• Wizyta w plastinarium

    18.03 klasy I b i II b z kilkoma osobami z III a i III b udały się na małą piesza wycieczkę do Guben do plastynarium. Dużo dowiedzieliśmy się o ludzkim ciele, o życiorysie założyciela o technikach zachowywania organów. Organizatorkami wycieczki były: Julita Szostek-Marciniuk I Anna Łazarewicz-Juszczyńska i Kinga Adamska.

  • Back to school - Unia Europejska dla młodych

    W dniu 8 marca 2024 roku uczniowie klasy III b LO uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą z partnerskiej szkoły Pestalozzi Gymnasium w Guben. Wydarzenie odbyło się w auli gubińskiego liceum w ramach inicjatywy “Back to school” i zostało przeprowadzone przez Magdalenę Pokojską z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej w Brukseli przy wsparciu przedstawicieli Europe Direct Guben i Zielonej Góry. Młodzież uczestniczyła w dyskusji dotyczącej m. in. roli UE w ich życiu codziennym, wyborów do Parlamentu Europejskiego i kariery w instytucjach unijnych.

  • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne

    W Gubińskim Domu Kultury trwają eliminacje rejonowe  dla uczniów w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Naszą szkołę  do tej pory reprezentowali uczniowie w kategorii recytacja i piosenka. Spośród nich nominacje do etapu powiatowego otrzymały: Maja Nowakowska z kl. III SP (recytacja) i Zuzanna Romanowska z kl. III b LO ( piosenka). Gratulujemy!

    Dziękujemy pozostałym uczestnikom za piękne występy recytatorskie i wokalne oraz godne reprezentowanie naszej szkoły na scenie w GDK.

  • Konkurs języka niemieckiego

    14 marca  siedemnastu śmiałków z klas I – III LO przystąpiło do konkursu z języka niemieckiego. Brawo dla tych, którzy nie zwątpili w swoje możliwości i nie stracili wiary we własne siły do końca i dzielnie wzięli udział w zawodach. Choć towarzyszyły nam nieplanowane przygody i wpadki, było warto. Konkurs nie należał do najłatwiejszych. Głównie z powodu możliwych wielu poprawnych odpowiedzi oraz ujemnego punktowania za niepoprawne

    Obserwowanie polityki uczniów pod tym względem było niebywale ciekawym elementem dla prowadzącej konkurs Anny Łazarewicz-Juszczyńskiej.

    Trzymamy kciuki za naszych uczniów i czekamy na wyniki.

  • Lust auf Lesen?

    7 marca  odbył się regionalny etap VII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Lust auf Lesen? Reprezentowała nas uczennica klasy 7 Lena Mech. Czekamy na wyniki i mocno trzymamy kciuki.

  • Europejski Dzień Numeru Alarmowego

    W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego uczniowie klasy siódmej mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Muzeum Straży Pożarnej w Welzow.

    Największa w Niemczech kolekcja sprzętu strażackiego zachwyciła wszystkich. Sprzęt strażacki, kolekcja mundurów a przede wszystkim pojazdy strażackie z najstarszym z 1941 roku i największym - czołgiem gaśniczym zostały bardzo interesująco przedstawione przez komendantów tamtejszej ochotniczej straży pożarnej. Żadne nasze pytanie nie zostało bez odpowiedzi. Zostaliśmy też zaproszeni do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Welzow. Nasze zainteresowanie wzbudził nowoczesny sprzęt z między innymi kamerą termowizyjną oraz sala wykładowa, w której tajniki pierwszej pomocy i technik pożarnictwa poznają także najmłodsi.

    Podróż z Gubina do Welzow uatrakcyjnił nam pan Piotr Firfas pracownik Euroregionu, który bardzo interesująco opowiadał o rewitalizacji terenów pokopalnianych oraz o miejscowościach i atrakcjach turystycznych znajdujących się po stronie niemieckiej. Zwrócił naszą uwagę na niezwykle dzisiaj ważny aspekt ekologiczny oraz przybliżył nam kulturę Serbołużyczan.

  • Konkurs recytatorski

    6 marca odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów z klas I – IV szkoły podstawowej. Konkurs recytatorski to ciekawa forma promowania literatury i kultury żywego słowa wśród dzieci.

    W eliminacjach wzięło udział jedenastu uczestników. Recytowali oni wiersze znanych polskich poetów,  takich jak Jan Brzechwa, Janina Papuzińska, Ludwik Jerzy Kern  czy Natalia Usenko.

    Jury konkursowe oceniając występy zwracało uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję i interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.

    Decyzją komisji sędziowskiej nominacje do miejskiego etapu konkursu otrzymali: Weronika Graczyk, Magdalena Muskała, Victoria Wankowicz, Maja Nowakowska i Aleksander Suliga.

    Gratulujemy nominacji i życzymy powodzenia na szczeblu miejskim!

  • Kinder Mleczna Kanapka - PRZERWA NA WSPÓLNE CZYTANIE

    Głosujcie !

  • Szkoła biegnie – Tropem Wilczym XII Edycja

    W 2011 r. dzień 1. marca został ustanowiony świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 1963 w obrębie przedwojennych granic RP

    Upamiętniając Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej społeczność naszej szkoły wzięła udział w biegu pamięci. Ponadto na szkolnym korytarzu pojawiły się informacje, wystawa o “Żołnierzach Wyklętych, a na lekcjach historii i szkolenia proobronnego uczniowie poznawali losy i sylwetki żołnierzy niezłomnych.

    W dniu 1 marca 2024 roku, w szkole odbył się wyjątkowy bieg, który na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie był on tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim lekcją historii, która wyrwała młodych ludzi z ławek szkolnych i pozwoliła im doświadczyć czegoś więcej. Uczniowie klas mundurowych, klasy 2b i 7SP, biegli na dystansie 1963m, który nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce - był nim Józef Franczak ps. Lalek. W biegu udział wzięło około 100 uczniów. Najlepsi zostali uhonorowani medalami, pamiątkowymi koszulkami i komiksami o żołnierzach z partyzantki.

    Wyniki dziewcząt                                                            Wyniki chłopców

    1. Amelia Suska  2a                                                 1.  Olaf Jankowski 2a
    2. Sandra Ilasz  2a                                                    2.  Eryk Rozumek 2a
    3. Hania Reweda – Kwiatkowska 3a                       3.  Filip Czerniawski 1a
    4. Patrycja Ślusarczyk 3a                                         4.  Maciej Żółtkowski 2a
    5. Ishchenko Bohdana 1a                                       5.  Mateusz Laskowski 2a
  • Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem

     28 lutego licealiści klas trzecich wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu. Zostali zaproszeni na spotkanie z wybitnym polskim językoznawcą Jerzym Bralczykiem, które zostało  zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną  w Gubinie.

    Profesor Bralczyk, szeroko znany  i lubiany dzięki swojej aktywności w telewizji i radiu, wzbudził entuzjazm wśród uczestników. Rozmowa o języku polskim była pełna zabawnych anegdot, gier słownych i płynnych zmian tematu. Profesor podkreślił, że najlepsza rozmowa musi być swobodna, musi się kleić i toczyć.

    W trakcie spotkania profesor odpowiedział na wiele pytań. Przyznał, że najbardziej  lubi pytania zaczynające się od pytajnika czy, bo wtedy odpowiada krótko: tak lub nie. Dowiedzieliśmy się, jakie książki czyta do poduszki, opowiedział o swojej kolekcji różnych wydań Pana Tadeusza ( w Gubinie otrzymał egzemplarz  epopei Mickiewicza przetłumaczony na języku dolnołużycki) i o jego miłości do tego literackiego  arcydzieła oraz o tym, że lubi słuchać i śpiewać rap.

    Profesor chętnie podpisywał dedykacje na swoich książkach. Bardzo zaintrygował go tytuł naszej gazetki szkolnej i z przyjemnością przyjął od nas jeden egzemplarz KIT-u.

  • K.I.T. luty 2024

    Najnowszy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Przeczytacie w nim wywiad z przewodniczącą samorządu szkolnego Kingą Ledą. Dowiecie się, jak licealiści z klas IV wspominają studniówkę, a maluchy swój bal karnawałowy. W dziale historycznym przypomnienie wydarzeń z historii Gubina. W kąciku poezji debiut Stowarzyszenia Młodych Poetów i kolejne wiersze siostry Klary (Beaty Hetman). A w stałych rubrykach nowe treści. Zachęcamy do czytania. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.

    Zespół redakcyjny

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tradycyjnie młodzież naszej szkoły włącza się w obchody. W tym roku licealiści i  uczniowie VII klasy SP realizowali projekt "Człowiek w przysłowiach". Jego cele to: uświadomienie młodym ludziom bogactwa i uniwersalności przysłów, skłonienie do refleksji nad językiem ojczystym, możliwość wykazania się kreatywnością, rozwijanie kompetencji kluczowych. Efektem projektu były kartki komiksu przedstawiające historie inspirowane wybranymi przez uczniów przysłowiami. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, o czym wkrótce poinformujemy.

    Dziękuję koleżankom polonistkom i bibliotekarce za współpracę w realizacji projektu- Alicja Tyl

  • Spotkanie z dietetykiem

    W ramach realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie w czwartek 8 lutego 2024r. odbyło się spotkanie z dietetykiem – panią Natalią Szyszkiewicz. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania młodzieży. Dowiedzieli się wielu cennych informacji na temat zapotrzebowania organizmu w różne składniki, dlaczego ważna jest zbilansowana dieta i ruch. Natalia Szyszkiewicz podzieliła się również swoim doświadczeniem jako dietetyk i trenerka, zwróciła uwagę na częste błędy młodych ludzi w stosowaniu różnego rodzaju diet przy zwiększonym wysiłku fizycznym oraz wskazała, jakie niebezpieczne konsekwencje może nieść niewłaściwy sposób odżywiania osób, które uprawiają sport.

    Dziękujemy pani Natalii za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą na temat zdrowego odżywiania.

  • Walentynki 2024

    9 lutego biblioteka szkolna ZSO zaprosiła wszystkich miłośników książek do wspólnej walentynkowej zabawy – do Randki w ciemno z książką.

    Książki z ukrytymi nazwiskami autorów i tytułami zostały zapakowane i ozdobione kolorowymi serduszkami. Wybierając książkę do czytania, często kierujemy się autorem, przeczytaną recenzją, opinią innych osób albo przyciągającą okładką. Tutaj uczniowie sugerowali się tylko krótkimi zajawkami na temat treści.

    Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji ze strony czytelników. Zaskoczeniem było duże zainteresowanie tą akcją wśród najmłodszych - niektórzy wybierali w ciemno po kilka pozycji. Bezcenny był widok reakcji i emocji, które towarzyszyły  dzieciom podczas rozpakowywania książek.

    Celem akcji było  zachęcenie  dzieci i młodzieży do literackich poszukiwań i wyjścia poza swoje czytelnicze przyzwyczajenia.

    W tym dniu z okazji Święta Zakochanych Samorząd Szkolny zadbał o odpowiedni wystrój szkolnego korytarza oraz  zorganizował dla swoich koleżanek i kolegów pocztę walentynkową. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie.  Następnie „walentynkowe amorki”  rozdały pocztę wszystkim adresatom.

    Chętni licealiści mogli też rozwiązywać w tym dniu zagadki literackie dotyczące par kochanków, autorów wierszy i piosenek miłosnych.

  • WOŚP 2024

    Czerwone serduszko chyba wszystkim kojarzy się ze styczniem i osobą Jurka Owsiaka.

    My ZSO też co roku gramy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

    W tym roku udało nam się pobić rekord i zebraliśmy ponad 5 000 zł do WOŚPowej puszki.

    Członkowie SU wraz z charyzmatyczną przewodniczącą Kingą uwijali się, by wszystkich zachęcić do otworzenia serc i...;)portfeli.

    Chyba nam się udało:)

    SU chciałby podziękować pani Dorocie Balczyńskiej - osobie znanej w Gubinie z akcji promujących WOŚP. Mamy to szczęście, że pani Balczyńska uczy w naszej szkole i przeprowadziła zajęcia z udzielania pierwszej pomocy - RKO w klasach najmłodszych.

  • Czym jest starość?

    Czym jest starość? Jak starość postrzegają ludzie młodzi? Czy myślimy o starości?

    Uczniowie naszej szkoły na te inne pytania związane ze starością starali się odpowiedzieć na godzinach z wychowawcą oraz lekcjach języka polskiego i plastyki. Efektem tych rozmów i refleksji, które one sprowokowały była wystawa, która miała miejsce nie przypadkowo 22 stycznia.

    Uczniowie klas najmłodszych starość kojarzą przede wszystkim z ukochaną babcią i ukochanym dziadkiem. Starsi uczniowie zauważają zjawisko przemijania, ale też doświadczenie, które związane jest ze starością.

    A dla Ciebie czym jest starość?

  • Dzień Wegetarianizmu

    Czy wegetarianizm to wymysł naszych czasów? Modna fanaberia?
    Okazuje się, że to styl życia znany już starożytnym. Pitagoras, Platon, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Nikola Tesla, Thomas Edison, Albert Einstein, Franc Kafka, Brigide Bardott, Tina Turner, Madonna, Ariana Grande, Natalie Portmann to zaledwie garstka znanych wegetarian.
    Ludzie z różnych powodów rezygnują ze spożywania mięsa. Dla jednych niewyobrażalne jest zabijanie zwierząt, które kochają, innych przekonują argumenty prozdrowotne, jeszcze inni robią to ze względu na miłość do naszej planety.
    Uczniowie klasy 7 SP oraz SU przygotowali wystawę, która przybliżyła zjawisko wegetarianizmu.
    Ciekawostką okazało się to, że wegetarianie mają o wiele bogatszą dietę. Mamy nadzieję, że kilka przepisów skusi, by je wypróbować.
    Spróbuj i TY!
    Jeśli nie jesteś gotowy, nie spiesz się, dowiedz się czym jest fleksitarianizm.

    ​​​​​​​

  • Zabawa karnawałowa

    W piątek nauczyciele ZSO bawili się na zabawie karnawałowej. Motywem przewodnim spotkania  był Dziki Zachód, dlatego na parkiecie królowali kowboje i Indianki. Integracyjna zabawa w stylu country była niezwykle udana.

  • Bezpieczne ferie

    Na tydzień przed rozpoczęciem ferii w murach naszej szkoły gościł starszy dzielnicowy sierżant sztabowy Mariusz Petecki, który rozmawiał z najmłodszymi uczniami o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Ważne było to, aby uczniowie pamiętali, że w każdej sytuacji ważny jest rozsądek oraz proszenie innych o pomoc.

    Następnie w auli szkolnej rozmawiał z uczniami starszych klas szkoły podstawowej o szeroko pojętym bezpieczeństwie w szkole, podczas spotkań rówieśniczych oraz w cyberprzestrzeni.

  • Uczyli się udzielania pierwszej pomocy

    Tuż przed 32 finałem WOŚP uczniowie z klas I– III naszej szkoły zostali przeszkoleni w ramach edukacji zdrowotnej w zakresie nauki udzielania pierwszej pomocy, a w szczególności wykonywania RKO - czyli resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

    Nauczyli się również właściwego reagowania na wypadek – wzywania pomocy i dzwonienia pod nr 112.

    Dzięki takim zajęciom dzieci oswajają się z zagadnieniami dotyczącymi ratowania życia i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć