• Warsztaty chemiczne

    Warsztaty chemiczne

    W poniedziałek 23 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne "Chemia w małej skali" prowadzone przez "szalonych naukowców"  z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

    W warsztatach udział wzięli uczniowie klas biologiczno-chemicznych liceum oraz klas matematycznych gimnazjum. Pod czujnym okiem "pozytywnie zakręconych" chemików uczniowie samodzielnie wykonywali różne doświadczenia, między innymi: otrzymywali wodór, badali właściwości manganu i jego związków, wykonywali próby płomieniowe jonów litowców i berylowców. Warsztaty zakończyły się spektakularnym pokazem chemicznym w auli, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.

    Udział w warsztatach pozwolił uczniom bardziej zrozumieć istotę wielu zjawisk oraz reakcji chemicznych. Serdecznie dziękujemy panu Łukaszowi i panu Piotrowi za te "wystrzałowe" 5 godzin.

    Przejdź do galerii

  • Gimnazjaliści na start

    Gimnazjaliści na start

    Minął pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. Dzisiaj uczniowie trzecich klas pisali egzaminy z WOS-u, historii i języka polskiego. Tradycyjnie z historii największą trudność sprawiły uczniom daty i nazwiska. Miłą niespodzianką na języku polskim okazało się zadanie otwarte, które polegało na napisaniu charakterystyki bohatera literackiego, a nie rozprawki, której wszyscy się obawiali.

    Jutro czekają uczniów zadania z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w piątek języki obce. Życzymy połamania piór.

    Przejdź do galerii

  • Spektakl po angielsku

    Spektakl po angielsku

    17 kwietnia  uczniowie klas licealnych oraz dwóch klas gimnazjum mieli wyjątkową okazję obejrzenia spektaklu w języku angielskim pt. „The night in”. Była to opowieść o ojcu i synu, którzy rozważali wartości ponadczasowe i ważne dla każdego człowieka takie, jak miłość oraz wierność swoim ideałom. Aktorzy teatru Wild West Theatre,  Piotr Malasiński i Mike Marcinkowski zaciekawili oraz rozbawili  publiczność. Przedstawienie odbyło się z inicjatywy pani Małgorzaty Stępień.

    Więcej informacji oraz wrażenia widzów będzie można znaleźć w następnym wydaniu gazetki szkolnej K.I.T (oczywiście po angielsku).

     

    Przejdź do galerii

  • Warsztaty krytyki filmowej

    Warsztaty krytyki filmowej

    W bieżącym roku szkolnym uczeń klasy maturalnej Wojciech Siwik został laureatem ogólnopolskiego konkursu na najlepszą recenzję filmową. Konkurs realizowany jest w ramach projektu Skrytykuj.pl Filmoteki Narodowej - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagrodą był udział Wojtka na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino, na którym pełnił rolę jurora. Elementem nagrody również były warsztaty krytyki filmowej zorganizowane w naszej szkole 13 kwietnia 2018r. Przedsięwzięcie zrealizowali dr Małgorzata Kozubek – adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu książek poświęconych filmowi oraz projektów realizowanych w ramach Akademii Filmowej - oraz Adam Kruk – filmoznawca, krytyk filmowy, nagradzany członek międzynarodowego zrzeszenia młodych krytyków FIPRESCI.

    W pierwszej części projektu uczniowie z klas I a, I b, części humanistycznej II a i III a oraz przedstawiciele K.I.T. - u obejrzeli nagradzaną na wielu festiwalach filmowych 30 – minutową etiudę Miłosza Sakowskiego Dzień Babci, po której nastąpiła dyskusja. Film, choć krótki, mieścił w sobie wiele treści, szczegółów, które budowały przejmujący obraz samotnych ludzi. Mimo iż są sobie obcy, wiele ich dzieli, stają się dla siebie szansą na – być może - przyjaźń. Główne role Judyty i Tomka rewelacyjnie odegrali Anna Dymna i Mateusz Nędza. Podczas dyskusji zwrócono również uwagę na wielogatunkowość tej etiudy oraz funkcje języka bohaterów.

