakacjami, woda w jeziorze kusi obietnicą relaksu a piasek na plaży zachęca do zrzucenia butów.
Ten dzień wytchnienia naładował nasze baterie na ostatnie tygodnie szkoły i dał obietnicę na zasłużony wypoczynek.
W dniach 06-08.06.2024r. 44 osobowa grupa uczniów z klasy Ic i I a naszego liceum pod opieką p. Renaty Franczak, p. Grażyny Bartkowiak i p. Edyty Adamczyk uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Pragi i Skalnego Miasta. Ta przygoda rozpoczęła się o godzinie 6.00 wyjazdem autokarem spod budynku szkolnego, a zakończyła powrotem o 21.00 w tym samym miejscu i na oczach stęsknionych rodziców uczniów. W organizacji tego przedsięwzięcia pomogła firma Margo Travel z Wrocławia. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnił nam Hotel Sport położony w podpraskiej malowniczej miejscowości Kralupy, którą też spacerkiem zwiedziliśmy.
W ciągu tych pełnych wrażeń dni zwiedziliśmy w towarzystwie przewodnika, zauroczonego Pragą i jej mieszakńcami, wiele pięknych miejsc stolicy naszych południowych sąsiadów. Przeszliśmy się malowniczymi uliczkami z ogromem wartych zobaczenia barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, zabytkowych kościołów, rzeźb. Widzieliśmy między innymi słynną Złotą Uliczkę, Zamek Królewski, pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej Korolinium, ścianę Lennona, Praski Mostek Zakochanych, średniowieczny Most Karola, dawną Dzielnicę Żydowską, zegar astronomiczny na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Atrakcją naszego wyjazdu była także wizyta w Skalnym Mieście Adrspach, miejscu będącym plenerem dla filmu „Opowieści z Narnii”. Skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy, labirynt wież, piękne wodospady i króciutki rejs łódką po jeziorku zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie.
Uroki odwiedzanych miejsc, piękna pogoda, miła atmosfera na długo pozostaną w pamięci uczniów, którzy pokazali swoim zachowaniem, że warto poświęcić czas i zadać sobie trochę trudu by zorganizować taki wyjazd. Drodzy uczniowie - dziękujemy WAM za wspólnie spędzone 3 dni.