Mamy nowego Przewodniczącego SU na rok 2024/2025
19 września odbyły się wybory do SU. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwały odchodząca już Przewodnicząca SU Kinga Leda z klasy IV a oraz opiekun samorządu w roku szkolnym 2023/2024 p. Anna Bożek-Romanowska.
Wszystkie głosy skrupulatnie podliczyły Maja Kropidłowska i Natalia Kwiecińska z klasy IV b. Wyniki wyborów:
Przewodniczący - Aleksander Olkowicz z klasy III c
Zastępca - Kalina Markowska z klasy III c
Skarbnik - Adrian Wojciul z klasy III a
Gratulujemy:)
W dniach 30.09 – 4.10.2024 r. uczennice IV klasy LO im B. Chrobrego w Gubinie wzięły udział w trójstronnej: polsko - niemiecko - szwedzkiej wymianie młodzieży w Szwecji.
Uczestnicy byli z wizytą w Urzędzie Miasta Lund, gdzie spotkali się z burmistrzem, panem Matsem Hemlfridem.
Przez 2 dni odbywały się grupowe warsztaty w Gymnasieskolen Spyken na temat Ekologii w codziennym życiu, Europejskiego stylu życia oraz Smart City. Młodzież w każdym z tych tematów wypracowała pomysły od etapu krytycyzmu, przez utopię po konkretne rozwiązania.
Było wspólne gotowanie kolacji z grupą ze Szwecji, która wieczorem odwiedziła Polaków i Niemców w hostelu. Wspólne śpiewanie, zabawy i tańce dostarczyły uczestnikom dużo pozytywnej energii.
W przedostatnim dniu młodzieżowej wizyty studyjnej w Skanii przekonaliśmy się na przykładzie Malmö- ekologicznego prymusa wśród szwedzkich miast nadbałtyckich, co w praktyce oznacza smart city. W ciągu zaledwie 30 lat zrealizowano tu prawdziwą rewolucję: z miasta dymów, dźwigów i szarości zrodziło się nowoczesne, postindustrialne miasto młodych ludzi, które do 2030 roku chce stać się całkowicie zeroemisyjnym miastem: bez obecności spalinowych samochodów i w całości zasilanym z odnawialnych źródeł energii.
Malmö jest w grupie 100 europejskich miast uczestniczących w Misji programu Horyzont Europa, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. Wśród tej grupy znalazło się 5 polskich miast: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź oraz Rzeszów.
Młodzież uczestniczyła także w kąpieli leśnej w ogrodzie botanicznym, podczas której dowiedzieli się między innymi, jak pobyt na łonie natury sprzyja wzmacnianiu odporności oraz zapobiega przeciążeniom układu nerwowego.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Kopenhagę i wystawę Europa Experience.
Cały projekt odbywał się w języku angielskim.
7 października 2024 r. w auli szkolnej odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W rywalizacji wzięło udział 36 uczniów ZSO.
W klasach I – III SP zwyciężył Aleksander Suliga, drugi był Stanisław Kwapich a trzeci Jan Józwak.
W klasach IV – VIII wielką niespodziankę sprawił uczeń klasy I SP Szymon Dziełakowski, który ze względu na swoje wysokie umiejętności szachowe zagrał w kategorii wiekowo wyższej. Szymon wygrał wszystkie partie i został Mistrzem Szkoły Podstawowej. Drugi był Karol Połatyński a trzeci Marcel Konećny.
W LO najlepszym szachistą okazał się Szymon Bezdziczek, drugie miejsce zdobył Hubert Kwiecień a trzecie Michał Bezdziczek.
Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani medalami i otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Turniej zorganizował Sylwester Cichosz a sędziowała Kalina Markowska. Zwycięscy uczniowie będą reprezentować szkołę w zawodach międzyszkolnych.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach.
Wtorek, 2 października bieżącego roku klasy II c i III c (biologiczno-chemiczna) naszego liceum spędziły w Zielonej Górze. Wysłuchały wykładu na Uniwersytecie Zielonogórskim, przygotowanego i przedstawionego przez dr Artura Wandycza na temat: „Antropogeneza - wybrane aspekty pochodzenia człowieka i wczesnych migracji”. Celem wykładu było przedstawienie wybranych aspektów pochodzenia współczesnych populacji ludzkich, przemieszczania się wczesnych ludzi na różnych kontynentach, rozwoju i biologii człowieka. Słuchacze dowiedzieli się jakie procesy ewolucyjne doprowadziły populacje przodków rodzaju Homo do powstania jedynego żyjącego współcześnie gatunku człowieka – człowieka rozumnego (Homo sapiens). Wykładowca skupił się na różnych aspektach, głównie fizycznych, jakie zachodziły u przedstawicieli naszego gatunku i jego przodków na przestrzeni tysięcy i milionów lat. Wykład z pewnością poszerzył wiedzę słuchaczy i zainteresował naukami biologicznymi.
Następnym punktem programu było obejrzenie filmu w kinie Cinema City pod tytułem: „Deadpool & Wolverine”. Amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2024 roku na podstawie serii komiksów o postaciach Deadpoola i Wolverine’a wydawnictwa Marvel.
W piątek 27 września w klasie II SP odbyły się warsztaty "Zdrowa kanapka". Dzieci omówiły z wychowawczynią piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Następnie przygotowały stanowiska pracy i produkty do wykonania kanapki. Wśród nich znalazły się: m.in. pomidory, ogórki, sałata, jajka na twardo. Na koniec dzieci zjadły samodzielnie przygotowane pyszne i zdrowe drugie śniadanie.
1 października uczniowie klasy I SP zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej. Podczas spotkania poznali zasady panujące w szkolnej bibliotece. Dowiedzieli się w jaki sposób wypożyczać i oddawać samodzielnie książki oraz gdzie mogą znaleźć ciekawe tytuły dla najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem oglądały książki, a na koniec obiecali, że będą systematycznie odwiedzać to miejsce w szkole. W czasie spotkania każdy uczeń mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Na zakończenie spotkania dzieci z zaciekawieniem wysłuchały baśni Andersena „Brzydkie kaczątko” przedstawionej w formie teatrzyku kamishibai.
Mamy nadzieję, że będzie to dobry początek niezwykłej przygody czytelniczej naszych nowych uczniów.
Od września tego roku nasza szkoła, a dokładniej uczniowie klas I - III szkoły podstawowej biorą udział w ogólnopolskim programie ,,Mały Mistrz", którego celem jest wspieranie aktywności fizycznej i poprawa sprawności fizycznej uczestników programu.
Zajęcia prowadzi Robert Woszak we współpracy z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej
W niedzielę 29 września zakończył się 24 - godzinny Maraton Pływacki im. Ziemowita Patka. Uczestnicy zawodów przepłynęli łącznie 386 km. Większość nich za cel postawiła sobie poprawę dotychczasowych wyników, ale na pewno wszyscy swoją obecnością chcieli uczcić pamięć po patronie tej imprezy.
Pan Robert Woszak, jeden z inicjatorów i organizatorów tej imprezy zwrócił uwagę na duże wsparcie ze strony uczniów naszej szkoły, którzy sędziowali zawody i zabezpieczali imprezę logistycznie.
Dziękujemy.
Młodopolskie obrazy natury można pokazać na różne sposoby. Uczniowie klasy III b wykorzystali inne niż poeci środki artystycznego wyrazu. Malowali Melodię mgieł nocnych K.Przerwy- Tetmajera. Powstały utrwalone przez nich i inspirowane wierszem wrażenia chwili towarzyszące oglądaniu tatrzańskiej przyrody. W ten sposób utrwalili sobie formalne cechy impresjonizmu, istotę synestezji. Podsumowaniem jest plakat wykonany przez jedną z uczennic z wykorzystaniem Canvy.
Z okazji Dnia Chłopaka nasi Panowie zostali obdarowani prezentami. Życzymy Wam wszystkim spełnienia marzeń, odwagi w realizacji planów, uśmiechu na twarzy i mnóstwa wspaniałych chwil!
Wrześniowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Znajdziecie w nim ciekawą rozmowę o czerwcowej Akademii malucha. Przeczytacie informacje o projekcie Jubileuszowe puzzle- czyli układamy 80- letnią historię ogólniaka. Przekonacie się, jak bardzo różnie można pisać o tej samej wycieczce. Siostra Klara (Beata Hetman) prezentuje kolejne wiersze ze swojego nowego (II) tomiku poezji W drodze do celu. A w dziale muzycznym debiutują: Zuzia Romanowska i Damian Biłeńki. W stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zachęcamy do czytania- zespół redakcyjny
W związku z przekonaniem, że podróże kształcą, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej SP 5, regularnie wyjeżdżają na wycieczki. W ubiegłym roku szkolnym dwukrotnie wybrali się do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, by obejrzeć "Don Kichota" i "Niezwykłe odkrycie Papugi"- spektakle pełne zabawnych przygód bohaterów, mądrości, wesołej muzyki, a nawet naukowych faktów. Oprócz przedstawień, atrakcją było zwiedzanie teatru i zapoznanie się z jego zakulisowym życiem. Dzieci obejrzały pracownie i magazyny teatralne z dekoracjami, rekwizytami i kostiumami oraz miały możliwość przymierzenia strojów i nakryć głowy z różnych spektakli.
Zimą, dzieci były na fantastycznej wycieczce w niemieckim Hornow, w Fabryce Czekolady Felicity. Własnoręcznie wykonały tam i przyozdobiły swoją czekoladkę, a w czekoladowym kinie obejrzały film o tajemnicach produkcji wyjątkowych belgijskich pralin. Tego dnia odwiedziły również salę zabaw Cosmo Planet w Forst, gdzie mogły się wyhasać.
Tuż przed Wielkanocą nasi uczniowie byli gośćmi Cioci Joli w Karczmie Taberskiej, w Janowcu. Uczestniczyli w warsztatach wypiekania chleba oraz zajęciach "Od ziarenka do bochenka". Każdy otrzymał własnoręcznie wykonany chlebek w kształcie zająca. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły jeszcze Dwór Kolesin, gdzie spacerowały po starym parku nad brzegiem jeziora.
Ostatnią wycieczką przed wakacjami był wyjazd pociągiem do Cottbus, gdzie uczniowie odwiedzili Planetarium oraz Zoo . W Planetarium dzieci obejrzały film pt. "O żabach, gwiazdach i planetach". Podziwiały nocne niebo, Drogę Mleczną, Gwiazdę Polarną i przeróżne gwiazdozbiory.
W Zoo oglądały majestatyczne słonie, zabawne surykatki i pingwiny, kolorowe flamingi i wiele innych gatunków zwierząt. Nakarmiły kozy oraz bawiły się na placu zabaw.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy trzeciej swoje podróże rozpoczęli od ponownej wizyty w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Na deskach Teatru Lalek obejrzeli spektakl. Pt. “Jestem ziarnkiem Maku“. Była to zabawna i pełna przygód sztuka opowiadająca o samoakceptacji, o tym, że zamiast starać się na siłę być kimś innym, warto pozostać sobą i cieszyć się małymi rzeczami. Po spektaklu dzieci, wraz z panią Magdaleną Midzio oraz wychowawczynią Żanettą Cichosz, odwiedziły jeszcze plac zabaw, gdzie wesoło spędziły czas korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody.
W piątek 27 września w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego przeprowadzono w naszej szkole szereg działań o charakterze sportowo - rekreacyjnym, promujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie chętnie wykonywali ćwiczenia i przekonali się, że ruch to nie tylko zdrowie, ale także wspaniała zabawa.
Zajęcia rekreacyjno - sportowe przeprowadził Robert Woszak oraz nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej.
26 września 2024 r. podczas sesji Rady Miejskiej Pani Małgorzata Kijewska otrzymała z rąk Burmistrza Miasta i Przewodniczącej Rady Miejskiej nominację na Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie.
Gratulujemy.
Po raz kolejny wygrywamy zawody w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców w kategorii szkół ponadpodstawowych w ramach Mistrzostw Powiatu Krośnieńskiego.
Chłopcy z klas VII - VIII z SP- 5 w swojej kategorii zajęli II miejsce, a chłopcy z klas IV - VI uplasowali się na IV miejscu.
Gratulacje dla wszystkich zawodników.
W nadchodzący weekend - 28 i 29 września - na krytej pływalni w Gubinie odbędzie się 24-godzinny I Maraton Pływacki im. Ziemowita Patka, czyli człowieka instytucji. Był on trenerem, nauczycielem, społecznikiem, osobą kochającą Gubin, ludzi, pomaganie i aktywność fizyczną, a większość z nas kojarzy go z pływaniem i godzinami spędzonymi na basenie.
Impreza - współorganizowana przez Gubiński Klub Rowerowy "Bidon", Miejski Ośrodek Sportu w Gubinie, Miasto Gubin, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gubinie i Klub Olimpiad Specjalnych "AS" Gubin - ma na celu upamiętnienie tej wyjątkowej postaci.
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tej imprezie mogą zapisywać się, do 26 września, na stronie www.woprgubin.com/maraton.
Zapraszamy wszystkich miłośników pływania i nie tylko!
W dniu 19.09.2024 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w piłce nożnej, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza szkoła wygrywając wszystkie mecze zdobyła pierwsze miejsce.
Wyniki gier :
SP5 Gubin - SP Czarnowice 3-0
SP5 Gubin - SP Chlebowo 3-0
SP5 Gubin - SP1 Gubin 1-0
SP5 Gubin - SP2 Gubin 1-0
Skład drużyny: Mateusz Bielawski, Igor Bocheński, Adrian Jędraszak, Goran Kitliński – Czabator, Aleksander Wawerko, Marcel Konećny, Oliwer Zieliński, Ksawery Mikszta, Michał Szuleko, Wiktor Szostak, Sebastian Kazimierczak.
Opiekun drużyny - Sylwester Cichosz.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach!
W drugą sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji w poniedziałek 16 września w klasie II SP wychowawczyni Kamila Ziemann-Żuk zorganizowała warsztaty z pielęgniarką szkolną Gabrielą Adamską. Ich celem było zwrócenie uwagi dzieci na umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Dzieci m.in. układały kolegę w pozycji bocznej ustalonej, przypominały sobie co zrobić, by zatamować krwotok z nosa.
W piątek 13 września uczniowie klasy II SP świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Poznali historię Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Dzięki mądrości nauczycielki plastyki i pewnemu wydarzeniu, dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy.
Następnie uczniowie tworzyli na białej kartce kropki wg własnego pomysłu. Powstały kropki kolorowe, czarne, z plasteliny, malowane farbami, kredkami.
Dzieci także prezentowały swoje mocne strony, a w poniedziałek odbył się "Pokaz Talentów" dla chętnych uczniów. Grzegorz Wlazły zagrał na akordeonie. Marcelina Szulc opowiedziała o swojej przygodzie z końmi i pokazała filmik jak jeździ konno. Marcel Pac przyniósł puchar z turnieju piłki nożnej oraz zdjęcia z wędkowania i jazdy na rowerze. Weronika Graczyk i Lila Pardo-Rafalska zaprezentowały swoje prace plastyczne, a Aron Pardo-Rafalski opowiedział o układaniu klocków Lego.
Dyrektor szkoły dziękuje nauczycielom, uczniom oraz pracownikom obsługi i administracji za pomoc w zabezpieczeniu budynku ZSO przed powodzią.
Chętni uczniowie naszego liceum wzięli także udział w akcji napełniania worków piaskiem przeznaczonych do wzmocnienia gubińskich wałów.
Drodzy Uczniowie - jestem dumna z Waszej postawy i zaangażowania. Jeszcze raz dziękuję.
Małgorzata Kijewska - Dyrektor ZSO w Gubinie.