    W drugiej części spotkania I a, II a, Wojtek i K.I.T.-owcy wzięli udział w warsztatach krytyki filmowej. Odbywały się one w grupach, a dotyczyły m.in. gatunków filmowych, języka filmu, pisania recenzji, również prowadzący zaproponowali zabawy w odgadywanie tytułów filmów i podzielili się swoją fachową wiedzą. Uczniowie wyszli z warsztatów zadowoleni, ponieważ podobały im się i ćwiczenia, jak i atmosfera, zwracali uwagę na dynamiczne tempo zajęć i wszyscy stwierdzili, że czas minął bardzo szybko. Na koniec p. Małgorzata i p. Adam nagrodzili najbardziej aktywnych uczniów książkami, filmami i różnymi gadżetami. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie zajęcia w naszej szkole.

     

    Przejdź do galerii

  • Lekcja prawa

    Lekcja prawa

    13 kwietnia uczniowie klasy IIa i IIIa LO uczestniczyli w nietypowej lekcji  WOS-u. Już po raz kolejny młodzież wzięła udział w lekcji prowadzonej przez  Prezes Wydziału Sądu Rodzinnego i Nieletnich  w Krośnie Odrzańskim,  Marię Nowak.  Tym razem tematem spotkania było prawo rodzinne.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące praw i obowiązków członków rodziny oraz zasady dziedziczenia. Dla wszystkich uczestników była to ciekawa lekcja prawa. Dzięki takim kontaktom z profesjonalistami rozwiązywanie trudnych życiowych  sytuacji  staje się łatwiejsze.

    Przejdż do galerii

  • Jeszcze teatralnie...

    Jeszcze teatralnie...

    W obchodzony 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru włączyli sie gimnazjaliści. W piątkowy  (13 kwietnia!) poranek spotkali się w auli. Obejrzeli prezentację poświęconą historii teatru. Następnie ze sceny wybrzmiały znane fragmenty sztuki  Szekspira  Romeo i Julia. Na zakończenie młodzi aktorzy przedstawili inscenizację Rzepki Juliana Tuwima. Całe przedsięwzięcie przygotowali uczniowie klas: IIB,  IIIB  i koła teatralnego przy wsparciu pań: Wioletty Kucharskiej-Spiralskiej i Alicji Tyl.

    Przejdź do galerii

  • Warsztaty na UZ

    Warsztaty na UZ

    27 marca klasy biologiczno – chemiczne I „a” i II „c” wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W pierwszej części naszej wizyty zostaliśmy podzieleni na grupy, by sprawniej można było przeprowadzić warsztaty.

    Co przygotowali nam pracownicy UZ? W laboratorium można było zapoznać się z typową pracą laboranta – uczniowie przygotowywali rozmazy krwi zwierząt, a później pod mikroskopem można było obejrzeć wszystkie elementy znajdujące się we krwi i porównać, czym się różnią u poszczególnych gatunków. Ciekawe również było określanie grupy krwi. Ćwiczenia były oprawione krótkim wprowadzeniem teoretycznym.

    Następnie p. Elżbieta Roland wprowadziła nas w świat zwierząt – można było obejrzeć przeróżne okazy małych i większych żyjątek. Dla klasy II było to utrwalenie wiedzy z zakresu zoologii, a dla I wprowadzenie do tematu. Na koniec wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego ekologii w życiu codziennym oraz zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną UZ.

    Zajęcia wzbudziły zainteresowanie uczniów, w przyszłym roku powtórzymy nietypową lekcję.

     

    Przejdź do galerii

  • Święto teatru

    Święto teatru

    27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji odbywają się różne imprezy związane z teatrem jako instytucją i formą działalności artystycznej. Uczniowie klas licealnych (II b, II c i III a) na lekcjach j. polskiego włączyli się aktywnie do tych obchodów. Wcześniej wylosowali konwencję, którą mieli zaprezentować. Klasa II b przedstawiła fragmenty dramatu romantycznego- II cz. Dziadów, II c przypomniała fragmenty sztuk W. Szekspira: Romeo i Julii, Makbeta i Hamleta. Maturzyści odświeżyli konwencję tragedii antycznej.

     

    Przejdź do galerii

  • Czerwony Kapturek po niemiecku...

    Czerwony Kapturek po niemiecku...

    Dnia 27 marca uczniowie klasy IIB gimnazjum: Anastazja Vorwerk, Konrad Przysmak, Dawid Ławnicki, Anna Kulik, Wiktoria Kulczyńska, Julia Tumiłowicz i Filip Wiśniewski  przedstawili swoim młodszym kolegom z klasy pierwszej szkoły podstawowej bajkę Czerwony Kapturek w wersji niemieckojęzycznej. Dekoracją zajęli się Nina Szkołuda i Jakub Opanowski a Krystian Nowak, Rafał Wolak i Piotr Michniewicz przebrani za drzewa stanowili scenografię bajki. Opiekunem grupy młodych aktorów była germanistka Monika Hańćka. Pierwszaki  odwdzięczyły się swoim starszym kolegom i koleżankom nauką wyliczanki „Eins, zwei, drei...”

    Dzieci były zachwycone postaciami występującymi w bajce. Na ich  twarzach przez  całe przedstawienie gościł szeroki uśmiech a morał przypomniał im, że dobro zawsze wygrywa, a zło zostaje ukarane.

     

    Przejdź do galerii

  • Wieczór historii regionalnej

    Wieczór historii regionalnej

    Dnia 23 marca zespół nauczycieli historii zorganizował spotkanie uczniów z pasjonatami gubińskiej historii -  Stefanem Pilaczyńskim i  Damianem Hasiukiem.  Uczniowie obejrzeli prezentację zdjęć dawnego Gubina, filmy dokumentalne o historii miasta i okolic oraz eksponaty wykopane na Wzniesieniach Gubińskich.  Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji  dotyczących naszej Małej Ojczyzny.

    Przejdź do galerii

  • Targi Edukacyjne w Poznaniu

    Targi Edukacyjne w Poznaniu

    Klasy I „a”, I „b” i grupa uczniów z II „c” liceum 24 marca 2018r. wybrały się do Poznania na Targi Edukacyjne. Ta wielka impreza odbywa się co roku  na terenie Międzynarodowych Targów. W ciągu trzech dni prezentują swoje oferty uczelnie wyższe z całej Polski. Nasi uczniowie zapoznali się z ciekawymi propozycjami edukacyjnymi uniwersytetów, politechnik, uczelni medycznych czy szkół językowych. Zainteresowanie niektórych wzbudziły oferty zagranicznych studiów – nawet na Tajwanie! Studenci chętnie opowiadali o studiach, odpowiadali na pytania. Można było również wziąć udział w różnych konkursach. Przy okazji odbywały się Targi Książek, więc można było zaopatrzyć się w różne nowości. Po wizycie na MTP udaliśmy się do Starego Browaru, gdzie część uczniów wybrała się na film „Każdego dnia”, a pozostali wykorzystali czas na zakupy. Wieczorem trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Gubina.

    Opikunami były wychowawczynie: Małgorzata Jarosz, Grażyna Bartkowiak, Renata Franczak.

  • 21 marca działo się…

    21 marca działo się…

    21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, Dzień Wagarowicza, to także Międzynarodowy Dzień Poezji. Tak więc działo się w szkole i poza nią. Licealiści i gimnazjaliści obejrzeli w auli spektakl edukacyjno- profilaktyczny Samotny wśród ludzi. Szkolni wolontariusze pomagali w przeprowadzeniu XXIII Lubuskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych. Patryk Kamiński z klasy II b zaprezentował własne wiersze na spotkaniu w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie. A lekcje w szkole były trochę z przymrużeniem oka.

  • Samotny wśród ludzi

    Samotny wśród ludzi

    Z okazji Dnia Wiosny uczniowie klasy IIIA i IIIC  gimnazjum przedstawili spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Samotny wśród ludzi". Jego tematyka poruszała wartość, jaką może stanowić spotkanie z drugim człowiekiem oraz zmiana swojego postępowania tak, aby móc dokonywać mądrych i przemyślanych wyborów. Opiekunem grupy teatralnej była Magdalena Nieściór, pedagog szkolny.

    Pan Jan Skóra wprowadził publiczność w wiosenny nastrój, prezentując po spektaklu wiersz swojego autorstwa.

    Przejdź do galerii

  • Wielkanocne warsztaty

    Wielkanocne warsztaty

    12 i 16 marca uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej wzięli udział  w warsztatach  wykonywania ozdób świątecznych  poprowadzonych przez babcię  jednego z pierwszoklasistów. Pod czujnym okiem  pani  Klasy dzieci poznawały tajniki ozdabiania styropianowych jajek. Wszyscy w skupieniu i z niezwykłą starannością owijali je sznurkiem lub kolorową tasiemką. Kolejnym etapem było ozdabianie ich kolorowymi piórkami, koralikami i kwiatkami. Wykonane ozdoby zostały przeznaczone na kiermasz, który odbędzie się w szkole. Dziękujemy pani Klas za  poświęcony  nam czas oraz wykonanie  specjalnie dla pierwszaków  pięknych  stroików  wielkanocnych, które również będzie można kupić podczas kiermaszu.

    Przejdź do galerii

  • Wicemistrzowie ortografii

    Wicemistrzowie ortografii

    Dnia 15 marca  grupa uczniów reprezentujących nasze liceum  zajęła II miejsce, a gimnazjum IV w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w ZSLiT w Gubinie. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich lat, dyktando nie okazało się najtrudniejszym elementem konkursu. Największym wyzwaniem były zadania ortograficzne ograniczone czasowo, na które uczniowie mieli minutę. Wiele zadań nawiązywało do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zakończonych rozgrywkach ogłoszono wyniki i rozdano nagrody.

    Drużynę liceum reprezentowali: S. Biłeńki, K. Romanowska i W. Siwik, a gimnazjum: M. Kowalska, K. Mądraszek i W. Grzęda. Gratulujemy!

    zobacz film

  • IX edycja Ligi Przyrodniczej

    IX edycja Ligi Przyrodniczej

     Zakończyły się zmagania klas I i II  Liceum Ogólnokształcącego  im. Bolesława Chrobrego w Gubinie w ramach Szkolnej Ligi Przyrodniczej. Tegoroczna, IX  edycja przebiegała pod hasłem „Woda w różnych stanach skupienia” . Uczniowie między innymi: rozwiązywali test przyrodniczy, wykonywali zdjęcia „Woda w różnych odsłonach”, tworzyli wizytówkę wody, uczestniczyli w części eksperymentalnej w pracowni chemicznej, przygotowywali prezentację multimedialną na temat „Woda źródłem życia”. Efekty pracy można było podziwiać na bieżąco na korytarzach szkolnych.

    Pierwsze miejsce zajęła klasa IIc, drugie - Ia,  natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa IIa.

        Szkolna Liga Przyrodnicza rozwija inicjatywę, doskonali umiejętność pracy w zespołach, wzbudza w uczniach zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi jako naukami doświadczalnymi, pozwala ciekawie spędzić czas.

        Dwie klasy IIc i Ia w nagrodę będą mogły wyjechać na jednodniową wycieczkę w wybrane przez siebie miejsce.

  • 8 marca w Plastinarium

    8 marca w Plastinarium

    Dziewczyny z klasy IIc  LO miały ogromną niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy zaprosili nas  na wycieczkę do Plastinarium w Guben. Do ostatniego momentu nie wiedziałyśmy, jak spędzimy ten dzień. Byłyśmy bardzo zaskoczone takim zwrotem akcji. Ekspozycja zaciekawiła wszystkich.  Chłopcy się spisali na medal -  było rewelacyjnie!

    Przejdź do galerii

  • Sukces Konrada Izdebskiego

    Sukces Konrada Izdebskiego

    Po raz trzeci uczniowie naszego liceum wzięli udział w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej. To jedna z dwunastu międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Udział w Olimpiadzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza.

    W tym roku do etapu okręgowego zakwalifikował się uczeń klasy II b Konrad Izdebski.  24 lutego reprezentował on naszą szkołę w II etapie, który odbył się w Poznaniu. Na wyniki czekamy do końca marca i liczymy na dobry wynik. Konradowi gratulujemy.

  • Jęzory 2018, czyli szkolny konkurs Potyczki Językowe

    Jęzory 2018, czyli szkolny konkurs Potyczki  Językowe

    W szkolną tradycję wpisał się konkurs językowy organizowany  z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W ten sposób zaakcentowaliśmy także  obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    W tym roku  dwuosobowe zespoły uczniów klas gimnazjalnych  wykonywały zadania konkursowe sprawdzające umiejętności: szybkiego i starannego czytania  ( wybranym tekstem był Leń Jana Brzechwy), korzystania ze słownika ortograficznego oraz znajomość przysłów. Wcześniej klasy przygotowały plakaty pod hasłem Zaczarowane wyrazy - w formie graficzno - słownej przedstawiły wybrane zasady ortograficzne.

    Wyniki konkursu:

    I miejsce - klasa IIIB

    II miejsce - klasa IIIA

    III miejsce - klasa IIA

    Uczniowie wywalczyli dla klas nagrody rzeczowe ( premie finansowe), dyplomy i puchary.

    Organizatorki konkursu - Alicja Tyl, Stanisława Krygowska- dziękują gimnazjalistom  za udział w szkolnych Potyczkach Językowych,  jurorom ( Pani Dyrektor Halinie Bogatek i Magdalenie Sikiewicz - Witczak)  za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem konkursu, Wojtkowi, Michalinie i Jankowi za pomoc w organizacji oraz  firmie A.Z. Iwaniccy za finansowe wsparcie imprezy.

    Przejdź do galerii

  • Strzelecki "diament"

    Strzelecki "diament"

    Karolina Pawlak – uczennica, która w tym roku kończy klasę o profilu mundurowym im. Ułanów Karpackich oraz  działa w Stowarzyszeniu Strzelecko-Obronnym Gubiński Klub Sportowy „Pionier” została włączona do juniorskiej Kadry Narodowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

    26 lutego w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie burmistrza Bartłomieja Bartczaka oraz osób zaangażowanych w rozwój strzelectwa w naszym mieście i  województwie. Głównym celem tego spotkania było oficjalne przekazanie nowego karabinu Karolinie. Dodać trzeba, że fundatorem tego sprzętu jest Andrzej Kalinowski, Honorowy Członek „Pioniera”. Ponadto w tym dniu do Gubina przyjechali Roman Kędra – Prezes Lubuskiego Związku Strzelectwa Sportowego i Krzysztof Stefaniak - medalista mistrzostw Europy oraz olimpijczyk z Moskwy w 1980 r. (zajął tam czwarte miejsce) i wiceprezes Zielonogórskiego Klubu Sportowego „Gwardia”, w którym obecnie trenuje Karolina. Wspomniany sprzęt sportowy jest wyprodukowany przez jedną z wiodących firm na światowym rynku. Właśnie z takich korzystają zawodnicy występujących na zawodach najwyższej rangi – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

    Znawcy tej dyscypliny jednogłośnie twierdzą, że młoda gubinianka ma wszystko, żeby już niebawem osiągnąć sukces. Teraz przed nią starty w rundach pucharu Polski i udział w finale tej imprezy, a także mistrzostwa kraju w swojej kategorii wiekowej.  Karolina na co dzień trenuje z Sylwią Bogacką, wicemistrzynią olimpijską z Londynu oraz Natalią Kochańską, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, więc ma kogo podglądać i z kim rywalizować – twierdzi R. Kędra. Zaznaczyć także trzeba, że wspomniany wcześniej K. Stefaniak jest jednym z najlepszych serwismenów i rusznikarzy w Polsce, co oznacza, że nasza zawodniczka ma bardzo dobre zaplecze techniczne.

    O wynikach osiąganych przez Karolinę oraz kolejnych etapach jej kariery z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy. Dodać trzeba, że „Pionier” dzięki wsparciu władz samorządowych niebawem otworzy profesjonalną strzelnicę przy ul. Koszarowej. Taka inwestycja może spowodować, że na naszym terenie pojawią się kolejne nieoszlifowane „diamenty”, które pójdą szlakiem wyznaczonym przez Karolinę  Pawlak.

     

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie
    ul. Piastowska 26
    66-620 Gubin
  • 68 4558184
    68 4558186

    fax 68 4558185

    e-mail: zso@gubin.pl

Galeria zdjęć