• Polsko-Niemieckie Mistrzostwa Szkół Podstawowych 2024

    W środę, 12 czerwca 2024 roku od godziny 9:00 na terenie obiektu lekkoatletycznego w Centrum Sportowym Obersprucke odbędą się „Polsko-Niemieckie Mistrzostwa Szkół Podstawowych 2024”.

    Roczniki klas 2012-2015 ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Gubinie, Szkoły Podstawowej Grano Green, Szkoły Podstawowej Peace oraz Szkoły Podstawowej Corona-Schröter w Guben będą walczyć o upragnione medale w sprincie, pchnięciu kulą, skoku w dal, 400 m/800 m czy w sztafetach szkolnych.

    Poza tym odbędzie sie punktowanie szkół, które wpływa na pozycję medalową. Oznacza to, że najlepsza szkoła może zabrać do domu puchar, którego będzie bronić w przyszłym roku.

  • Udało się - łąka zakwitła

    Łąka kwietna po słonecznej stronie szkoły zachwyca nawet największych niedowiarków. Codziennie pojawiają się nowe kwiaty, które rozbudzają botaniczną ciekawość, widać już zapracowanych pierwszych zapylaczy. Różnorodność barw i faktur liści tworzy cudowny obraz, którego widok rozluźnia i poprawia humor każdego dnia.

  • Poznawali swoje prawa

    Przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej - Maksymilian Lenart i Ksawery Maciaszczyk uczestniczyli 3 czerwca w Okrągłym Stole Edukacyjnym  o prawach dziecka i prawach ucznia. Wydarzenie to było objęte Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka Pani Moniki Horny-Cieślak.

    Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań m.in. lubuskiemu wojewodzie p. Markowi Cebuli, lubuskiemu kuratorowi oświaty p. Mariuszowi Biniewskiemu, wiceminister oświaty p. Izabeli Ziętce, posłom na sejm RP oraz prawnikowi  psychologowi.

  • Hałasowi mówimy stanowczo NIE

    Uczniowie i nauczyciele doszli do wniosku, że najbardziej w szkole przeszkadza im hałas na szkolnych korytarzach. Postanowiliśmy coś z tym zrobić.

    Uczennice klas pierwszych liceum przygotowały prezentacje i quizy dotyczące wpływu hałasu na nasze zdrowie. W auli szkolnej uczniowie szkoły podstawowej usłyszeli od swoich starszych kolegów wiele cennych informacji na ten temat. Okazało się, że w ogóle nie zdawali sobie sprawy, że potrafią podczas zabawy wygenerować nieprzyjemny dla innych poziom hałasu. Wspólnie ustalono, że w szkole zostaną wyznaczone strefy wolne od hałasu, gdzie można w ciszy spędzić przerwę.

    Uczniowie w ramach lekcji informatyki stworzyli plakaty informujące o strefie ciszy. Najlepszy projekt został umieszczony w wydzielonych częściach szkolnych korytarzy.

  • Zapraszamy do nas

    15 maja 2024 r. rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

    Zapraszamy do naszego Liceum Ogólnokształcącego

    im. Bolesława Chrobrego w Gubinie.

     

  • Mundurówki na marszu

    Marsz Nadodrzański to zawody sportowo – obronne organizowane od 1996 roku przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze (obecnie CWCR OZ w Zielonej Górze) wraz z Krajowym Dowództwem Brandenburgii w Poczdamie. Zawody służą krzewieniu obronności oraz sprawności fizycznej uczestników i każdego roku gromadzą kilkadziesiąt zespołów wojskowych i cywilnych z Polski, Niemiec, Czech a także Stanów Zjednoczonych.

    25 maja trzy drużyny reprezentujące nasze klasy mundurowe wzięły udział w 27. Marszu Nadodrzańskim. Zawody rozpoczęły się na stadionie miejskim w Gubinie. Po ceremonii otwarcia zawodnicy ruszyli na 12 kilometrową trasę. Na niej musieli zaliczyć kilka konkurencji, w tym po stronie polskiej równoważnię, ściankę, strzelanie, czy pokonanie przeszkody wodnej. Po przejściu na stronę niemiecką do Guben do zaliczenia mieli labirynt, piramidę z opon i pokonanie przeszkody wodnej po linie. Zawody kończyła przeszkoda z bel słomy i przejście przez basen.

    Ceremonia zakończenia odbyła się przy ratuszu w Guben. Drużyna z klasy IIIa w składzie: Muskała Rafał, Brodziński Kacper, Krawczyk Hubert, Rudnicki Devlet i Byczko Fabian wśród szkół prowadzących oddziały OPW i Stowarzyszeń Proobronnych zajęła trzecie miejsce. Pozostałym drużynom nie udało się zająć punktowanych miejsc, ale samo ukończenie wyczerpujących zmagań jest ogromnym sukcesem i stanowi  powód do dumy i satysfakcji.

  • Memoriał Ziemowita Patka

    Kto żyje w sercach tych, którzy pozostają, nie umiera.

    Odszedłeś, ale żyjesz w naszej pamięci. Są chwile i ludzie, których się nie zapomina.

    Śmierć boli nie tych, którzy odchodzą, lecz tych, co wśród żywych pozostają.

     

    Pływanie i strzelectwo sportowe, to dwie dyscypliny, które były wielką pasją Ziemowita Patka.  Im to poświęcił się i w nich odnosił sukcesy jako trener, zawodnik, sędzia.  Wspaniały wychowawca, pedagog, pełen energii, aktywny z dobrymi pomysłami i super podejściem do ludzi.

     To właśnie dla uczczenia Jego pamięci, na obiektach sportowych MOSiR i Strzelnicy SSO GKS Pionier zorganizowano Memoriał w dwuboju - pływaniu i strzelectwie sportowym. W zawodach wzięło udział ponad stu uczniów naszej szkoły. Pływano na 50 m stylem dowolnym i strzelano z kbks do tarczy sportowej. Uzyskano bardzo dobre wyniki a najlepszymi okazali się:

    Wśród dziewcząt                                                                                             wśród chłopców

    1 miejsce - Żemło Miranda                                                         1 miejsce - Ball Piotr

    2 miejsce - Patan Wiktoria                                                          2 miejsce - Piasek Kacper

    3 miejsce - Sykała Małgorzata                                                   3 miejsce - Jankowski Olaf

    Liczymy na to, że to wydarzenie na stałe zostanie wpisane do kalendarza imprez szkolnych, a w przyszłym roku również znajdzie się  w kalendarzu imprez miejskich i powiatowych. Wszystko po to, by pamięć o Ziemowicie Patku była silna, trwała i na zawsze pozostała w naszych umysłach.

  • Dzień Kultury i Języka Polskiego

    3.06 udaliśmy się w ramach współpracy międzynarodowej do naszej szkoły partnerskiej Gymnasium Pestalozzi na Dzień Kultury i Języka Polskiego. Nasi uczniowie wysłuchali kilku ciekawych referatów uczniów tej placówki na temat kuchni, systemu szkolnictwa, świąt w naszym kraju. Każdy referat kończył się podsumowaniem w formie testu na platformie Kahoot. Uczyliśmy się także tańczyć wspólnie belgijkę i tradycyjny niemiecki taniec. Dla polskich gości przygotowano bufet. Po zabawach i przekąskach spotkaliśmy się przed budynkiem szkolnym na podsumowanie imprezy. Jedna z naszym uczennic Dorota Naglik została wyróżniona i zdobyła 2 miejsce w klasyfikacji na kahoot.

     Uczniowie spędzili przyjemnie czas, obcując z żywym językiem, a także przełamując swoje obawy przed mówieniem w języku obcym. Mieli także okazję sprawdzić, jak ciężki jest nasz język do nauki dla uczniów po drugiej stronie Nysy.

    Opiekunem wyjścia była Anna Łazarewicz-Juszczyńska.

  • Festyn rodzinny

    29 maja na dziedzińcu naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny. Na początku pani dyrektor Małgorzata Kijewska przywitała zebranych gości, którzy zaszczycili festyn swoją obecnością. W dalszej kolejności zaprezentowali się uczniowie z klas l-lll SP. Dzieci zaproponowały widzom popisy wokalne i taneczne. Na tej niezwykłej imprezie plenerowej panowała od początku do końca radosna atmosfera. Organizatorzy bardzo się postarali i zapewnili moc atrakcji oraz pyszny poczęstunek , aby wywołać promienne uśmiechy na twarzach dzieci oraz członków ich rodzin i wszystkich uczestników.

  • Pociąg do nauki 2024

    POCIĄG  DO  NAUKI - cykliczne przedsięwzięcie organizowane w ramach akcji promocyjnej naszego LICEUM OGÓLNOKSZTAłCĄCEGO w tym roku szkolnym odbylo się w piątek 24 maja. Tego dnia uczniowie klas ósmych gubińskich szkół podstawowych i szkół podstawowych z Chlebowa i Czarnowic mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły i przyjrzeć się bazie dydaktycznej. Nasi goście odwiedzili POCIĄGIEM DO NAUKI stacje, które mieściły się w gabinetach lekcyjnych: JĘZYKA POLSKIEGO u p. A. Tyl, JĘZYKÓW OBCYCH u p. J. Szostek-Marciniuk, GEOGRAFII u p. G. Bartkowiak, MATEMATYKI u p. E. Adamczyk, BIOLOGII u p. R. Franczak, CHEMII u p. M. Sobczyk, ZAJĘĆ PROOBRONNYCH u p. L. Grzegorzaka, FIZYKI u p. A. Świtalskiej. Uczestniczyli w warsztatach tematycznych, zajęciach laboratoryjnych, wykonywali doświadczenia i przyglądali się eksperymentom, przeprowadzali obserwacje mikroskopowe, rozwiązywali zagadki i łamigłówki.

    Jesteśmy przekonani, że wszyscy ciekawie i z pożytkiem spędzili czas, poczuli pociąg do nauki i zechcą we wrześniu rozpocząć naukę w ZSO. 

                                                                      DZIĘKUJEMY    I     ZAPRASZAMY – nauczyciele i uczniowie ZSO

  • Dzień Dziecka w Bogilu

    Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas: 4 oraz 5 wzięli udział w zorganizowanej we współpracy z Rodzicami wycieczce do Wolsztyna.

    Zdecydowaną większość dnia dzieci spędziły w Krainie Zabaw "Bogilu", gdzie każdy uczestnik wycieczki mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie doskonale się bawili, a przede wszystkim spędzili bardzo dużo czasu na łonie natury.

    W drodze powrotnej dzieci oglądały zwierzęta w Mini zoo w Mostkach.

    Wszyscy bezpieczni i pełni wrażeń wrócili do Gubina.

  • Lekcja w plenerze

    Dzisiaj odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego klasy III b. Uczniowie zdecydowali się wykorzystać bon "lekcja w plenerze", który był nagrodą w szkolnym konkursie tanecznym z okazji pierwszego dnia wiosny.

    Zebraliśmy się w altance na szkolnym podwórzu i omawialiśmy motyw natury w literaturze, słuchając jednocześnie śpiewu ptaków i odprężającego szumu drzew. Wspólnie rozmawialiśmy o naszych skojarzeniach związanych ze słowem "natura". Padły propozycje takie jak: boski majestat, zmienność, cisza przed burzą, przemijanie czasu, potęga, zmienność i odpoczynek. Następnie podawaliśmy przykłady utworów, w których występuje natura. Najczęściej pojawiały się lektury: ,,Chłopi", ,,Pan Tadeusz", ,,Nad Niemnem", ,,Kordian", ,,Jądro ciemności", ,,Gloria victis". Na koniec, w ramach podsumowania, zastanawialiśmy się, jakie mogłyby być tematy na wypowiedź ustną, które odnosiłyby się do natury. Nasze propozycje to: Natura jako świadek wydarzeń, Funkcje natury. Była to bardzo miła inicjatywa i będziemy ją bardzo ciepło wspominać. Lekcja w plenerze jest bardzo dobrą odskocznią od standardowej lekcji w klasie. Mam nadzieję, że będzie takich więcej. :)

  • Sukces Stasia

    22.05.2024 w Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza odbyło się spotkanie nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plastycznym uczniów szkół podstawowych. Konkurs „Deutsch- wichtig und interessant” zorganizowany został przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i miał na celu zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.

    Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IV Stanisław Stobba. Jego praca prezentowana jest w galerii Centrum Bibliotecznego w Zielonej Górze do końca sierpnia.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

  • "Z Brzechwą jest wesoło"

    W dniu 27 maja 2024 r. w auli szkolnej odbył się drugi etap konkursu czytelniczego dla klas I-III, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

    Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się  troje uczniów z każdej klasy, którzy w pierwszym etapie wykazali się największą znajomością wybranych wierszy polskiego poety – Jana Brzechwy. Klasę pierwszą  reprezentowały: Weronika Graczyk, Magda Muskała i Victoria Wankowicz, klasę II: Olek Suliga, Stasiu Kwapich i Oliwier Kalinowski oraz klasę III: Hania Polaszyk, Lilia Patek i Franek Kopeć.

     W pełen humoru świat wyobraźni Jana Brzechwy publiczność wprowadzili licealiści, prezentując wybrane utwory z wiersza „ZOO”.

    Trzyosobowe drużyny z każdej klasy miały do wykonania różnorodne zadania, np.: dopasowanie tytułu do fragmentu wiersza, uzupełnienie brakującego we fragmencie wiersza słowa, kalambury – przedstawienie wylosowanego zwierzęcia, za pomocą gestów, odnalezienie dwóch rekwizytów pasujących do wybranego wiersza oraz zaprezentowanie wyznaczonego wiersza na forum.

     Po zakończonym konkursie pani dyrektor Małgorzata Kijewska wręczyła laureatom piękne nagrody ufundowane przez szkolną Radę Rodziców, podkreślając że konkurs kształtował wiele kluczowych kompetencji, takich jak: kreatywność, umiejętność współpracy w zespole, porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne, świadomość i ekspresję kulturalną.

    Konkurs mający na celu promocję czytelnictwa przerodził się w kształtujące świadomość i kompetencje uczniów spotkanie kulturowe.

    Konkurs zorganizowały Stanisława Krygowska i Beata Kosińska.

  • Poznali historię Anny Frank

    22 i 23 maja uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Gubiński Dom Kultury. Zostały one poświęcone życiu i śmierci Anny Frank oraz dotyczyły  praw człowieka. Młodzież obejrzała film  i wystawę o tragicznych losach Anny i jej rodziny. Historię 13-latki, która trafiła ostatnim transportem do obozu Bergen-Belsen opowiadali młodzi ludzie, to oni  zostali przygotowani do roli przewodników po wystawie i to oni oprowadzali po niej swoich rówieśników.

     Celem wystawy było  zachęcenie młodych ludzi  do zastanowienia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie.

  • K. I. T. maj 2024

    Majowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Znajdziecie w nim najważniejsze fakty związane z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dowiecie się, o czym licealiści pisaliby książki. Poznacie historię pewnego nastolatka, który zmagał się z depresją. Macie okazję poznać, jaki jest system egzaminów w Anglii. A maluchy opowiedziały, jak będą świętować Dzień Mamy. W stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania!

    Zespół redakcyjny

  • Lekcja biologii w terenie

         „Przegląd roślin nagonasiennych i okrytonasiennych”  to temat  lekcji terenowej z biologii, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5 SP. Celem przeprowadzonych zajęć było:  nabycie umiejętności rozpoznawania roślin nasiennych rosnących w okolicach budynku szkolnego ZSO (podwórko, boisko szkolne),  wskazywanie cech charakterystycznych wybranych, rodzimych  gatunków drzew,  odróżnianie roślin nagonasiennych od okrytonasiennych. Uczniowie mogli też dostrzec piękno rodzimej, lokalnej  przyrody,  wykształcić w sobie postawę proekologiczną oraz zwyczajnie miło spędzić czas korzystając z pięknej pogody.

           Lekcja podzielona była na dwie części. Pierwsza to obserwacje makroskopowe, w której uczniowie przyglądali się korze, liściom, igłom, szyszkom, kwiatostanom i pokrojowi drzew. Druga część polegała na rozwiązaniu zadań w zeszytach ćwiczeń. Największe poruszenie wśród piątoklasistów wzbudził rzadki gatunek owada jelonka rogacza, który został przez nich dostrzeżony na korze pięknego drzewa iglastego daglezji zielonej, pomnika przyrody rosnącego na naszym szkolnym boisku.

        Świetnie i owocnie spędziliśmy czas, byłoby jeszcze lepiej gdyby wiatr nie przeszkadzał w pracy z ćwiczeniami J.

                                                                                                               Nauczyciel biologii Renata Franczak

  • ZSO dla zapylaczy

    Zmienia się otoczenie wokół naszej szkoły.
    Rośnie łąka kwietna i teren przed szkołą powoli nabiera kolorów. Stanęły też przygotowane przez uczniów i ich rodziców domki dla zapylaczy. Mamy nadzieję, że zadomowią się w nich tak pożyteczne dla nas owady.


    Pamiętajmy:) że czasami potrzeba tak niewiele, żeby zmienić naszą przestrzeń, że w jedności siła:)
    Ta łąka powstała dzięki zaangażowaniu całej szkolnej społeczności z fachowym wsparciem Pani Łąki


    Niech łąka rośnie i cieszy oko.

  • Narodowy Dzień Zwycięstwa

    Z okazji 79 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa.  W uroczystościach uczestniczyli Małgorzata Kijewska, Leszek Grzegorzak,  Robert Woszak oraz uczniowie klas OPW. Składając kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności, oddali hołd poległym za ojczyznę.

  • Matura 2024

    7 maja rozpoczął  się maraton maturalny. Dziś absolwenci przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Z pewnością każdy z nich zastanawiał się nad tematem wypracowania. CKE zaproponowała im następujące tematy rozprawek:  Bunt i jego konsekwencje dla człowieka  oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? 

    W kolejnych dniach na uczniów czekają matematyka, język angielski, a także egzaminy na poziomie rozszerzonym i ustne.

    Życzymy naszym maturzystom powodzenia i połamania piór!

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć