Na początku października uczniowie klasy III SP, wraz ze starszymi kolegami z klasy V i VI, wybrali się na wycieczkę do Kotliny Jeleniogórskiej, odwiedzając Karpacz oraz Szklarską Porębę. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno wodospadów Szklarki i Kamieńczyka oraz zwiedzić niezwykłą sztolnię w Kowarach, gdzie uczestniczyli w pokazach laserowych, które dostarczyły wielu emocji. Dzieci odwiedziły również słynny kościółek Wang w Karpaczu, poznając jego historię i wyjątkową architekturę. Wycieczka była pełna wrażeń i pięknych wspomnień.
31 października w klasie II SP uczniowie uczestniczyli w Dniu Dyni. Rano wykonali babeczki dyniowe pod czujnym okiem P. Karoliny Szulc - mamy Marcelinki oraz p. Krystyny Lelito - mamy Lilianny. Następnie poznali historię Dnia Dyni oraz właściwości zdrowotne tego warzywa. Potem stworzyli piękne dekoracje z dyni. Na koniec odbył się w klasie dyniowy festiwal filmowy.
Uczniowie klasy III b podsumowali pracę z lekturą; napisali kartkówkę, wypowiedź argumentacyjną i zagrali wybrane sceny z Wesela S. Wyspiańskiego. Opanowali kwestie bohaterów z wybranych scen aktu I, przygotowali stroje, zadbali o muzykę (na żywo) i ruch sceniczny. Lekcja była inna niż zwykle; dostarczyła wielu emocji, wrażeń estetycznych, ujawniła kreatywność młodzieży.
Z okazji XXIV Dnia Papieskiego pod hasłem „Ewangelia starości i cierpienia” odbył się konkurs plastyczny dla uczniów kl. I – VI SP.
Dzieci w swoich pracach nawiązywały do trudnych chwil i cierpienia św. Jana Pawła II, jak również do smutku, bólu w swoich środowiskach i świecie. Przedstawiały m.in. wojnę, powódź, pożar, wypadki, samotność, choroby czy odrzucenie.
Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla nstępujących uczniów:
I miejsce – Zosia Kawecka z kl. I
II miejsce – Hania Polaszyk z kl. IV
III miejsce - Zuzia Marciniuk z kl. IV
Wyróżnienie – Marianna Żemło z kl. IV, Victoria Wankowicz z kl. II.
Gratulujemy!
29 października licealiści z klas II c i III b uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach drugiej edycji programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem”.
Celem programu zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej jest popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o właściwych zachowaniach w sytuacjach kryzysowych.
Żołnierze podczas szkolenia łączyli teorię z praktyką. W ciekawy sposób przekazali młodzieży treści dotyczące zasad alarmowania, sposobów szukania i wzywania pomocy, podstaw ewakuacji i schronienia oraz nawyków udzielania pomocy.
Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Radia Zachód, który po szkoleniu przeprowadził z uczniami wywiad na temat zasadności tych szkoleń.
Radio Zachód - wywiad
21.10 klasy 2b i 1a wraz z wychowawcami oraz pod opieką Pani Kingi Adamskiej pojechały na wycieczkę integrująca zespoły klasowe i międzyklasowe do Zielonej Góry. W trakcie krótkiego wyjazdu mieliśmy możliwość poznania życiorysu jednego z czołowych pisarzy okresu romantyzmu. Przed projekcją filmu Niepewność. Zakochany Mickiewicz zamiast reklam pojawiła się ciekawa lekcja dotyczącą Mickiewicza oraz epoki, w której żył i tworzył. Po filmie udaliśmy się na spacer po deptaku, gdzie oglądaliśmy historyczne kamieniczki i szukaliśmy Bachusików.
W naszej szkole od wielu lat realizowane są programy promujące zdrowe odżywianie. Jednym z nich jest Zdrowa kanapka realizowana w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Podczas przygotowywania posiłków dzieci poznają wartości odżywcze warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, białkowych i mlecznych.
Uczniowie klasy I przygotowywali owocową sałatkę, a klasa II zdrową kanapkę. Sporządzone własnoręcznie posiłki bardzo im smakowały. Jest to świetny sposób na zapewnienie dzieciom energii i składników odżywczych potrzebnych do nauki i zabawy.
Październikowy numer gazetki jest już dostępny. Polecamy wywiad z panią dyrektor M. Kijewską. Przeczytacie, co tegoroczni maturzyści myślą o sztucznej inteligencji. Rekomendujemy (ku przestrodze) ciekawy artykuł o uzależnieniu dzieci i młodzieży od telefonów. Maluchy przekonują, dlaczego tak ważne jest RKO. W tym numerze po raz pierwszy swój rysunek zamieścił Dominik Ratajczak. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna. Zachęcamy do czytania.
Zespół redakcyjny
Zespół Szkół Ogólnokształcących bierze udział w kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
W ramach kampanii uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w lekcjach on-line.
W dniu 24 października w takich zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 6 i 7.
Zdobyli wiedzę dotyczącą tego, jak pomóc osobie dotkniętej przemocą i jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Kolejne lekcje on-line przed nami!
W dniu 22.10.2024 r. uczniowie dwóch klas: VII a SP i II a SP wyjechali na wycieczkę do Budynku Edukacji Ekologicznej oraz na ścieżkę przyrodniczo-leśną do Dzikowa. Tematami z którymi chciałyśmy zapoznać uczniów były:
• jesienny las - zdrowie i ekologia (przejście ścieżką leśno-przyrodniczą i pełne dotlenienie organizmu – edukacja zdrowotna);
• budowa i dary jesiennego lasu, (budowa i rozpoznawanie drzew oraz poszycia –klasa VII edukacja przyrodnicza – różnice między lasem objętym gospodarką leśną, a Rezerwatem Przyrody);
• sposoby korzystania z zasobów leśnych (obserwacja krzewów jagodowych i borówkowych – kosztowanie borówek, rozpoznawanie i zbieranie grzybów leśnych);
• ekologiczne podstawy ochrony lasów (właściwe sposoby zachowania się w środowisku leśnym, zapoznanie się z owadami niszczącymi lasy oraz sposobami walki z nimi, uwrażliwienie na zasadę niepozostawiania po sobie śmieci "co wnosimy, to wynosimy z lasu").
Wartością dodaną wycieczki było kształcenie kompetencji kluczowych, takich jak:
• właściwe porozumiewanie się w języku ojczystym, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi od p. podleśniczego Kacpra Śliwińskiego;
• poszerzanie kompetencji naukowych dotyczących lasu;
• rozwijanie umiejętności uczenia się "mimo woli";
• rozszerzanie kompetencji społecznych i obywatelskich;
• zaszczepianie inicjatywności i przedsiębiorczości;
• kształcenie świadomości i ekspresji kulturalnej;
Po części edukacyjnej, był czas na odpoczynek, herbatkę z cytryną oraz kiełbaskę z grilla przygotowanego przez panią Elżbietę Trybulec, specjalistkę służb leśnych.
Do szkoły powróciliśmy z uśmiechami i książkami o tematyce leśnej, a do domów starsza klasa powróciła z samodzielnie uzbieranymi z grzybami, natomiast młodsza z własnoręcznie ozdobionymi piórnikami.
Uczniom obu klas bardzo podobała się wycieczka, prowiant przygotowała nam w całości mama Lilianny z II a SP, pani Krystyna Lelito. Serdecznie dziękujemy.
Autor tekstu: Beata Kosińska.
Dnia 18.10.2024r. uczniowie naszego liceum brali udział w turnieju badmintona w ramach Mistrzostw Powiatu. Dziewczęta w składzie Natalia Kwiecińska i Kalina Markowska zajęły I miejsce natomiast chłopcy - Szymon Bezdziczek, Fabian Byczko i Wojtek Świerczyński - III miejsce. Obu drużynom należą się wielkie brawa za ambitną grę i sportową postawę.
17.10.2024 r. w Babimoście nasza licealna młodzież brała udział w Finale Wojewódzkim w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Dziewczęta zajęły VI, a chłopcy VIII miejsce. Wszystkim uczestnikom należą się duże brawa za sportową walkę od startu do mety biegu.
16 października 2024 r. w Gubinie z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 2 odbyła się po raz 8 akcja bicie rekordu w jednoczesnej, nieprzerwanej Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej. Tym razem wydarzenie to odbyło się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3.
Od teraz nowy rekord wynosi - 1091 osób, które jednocześnie wykonywały RKO przez 30 minut.
Uczniowie i nauczyciele ZSO chętnie dołączyli do tej akcji i pokazali , co potrafią.
Próba bicie rekordu była świetną okazją do wspólnego ćwiczenia resuscytacji i wykonywania czynności ratujących życie.
We wtorek 15 października 2024 r. w sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury świętowaliśmy Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorem uroczystości było Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Wojewoda Lubuski Marek Cebula i Kurator Oświaty Mariusz Biniewski w swoich przemówieniach podkreślali, jak istotną rolę odgrywają nauczyciele w kształtowaniu wartości, postaw młodych ludzi, kreowaniu lepszego, piękniejszego świata. Życzyli pomyślności, wytrwałości w pięknym i jednocześnie trudnym zawodzie nauczyciela. Wyjątkowym momentem ceremonii było uhonorowanie ponad 300 nauczycielek i nauczycieli z województwa lubuskiego, którzy otrzymali nagrody i odznaczenia. W grupie wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej znalazły się nauczycielki ZSO w Gubinie: Edyta Adamczyk i Małgorzata Jarosz.
Gratulujemy !
15 października odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym Danutą Łogożną, pod hasłem ,,Pasja, motywacja, odwaga". Uczniowie mogli przekonać się, jak ważne jest, aby wybrać kierunek studiów lub pracę, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wartościami i pasjami. Idealnym podsumowaniem przestawionej prezentacji były słowa Konfucjusza cytowane przez prowadzącą: ,,Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu."
Młodzież chętnie wysłuchała prelekcji i wskazówek, którymi należy się kierować, planując swoją dalszą ścieżkę kariery zawodowej.
15 października 2024 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie licealistów z przedstawicielem Fundacji Zwolnieni z Teorii. Gość opowiadał o prowadzonej przez fundację platformie oraz praktycznej olimpiadzie funkcjonującej właśnie pod nazwą Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu projektowi młodzież licealna i studencka ma szansę zdobyć nie tylko doświadczenie zawodowe i kompetencje cenne na rynku pracy, ale również międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP.
Dzięki wsparciu platformy zwolnienizteorii.pl młodzi ludzie przystępujący do projektu realizują inicjatywy społeczne, które umożliwiają im zdobycie cennego doświadczenia i kompetencji, a także przynoszą realne korzyści społeczeństwu.
Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prelekcji oraz obejrzała także film zachęcający do udziału w tym projekcie.
Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony 14 października, to wyjątkowe święto w polskich szkołach, które jest okazją do uhonorowania pracy nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty. Dzień ten sprzyja refleksji nad rolą edukacji w życiu społeczeństwa oraz nad wyzwaniami, przed którymi stoi współczesne szkolnictwo. Ważne jest, aby uczniowie mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność za trud i zaangażowanie nauczycieli, co przyczynia się do budowania pozytywnej atmosfery w szkole.
W tym dniu w naszej szkole odbyły się trzy uroczyste akademie, podczas których uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gubinie. Z tej okazji otrzymali dyplomy, tuby ze słodkościami oraz legitymacje szkolne. Natomiast licealiści z klasy I a złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i od tej pory mogą być dumni z bycia uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie.
Dla uświetnienia obchodów DEN klasy II SP, VIII SP, II b LO przedstawiły programy artystyczne, które wprowadziły atmosferę radości i wspólnoty w środowisku szkolnym. Uczniowie w kreatywny sposób podziękowali swoim nauczycielom, a przy okazji mogli pokazać swoje zdolności artystyczne oraz integrację z kolegami i koleżankami.
Życzenia zdrowia, wytrwałości i wielu sukcesów dydaktycznych dla całej społeczności szkolnej złożyła wiceburmistrz Anna Kapela, która zaszczyciła nas swoją obecnością.
Weekend poprzedzający Dzień Edukacji Narodowej nauczyciele i inni pracownicy szkoły spędzili nad morzem. Po raz kolejny odpoczywali w Świnoujściu. Przemierzali nadbałtyckie plaże w Polsce i niemieckim kurorcie Ahlbeck, podziwiali uroki Wolińskiego Parku Narodowego (m.in.: Zalew Szczeciński z punktu widokowego w Lubinie i Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin). Godziny popołudniowe i wieczorne sprzyjały integracji.
To były niesamowite cztery dni!
Czy można poznać Kraków i okolice w cztery dni? Na pewno nie, ale można poczuć energię niezwykle ciekawych miejsc i nabrać ochoty, by jeszcze tam wrócić.
Nasza przygoda z Krakowem zaczęła się w żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Zanurzyliśmy się w kulturę tego miejsca, muzykę, język i ciekawostki. Poznaliśmy m.in. historię niezwykle zdeterminowanej Heleny Rubinstein i zobaczyliśmy dom, w którym mieszkała.
Być w Krakowie i nie być na Wawelu? To niemożliwe. To magiczne miejsce przyciąga codziennie wielu turystów, oczarowało też nas. Dotknęliśmy Dzwonu Zygmunta (to podobno spełnia marzenia), na chwilę przeszłość połączyła się z teraźniejszością, a groby słynnych Polaków uzmysłowiły nam jaką bogatą mamy historię.
Podziemne Muzeum Krakowa przeniosło nas do średniowiecznego miasta, krew zmroziła historia o napadach Tatarów i bezwzględności miejskiego kata.
Wyprawa do kopalni soli Wieliczka uzmysłowiła nam ile trudu kosztuje łyżeczka soli dodana do codziennej potrawy.
Najtrudniejsza emocjonalnie była wizyta w Muzeum Auschwitz. Tu nie robiliśmy zdjęć, słuchaliśmy w skupieniu historii o okrucieństwie, braku tolerancji oraz sile manipulacji i bezmyślności. Ta wizyta w fabryce śmierci na zawsze pozostanie w naszej pamięci.