• Święto Konstytucji 3 Maja

    3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 233 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

  • Dzień Flagi

    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

    #DzieńFlagi

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy w 1791 roku tę konstytucję stworzyli.

    Z okazji 233 rocznicy uchwalenia tej konstytucji  w naszej szkole zaprezentowano plakaty wykonane przez uczniów na lekcjach HiT-u. Młodziez chętnie je oglądała i podziwiała. 

  • Święto Flagi

    Spośród trzech majowych świąt dwa są tylko polskimi- Dzień Flagi Rzeczypospolitej (przypada 2 maja) i Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. 2 maja manifestujemy nasz szacunek wobec jednego z symboli narodowych. Tego dnia w wielu miejscach powiewają flagi, a Polacy chętnie się z nią fotografują. Uczniowie podali kilka powodów, dla których szanują i lubią polską flagę. W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia tego święta, więc niech świętuje nasza biało- czerwona.

  • Pożegnanie maturzystów 2024

    26 kwietnia kolejny rocznik absolwentów uroczyście zakończył swoją edukację w 4-letnim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie. Tradycyjnie odbył się uroczysty apel z tej okazji.  Udział szczególnych osób w tej uroczystości spowodował, iż było to historyczne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Na zaproszenie Dyrektora ZSO Małgorzaty Kijewskiej udział w zakończeniu roku wzięli Podsekretarz Stanu MEN  Ministra Izabela Ziętka, Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski  oraz Wiceburmistrz miasta Justyna Karpisiak.

    Oprócz absolwentów  w auli zasiedli ich młodsi koledzy z klas trzecich, rodzice oraz grono pedagogiczne.

    Wszyscy goście gratulowali absolwentom, życzyli powodzenia na maturze oraz realizowania swoich marzeń i planów życiowych, bo  przecież „każde pokolenie musi odkryć swoją misję i ją wypełnić…”.

    Po części oficjalnej wręczono wyróżnionym uczniom nagrody finansowe, medale, książki i dyplomy.

    Tytuł Najlepszej Absolwentki  został przyznany Oliwii Jawińskiej, która za swoją najwyższą średnią  w szkole i udział w olimpiadzie otrzymała nagrodę finansową ufundowaną przez Radę Rodziców. Oliwię swoimi prezentami obdarowali także zaproszeni goście.

    Za bardzo dobre wyniki w nauce  nagrody z funduszu stypendialnego ZSO otrzymali: Julia Jaworska, Julia Pietruszka, Emilia Macierzyńska, Wiktor Ilnicki i Mikołaj Głowaczewski, za osiągnięcia sportowe: Dawid Dudzień i Jakub Włodarczyk.

    Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczono: Zuzannie Czerniawskiej, Mai Pawlik, Jagodzie Cieślak, Julii Drozdowskiej i Maciejowi Wiśniewskiemu za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, pracę na rzecz szkoły i klasy oraz udział w wolontariacie.

    Dyplomami zostali nagrodzeni:

    - Mikołaj Głowaczewski, Jakub Włodarczyk i Szymon Sawicki – za udział w poczcie sztandarowym,

    - Krystian Janecki – za pracę w szkolnej gazetce K. I. T.,

    - Sara Klich – za wykonywanie zdjęć podczas imprez i uroczystości szkolnych.

    Dyrekcja i wychowawcy podziękowali także rodzicom za współpracę  i zaangażowanie w życie szkoły.

    Na zakończenie apelu uczniowie klas trzecich wręczyli absolwentom małe podarunki oraz przedstawili  zabawną fotorelację z czterech lat pobytu absolwentów w naszej szkole.

    Maturzystom życzymy powodzenia na maturze i połamania piór!!!

  • Pokaż Talent

    26 kwietnia w Gubińskim Domu Kultury odbył się konkurs „ Pokaż Talent”, wytypowanych zostało 16 uczestników z naszej szkoły. Konkurencja była ogromna, każdy z uczniów pokazał swój talent zaskakując uzdolnieniami i pomysłowością. Wyróżnienie otrzymała Maja Nowakowska, która wystąpiła z piosenką pt. „Kaczka dziwaczka” i Vladysłav Notin za beatbox.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Wystawa pająków

    Uczniowie klasy II, wraz z wychowawczynią Żanettą Cichosz, wybrali się 19 kwietnia do Biblioteki Miejskiej w Gubinie na niezwykłą wystawę egzotycznych zwierząt ze wszystkich kontynentów.

    W czasie tej wizyty można było zobaczyć unikalne żywe okazy pająków oraz jadowitych skorpionów, w tym: czarną wdowę - najniebezpieczniejszego pająka na ziemi, ptasznika goliata - największego pająka na świecie, skorpiona cesarskiego - jednego z największych skorpionów świata, który fluoryzował w świetle UV.

    Każdy uczestnik wycieczki mógł wziąć na ręce bardzo łagodną pajęczycę i przełamać swój lęk przed tymi zwierzętami. Wzbudziło to wiele niezapomnianych i przede wszystkim  pozytywnych emocji wśród dzieci.

    Po obejrzeniu wystawy wszyscy zgodnie stwierdzili, że pająki wcale nie są takie straszne! Była to niezwykła i bardzo pouczająca lekcja przyrody, za którą serdecznie dziękujemy  organizatorom!

  • Poznawali legendy Dolnego Śląska

    Znajomość swojego regionu to ważny element ogólnej wiedzy młodego człowieka. Ty razem jednak uczniowie klas: IV, V oraz VI szkoły podstawowej wyruszyli poznawać historię Dolnego Śląska. W miejscowości Magiczna Pławna dzieci i młodzież przeniosła się w świat baśni i legend.

    Uczniowie skorzystali również z warsztatów teatralnych oraz poligraficznych.

    Podczas pobytu można było obejrzeć Arkę Noego, której biblijny odpowiednik znajduje się na pobliskim wzgórzu.  Wewnątrz Arki znajduje się Replika Tabliczki z Dekalogiem, krzyżyki wykopaliskowe oraz Biblia pochodząca z 1733 roku napisana pismem gotyckim w języku niemieckim.

    Po warsztatach przyszedł czas na grilla, którego przygotowali rodzice uczniów klasy V: Pani Małgorzata Piotrowska oraz pan Paweł Bachorski.

    Program wycieczki zakończyły gry i zabawy uczniów na świeżym powietrzu.

    Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu. 

  • III miejsce w województwie

    Zdobywamy III miejsce w finale wojewódzkim w drużynowych biegach przełajowych w kategorii dziewcząt.

    Ten bardzo dobry wynik dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego osiągnęły dzięki zaciętej walce na całym dystansie 800 metrów.

    W skład drużyny weszły: Natalia Gawlik, Sandra Ilasz, Julia Jaskólska, Hanna Reweda - Kwiatkowska,  Bianka Zdanowska, Julia Żołędziewska.

    Gratulujemy!!!

  • Forum Młodzieży

    19 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w II Gubińskim Forum Młodzieży zorganizowanym przez Młodzieżową  Grupę "Otwarte". Spotkanie   prowadziła pracownica zielonogórskiego Domu Kultury.

    Młodzież uczyła się odkrywać  i rozwijać własne pasje oraz poznawała wpływ mediów społecznościowych na współczesną młodzież.

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Co roku z tej okazji chętni uczniowie klas 1-3 SP przygotowują prace plastyczne na konkurs  Dzień Ziemi. W tegorocznej edycji uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, wykonując swoje prace za co bardzo dziękujemy i z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu.

    I - miejsce Wankowicz Victoria kl. I

    II - miejsce M’Cornick Beleño Tomas kl. II

    III - miejsce Graczyk Weronika kl. III

    Wyróżnienia:

    Herrera Isabella

    Iwaszkiewicz Marianna

    Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie oraz gratulujemy laureatom.

    Organizatorki konkursu K. Adamska, A. Markowska

    Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.

  • Gazetka szkolna K.I.T.

    Kwietniowy numer gazetki jest już dostępny. Napisaliśmy w nim o kilku ważnych dniach przypadających w tym miesiącu. Maluchy opowiedziały, co to jest Ziemia, a licealiści złożyli jej życzenia. W kąciku poezji znajdziecie wiersze o witaminach i ich wpływie na nasze zdrowie. Przeczytacie, jak w szkole włączyliśmy się w akcję Żonkile. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania. Maturzystom życzymy połamania piór!

    Zespół redakcyjny

  • Każdy ma szansę zostać naukowcem

     W piątek 19 kwietnia w naszej szkole uczniowie klas politechnicznych mieli okazję uczestniczyć    w ciekawym, warsztatowym spotkaniu. Odbyło się ono w ramach już wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

    Spotkanie prowadzili doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Technicznych UZ.  Jeden z prowadzących - Bartek Siwczyk jest absolwentem  klasy biologiczno- chemicznej naszego liceum.

    Podczas 3- godzinnych zajęć uczniowie mieli okazję doświadczalnie zapoznać się z technologiami pozyskiwania energii odnawialnej. Dowiedzieli się jak w praktyce można wykorzystać energię elektryczną generowaną przez wiatr i słońce oraz energię cieplną pochodzącą bezpośrednio ze słońca. Uczestnicy spotkania za pomocą kamery termowizyjnej badali rozkład ciepła w różnych obszarach szkoły oraz na własnym ciele.

    Uczniowie mogli zobaczyć także w jaki sposób i z jakich materiałów wykonywane są nowoczesne samochody, samoloty i promy kosmiczne.

    Podczas  ,,burzy mózgów,, licealiści tworzyli własnymi siłami małe projekty- pudełko na jedzenie, helikopter i tarcze hamulcowe. W dużym skrócie zostało im przedstawione oprogramowanie do projektowania elementów 3D oraz symulacji warunków pracy i obciążeń.  Przybliżono im także kwestię prototypowania i wykorzystania druku 3D w wytwarzaniu prototypów.

    Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Nad całością czuwały nauczycielki matematyki i chemii: Edyta Adamczyk i Małgorzata Sobczyk.

    Kolejny etap warsztatów  będzie miał miejsce w pracowniach Wydziału Mechanicznego UZ w czerwcu.

  • Wizyta w naszej szkole

    17 kwietnia naszą szkołę  odwiedzili znamienici goście. Wiceministra Edukacji Izabela Ziętka i Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski spotkali się na roboczej wizycie z Dyrektorem ZSO Małgorzatą Kijewską.

    Pani Dyrektor zaprezentowała ofertę edukacyjną szkoły, zasady działania klas przygotowujących do pracy w służbach mundurowych oraz omówiła historie i tradycje placówki.

  • Akcja społeczno – edukacyjna ŻONKILE

    Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej - ŻONKILE  organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.Tradycyjnie znakiem uczestnictwa są żonkile, które 19 kwietnia uczniowie i nauczyciele przypinają do ubrań.

    Uczennice z klasy II a  obdarowały żonkilami także  pracowników gubińskiego magistratu oraz domu kultury.

    Tego dnia na lekcjach: języka polskiego, historii i edukacji wczesnoszkolnej pojawia się tematyka związana z Holokaustem; wykorzystywane są materiały dokumentalne, a także teksty literackie, np.: Zdążyć przed Panem Bogiem H. Krall, Mendel Gdański M. Konopnickiej, Campo di Fiori Cz. Miłosza. Klasy licealne: II b i III b przygotowały informacje prezentujące bogactwo kultury żydowskiej. Uczniowie opowiadali o tradycjach, strojach, muzyce, potrawach i historii narodu żydowskiego. Przypomnieli, że w przeszłości Żydzi stanowili znaczną część ludności Polski. 

  • Memoriał im. Ziemowita Patka

    18 kwietnia na basenie miejskim w Gubinie odbyły się  szkolne zawody pływackie  w ramach Memoriału im. Ziemowita Patka. Wśród dziewcząt na dystansie 25 m stylem dowolnym zwyciężyła Julia Leczycka z klasy I b z wynikiem 18,06 sek. Kolejne miejsca zajęły: Natalia Gawlik (20,57 sek.) i Miranda Zemło  (21,72 sek.) - obie z klasy I b.

    Na dystansie 50 m stylem dowolnym wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Kacper Piasek z klasy I c, który uzyskał czas 28,21 sek. Na kolejnych miejscach znaleźli się Olaf Jankowski (31,25 sek.) z klasy II a i Kacper Brodziński (31,73 sek.) z klasy III a.

     Druga część memoriału, czyli zawody strzeleckie, będzie przeprowadzona na strzelnicy Klubu Sportowego ,,PIONIER" 22 maja. Po strzelaniu odbędzie się podsumowanie wyników całego dwuboju i wręczenie nagród najlepszym zawodnikom.

  • Sukces Oliwii

    Dobra passa językowa naszych uczniów wciąż trwa. Uczennica klasy I b Oliwia Stefańska zdobyła pierwsze miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Sprachdoktor. W klasyfikacji krajowej Oliwia zajęła 5 miejsce. 

    Gratulujemy naszej uczennicy.

  • Memoriał Ziemowita Patka

    W sierpniu 2023  r. odszedł od nas nasz kolega, pedagog, wychowawca, działacz społeczny Ziemowit Patek. Pamiętamy go również jako organizatora mitingów pływackich i zawodów strzeleckich, które na stałe wpisały się  w kalendarz imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Jako społeczność szkolna pragniemy uczcić pamięć Ziemka, organizując memoriał Jego imienia, na który złożą się zawody pływackie i strzeleckie.

  • Szukali Bachusików

    8 kwietnia uczniowie klas  I b i II b udali się na wycieczkę do Zielonej Góry. W programie był spacer w poszukiwaniu Bachusików i poznawanie lokalnej historii. Odbyło się to w formie gry plenerowej w języku angielskim i niemieckim. Następnym punktem wyjazdu była wizyta w kinie. Wycieczkę zorganizowały Julita Szostek - Marciniuk, Anna Łazarewicz-Juszczyńska i Stanisława Krygowska.

  • Znowu na pudle

    Na  zawodach powiatowych w  biegach przełajowych, które odbyły się  16 kwietnia drużyny dziewcząt  i chłopców  z naszego liceum zdobyły pierwsze miejsca,  kwalifikując się tym samym do zawodów wojewódzkich.  Drugie miejsce zajęła drużyna chłopców z klasy VI SP – 5.

    Etap wojewódzki odbędzie się 25 kwietnia w Babimoście.

    Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnych wiatrów w kolejnych zawodach.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć