Z okazji Dnia Chłopaka nasi Panowie zostali obdarowani prezentami. Życzymy Wam wszystkim spełnienia marzeń, odwagi w realizacji planów, uśmiechu na twarzy i mnóstwa wspaniałych chwil!
Wrześniowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Znajdziecie w nim ciekawą rozmowę o czerwcowej Akademii malucha. Przeczytacie informacje o projekcie Jubileuszowe puzzle- czyli układamy 80- letnią historię ogólniaka. Przekonacie się, jak bardzo różnie można pisać o tej samej wycieczce. Siostra Klara (Beata Hetman) prezentuje kolejne wiersze ze swojego nowego (II) tomiku poezji W drodze do celu. A w dziale muzycznym debiutują: Zuzia Romanowska i Damian Biłeńki. W stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zachęcamy do czytania- zespół redakcyjny
W związku z przekonaniem, że podróże kształcą, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej SP 5, regularnie wyjeżdżają na wycieczki. W ubiegłym roku szkolnym dwukrotnie wybrali się do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, by obejrzeć "Don Kichota" i "Niezwykłe odkrycie Papugi"- spektakle pełne zabawnych przygód bohaterów, mądrości, wesołej muzyki, a nawet naukowych faktów. Oprócz przedstawień, atrakcją było zwiedzanie teatru i zapoznanie się z jego zakulisowym życiem. Dzieci obejrzały pracownie i magazyny teatralne z dekoracjami, rekwizytami i kostiumami oraz miały możliwość przymierzenia strojów i nakryć głowy z różnych spektakli.
Zimą, dzieci były na fantastycznej wycieczce w niemieckim Hornow, w Fabryce Czekolady Felicity. Własnoręcznie wykonały tam i przyozdobiły swoją czekoladkę, a w czekoladowym kinie obejrzały film o tajemnicach produkcji wyjątkowych belgijskich pralin. Tego dnia odwiedziły również salę zabaw Cosmo Planet w Forst, gdzie mogły się wyhasać.
Tuż przed Wielkanocą nasi uczniowie byli gośćmi Cioci Joli w Karczmie Taberskiej, w Janowcu. Uczestniczyli w warsztatach wypiekania chleba oraz zajęciach "Od ziarenka do bochenka". Każdy otrzymał własnoręcznie wykonany chlebek w kształcie zająca. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły jeszcze Dwór Kolesin, gdzie spacerowały po starym parku nad brzegiem jeziora.
Ostatnią wycieczką przed wakacjami był wyjazd pociągiem do Cottbus, gdzie uczniowie odwiedzili Planetarium oraz Zoo . W Planetarium dzieci obejrzały film pt. "O żabach, gwiazdach i planetach". Podziwiały nocne niebo, Drogę Mleczną, Gwiazdę Polarną i przeróżne gwiazdozbiory.
W Zoo oglądały majestatyczne słonie, zabawne surykatki i pingwiny, kolorowe flamingi i wiele innych gatunków zwierząt. Nakarmiły kozy oraz bawiły się na placu zabaw.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy trzeciej swoje podróże rozpoczęli od ponownej wizyty w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Na deskach Teatru Lalek obejrzeli spektakl. Pt. “Jestem ziarnkiem Maku“. Była to zabawna i pełna przygód sztuka opowiadająca o samoakceptacji, o tym, że zamiast starać się na siłę być kimś innym, warto pozostać sobą i cieszyć się małymi rzeczami. Po spektaklu dzieci, wraz z panią Magdaleną Midzio oraz wychowawczynią Żanettą Cichosz, odwiedziły jeszcze plac zabaw, gdzie wesoło spędziły czas korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody.
W piątek 27 września w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego przeprowadzono w naszej szkole szereg działań o charakterze sportowo - rekreacyjnym, promujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie chętnie wykonywali ćwiczenia i przekonali się, że ruch to nie tylko zdrowie, ale także wspaniała zabawa.
Zajęcia rekreacyjno - sportowe przeprowadził Robert Woszak oraz nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej.
26 września 2024 r. podczas sesji Rady Miejskiej Pani Małgorzata Kijewska otrzymała z rąk Burmistrza Miasta i Przewodniczącej Rady Miejskiej nominację na Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie.
Gratulujemy.
Po raz kolejny wygrywamy zawody w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców w kategorii szkół ponadpodstawowych w ramach Mistrzostw Powiatu Krośnieńskiego.
Chłopcy z klas VII - VIII z SP- 5 w swojej kategorii zajęli II miejsce, a chłopcy z klas IV - VI uplasowali się na IV miejscu.
Gratulacje dla wszystkich zawodników.
W nadchodzący weekend - 28 i 29 września - na krytej pływalni w Gubinie odbędzie się 24-godzinny I Maraton Pływacki im. Ziemowita Patka, czyli człowieka instytucji. Był on trenerem, nauczycielem, społecznikiem, osobą kochającą Gubin, ludzi, pomaganie i aktywność fizyczną, a większość z nas kojarzy go z pływaniem i godzinami spędzonymi na basenie.
Impreza - współorganizowana przez Gubiński Klub Rowerowy "Bidon", Miejski Ośrodek Sportu w Gubinie, Miasto Gubin, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gubinie i Klub Olimpiad Specjalnych "AS" Gubin - ma na celu upamiętnienie tej wyjątkowej postaci.
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tej imprezie mogą zapisywać się, do 26 września, na stronie www.woprgubin.com/maraton.
Zapraszamy wszystkich miłośników pływania i nie tylko!
W dniu 19.09.2024 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w piłce nożnej, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza szkoła wygrywając wszystkie mecze zdobyła pierwsze miejsce.
Wyniki gier :
SP5 Gubin - SP Czarnowice 3-0
SP5 Gubin - SP Chlebowo 3-0
SP5 Gubin - SP1 Gubin 1-0
SP5 Gubin - SP2 Gubin 1-0
Skład drużyny: Mateusz Bielawski, Igor Bocheński, Adrian Jędraszak, Goran Kitliński – Czabator, Aleksander Wawerko, Marcel Konećny, Oliwer Zieliński, Ksawery Mikszta, Michał Szuleko, Wiktor Szostak, Sebastian Kazimierczak.
Opiekun drużyny - Sylwester Cichosz.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach!
W drugą sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji w poniedziałek 16 września w klasie II SP wychowawczyni Kamila Ziemann-Żuk zorganizowała warsztaty z pielęgniarką szkolną Gabrielą Adamską. Ich celem było zwrócenie uwagi dzieci na umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Dzieci m.in. układały kolegę w pozycji bocznej ustalonej, przypominały sobie co zrobić, by zatamować krwotok z nosa.
W piątek 13 września uczniowie klasy II SP świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Poznali historię Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Dzięki mądrości nauczycielki plastyki i pewnemu wydarzeniu, dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy.
Następnie uczniowie tworzyli na białej kartce kropki wg własnego pomysłu. Powstały kropki kolorowe, czarne, z plasteliny, malowane farbami, kredkami.
Dzieci także prezentowały swoje mocne strony, a w poniedziałek odbył się "Pokaz Talentów" dla chętnych uczniów. Grzegorz Wlazły zagrał na akordeonie. Marcelina Szulc opowiedziała o swojej przygodzie z końmi i pokazała filmik jak jeździ konno. Marcel Pac przyniósł puchar z turnieju piłki nożnej oraz zdjęcia z wędkowania i jazdy na rowerze. Weronika Graczyk i Lila Pardo-Rafalska zaprezentowały swoje prace plastyczne, a Aron Pardo-Rafalski opowiedział o układaniu klocków Lego.
Dyrektor szkoły dziękuje nauczycielom, uczniom oraz pracownikom obsługi i administracji za pomoc w zabezpieczeniu budynku ZSO przed powodzią.
Chętni uczniowie naszego liceum wzięli także udział w akcji napełniania worków piaskiem przeznaczonych do wzmocnienia gubińskich wałów.
Drodzy Uczniowie - jestem dumna z Waszej postawy i zaangażowania. Jeszcze raz dziękuję.
Małgorzata Kijewska - Dyrektor ZSO w Gubinie.
Nasza klasa mundurowa OPW szkoliła się z żołnierzami US Army.
https://gorzow.tvp.pl/.../mlodziez-z-klas-mundurowych...
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie
Po raz kolejny zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie udziału naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Szkoły Pełne Talentów.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez sieć sklepów Lidl i polega na zbieraniu specjalnych kuponów - Talenciaków, które następnie można przekazać na rzecz naszej szkoły. Kupony otrzymuje się przy każdych zakupach za min 50 zł, zawierających co najmniej jeden owoc lub jedno warzywo. Zebrane kupony będziemy mogli zamienić na nagrody w postaci pomocy dydaktycznych. Akcja trwa do 31 października 2024 roku.
Jak przekazać Talenciaki?
1. Przy wejściu do szkoły, w sekretariacie oraz w bibliotece szkolnej znajdują się specjalne pudełka, do których można wrzucać zdobyte kupony.
2.Talenciaki można również zarejestrować online na stronie akcji, przypisując je do naszej szkoły (tylko pod nazwą Szkoła Podstawowa nr 5) i skanując kody.
Kupony można także przekazać bezpośrednio do p. Żanetty Cichosz, do sali 28 (na parterze).
Każdy Talenciak to realne wsparcie w rozwijaniu pasji i umiejętności naszych uczniów. Im więcej kuponów zbierzemy, tym więcej nagród uda się nam zdobyć.
Zachęcamy do aktywnego udziału w przedsięwzięciu i DZIĘKUJEMY za każde wsparcie!
Koordynator akcji
#SzkołyPełneTalentów3#Lidl
Żanetta Cichosz
2 września 2024 r. odbyła się w naszej auli szkolnej uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025.
Dyrekcja ciepło powitała gości, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta Gubina Zbigniew Bołoczko, wiceburmistrz Anna Kapela, przedstawiciele Rady Miejskiej – Halina Wojnicz, Paweł Wojtecki, Marcin Gwizdalski oraz przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Czabator.
Wszyscy przybyli goście życzyli uczniom wielu sukcesów w kolejnym roku nauki, a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Podczas apelu dla licealistów wręczono uczniom klas mundurowych awanse na kolejne stopnie oraz odbyło się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów klasy IV b i IIIb.
Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły, dzisiejszy dzień był szczególnie ważny. Pierwszoklasiści, często z lekką tremą, ale i z uśmiechem na twarzach oraz zaciekawieniem poznawali swoich nowych kolegów, nauczycieli i wychowawców.
Wszystkim życzymy, aby nauka przynosiła radość i ciekawość świata, a każdy dzień w szkole był okazją do rozwijania swoich pasji i talentów.
Co roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w roku 2024 do wspólnego czytania został wybrany „Kordian” Juliusza Słowackiego. Prezydent Rzeczypospolitej zaznacza, że nie był to przypadkowy wybór. Pragnie, żeby w trakcie czytania towarzyszyła nam refleksja nad Polską, ale także żebyśmy zdawali sobie sprawę z aktualności losów Kordiana, bo można je traktować jako opowieść o naszej współczesności.
Zapraszają licealiści z klasy IV b.
Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej (bez podręczników do religii) zostaną użyczone rodzicom na początku roku szkolnego przez bibliotekę szkolną.
21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/24. Tradycyjnie pani dyrektor Małgorzata Kijewska podsumowała pracę dydaktyczno - wychowawczą w szkole podstawowej i liceum; mówiła o wyróżniających się w nauce i sporcie uczniach oraz ich sukcesach. Podziękowała nauczycielom i rodzicom za całoroczną współpracę.
Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ wśród zaproszonych gości były nowo wybrane władze miasta, m.in.: burmistrz- pan Zbigniew Bołoczko i powiatu- wicestarosta pan Ryszard Zakrzewski oraz przedstawiciele współpracującego ze szkołą Stowarzyszenia Ułana Karpackiego. Podsumowano 5- letnią współpracę Stowarzyszenia i klas mundurowych naszego liceum. W ocenie gości, dyrekcji, nauczycieli, uczniów była ona owocna i zdeklarowano jej kontynuację.
W trakcie uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursu Ułani spod Passo Corno (ogłoszonego z okazji 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino), w którym brali udział uczniowie klas mundurowych.
Na gali był obecny pan Andrzej Rochmiński - bratanek wachmistrza Feliksa Rochmińskiego z Pułku Ułanów Karpackich, który decyzją z dnia 4 stycznia 2024 roku został uhonorowany przez panią Sarah Maas prezes Stowarzyszenia Szczurów Tobruku certyfikatem i odznaką członkowską nowego członka Stowarzyszenia Potomków Szczurów w Australii.
Oficjalnym częściom uroczystości dla szkoły podstawowej i liceum towarzyszyły występy artystyczne uczniów.
W ostatnim tygodniu b.r. szkolnego , w środę, zorganizowano w naszej szkole, wzorem lat ubiegłych Dzień Naukowca.
Uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania, krzyżówki, rebusy oraz wykonywali proste eksperymenty i doświadczenia. Rywalizacja odbywała się w różnych pracowniach przedmiotowych.
Była to nie tylko świetna zabawa ale także okazja do zdobywania wiedzy i odkrywania prawdziwej pasji do nauki.
Zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych wyróżniono i nagrodzono na uroczystym apelu w dniu 21 czerwca 2024 r.
20 czerwca na szkolnym boisku dla uczniów klas IV -VII SP odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a w szczególności wykonywania RKO - czyli resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz właściwego reagowania na wypadek. Pan Leszek Grzegorzak wraz z uczniami klas licealnych w sposób teoretyczny i praktyczny zapoznali uczniów SP z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Co zrobić, gdy ktoś zasłabnie, straci przytomność? Jak zareagować, jak się zachować żeby osobie poszkodowanej pomóc?
To najważniejsze z pytań, na które odpowiedzi poznali uczniowie podstawówki.
A tymczasem w szkolnej sali gimnastycznej rozgrzewały się dwie drużyny, nauczycieli i uczniów, przygotowujące się na kończący naukę w roku szkolnym 2023/2024 mecz siatkówki.
Emocje, zagrywka, rozegranie, atak, obrona, emocje...Punkt za punkt, piłka za piłkę. To był cudowny dzień. Mecz zakończył się zwycięstwem uczniowskiej drużyny, nauczyciele w-fu mogą być dumni ze swoich podopiecznych. Gdy na szyjach zawodników obu drużyn zawisły pamiątkowe medale, w głowie pojawiło się pytanie: kiedy następny?
Wszyscy mamy nadzieję, że za rok.