W ramach integracji międzyklasowej klasy I b, II b i III a postanowiły pożegnać tegoroczne lato wspólnym spływem kajakowym. W piątek, 21 września br., o 8.30 stawiliśmy się na zbiórkę na Wyspie Teatralnej. Po zapoznaniu zasad pływania kajakiem oraz specyfiki zawodu ratownika wodnego ruszyliśmy nurtem Nysy Łużyckiej do Kosarzyna. Pogoda nam dopisywała, płynęliśmy bez większych problemów (jeden kajak nabrał wody, ale sytuacja została szybko opanowana). Płynąc zmieniającym się nurtem, zakolami rzeki, spłoszyliśmy sarenki, a przez większą część spływu towarzyszyły nam kaczki krzyżówki. Wody w rzece miejscami było mało, więc musieliśmy uważać na mielizny. Po około trzech godzinach wiosłowania, śmiechu i podziwiania przyrody Ziemi Gubińskiej zadowoleni dopłynęliśmy nieopodal miejsca ujścia Nysy Łużyckiej do Odry. Tu spotkanie z rzeką zakończyliśmy i udaliśmy się pieszo do Kosarzyna na turystyczny poczęstunek: grochówka, kiełbaski z grilla, smalec z pajdą chleba i kiszony ogórek. Instruktorzy z klas mundurowych uczyli chętnych strzelania z karabinu i pistoletu do celu (tarcz). Trochę zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy autobusem do Gubina. Opiekunami spływu były panie Żanetta Cichosz, Anna Swoboda i Grażyna Bartkowiak oraz panowie Sylwester Cichosz, Robert Woszak, Ziemowit Patek i Leszek Grzegorzak.
13 września w naszej szkole gościliśmy Sebastiana Pilichowskiego - biologa, edukatora przyrodniczego. Nasz gość przeprowadził lekcje na temat "Owad czy robak ?" dla uczniów szkoły podstawowej oraz dla uczniów kl. III B gimnazjum i I a LO. W czasie zajęć omówił rolę owadów w świecie, scharakteryzował owady jako najbardziej różnorodną grupę zwierząt oraz zbadał postawy uczniów wobec owadów. Pan Sebastian przywiózł ze sobą żywe bezkręgowce, o których życiu bardzo ciekawie opowiadał. Chętni uczniowie mogli ich dotknąć i wielu z nich skorzystało z tej okazji.
12 września 2018 r. na terenie naszej szkoły odbyły się Mundurowe Targi Pracy. Organizatorami przedsięwzięcia były Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zielonej Górze i ZSO w Gubinie. Była to doskonała okazja dla młodzieży szkolnej do bezpośredniego kontaktu z zawodem oraz poznania pracy m.in. strażaka, policjanta, żołnierza, kominiarza, celnika czy leśnika z bliska.
Otwarcia targów dokonali: Dyrektor CEiPM OHP w Zielonej Górze - Dorota Staniuszko, Dyrektor ZSO - Halina Bogatek oraz Burmistrz miasta Gubina - Bartłomiej Bartczak. Frekwencja i pogoda dopisała, a zwiedzającym nie zabrakło atrakcji. Największe zainteresowanie wzbudziły psy tropiące oraz możliwość przymierzenia mundurów poszczególnych służb. Dla najmłodszych wystawcy przygotowali ciekawe gry i zabawy. Gościom zaproponowano ciepły i słodki poczęstunek.
Nad organizacją przedsięwzięcia z ramienia ZSO czuwały: dyrektor Halina Bogatek, Grażyna Bartkowiak, Magdalena Nieściór.
W sobotę 8. 09. 2018 r. odbyło się kolejne Narodowe Czytanie. W Gubinie miało miejsce na Wyspie Teatralnej. Organizatorzy przygotowali fragmenty Przedwiośnia S. Żeromskiego i wskazali lektorów. Wśród czytających byli, m.in.: burmistrz B. Bartczak, dyrektorzy GDK i MBP w Gubinie oraz młodzież gubińskich szkół. Cieszy fakt, że w tym gronie znalazła się liczna grupa naszych licealistów. Imprezie towarzyszyła wystawa konkursowych prac plastycznych poświęconych 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz występ zespołu Łużyczanki.
W poniedziałek 3 września w auli ZSO miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. W czasie spotkań z uczniami, nauczycielami i rodzicami pani dyrektor H. Bogatek szczególnie serdecznie powitała uczniów klas pierwszych (szkoły podstawowej i liceum) i klasy IV szkoły podstawowej. Mówiła o planach, zadaniach, przedsięwzięciach czekających całą społeczność szkolną. Wspomniała także o ważnych rocznicach: wybuchu II wojny światowej i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie życzyła wszystkim owocnej pracy oraz bezpieczeństwa w szkole; to ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ w szkole przybyło nam wiele dzieci, co przyjęliśmy z radością. Przejdź do galerii
Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich dzień 22 czerwca – zakończenie roku szkolnego. W pierwszej części tego dnia uroczyste zakończenie mieli uczniowie klasy I SP oraz licealiści. Pani dyrektor Halina Bogatek podsumowała sukcesy naszych uczniów w roku szkolnym 2017 / 2018, następnie wręczyła stypendia naukowe wyróżniającym się w nauce uczniom: Wioletcie Górnej, Sylwii Biłeńki, Oliwii Dankowskiej, Agacie Krajewskiej, Marcinowi Kiełkowi, Paulinie Giergasz, Stanisławowi Karpisiakowi, Aleksandrze Szmigiel, Natalii Liczbińskiej, Oliwii Florkiewicz, Natalii Cichosz, Julii Szmidt oraz Wiktorii Różeckiej. Dodatkowo uczennica II b Paulina Giergasz, która uzyskała najwyższą w szkole średnią (5,3) otrzymała nagrodę książkową od p. prof. dr hab. Ilony Walkowskiej z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz została wytypowana do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, sportowe i udział w konkursach nagrodzeni książkami zostali: Kaja Kwiatkowska, Karolina Gralak, Karolina Szewczyk, Klaudia Krzywochaćko, Kamila Sykała (Ia), Agata Podgórska, Katarzyna Wróbel, Dawid Lisiak, Roksana Stępnik (Ib), Konrad Izdebski, Maciej Wojtkumski, Małgorzata Drgas, Wiktoria Czapla, Wiktoria Dyka (II b), Julia Szmidt, Natalia Cichosz, Aleksandra Wijas, Krystian Konopski, Paulina Żelazko, Wojciech Kowalski (II c) oraz Wioletta Górna (II a).
Pani dyrektor Halina Bogatek również podsumowała rok szkolny w klasie I SP – podkreśliła, ile nasi mali uczniowie nauczyli się w ciągu roku poprzez różne formy, następnie wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe, zaś dodatkowo za pilną naukę i wzorowe zachowanie wyróżniono Igora Bocheńskiego, Aleksandrę Miś, Julitę Kazimierczak oraz Kaję Paszkowską. Wychowawczyni klasy – p. Agnieszka Nowakowska podziękowała za pomoc rodzicom i opiekunom.
Pani Dyrektor podsumowała również całoroczny projekt Szkolna Wiosna Kulturalna, w którym I miejsce zajęła klasa I a i II ex aequo II b i II c.
W całorocznym konkursie na najlepszą frekwencję w klasach licealnych zwyciężyła klasa I a. Uczniowie klasy II gimnazjum zrealizowali pod okiem p. Ziemowita Patka projekt edukacyjny – zawody strzeleckie i na apelu wręczyli dyplomy oraz medale zwycięzcom w kategorii dziewcząt i chłopców.
W drugiej części dnia odbył się uroczysty apel dla uczniów klas gimnazjalnych. Pani dyrektor podsumowała wyniki w klasach II i III, osiągnięcia sportowe i naukowe. Wśród uczniów klas II wyróżniające wyniki w nauce osiągnęli: Gabriela Szmidt, Anna Kulik, Karol Mądraszek, Jakub Opanowski, Dawid Ławnicki, Hubert Sroka, Julia Tumiłowicz, Karolina Adamska, Nina Szkołuda oraz Natalia Szczepankiewicz. Nagrody pieniężne ufundowano z funduszu stypendialnego ZSO. Najwyższą frekwencję w gimnazjum osiągnęła klasa II B.
Nadszedł czas pożegnania absolwentów gimnazjum.
Tytuł Najlepszego Absolwenta Gimnazjum nr 2 otrzymała Alicja Świderska, nagrodę finansową ufundowała Rada Rodziców, a wręczył ją p. Andrzej Iwanicki. Alicja otrzymała również nagrodę od Burmistrza Miasta, którą wręczyła pani wiceburmistrz Justyna Karpisiak. Alicja również otrzymała nagrody książkowe za osiągnięcia sportowe, tytuł finalistki w Konkursie Przedmiotowym z Geografii oraz godne reprezentowanie szkoły w konkursie Pierwsza Pomoc i poczcie sztandarowym. Tytułem Najlepszego Absolwenta Sportowca uhonorowano Michała Majchrzaka. Jednorazowym stypendium nagrodzono absolwentów, którzy osiągnęli średnią 4,75 i wyżej: Sarę Woszak, Natalię Borek, Roksanę Lisiak, Magdę Tomczak, Patryka Kalinowskiego, Maję Witczak, Annę Misterkieiwcz, Paulinę Staszewską, zaś finansowe wyróżnienia za osiągnięcia sportowe otrzymali: Zuzanna Kawecka, Jakub Chomont oraz drużyny chłopców w biegach przełajowych i w piłce nożnej oraz drużyna dziewcząt w piłce ręcznej. Za bardzo dobre wyniki w nauce, udział w zawodach sportowych oraz konkursach, godne reprezentowanie szkoły oraz aktywną pracę na rzecz klasy i szkoły książkami zostali nagrodzeni: Michał Pietras, Sebastian Piguła, Barbara Rombaj, Arkadiusz Gwara, Kamil Kozłowski, Sara Woszak, Roksana Lisiak, Adrian Szkołuda, Paulina Staszewska oraz Krystian Jędraszak. Po oficjalnej części podsumowań, rozdaniu świadectw przez wychowawców, podziękowań i listów gratulacyjnych dla rodziców przyszedł czas na podziękowania dla nauczycieli i rodziców od uczniów – w ich imieniu swoją mowę wygłosiła Maja Witczak. Koniec kolejnego etapu edukacji symbolicznie zwiastował dźwięk ostatniego dzwonka. Ze śpiewem na ustach uczniowie rozeszli się do klas, by pożegnać się z wychowawcami.
Absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołych, zaś uczniom ZSO, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji i bezpiecznego powrotu do szkoły 3 września.
Nagrody ksiązkowe oraz finansowe za najlepszą frekwencję ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
W dniach 18. - 19. 06. 2018r. Narodowy Instytut Filmowy – Instytut Audiowizualny po raz dziewiąty zorganizował Festiwal Filmoteka Szkolna, w którym – dzięki wygranej Wojtka Siwika – udział wzięli Wojtek, Małgorzata Jarosz (opiekun) oraz uczennica klasy I a Weronika Kasowska. Całe przedsięwzięcie było precyzyjnie zaplanowane. Pierwszego dnia po przyjeździe ruszyliśmy do Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych na prelekcje poświecone postprodukcji filmu, prowadzący wprowadzili nas w tajniki pracy z kolorem i światłem w filmie, odkryli m.in. dlaczego Ida i Zimna wojna kręcone były oryginalnie w kolorze. Następnie w kinie Iluzjon odbyła się finałowa gala, na której podsumowano wszystkie tegoroczne przedsięwzięcia Filmoteki Szkolnej (konkursy na recenzje, olimpiada, projekty) i nagrodzono wyróżnionych dyplomami i książkami. Wojtek w imieniu laureatów konkursu Skrytykuj podziękował organizatorom za możliwość pokazania swoich filmowych zainteresowań i piękną nagrodę, czyli pełnienie roli jurora na Festiwalu Filmowym Ale Kino! Organizatorzy (Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Filmowy, CEO, Wyższa Szkoła Filmowa) podziękowali wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w filmowych projektach i tę część zakończono wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników festiwalu. W przerwie chętni mogli sobie zrobić zdjęcia w Fotobudce z różnymi rekwizytami, co wywołało sporo zabawy. Po przerwie obejrzeliśmy film Mieczysława Krawicza Sportowiec mimo woli (1939r.) z rewelacyjnymi kreacjami Adolfa Dymszy i Aleksandra Żabczyńskiego, do którego ciekawie wprowadził nas Michał Pieńkowski, prezentując proces rekonstrukcji odnalezionego dzieła. Następny dzień upłynął nam na warsztatach. Dr Maciej Dowgiel poprowadził zajęcia dla nauczycieli: Zmiany w podejściu do filmu i kina w związku z rozwojem nowych mediów. Natomiast uczniowie najpierw dyskutowali na temat istoty dobrej krytyki filmowej, analizowali pod tym kątem obejrzaną animację, zaś w drugiej części brali udział w warsztatach wypowiedzi dokamerowej: każdy musiał opowiedzieć przed kamerą o swoim ulubionym filmie, co następnie Tomasz Kolankiewicz analizował i wskazywał mocne i słabe strony wypowiedzi. Wszyscy uczestnicy na koniec otrzymali upominki. Zanim wyjechaliśmy do domu, skorzystaliśmy z okazji i obejrzeliśmy w Zachęcie wystawę dzieł japońskiego artysty mieszkającego w Polsce od 1959r. Koji Kamoji.
Dwa dni w stolicy minęły bardzo szybko, ale ... film się nie urywa i w przyszłym roku weźmiemy udział w projektach filmowych FINA.
Z tego miejsca chcemy podziekowac organizatorom, a zwłaszcza p. Tytusowi Ciskiemu za opiekę.
21 czerwca odbył się konkurs "Talenty na start". Wzięły w nim udział klasy gimnazjalne oraz klasa pierwsza szkoły podstawowej. Uczniowie zaprezentowali rozliczne talenty: taneczne, aktorskie, wokalne. Wszystkie klasy świetnie poradziły sobie z zadaniem. Każda z nich przygotowała wspaniały występ. Publiczność nagradzała utalentowanych uczniów gromkimi brawami a jury ogłosiło werdykt. Konkurs wygrała klasa II B, drugie miejsce zajęła klasa III B, a trzecie II C. Świetnie poradziły sobie również pierwszaczki, otrzymując za występ nagrodę specjalną. Wygranym gratulujemy.
Klasa IIb LO wyjechała w niedzielę 10. czerwca na swoją wycieczkę klasową z biurem podróży Mega Tours. Po długiej podróży uczniowie i opiekujący się nimi nauczycielki: p. Alicja Tyl, p. Grażyna Bartkowiak i p. Marzena Kwaśniewska, dotarli do hotelu w okolicach Budapesztu, gdzie relaksowali się min. w basenach termalnych. Podczas drugiego dnia wycieczki pani przewodnik pokazała grupie miasto Esztergom – jedno z najstarszych węgierskich miast, Wyszehrad – miasto w zakolu Dunaju. Tutaj grupa odwiedziła zamek Macieja Korwina i cieszyła oczy przepięknym widokiem z zamkowej góry. Następnie uczniowie udali się do miasteczka Szentendre, gdzie zwiedzili min. Muzeum Marcepana.
Dzień trzeci koncentrował się na zwiedzaniu Budapesztu. Pani przewodnik rozpoczęła wycieczkę na Placu bohaterów, przy pomniku Millenium, następnie uczniowie obejrzeli Zamek Vajdahuniad oraz przepiękny budynek Parlamentu węgierskiego i przejechali na Wzgórze Gellerta, skąd podziwiali niepowtarzalną panoramę miasta. Grupa obejrzała zmianę warty przed pałacem Prezydenckim, a następnie Basztę Rybacką i Kościół Macieja. Ukoronowaniem tego dnia były zakupy w hali targowej przy ulicy Vaci i spacer deptakiem.
Dzień czwarty to coś dla ciała. Młodzi ludzie spędzili miło czas na kąpielisku termalnym Palatinus, na Wyspie Małgorzaty w Budapeszcie. W drodze powrotnej grupa zwiedziła jeszcze Bratysławę. Pan przewodnik pokazał uczniom miasto, min.: wzgórze zamkowe, na którym stoi słowacki Parlament i zamek królewski, a następnie młodzież przespacerowała przez miasto, w którym zobaczyła min.: Katedrę Sw. Marcina, Michalską Bramę i rynek miasta z ratuszem. Przewodnik opowiadał również o realiach życia na Słowacji i ciekawostkach kulturowych.
Polecamy wszystkim tę wycieczkę.
20 czerwca bieżącego roku uczniowie ZSO spędzili promując aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Na boisku szkolnym uczniowie klas licealnych, gimnazjalnych i klasy pierwszej szkoły podstawowej uczestniczyli w następujących konkurencjach: prezentacja zdrowych przekąsek, łakomczuch, wspólne skakanie, skoki w workach, zabawa z balonami, slalom z piłką, hula - hop oraz w konkursie wiedzy o igrzyskach olimpijskich. Za każdą konkurencję poszczególne klasy zdobywały punkty, które po zsumowaniu pozwoliły wyłonić zwycięzców. W kategorii klas gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła klas IIIB, drugie miejsce klasa IIA, natomiast miejsce trzecie klasa II C. W kategorii klas licealnych na miejscu pierwszym uplasowali się uczniowie klasy IIb, a na drugim Ia. Świetnie bawili się rywalizując między sobą nasze pierwszaki z podstawówki. Wszyscy uczestnicy na zakończenie tego dnia częstowali się kawałkami arbuza, a zwycięzcy otrzymali także piękne statuetki.
Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia byli uczniowie klasy IIc liceum, a pomagali im w tym nauczycielki zespołu przyrodniczego: R. Franczak, M. Sobczyk i G. Bartkowiak. Całość świetnie poprowadziła jedna z uczennic wcześniej wymienionej klasy- Martyna Wolak.
14 czerwca w ramach „Przeciwnowotworowej edukacji młodzieży” w naszej szkole odbyło się spotkanie z lekarzem onkologiem Przemysławem Bartkowiakiem, absolwentem naszego liceum. Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych, a jego celem była szeroko pojęta profilaktyka onkologiczna.
Pan doktor wyjaśnił czym zajmuje się onkolog i przybliżył uczniom tematykę dotyczącą współczesnej walki z rakiem. Zaprezentował też dane statystyczne na temat zachorowań na nowotwory na świecie i w Polsce.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali. Była też możliwość zadawania pytań, a było ich naprawdę sporo. Pytano między innymi o to: czy rak to, to samo co nowotwór, czy jest dziedziczny, jakie są przyczyny powstawania raka, jak bronić się przed rakiem, jak wzmacniać układ odpornościowy, czy do onkologa potrzebne jest skierowanie, czy zdarzają się sytuacje samoistnego cofnięcia się raka, ilu pacjentów leczy pan doktor rocznie, ilu udało się wyleczyć.
Ci z naszych uczniów, którzy planują w przyszłości kształcić się w kierunku lekarskim dopytywali o to, jakim był uczniem, czy dużo czasu poświęcał nauce, czy studia medyczne są naprawdę ciężkie itp.
Na zakończenie Pan Przemysław zwrócił uwagę słuchaczy na to, by dbali o zdrowie, pamiętali o odpowiednim żywieniu, aktywności fizycznej i by nie ulegali nałogom, bo to główne przyczyny choroby nowotworowej. Podkreślił, że koszt leczenia onkologicznego w niektórych przypadkach może wynosić kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Gdyby to od niego zależało, to palacze sami by płacili za swoje leczenie. Wspomniał też o badaniach profilaktycznych. Zachęcał, by uczniowie wpłynęli na swoich bliskich i rodziców, którzy otrzymują zaproszenia na badania, gdyż jak zaznaczył jedynie 5% wezwanych stawia się na badania.
8 czerwca odbył się Bal Gimnazjalny uczniów kończących naukę w gimnazjum. Na początku młodzież zatańczyła tradycyjnie poloneza. Po podziękowaniach odczytanych przez uczennice klasy IIIA głos zabrała wicedyrektor Joanna Matuszak, która oficjalnie rozpoczęła tę uroczystość.
Po części oficjalnej na parkiecie pojawiła się młodzież, bawiąca się radośnie przy dźwiękach muzyki. Wszyscy uczniowie uważają bal za bardzo udany i aż trudno uwierzyć, że ich nauka w naszym gimnazjum dobiega końca.
11 czerwca uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej wybrali się na zorganizowany przez Uniwersytet Zielonogórski Festiwal Nauki. Pierwszaki uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych „Młodzi badacze przyrody”, w trakcie których miały okazję obserwować bogactwo otaczającego świata pod mikroskopem. Z wielkim zainteresowaniem oglądali różne owady, pajęczaki, żywe ślimaki, części roślin i kryształy.Po pasjonujących obserwacjach udali się na wykład. Jego tematem były wędrówki bocianów białych. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia tych pięknych ptaków oraz poznali metody monitorowania dróg ich migracji do Afryki. Po wykładzie czekały na pierwszaków jeszcze jedne pasjonujące zajęcia. Tym razem w laboratorium biotechnologii mogły obejrzeć rosnące kolonie bakterii mlekowych. Uczniowie dowiedzieli się także do czego są wykorzystywane przez człowieka. Dodatkowo każdy wykonał własny posiew z tych bakterii.
Po wysiłku intelektualnym przyszła pora na relaks. Uczniowie udali się do parku trampolin Skokoloco. Pod czujnym okiem opiekunek i instruktorów korzystali z atrakcji tego miejsca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do Gubina.
Dnia 10 czerwca od godz. 13:00 szkolne koło Caritas ZSO, które działa przy parafii pw. Trójcy Świętej, pod opieką Pani Darii Łazan i ks. Mariusza Wysakowskiego zorganizowało Dzień Dziecka. Wolontariusze z ZSO przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji, którymi m.in były: pokazy psów ratowniczych, pokaz wozów strażackich, konkurencje sportowe, gra terenowa, malowanie twarzy czy wspólne tańce. Ponadto na dzieci czekał również poczęstunek, który został przygotowany przez wolontariuszy oraz rodziców. Podczas trwającej akcji, dobrze bawiły się nie tylko dzieci, ale również zaproszeni goście, którzy chętnie przyłączali się do wspólnej zabawy.
Po wyczerpującej zabawie dzieci z uśmiechem na pomalowanych twarzyczkach wróciły do domów. Natomiast na wolontariuszy czekało sprzątanie, które po tak satysfakcjonującym dniu było przyjemnością.
Wkrótce koniec roku szkolnego; sprzyja to różnym powtórkom, podsumowaniom. Uczniowie klasy III B w ramach kilku lekcji języka polskiego przygotowywali słowno- graficzne prezentacje o epokach literackich. Po wcześniejszym wylosowaniu epoki należało zebrać informacje o: ramach czasowych, ważnych wydarzeniach, twórcach, filozofach, utworach, wybrać słowa kluczowe związane z daną epoką. Następnie przedstawić zebrany materiał graficznie. Powstały ciekawe pomoce dydaktyczne, których część można oglądać na szkolnym korytarzu. Pozostałe znajdują się w gabinecie 112 i przydadzą się licealistom na lekcjach powtórkowych, a także przyszłorocznym maturzystom. Gimnazjalistom gratuluję pomysłowości.
W 20. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych poetów Sejm uchwalił rok 2018 Rokiem Herberta. Nasza Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się trdycyjnie już w obchody, organizując konkurs czytelniczy Życie i twórczość Zbigniewa Herberta. Konkurs stanowił jedną z towarzyszących imprez 57. Wiosny nad Nysą.
1 czerwca 2018r. w MBP trzyosobowe zespoły uczniów szkół ponadgimnazjalnych (ZSO, ECKZiU, ZSLiT) rywalizowały ze sobą w czteroetapowych konkurencjach, które sprawdzały znajomość biografii i twórczości poety. Drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Wioletta Górna, Agata Krajewska (II a) i Maciej Wojtkumski (II b) od pierwszego etapu wysunęła się na prowadzenie i w efekcie – tradycyjnie już – zajęliśmy I miejsce.
Gratulujemy sukcesu!
Wyniki Szkolnej Wiosny Kulturalnej po VI etapie:
Ia - 64
Ib - 39
IIa - 51
IIb - 61
IIc - 62
Cztery ekipy klas mundurowych im. Ułanów Karpackich z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie wystartowały w XXIII Marszu Nadodrzańskim. Kadeci mieli do pokonania kilkunastokilometrową trasę z dziesięcioma przeszkodami. Członkowie Stowarzyszenia Strzelecko - Obronnego Gubiński Klub Sportowy Pionier wykonali zadanie na medal. Wszystkie drużyny ukończyły marsz, a chłopcy z klasy IIa w składzie: Grzegorz i Krzysztof Ziółkowscy, Marcin Kiełek, Patryk Krześlak i Dawid Witczak wywalczyli srebrny medal, nagrody indywidualne oraz stół do tenisa stołowego dla szkoły ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim.
Trasa marszu była wyczerpująca, bo z nieba lał się żar. Drużyna chłopcówz klasy Ib zajęła czwarte miejsce, a drużyny dziewcząt - siódme i jedenaste. Warto dodać, że za dziewczętami do mety dotarło aż 12 ekip mundurowych. Wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania za pokonanie morderczej trasy i własnych słabości.
Uczniowie klasy III B włączyli się w obchody ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA. Na lekcjach języka polskiego przygotowali słowno- graficzne prezentacje postaci tego znanego polskiego poety. Ich celem było wybranie z ciekawej biografii twórcy i jego bogatego dorobku pisarskiego tego, co sami uznali za godne zapamiętania i zaproponowania innym. Poznali Pana Cogito, bohatera kilkunastu wierszy Z. Herberta. Pracy uczniów przyświecała idea, aby stworzyć taką prezentację, którą sami chcieliby oglądać, (bo przyciąga uwagę, zachęca do czytania i może zapamiętania czegoś). Część prac można oglądać na szkolnym korytarzu.
Grupa uczniów naszego liceum w tym roku szkolnym realizowała projekt przygotowany przez Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, w ramach którego raz w miesiącu lekcje WOS-u były prowadzone przez prawników. Podsumowaniem tego projektu był udział naszych uczniów: Michała Kaszyka, Macieja Wojtkumskiego, Nikoli Janickiej, Agaty Krajewskiej i Wioletty Górnej w konferencji naukowej "Pociąg do Sprawiedliwości - rola wymiaru sprawiedliwości w życiu społecznym", która odbyła się 22 maja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wykładów m.in.: prof. dr hab. Stanisława Waltosia z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Andrzeja Bisztygi z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. dr hab. Katarzyny Dudki z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.
Konferencja stanowiła element obchodów Dnia Edukacji Prawnej oraz Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Udział licealistów w tym projekcie przybliżył im specyfikę zawodów prawniczych, z którymi niektórzy z nich wiążą swoją przyszłość. Spotkania uczniów z prawnikami umożliwiła nauczycielka WOS-u Teresa Grajek.