• Żywa Flaga w ZSO

    Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – formowanie Żywej Flagi. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz miasta Gubina Zbigniew Bołoczko,                  wiceburmistrz Anna Kapela oraz pracownicy urzędu. Cała społeczność szkolna, w biało-czerwonych barwach, wspólnie stworzyła symbol narodowej jedności. Było to nie tylko wzruszające, ale i edukacyjne wydarzenie, które podkreśla znaczenie patriotyzmu i wspólnoty.

    Koordynatorką akcji była nauczycielka historii Żanetta Cichosz.

    Autor filmu: Edward Patek

  • Historia o białym orle

    13 listopada uczniowie klasy pierwszej SP podczas zajęć w bibliotece szkolnej obejrzeli teatrzyk kamishibai pt. Jak powstało godło Polski?  Lekcja ta była związana z obchodami Święta Niepodległości.

    Z kart narracyjnych poznali oni  legendę o genezie polskiego godła. Celem zajęć  było poznanie i zrozumienie znaczenia wszystkich symboli narodowych Polski.

    Na zakończenie pierwszoklasiści wypełniali krzyżówkę z hasłem patriotyzm, która była punktem wyjścia do dyskusji na temat cech małego Patrioty – Polaka. Dzieci doskonale potrafiły opisać ideał małego patrioty.

  • Drzwi do Książki

    Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowała w październiku szkolny konkurs pod hasłem Drzwi do Książki. Zadaniem uczniów było udekorowanie drzwi do swoich gabinetów lekcyjnych motywami nawiązującymi do wybranej książki. Jury oceniało pracę uczniów, biorąc po uwagę kreatywność, estetykę wykonania, nawiązanie do utworu literackiego oraz pracochłonność.

    Komisja sędziowska przyznała następujące miejsca:

    I miejsce – klasa VIII SP,

    II miejsce – klasa III a LO,

    III miejsce – klasa IIIb LO

    Wyróżnienia: kl. II a, III c LO

    Oprócz dyplomów zwycięskie klasy otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez Radę Rodziców.

    Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe konkursu.

  • Profilaktyczne zebranie

    Zgodnie z tradycją naszej szkoły, co roku na początku listopada odbywa się spotkanie profilaktyczne dla Rodziców. 

    Jego celem jest wzbudzenie wrażliwości i uważności opiekunów na zagrożenia współczesnego świata. 

    Jednak elementy składowe profilaktyki to przede wszystkim zwracanie uwagi na to, co mamy w swoich zasobach: rozmowę z dzieckiem, wspólnie spędzony czas, współpracę ze szkołą, zachęcanie dziecka do uprawiania sportu. 

    Wszystkie te aspekty poruszyły panie Sylwia Hajdamowicz oraz Magdalena Józak, przedstawicielki Komisariatu Policji w Gubinie oraz Komendy Policji Krośnie Odrzańskim. 

    Każdy z uczestniczących w prelekcji Rodziców mógł po spotkaniu zostać, porozmawiać oraz zapytać indywidualnie o to, co dla niego akurat było najważniejsze. 

  • Potyczki Przedmiotowe

         Po raz drugi, tym razem w odsłonie jesiennej odbyły się Potyczki Przedmiotowe. Jest to impreza skierowana do uczniów klas licealnych oraz klas ósmych szkoły podstawowej. Głównym celem jest zainteresowanie uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, zaangażowanie całej społeczności uczniowskiej oraz prezentacja różnych form pracy z uczniami. 

    W tym roku oprócz przedmiotów tzw. ścisłych przedstawicieli miały języki obce. Przez dwie godziny w auli szkolnej chętni uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii oraz języka niemieckiego i angielskiego. Nie były to typowe zadania szkolne. Uczniowie wykonywali doświadczenia, układali puzzle, tangramy, rozpoznawali części ciała, rozwiązywali zadania językowe itp.  Każdy z uczestników otrzymał kartę z wykazem zadań i w wyznaczonym czasie musiał zgromadzić jak najwięcej punktów, odwiedzając 10 stanowisk, które obsługiwali pozostali uczniowie.

         Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, uczniowie do końca dzielnie walczyli o punkty. Wśród licealistów najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy III c:  Hubert Kwiecień  i  Krystian Podymski.  Tuż za nimi uplasował się Jan Wojtkumski z klasy III a. W Klasie ósmej najlepsza była Kaja Paszkowska. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy na następną imprezę.

  • Rada Rodziców na wesoło

    W dniu 31 października 2024 r. odbyło się kolejne zebranie Rady Rodziców, na którym omówiono bieżące sprawy dotyczące placówki. Dyrektor Małgorzata Kijewska odpowiedziała na pytania rodziców oraz ustalono dalsze działania.

    Przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Czabator nawiązał do organizowanego w tym dniu przez Samorząd Uczniowski dnia tematycznego (Halloween) i swoim strojem zaskoczył  wszystkich uczestników spotkania.

    Kolejne zebranie Rady Rodziców odbędzie się 28.11.2024 r.

  • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

    Początek listopada jest szczególnym czasem, kiedy towarzyszy nam pamięć o zmarłych. Uczniowie LO  tradycyjnie, jak co roku, odwiedzili cmentarz komunalny w Gubinie. Zapalili znicze na grobach nauczycieli, żołnierzy, pionierów ziemi gubińskiej, oraz tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Wizyta na cmentarzu była okazją do chwili zadumy i refleksji.

  • Pamiętamy o zmarłych

    W ostatnich dniach  października uczniowie klas I - III naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzili stary cmentarz przy ul. Królewskiej w Gubinie. Spacer dawnymi alejkami cmentarza był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o bliskich, którzy odeszli. Dzieci odczytywały zachowane na nagrobkach informacje oraz zapalały symboliczne znicze.

    Niewątpliwie takie wyjścia do miejsc pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowawczych. Dzieci nie tylko poznają tradycje i  zwyczaje związane ze świętem zmarłych, ale również uczą się właściwego zachowania na cmentarzu

  • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

    28.10 odbyła się trzecia edycja szkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej organizowanego w ramach Dnia Języków Obcych. Trzeci rok z rzędu aula wypełniła się po brzegi. Młodzież ZSO bawiła się świetnie, kibicowali sobie zarówno uczestnicy nawzajem, jak i widzowie, nie było  miejsca na niezdrową konkurencję, wręcz przeciwnie, były dobre rady, brawa, uśmiechy i wsparcie. W tym roku dominował tradycyjnie już język angielski, a najczęściej wybieranym wykonawcą była Billie Eilish i jej utwory.

    Jury w składzie: p. Dyrektor Małgorzata Kijewska, przewodniczący samorządu szkolnego Aleksander Olkowicz z klasy 3c, anglistka Julita Szostek - Marciniuk, germanistki a zarazem organizatorki konkursu Natalia Cichosz oraz Anna Łazarewicz - Juszczyńska, pomysłodawczyni eventu, oceniało występy uczniów pod względem wokalnym, choreograficznym i językowym.  Członkiem składu sędziowskiego była także  p. Monika Faltyn, członkini Rady Rodziców.

    Uczniowie wykonywali utwory w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim oraz portugalskim. Nagrodę publiczności otrzymał  zespół Siły Specjalne w składzie Michał Czarnota, Jakub Ilasz, Stanisław Niemycki, Hubert Krawczyk. Ich wykon poruszył publiczność najbardziej i w pełni zasłużył na ten zaszczytny tytuł. 

    Jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia, wybór laureatów spośród 18 zdolnych solistów, duetów oraz zespołów był bardzo trudny. Zdecydowano o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je: zespół Paralitos w składzie Antoni Konstanty, Fabian Byczko, Wojciech Świerczyński i Dawid Milczanowski, drugie wyróżnienie otrzymała Natalia Dalecka wykonującą utwór Billie Eilishh "Wildflower". Ostatnie wyrożnienie otrzymał zespół w składzie Julia Żołędziewska, Marcelina Łuc, Tosia  Kot oraz Laura Mech. Dziewczyny zaśpiewały utwór Alvaro Soler w języku hiszpańskim.

    Trzecie miejsce otrzymał zespół z klasy 3c Olga Pecyna, Bianka Zdanowska, Oliwia Korczak, Maks Lenart, Malwina Przygoda, Laura Drobek, Gabriela Dzień, Julia Plucińska, Kalina Markowska oraz Maria Bielak. Zespół wykonał piosenkę "Kopf, Schulter, Knie und Fuss w języku niemieckim. Dzięki tej piosence i choreografii do niej z pewnością wszyscy w szkole opanowali nazwy części ciała w tym języku.

    Drugie miejsce przypadło uczennicy klasy 5 Darii Matvichuk, a pierwsze Zuzi Romanowskiej, tegorocznej maturzystce, która stawiła czoło piosence Adele.

    Podczas występów młodzieży publiczność machała nie tylko telefonami z włączonymi latarkami, ale także wykonanymi specjalnie na tą okazję flagami. Podczas piosenki w języku np. angielskim pojawiały się flagi Wielkiej Brytanii.

    Nagrody dla osób wyróżnionych i laureatów zasponsorowała Rada Rodziców. Już są chętni do występów za rok i z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji tego konkursu.

  • Różaniec dla Maryi

    W miesiącu poświęconym Maryi, a szczególnie modlitwie różańcowej, dzieci z klas I – V szkoły podstawowej  wzięły udział w konkursie Różaniec dla Maryi.

     Różnorodność pomysłów w doborze różnych koralików, kasztanów, żołędzi i kulek sprawiła, że każdy różaniec był piękny i wyjątkowy.

    Jury, biorąc pod uwagę funkcjonalność, estetykę wykonania oraz              …………przyznała następujące miejsca w konkursie:

    I miejsce – Timofii Pyzhyk z kl. II,

    II miejsce – Weronika Graczyk z kl. II,

    III miejsce – Magdalena Muskała z kl. II

    Wyróżnienia: Oliwier Racz z kl. II, Jakub Ziółkowski z klasy III i Kuba Szombierski z kl. I.

    Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie zostały nagrodzone.

  • Smacznie i zdrowo

    18 października w klasie 3 SP 5 odbyły się warsztaty „Zdrowa sałatka”. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawczyni Żanetty Cichosz przygotowali kolorowe i pełne witamin sałatki owocowe, poznając jednocześnie zasady zdrowego odżywiania. Warsztaty  były nie tylko smaczną zabawą, ale również cenną lekcją o roli owoców w codziennej diecie.

  • Ciekawa lekcja

    W październiku klasa 3 SP pod opieką wychowawczyni Żanetty Cichosz odwiedziła posterunek Policji w Gubinie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić różne pomieszczenia posterunku, poznając specyfikę pracy policjantów. Dodatkowo uczestniczyli w interesującej lekcji na temat bezpieczeństwa, podczas której dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia oraz na co zwracać uwagę w codziennym życiu, aby czuć się bezpiecznie.

    Spotkanie było nie tylko pouczające, ale również dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych wrażeń.

  • Wycieczka do Karpacza

    Na początku października  uczniowie klasy III SP,  wraz ze starszymi kolegami z klasy V i VI, wybrali się na wycieczkę do Kotliny Jeleniogórskiej, odwiedzając Karpacz oraz Szklarską Porębę. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno wodospadów Szklarki i Kamieńczyka oraz zwiedzić niezwykłą sztolnię w Kowarach, gdzie uczestniczyli w pokazach laserowych, które dostarczyły wielu emocji. Dzieci odwiedziły również słynny kościółek Wang w Karpaczu, poznając jego historię i wyjątkową architekturę. Wycieczka była pełna wrażeń i pięknych wspomnień.

  • Dzień Dyni

    31 października w klasie II  SP uczniowie uczestniczyli w Dniu Dyni. Rano wykonali babeczki dyniowe pod czujnym okiem P. Karoliny Szulc - mamy Marcelinki oraz p. Krystyny Lelito - mamy Lilianny. Następnie poznali historię Dnia Dyni oraz właściwości zdrowotne tego warzywa. Potem stworzyli piękne dekoracje z dyni. Na koniec odbył się w klasie dyniowy festiwal filmowy.

  • W rytmie chocholego tańca

    Uczniowie klasy III b podsumowali pracę z lekturą; napisali kartkówkę, wypowiedź argumentacyjną i zagrali wybrane sceny z Wesela S. Wyspiańskiego. Opanowali kwestie bohaterów z wybranych scen aktu I, przygotowali stroje, zadbali o muzykę (na żywo) i ruch sceniczny. Lekcja była inna niż zwykle; dostarczyła wielu emocji, wrażeń estetycznych, ujawniła kreatywność młodzieży.

  • Konkurs plastyczny

    Z okazji XXIV Dnia Papieskiego pod hasłem „Ewangelia starości i cierpienia” odbył się konkurs plastyczny dla uczniów kl. I – VI SP.

    Dzieci w swoich pracach nawiązywały do trudnych chwil i cierpienia św. Jana Pawła II, jak również do smutku, bólu w swoich środowiskach i świecie. Przedstawiały m.in. wojnę, powódź, pożar, wypadki, samotność, choroby czy odrzucenie.

    Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla nstępujących uczniów:

    I miejsce – Zosia Kawecka z kl. I

    II miejsce – Hania Polaszyk z kl. IV

    III miejsce - Zuzia Marciniuk z kl. IV

    Wyróżnienie – Marianna Żemło z kl. IV, Victoria Wankowicz z kl. II.

    Gratulujemy!

  • Edukacja z wojskiem

    29 października licealiści z klas II c i III b uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach drugiej edycji programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem”.

    Celem programu zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej  jest popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o właściwych zachowaniach w sytuacjach kryzysowych.

    Żołnierze podczas szkolenia łączyli teorię  z praktyką. W ciekawy sposób przekazali młodzieży treści dotyczące zasad alarmowania, sposobów szukania i wzywania pomocy, podstaw ewakuacji i schronienia  oraz  nawyków udzielania pomocy.

    Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Radia Zachód, który po szkoleniu przeprowadził z uczniami wywiad na temat zasadności tych szkoleń.

    Radio Zachód - wywiad

  • Wycieczka do kina

    21.10 klasy 2b i 1a wraz z wychowawcami oraz pod opieką Pani Kingi Adamskiej pojechały na wycieczkę integrująca zespoły klasowe i międzyklasowe do Zielonej Góry. W trakcie krótkiego wyjazdu mieliśmy możliwość poznania życiorysu jednego z czołowych pisarzy okresu romantyzmu. Przed projekcją filmu Niepewność. Zakochany Mickiewicz zamiast reklam pojawiła się ciekawa lekcja dotyczącą Mickiewicza oraz epoki, w której żył i tworzył. Po filmie udaliśmy się na spacer po deptaku, gdzie oglądaliśmy historyczne kamieniczki i szukaliśmy Bachusików.

  • Zdrowe odżywianie

    W naszej szkole od wielu lat realizowane są programy promujące zdrowe odżywianie. Jednym z nich jest Zdrowa kanapka realizowana w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Podczas przygotowywania posiłków dzieci poznają wartości odżywcze warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, białkowych i mlecznych.

    Uczniowie klasy I przygotowywali owocową sałatkę, a klasa II zdrową kanapkę. Sporządzone własnoręcznie posiłki bardzo im smakowały. Jest to świetny sposób na zapewnienie dzieciom energii i składników odżywczych potrzebnych do nauki i zabawy.

  • K.I.T. październik 2024 r.

    Październikowy numer gazetki jest już dostępny. Polecamy wywiad z panią dyrektor M. Kijewską. Przeczytacie, co tegoroczni maturzyści myślą o sztucznej inteligencji. Rekomendujemy (ku przestrodze) ciekawy artykuł o uzależnieniu dzieci i młodzieży od telefonów. Maluchy przekonują, dlaczego tak ważne jest RKO. W tym numerze po raz pierwszy swój rysunek zamieścił Dominik Ratajczak. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania.

    Zespół redakcyjny

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć