• Pociąg do nauki 2024

    POCIĄG  DO  NAUKI - cykliczne przedsięwzięcie organizowane w ramach akcji promocyjnej naszego LICEUM OGÓLNOKSZTAłCĄCEGO w tym roku szkolnym odbylo się w piątek 24 maja. Tego dnia uczniowie klas ósmych gubińskich szkół podstawowych i szkół podstawowych z Chlebowa i Czarnowic mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły i przyjrzeć się bazie dydaktycznej. Nasi goście odwiedzili POCIĄGIEM DO NAUKI stacje, które mieściły się w gabinetach lekcyjnych: JĘZYKA POLSKIEGO u p. A. Tyl, JĘZYKÓW OBCYCH u p. J. Szostek-Marciniuk, GEOGRAFII u p. G. Bartkowiak, MATEMATYKI u p. E. Adamczyk, BIOLOGII u p. R. Franczak, CHEMII u p. M. Sobczyk, ZAJĘĆ PROOBRONNYCH u p. L. Grzegorzaka, FIZYKI u p. A. Świtalskiej. Uczestniczyli w warsztatach tematycznych, zajęciach laboratoryjnych, wykonywali doświadczenia i przyglądali się eksperymentom, przeprowadzali obserwacje mikroskopowe, rozwiązywali zagadki i łamigłówki.

    Jesteśmy przekonani, że wszyscy ciekawie i z pożytkiem spędzili czas, poczuli pociąg do nauki i zechcą we wrześniu rozpocząć naukę w ZSO. 

                                                                      DZIĘKUJEMY    I     ZAPRASZAMY – nauczyciele i uczniowie ZSO

  • Dzień Dziecka w Bogilu

    Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas: 4 oraz 5 wzięli udział w zorganizowanej we współpracy z Rodzicami wycieczce do Wolsztyna.

    Zdecydowaną większość dnia dzieci spędziły w Krainie Zabaw "Bogilu", gdzie każdy uczestnik wycieczki mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie doskonale się bawili, a przede wszystkim spędzili bardzo dużo czasu na łonie natury.

    W drodze powrotnej dzieci oglądały zwierzęta w Mini zoo w Mostkach.

    Wszyscy bezpieczni i pełni wrażeń wrócili do Gubina.

  • Lekcja w plenerze

    Dzisiaj odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego klasy III b. Uczniowie zdecydowali się wykorzystać bon "lekcja w plenerze", który był nagrodą w szkolnym konkursie tanecznym z okazji pierwszego dnia wiosny.

    Zebraliśmy się w altance na szkolnym podwórzu i omawialiśmy motyw natury w literaturze, słuchając jednocześnie śpiewu ptaków i odprężającego szumu drzew. Wspólnie rozmawialiśmy o naszych skojarzeniach związanych ze słowem "natura". Padły propozycje takie jak: boski majestat, zmienność, cisza przed burzą, przemijanie czasu, potęga, zmienność i odpoczynek. Następnie podawaliśmy przykłady utworów, w których występuje natura. Najczęściej pojawiały się lektury: ,,Chłopi", ,,Pan Tadeusz", ,,Nad Niemnem", ,,Kordian", ,,Jądro ciemności", ,,Gloria victis". Na koniec, w ramach podsumowania, zastanawialiśmy się, jakie mogłyby być tematy na wypowiedź ustną, które odnosiłyby się do natury. Nasze propozycje to: Natura jako świadek wydarzeń, Funkcje natury. Była to bardzo miła inicjatywa i będziemy ją bardzo ciepło wspominać. Lekcja w plenerze jest bardzo dobrą odskocznią od standardowej lekcji w klasie. Mam nadzieję, że będzie takich więcej. :)

  • Sukces Stasia

    22.05.2024 w Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza odbyło się spotkanie nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plastycznym uczniów szkół podstawowych. Konkurs „Deutsch- wichtig und interessant” zorganizowany został przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i miał na celu zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.

    Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IV Stanisław Stobba. Jego praca prezentowana jest w galerii Centrum Bibliotecznego w Zielonej Górze do końca sierpnia.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

  • "Z Brzechwą jest wesoło"

    W dniu 27 maja 2024 r. w auli szkolnej odbył się drugi etap konkursu czytelniczego dla klas I-III, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

    Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się  troje uczniów z każdej klasy, którzy w pierwszym etapie wykazali się największą znajomością wybranych wierszy polskiego poety – Jana Brzechwy. Klasę pierwszą  reprezentowały: Weronika Graczyk, Magda Muskała i Victoria Wankowicz, klasę II: Olek Suliga, Stasiu Kwapich i Oliwier Kalinowski oraz klasę III: Hania Polaszyk, Lilia Patek i Franek Kopeć.

     W pełen humoru świat wyobraźni Jana Brzechwy publiczność wprowadzili licealiści, prezentując wybrane utwory z wiersza „ZOO”.

    Trzyosobowe drużyny z każdej klasy miały do wykonania różnorodne zadania, np.: dopasowanie tytułu do fragmentu wiersza, uzupełnienie brakującego we fragmencie wiersza słowa, kalambury – przedstawienie wylosowanego zwierzęcia, za pomocą gestów, odnalezienie dwóch rekwizytów pasujących do wybranego wiersza oraz zaprezentowanie wyznaczonego wiersza na forum.

     Po zakończonym konkursie pani dyrektor Małgorzata Kijewska wręczyła laureatom piękne nagrody ufundowane przez szkolną Radę Rodziców, podkreślając że konkurs kształtował wiele kluczowych kompetencji, takich jak: kreatywność, umiejętność współpracy w zespole, porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne, świadomość i ekspresję kulturalną.

    Konkurs mający na celu promocję czytelnictwa przerodził się w kształtujące świadomość i kompetencje uczniów spotkanie kulturowe.

    Konkurs zorganizowały Stanisława Krygowska i Beata Kosińska.

  • Poznali historię Anny Frank

    22 i 23 maja uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Gubiński Dom Kultury. Zostały one poświęcone życiu i śmierci Anny Frank oraz dotyczyły  praw człowieka. Młodzież obejrzała film  i wystawę o tragicznych losach Anny i jej rodziny. Historię 13-latki, która trafiła ostatnim transportem do obozu Bergen-Belsen opowiadali młodzi ludzie, to oni  zostali przygotowani do roli przewodników po wystawie i to oni oprowadzali po niej swoich rówieśników.

     Celem wystawy było  zachęcenie młodych ludzi  do zastanowienia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie.

  • K. I. T. maj 2024

    Majowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Znajdziecie w nim najważniejsze fakty związane z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dowiecie się, o czym licealiści pisaliby książki. Poznacie historię pewnego nastolatka, który zmagał się z depresją. Macie okazję poznać, jaki jest system egzaminów w Anglii. A maluchy opowiedziały, jak będą świętować Dzień Mamy. W stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania!

    Zespół redakcyjny

  • Lekcja biologii w terenie

         „Przegląd roślin nagonasiennych i okrytonasiennych”  to temat  lekcji terenowej z biologii, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5 SP. Celem przeprowadzonych zajęć było:  nabycie umiejętności rozpoznawania roślin nasiennych rosnących w okolicach budynku szkolnego ZSO (podwórko, boisko szkolne),  wskazywanie cech charakterystycznych wybranych, rodzimych  gatunków drzew,  odróżnianie roślin nagonasiennych od okrytonasiennych. Uczniowie mogli też dostrzec piękno rodzimej, lokalnej  przyrody,  wykształcić w sobie postawę proekologiczną oraz zwyczajnie miło spędzić czas korzystając z pięknej pogody.

           Lekcja podzielona była na dwie części. Pierwsza to obserwacje makroskopowe, w której uczniowie przyglądali się korze, liściom, igłom, szyszkom, kwiatostanom i pokrojowi drzew. Druga część polegała na rozwiązaniu zadań w zeszytach ćwiczeń. Największe poruszenie wśród piątoklasistów wzbudził rzadki gatunek owada jelonka rogacza, który został przez nich dostrzeżony na korze pięknego drzewa iglastego daglezji zielonej, pomnika przyrody rosnącego na naszym szkolnym boisku.

        Świetnie i owocnie spędziliśmy czas, byłoby jeszcze lepiej gdyby wiatr nie przeszkadzał w pracy z ćwiczeniami J.

                                                                                                               Nauczyciel biologii Renata Franczak

  • ZSO dla zapylaczy

    Zmienia się otoczenie wokół naszej szkoły.
    Rośnie łąka kwietna i teren przed szkołą powoli nabiera kolorów. Stanęły też przygotowane przez uczniów i ich rodziców domki dla zapylaczy. Mamy nadzieję, że zadomowią się w nich tak pożyteczne dla nas owady.


    Pamiętajmy:) że czasami potrzeba tak niewiele, żeby zmienić naszą przestrzeń, że w jedności siła:)
    Ta łąka powstała dzięki zaangażowaniu całej szkolnej społeczności z fachowym wsparciem Pani Łąki


    Niech łąka rośnie i cieszy oko.

  • Narodowy Dzień Zwycięstwa

    Z okazji 79 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa.  W uroczystościach uczestniczyli Małgorzata Kijewska, Leszek Grzegorzak,  Robert Woszak oraz uczniowie klas OPW. Składając kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności, oddali hołd poległym za ojczyznę.

  • Matura 2024

    7 maja rozpoczął  się maraton maturalny. Dziś absolwenci przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Z pewnością każdy z nich zastanawiał się nad tematem wypracowania. CKE zaproponowała im następujące tematy rozprawek:  Bunt i jego konsekwencje dla człowieka  oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? 

    W kolejnych dniach na uczniów czekają matematyka, język angielski, a także egzaminy na poziomie rozszerzonym i ustne.

    Życzymy naszym maturzystom powodzenia i połamania piór!

  • Święto Konstytucji 3 Maja

    3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 233 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

  • Dzień Flagi

    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

    #DzieńFlagi

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy w 1791 roku tę konstytucję stworzyli.

    Z okazji 233 rocznicy uchwalenia tej konstytucji  w naszej szkole zaprezentowano plakaty wykonane przez uczniów na lekcjach HiT-u. Młodziez chętnie je oglądała i podziwiała. 

  • Święto Flagi

    Spośród trzech majowych świąt dwa są tylko polskimi- Dzień Flagi Rzeczypospolitej (przypada 2 maja) i Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. 2 maja manifestujemy nasz szacunek wobec jednego z symboli narodowych. Tego dnia w wielu miejscach powiewają flagi, a Polacy chętnie się z nią fotografują. Uczniowie podali kilka powodów, dla których szanują i lubią polską flagę. W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia tego święta, więc niech świętuje nasza biało- czerwona.

  • Pożegnanie maturzystów 2024

    26 kwietnia kolejny rocznik absolwentów uroczyście zakończył swoją edukację w 4-letnim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie. Tradycyjnie odbył się uroczysty apel z tej okazji.  Udział szczególnych osób w tej uroczystości spowodował, iż było to historyczne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Na zaproszenie Dyrektora ZSO Małgorzaty Kijewskiej udział w zakończeniu roku wzięli Podsekretarz Stanu MEN  Ministra Izabela Ziętka, Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski  oraz Wiceburmistrz miasta Justyna Karpisiak.

    Oprócz absolwentów  w auli zasiedli ich młodsi koledzy z klas trzecich, rodzice oraz grono pedagogiczne.

    Wszyscy goście gratulowali absolwentom, życzyli powodzenia na maturze oraz realizowania swoich marzeń i planów życiowych, bo  przecież „każde pokolenie musi odkryć swoją misję i ją wypełnić…”.

    Po części oficjalnej wręczono wyróżnionym uczniom nagrody finansowe, medale, książki i dyplomy.

    Tytuł Najlepszej Absolwentki  został przyznany Oliwii Jawińskiej, która za swoją najwyższą średnią  w szkole i udział w olimpiadzie otrzymała nagrodę finansową ufundowaną przez Radę Rodziców. Oliwię swoimi prezentami obdarowali także zaproszeni goście.

    Za bardzo dobre wyniki w nauce  nagrody z funduszu stypendialnego ZSO otrzymali: Julia Jaworska, Julia Pietruszka, Emilia Macierzyńska, Wiktor Ilnicki i Mikołaj Głowaczewski, za osiągnięcia sportowe: Dawid Dudzień i Jakub Włodarczyk.

    Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczono: Zuzannie Czerniawskiej, Mai Pawlik, Jagodzie Cieślak, Julii Drozdowskiej i Maciejowi Wiśniewskiemu za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, pracę na rzecz szkoły i klasy oraz udział w wolontariacie.

    Dyplomami zostali nagrodzeni:

    - Mikołaj Głowaczewski, Jakub Włodarczyk i Szymon Sawicki – za udział w poczcie sztandarowym,

    - Krystian Janecki – za pracę w szkolnej gazetce K. I. T.,

    - Sara Klich – za wykonywanie zdjęć podczas imprez i uroczystości szkolnych.

    Dyrekcja i wychowawcy podziękowali także rodzicom za współpracę  i zaangażowanie w życie szkoły.

    Na zakończenie apelu uczniowie klas trzecich wręczyli absolwentom małe podarunki oraz przedstawili  zabawną fotorelację z czterech lat pobytu absolwentów w naszej szkole.

    Maturzystom życzymy powodzenia na maturze i połamania piór!!!

  • Pokaż Talent

    26 kwietnia w Gubińskim Domu Kultury odbył się konkurs „ Pokaż Talent”, wytypowanych zostało 16 uczestników z naszej szkoły. Konkurencja była ogromna, każdy z uczniów pokazał swój talent zaskakując uzdolnieniami i pomysłowością. Wyróżnienie otrzymała Maja Nowakowska, która wystąpiła z piosenką pt. „Kaczka dziwaczka” i Vladysłav Notin za beatbox.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Wystawa pająków

    Uczniowie klasy II, wraz z wychowawczynią Żanettą Cichosz, wybrali się 19 kwietnia do Biblioteki Miejskiej w Gubinie na niezwykłą wystawę egzotycznych zwierząt ze wszystkich kontynentów.

    W czasie tej wizyty można było zobaczyć unikalne żywe okazy pająków oraz jadowitych skorpionów, w tym: czarną wdowę - najniebezpieczniejszego pająka na ziemi, ptasznika goliata - największego pająka na świecie, skorpiona cesarskiego - jednego z największych skorpionów świata, który fluoryzował w świetle UV.

    Każdy uczestnik wycieczki mógł wziąć na ręce bardzo łagodną pajęczycę i przełamać swój lęk przed tymi zwierzętami. Wzbudziło to wiele niezapomnianych i przede wszystkim  pozytywnych emocji wśród dzieci.

    Po obejrzeniu wystawy wszyscy zgodnie stwierdzili, że pająki wcale nie są takie straszne! Była to niezwykła i bardzo pouczająca lekcja przyrody, za którą serdecznie dziękujemy  organizatorom!

  • Poznawali legendy Dolnego Śląska

    Znajomość swojego regionu to ważny element ogólnej wiedzy młodego człowieka. Ty razem jednak uczniowie klas: IV, V oraz VI szkoły podstawowej wyruszyli poznawać historię Dolnego Śląska. W miejscowości Magiczna Pławna dzieci i młodzież przeniosła się w świat baśni i legend.

    Uczniowie skorzystali również z warsztatów teatralnych oraz poligraficznych.

    Podczas pobytu można było obejrzeć Arkę Noego, której biblijny odpowiednik znajduje się na pobliskim wzgórzu.  Wewnątrz Arki znajduje się Replika Tabliczki z Dekalogiem, krzyżyki wykopaliskowe oraz Biblia pochodząca z 1733 roku napisana pismem gotyckim w języku niemieckim.

    Po warsztatach przyszedł czas na grilla, którego przygotowali rodzice uczniów klasy V: Pani Małgorzata Piotrowska oraz pan Paweł Bachorski.

    Program wycieczki zakończyły gry i zabawy uczniów na świeżym powietrzu.

    Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu. 

  • III miejsce w województwie

    Zdobywamy III miejsce w finale wojewódzkim w drużynowych biegach przełajowych w kategorii dziewcząt.

    Ten bardzo dobry wynik dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego osiągnęły dzięki zaciętej walce na całym dystansie 800 metrów.

    W skład drużyny weszły: Natalia Gawlik, Sandra Ilasz, Julia Jaskólska, Hanna Reweda - Kwiatkowska,  Bianka Zdanowska, Julia Żołędziewska.

    Gratulujemy!!!

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć