W tym roku obchodzimy niezwykłą rocznicę: 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbywają się różnego rodzaju imprezy, przedsięwzięcia i projekty, których celem jest upamiętnienie tego niezwykłego wydarzenia. Nasza szkoła również włączyła się w obchody projektem Tydzień dla Niepodległej. W dniach 5.11 – 9.11 2018r. odbywały się w szkole różnego rodzaju przedsięwzięcia.
Uczniowie klas licealnych od maja przygotowywali plakaty przedstawiające sylwetki i dorobek ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego. Wystawę Twórcy Niepodległej możemy oglądać na szkolnych korytarzach. We wtorek 6.11 odbyła się konferencja Świat a sprawa polska przygotowana przez uczniów klas I "b", III "a" i III "c" liceum. W jej trakcie uczniowie wcielili się w role słynnych polskich postaci (Wojciecha Korfantego – A. Wijas, Józefa Piłsudskiego – M. Pietras, Romana Dmowskiego – A. Szkołuda, Ignacego Paderewskiego – W. Domańska). Ponadto przedstawili stosunek państw zaborczych oraz Stanów Zjednoczonych wobec sprawy polskiej (Naczelny Dowódca niemieckich i austrowęgierskich armii wschodnich – A. Krasucki, Car Mikołaj II – N. Iwanicki, Jeneralny Gubernator Wojskowy wojsk austrowęgierskich – E. Przybylski, Prezydent USA W. Willson – A. Gwara). Pojawiły się m.in. takie elementy jak: Odezwa Wielkiego Księcia Mikołaja z 14 sierpnia 1914 roku, Proklamacja z dnia 5 listopada 1916 roku, Odezwa rosyjskiego Rządu Tymczasowego do Polaków z 29 marca 1917 roku. Całości przysłuchiwali się uczniowie klas III gimnazjum, I "b", II "b", III "a" liceum oraz zaproszeni uczniowie z klasy VIII "b" Szkoły Podstawowej nr 2. Tego dnia również zorganizowana była gra dydaktyczna Drogi do wolności, w której udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych, licealnych oraz nasi goście ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczestnicy (czteroosobowe zespoły) musieli wykonać po dwa zadania na każdej z sześciu stacji (Komendant, Legiony, Orlęta Lwowskie, Bitwa warszawska, Czyn powstańczy, Znów Niepodległa) rozmieszczonych w różnych punktach naszej szkoły. Wymagały one znajomości m.in. piosenek legionowych, biografii Piłsudskiego, najważniejszych wydarzeń czy umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Poziom rywalizacji był wyrównany – I miejsce zajęła klasa I "b" LO, II miejsce III "B" Gimnazjum, III miejsce – I "a" i III "b" LO. Wszystkie drużyny zostały wyróżnione dyplomami i kasztankami.
Środowe przerwy upłynęły z pieśnią patriotyczną – mogliśmy wysłuchać znanych i może mniej znanych piosenek legionowych. Również można było przy stoisku przygotowanym przez Samorząd Uczniowski napisać kartkę z życzeniami dla Niepodległej. Najciekawsze życzenia zostały nagrodzone, a napisali je: Wioletta Górna, Oliwia Dankowska, Agata Krajewska i Adam Nowak.
Z kolei w czwartek wszystkie klasy wykonywały kotyliony, które następnie każdy uczeń przypiął do swojego galowego stroju, a klasa II a rozdawała je mieszkańcom naszego miasta. Zwieńczeniem obchodów był uroczysty apel, który odbył się 9 listopada. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas III gimnazjum, przybliżyli nam najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo okraszone pieśnaimi legionowymi. Wszyscy uczniowie podczas akademii wzięli udział w akcji MEN Rekord dla Niepodległej – odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu. Podczas apelu zostały podsumowane: konkursy Drogi do wolności, Życzenia dla Niepodległej, prezentacja Nigdy nie przegrali bitwy – szlak Ułanów Karpackich - I miejsce zajęli: Natalia Faltyn, Katarzyna Leszczyńska, Dawid Harke, zaś II miejsce: Patryk Krześlak, Grzegorz Ziółkowski i Krzysztof Ziółkowski oraz ankieta przeprowadzona przez uczennice klasy III "a". Nagrody zostały wręczone przez p. Dyrektor Halinę Bogatek oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Ułanów Karpackich – p. Przemysława Kopija.
Na koniec nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z klas I, II i IV SP otrzymali pamiątkowe niepodległościowe upominki – długopisy.
Koordynatorkami projektów były pp. Teresa Grajek, Żanetta Cichosz, Małgorzata Jarosz.
Sonet dla NIEPODLEGŁEJ
Sen o niepodległości wreszcie się ziścił.
Serdeczne życzenia ślą wymierający humaniści.
Odrodziłaś się, Polsko! Z rąk obcych wyrwana
I trwaj w tej wolności, Ojczyzno kochana.
Na części rozdarta, pogrążona w ciemności,
Lecz nikt nie dopuścił do kresu polskości.
I dumnie patrzył nasz orzeł biały,
Gdy miliony za Ciebie swe życie oddały.
Walczyli dzielnie o polskie wartości
Dmowski, Piłsudski
Ojcowie niepodległości.
Lśnij nam już zawsze, biało- czerwona,
Strzeż swej wolności,
Boś wyzwolona.
Stowarzyszenie Wymierających Humanistów z kl. III a
29. października klasa IIa liceum na lekcji historii i społeczeństwa rywalizowała w małym konkursie. Klasa została podzielona na cztery grupy i każda z nich miała napisać wiersz lub piosenkę o ostatnim królu z rodu Piastów- Kazimierzu Wielkim. Po ich prezentacji każda osoba z grupy musiała zagłosować na inny zespół, którego dzieło ich zdaniem najbardziej zasługiwało na wygraną. Jako najlepszy pod względem estetycznym i merytorycznym uznano wiersz grupy, którą tworzyły : Karolina Gralak, Dominika Szóstakiewicz i Kamila Sykała. Oto zwycięski wiersz:
Kazimierz Wielki - król dobrze znany,
ostatni w dynastii Piastów koronowany.
Przydomek jego Wielki, gdyż Polska wyszła z cienia,
Przyniosło to chwałę dla jego imienia.
Aby się pozbyć czeskiego do korony roszczenia,
Zmuszony został do majątku zapłacenia.
Sprawa też niemała dla jego sławy,
Odzyskał ziemię dobrzyńską i Kujawy.
Kraj nasz od Morza Bałtyckiego odgrodził,
Lecz Polskę z Krzyżakami mądrze pogodził.
By kraju nie zalała zbrodni lawa,
Król podjął się reformacji prawa.
By się mogło kształcić młode pokolenie,
Wielki ufundował Krakowską Akademię.
Dzieje jego historią dobrze nam znaną,
Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną.
Amelia Modrzejewska uczennica klasy IV zajęła I miejsce w kategorii szkoły podstawowe kl. IV-VIII w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym o tematyce Honorowego Krwiodawstwa PCK . Gratulujemy.
Praca plastyczna Amelii
5 listopada naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Paweł Socha. Uczniowie klasy II szkoły podstawowej przywitali gościa śpiewem, a członkowie Szkolnego Koła Caritas przygotowali krótką prezentację. Po części oficjalnej biskup odpowiadał na pytania uczniów. Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla całej społeczności szkolnej. Biskup spotkał się jeszcze w czytelni z gronem pedagogicznym.
Dnia 29 października w 2018 r. grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w ZSO w Gubinie brała udział w akcji sprzątania cmentarza przy ulicy Królewskiej. Po ukończeniu prac porządkowych uczniowie zapalili znicze przekazane przez społeczność uczniowską i nauczycieli ZSO w Gubinie.
24 października klasa mundurowa im. Ułanów Karpackich Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie odwiedziła cmentarz komunalny w Gubinie. Kadeci pod opieką Ziemowita Patka uprzątnęli groby nauczycieli i pracowników szkoły oraz mogiły Ułanów Karpackich, a następnie zapalili symboliczne znicze.
To doskonała lekcja wychowania i patriotyzmu. Młodzi ludzie podczas sprzątania dowiedzieli się kim byli ludzie spoczywający w odwiedzanych mogiłach. Po uprzątnięciu grobów pracowników szkoły i żołnierzy pozostał jeszcze czas na uporządkowanie mogił dzieci spoczywających na gubińskiej nekropolii. Cenne jest to, że uczniowie sami przypomnieli o przyjętym w ubiegłym roku postanowieniu o objęciu opieką grobów nauczycieli i Ułanów Karpackich i wykonali pracę w czasie wolnym od zajęć.
W piątkowe popołudnie 26. 10. 2018 r. odbyła się 23. edycja Jesiennych Spotkań z Literaturą. Tym razem motywem przewodnim był język polski. Gość imprezy- Mieszko Sibilski- postać znana z mediów (były wokalista Grupy Operacyjnej) i działająca w marketingu- opowiadał o nim jako narzędziu stosowanym w tej branży. Po krótkim wprowadzeniu (niezbędnym do części warsztatowej) prowadzący zaprosił gości do działań praktycznych. Wszyscy pracowali nad wizerunkiem potencjalnych klientów i hasłem reklamowym. A było nad czym… Należało przygotować do sprzedaży, m.in.: produkty: patriotyczną wannę, paśniki dla zwierząt na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, kartę lojalnościową dla kupujących polskie produkty. Praca w grupach metodą burzy mózgów przyniosła ciekawe rozwiązania. Liderzy grup zaprezentowali wyniki, a Mieszko Sibilski omówił wszystkie propozycje. Nie krył uznania dla kreatywności uczniów. Wskazał swego faworyta i tę grupę (liderem był Jakub Koźmiński) zaprosił do udziału w profesjonalnej sesji reklamowej. Gratulujemy!
Już tradycyjnie w październiku, z okazji dnia języków obcych odbył się konkurs na pracę plastyczną. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić święta i zwyczaje krajów, w których język angielski lub niemiecki jest językiem ojczystym. Konkurs został przeprowadzony wśród uczniów gimnazjum oraz liceum i cieszył się dużym powodzeniem. Komisja konkursowa wyróżniła pierwszym miejscem plakat Patrycji Tomczyk z kl. IIIa, drugim - plakat Natalii Prokop z kl. IIIc i trzecim - pracę Darii Dobryniewskiej z kl. IIa. Uczestnikom konkursu dziękują organizatorzy – M. Majkowski i A. Sidor.
Decyzją Kapituły Gubińskiej Nagrody Edukacyjnej im. Urszuli Dudziak stypendiami za osiągnięcia w roku szkolnym 2017-2018 uhonorowane zostały gimnazjalistki Alicja Świderska i Magdalena Tomczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
17 października uczniowie klasy I i II SP mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Jezior Wysokich. Brali udział w różnego rodzaju zajęciach w salach i na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej. Mieli okazję spróbować bukowych orzeszków oraz jadalnych kasztanów. Pogoda dopisała, a dzieci bawiły się świetnie. Wspaniałym przeżyciem było wejście na wieżę, z której można było obejrzeć okoliczne lasy. Spotkanie zakończyło się posiłkiem, którym były upieczone na ognisku kiełbaski.
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu po raz drugi gościło kadetów Stowarzyszenia Strzelecko - Obronnego Gubiński Klub Sportowy Pionier na obozie szkoleniowym. Uczniowie klas mundurowych Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gubinie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim szkolili się na obiektach Centrum w dniach 1-6 października 2018 r. Pięćdziesięciocztero osobowa grupa z czterema opiekunami: Leszkiem Grzegorzakiem, Sylwestrem Cichoszem, Dariuszem Czyżowem i Jackiem Brommerem mieszkała na terenie jednostki wojskowej w Biedrusku, a szkoliła się na biedruskim poligonie i obiektach CSWLąd przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu.
Kadeci spotkali się z opiekunami pod gubińską farą w poniedziałkowy ranek by wyruszyć w 225km podróż. Po drodze dołączyła do ekipy grupa krośnieńska. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowania odbyło się spotkanie z dowódcą 11 kompanii kpt. Skrzypińskim, który był gospodarzem gubińsko - krośnieńskiego obozu. Przepisy BHP i przeciwpożarowe, zasady poruszania się po obiektach wojskowych oraz zakwaterowanie wypełniły czas do obiadu. Po zdeponowaniu telefonów wszyscy udali się na posiłek. Po obiedzie kadeci zajęli miejsca w samochodach ciężarowych i udali się na zajęcia w budynkach przy ul. Wojska Polskiego w dawnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, gdzie przeprowadzono ćwiczenia strzeleckie na trenażerze Śnieżnik i trenażerze do jazdy transporterem kołowym Rosomak. Tak zakończył się pierwszy dzień szkolenia i o 21.30 ogłoszono capstrzyk.
Godzina 5.30 "Na kompanii pobudka, pobudka, wstać!" i zaczął się kolejny dzień. Do śniadania czas wypełniła zaprawa fizyczna, sprzątanie rejonów i zabiegi higieniczne. Po śniadaniu i po początkowych kłopotach z transportem przejazd do Poznania i szkolenie. Zajęcia obejmowały wprowadzenie do terenoznawstwa, zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia i łączność. Uczestnicy szkolenia uczyli się obsługi radiostacji UKF, strojenia częstotliwości, przepisów prowadzenia korespondencji radiowej, a następnie nawiązywali łączność w sieci radiowej. Przerwę w zajęciach stanowiło zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej, Następnie połączone grupy odbyły ćwiczenia w zakresie musztry. To był bardzo długi i wyczerpujący dzień.
Kolejny poranek to zajęcia dla jednej grupy z terenoznawstwa, dla drugiej z taktyki. Pod okiem st. chor. sztab. Małgorzaty Urbańskiej kadeci ustalali na mapach miejsce pobytu i trasę przemarszu do kolejnego punktu. Pogoda nie rozpieszczała, ale za to zajęcia były intensywne i ciekawe. Kolejne zajęcia to zajęcia chemiczne. W tym czasie druga grupa szkoliła się na torze taktycznym - poruszania w terenie różnymi sposobami, pokonywania przeszkód w postaci ścian czy zasiek oraz dostarczania amunicji na pierwszą linię walki pod intensywnym ostrzałem broni maszynowej. Po obiedzie troszkę luzu. Całością pojechaliśmy na krótką wycieczkę do Poznania do Centrum Plaza. Następnego dnia zajęcia odbyły się zgodnie z tematyką dnia poprzedniego jednak z zamienionymi grupami. Pogoda uległa znacznej poprawie co też podniosło intensywność prowadzenia i realizacji zajęć.
Piątek od samego rana był dniem podsumowującym szkolenie i sprawdzeniem nabytych umiejętności przez kadetów. O godzinie 8.00 rozpoczęły się zawody użyteczno - bojowe o miano najlepiej wyszkolonej drużyny. Na starcie kadeci otrzymali mapy i po ich zorientowaniu udali się w teren nieznany, na biedruski poligon. Na około 10km trasie musieli wykazać się znajomością terenoznawstwa, pokonać tor taktyczny z wieloma bardzo trudnymi i ciężkimi przeszkodami, nawiązywali łączność w terenie na środkach radiowych przy pomocy tabel i przekazywali zaszyfrowane wiadomości. I by nie było zbyt lekko na koniec trzeba było poczołgać się z 20 kg skrzynką amunicji. Wszystkie punkty na trasie były kontrolowane przez fachowców, żołnierzy zawodowych instruktorów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nad całością i organizacją zawodów czuwał Szef Cyklu Taktyki kpt Jakub Chęciński. Najlepiej wyszkoloną drużyną i zaszczytne pierwsze miejsce w zawodach zdobyła pierwsza drużyna z klasy IIB w składzie D-ca drużyny Jasiek Henke i kadeci Jakub Leśniewski, Katarzyna Wróbel, Krzysztof Oleksiński, Natalia Filipczak, Kacper Pietraszek, Wiktoria Hryniewicz i Kamil Polak. Pozostałe drużyny z naszej szkoły zajęły 2 i 5 miejsce.
Ostatni dzień szkolenia to zajęcia na podniesienie tężyzny fizycznej odbywające się na ośrodku sprawności fizycznej, pokonanie całego toru oraz kilka ćwiczeń na drążkach, poręczach i terenowych przyrządach gimnastycznych. Po krótkim odpoczynku ostatnie zajęcia teoretyczne na temat zawodowej służby wojskowej i zasad wstępowania do wojska. Po powrocie do jednostki kadeci uporządkowali rejon zakwaterowania, a następnie spakowali swoje rzeczy i rozliczyli się z powierzonych budynków i wyposażenia. Słowa podziękowania za wspólne ćwiczenia wszystkim uczestnikom złożył kierownik zgrupowania Leszek Grzegorzak i wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy ukończenia szkolenia. Pozostał tylko przejazd do Gubina i rozwiązanie obozu.
Do zobaczenia w czerwcu na kolejnym poligonie tym razem w lasach i bezdrożach poligonu Wędrzyn.
15 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W auli zgromadzili sie wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście: burmistrz Bartłomiej Bartczak, przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Czabator, gen. dyw. rez. Wiesław Michnowicz.
Program artystyczny przygotowali uczniowie kl. IIa LO oraz uczniowie podstawówki, którzy uświetnili tę akademię swoimi występami recytatorskimi i wokalnymi.
Punktem kulminacyjnym tej uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, którego dokonali burmistrz B. Bartczak oraz dyrektor H. Bogatek. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz tuby ze słodyczami. Ich starsi koledzy z klas pierwszych LO również złożyli uroczyste ślubowanie, że będą godnie reprezentować Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gubinie.
W tym dniu uczniowie klas mundurowych otrzymali mianowanie na kolejne szkolne stopnie kadetów. Na wyższe stopnie awansowali:
do stopnia sierżant kadet prymus - Sylwia Biłeńki, Oliwia Dankowska,
do stopnia starszy kapral kadet prymus - Marcin Kiełek,
do stopnia starszy kapral kadet - Patrycja Tomczyk, Grzegorz Ziółkowski, Roksana Eret,
do stopnia kapral kadet prymus - Katarzyna Wróbel,
do stopnia kapral kadet - Patryk Krześlak, Natalia Urban, Krzysztof Ziółkowski, Natalia Faltyn, Wiktoria Hryniewicz, Katarzyna Leszczyńska, Kacper Pietraszek,
do stopnia starszy szeregowy kadet- Jakub Karpiński, Dawid Witczak, Jakub Leśniewski, Damian Pytiak.
15 .10. 2018 r. uczniowie klasy IV SP mieli okazję poznać redakcję szkolnej gazetki K.I.T.. Usłyszeli, na czym polega praca w zespole przygotowującym kolejne wydania, a także oglądali aktualne i archiwalne numery pisma. Mieli również okazję wcielić się w rolę autorów notatek prasowych. W czasie zajęć praktycznych redagowali teksty związane z bieżącym wydarzeniem- akademią z okazji Dnia Edukacji, która tego dnia odbyła się w szkole. Być może niektóre z nich ukażą się w październikowym wydaniu gazetki. Kilkoro uczniów zadeklarowało chęć współpracy z zespołem redakcyjnym.
Jest to święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, który był sekretarzem rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnik przyrody. Zaapelował On do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.
W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r. – 10 października. Jest organizowany przez Klub „Gaja”, stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. Hasło tegorocznego święta to: „Każdy liść pochłania CO2”. W tym dniu prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
W Gubinie też obchodziliśmy to Święto. Na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej oraz Biblioteki Miejskiej – w jej czytelni - uczniowie kl. I a gubińskiego ogólniaka, pod opieką pani Grażyny Bartkowiak, wysłuchali ciekawego wykładu pana Andrzeja Nowackiego – pożarnika i edukatora z Nadleśnictwa Gubin – o przyrodzie Ziemi Gubińskiej.
Uczniowie jak i pozostali zgromadzeni na początku spotkania wysłuchali wiersza pt. ,,Dzień dobry drzewa” Włodzimierza Ścisłowskiego. Przeczytał nam go pan Zygfryd Gwizdalski - były dyrektor szpitala w Gubinie.
Podczas wykładu przypomniano nam, że drzewa to największe rośliny na Ziemi, najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią też najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
Pan A. Nowacki scharakteryzował nam formy ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Dowiedzieliśmy się m.in.:, że obiekty przyrodnicze podlegają ochronie do ich całkowitego unicestwienia. Każdy obiekt chroniony jest oznakowany zieloną tabliczką z białym orłem w koronie.Na slajdach obejrzeliśmy drzewa chronione w miejscowościach wokół Gubina. Są to m.in.: wiązy szypułkowe i bezszypułkowe, platany, buki zwyczajne.
W samym Gubinie mamy 28 pomników przyrody ożywionej. Są to takie gatunki jak m. in..: buk zwyczajny, miłorząb japoński, platan klonolistny, cyprysik błotny, daglezja zielona (znajduje się na boisku szkolnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących), dąb szypułkowy, szupin japoński, wierzba biała, bożodrzew gruczołkowaty. Pan A. Nowacki przedstawił nam również przyrodnicze znaki zapytania. Są to obiekty przyrodnicze (drzewa), które powinny być pomnikami, a nimi jeszcze nie są.
Mamy, więc jeszcze nad czym pracować i chronić drzewa dla nas, a przede wszystkim dla następnych pokoleń.
Już kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie uczestniczyli w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży. Projekt zorganizowany przez p. Marzenę Kwaśniewską odbywał się w dniach 8.-12.października 2018r. w Karpaczu. W projekcie, oprócz uczennic z Gubina: Dominiki Szóstakiewicz, Karoliny Gralak, Klaudii Ryś, Klaudii Gancarz, Otylii Lenart, Julii Wawrzyszczuk i Aleksandry Ossowskiej, udział wzięli uczniowie i uczennice z Friedrich-Ludwig-Jahn Gymnasium w Forst.
Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe bez pomocy ze strony Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr i PNWM - "Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży", która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy Polski i Niemiec w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży. Polsko-niemieckie wymiany w ZSO są szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie. Umożliwiają naszym uczniom żywy kontakt z inną kulturą, dzięki czemu, później młodzież jest w stanie lepiej ocenić swoją własną społeczność. Tego typu projekty wpływają także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się, stwarzają młodym ludziom możliwość poznania stylu i realiów życia ich rówieśników w Niemczech. Podczas tego spotkania, dzięki intensywnej pracy w tandemach międzynarodowych, udało się przełamać bariery językowe i nawiązać polsko-niemieckie przyjaźnie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach grupowych i wspólnie spędzała czas przeznaczony na integrację, a złota, polska jesień pozwoliła na wspólne wędrówki po Karpaczu i Jeleniej Górze oraz wspólne odkrywanie tajemnic Karkonoszy. W piątkowe popołudnie cała grupa, zmęczona ale szczęśliwa, wróciła do Gubina.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnych wymianach międzynarodowych.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doniosły jubileusz świętowany w naszej ojczyźnie na wiele sposobów. Jednym z nich jest bieg sztafetowy "Wokół Niepodległej" zorganizowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Trasa biegu wynosiła 3610,8 km, przedsięwzięcie trwało od 22 września do 10 października.
Dnia 3.10.br. reprezentanci Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pokonywali gubiński etap. W biegu wzdłuż granicy państwowej towarzyszyli im uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie. Nie tylko entuzjastycznie dopingowali uczestników sztafety, ale też dziewięcioro uczniów, czworo z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 5 i pięcioro z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie, wzięło udział w biegu.
Zaangażowanie młodzieży naszej szkoły i nauczycieli zostało docenione przez komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Pana generała brygady Wojciecha Skowronka.
Dnia 10.10.br. uczestniczący w sztafecie wraz z dyrektor ZSO Haliną Bogatek, wicedyrektor Joanną Matuszak i nauczycielem wychowania fizycznego Ziemowitem Patkiem gościli w siedzibie NOSG w Krośnie Odrzańskim.
W trakcie spotkania otrzymali podziękowania i upominki z rąk Pana Generała
1. 10. 2018 r. odbyły się zajęcia w klasie I SP w ramach Akademii Malucha. Dzieci spotkały się z redaktor naczelną gazetki szkolnej K.I.T. Pauliną Giergasz z klasy III b LO, Tosią Pietsch z klasy IV SP z zespołu redakcyjnego oraz opiekunką redakcji panią Alicją Tyl. Celem spotkania było zapoznania uczniów z pisemkiem redagowanym i wydawanym w szkole; pokazanie, że uczniowie potrafią samodzielnie tworzyć, bo mają wiele talentów i mogą się nimi, np. w gazetce pochwalić. Pierwszaki oglądały archiwalne i bieżące numery szkolnego miesięcznika i nie mogły się nadziwić, że gazetka jest starsza od nich. Wiele radości sprawiło dzieciom rysowanie kitowca, który według nich to, np. ten, kto rysuje, ten, kto gra w gry, ten, kto nosi kitki i także ten, który robi gazetę. Prace uczniów można oglądać w gablocie na parterze przy sali . Być może w przyszłości w tej grupie znajdą się współpracownicy redakcji.
28 września odbyły się kolejne zmagania sportowców w ramach Mistrzostw Powiatu Krośnieńskiego. Uczniowie tym razem rywalizowali w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasze licealistki zdobyły I miejsce, a drużyna chłopców - II miejsce. W kategorii gimnazjum dziewczęta znalazły sie na II miejscu podium, a chłopcy uplasowali sie na IV pozycji. Gratulujemy!
W dniu 21 września na naszym boisku szkolnym rozegrany został IX Turniej im. Jerzego Gąsiora. W zawodach piłki nożnej udział wzięły wszystkie gubińskie szkoły podstawowe w kategorii klas czwartych i młodszych. W rozgrywkach wzięli udział także nasi czwartoklasiści ze szkoły podstawowej. Uroczystego otwarcia dokonały wiceburmistrz Gubina Justyna Karpisiak, Grażyna Gąsior oraz dyrektor ZSO Halina Bogatek. Pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest nauczyciel ZSO Tomasz Romanowski.
Wyniki spotkań:
1 miejsce SP 3
2 miejsce SP2
3 miejsce SP 5
4 miejsce SP 1
21 września klasa IV uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym. Na boisku sportowym klubu Alfa w Jaromirowicach w gronie koleżanek, kolegów, rodzeństwa, rodziców i wychowawczyni pani W. Kucharskiej-Spiralskiej spędzili wspólne popołudnie. Nie brakowało atrakcji. Uczestnicy korzystali z placu zabaw, bawili się w podchody. Rodzice zadbali o smaczny i zdrowy poczęstunek. Dopisywały humory, których nie zepsuła nasilająca się wichura.
W ramach integracji 25 września odbyła się również wycieczka po Gubinie. Dzieci zwiedzały Basztę, Wyspę Teatralną, Farę oraz oglądały zabytkowe budynki miasta przy ulicy Piastowskiej.