22 i 23 marca uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w rejonowym etapie Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii recytacja. Przedstawiciele klas I - III zostali wyłonieni w szkolnym konkursie recytatorskim, natomiast pozostałe klasy reprezentowali chętni uczniowie.
Wiersze polskich poetów recytowali:
w I kategorii wiekowej: Amelia Nieściór, Paweł Bachorski, Hanna Polaszyk, Maja Sulikowska, Maja Nowakowska i Lilia Patek;
w II kategorii: Aleksandra Polaszyk i Marcel Konečný;
w III kategorii: Amelia Bistułańska i Antonina Pietsch.
Wszyscy pięknie się zaprezentowali na scenie Gubińskiego Domu Kultury.
Uczniowie ZSO w Gubinie zadbali o to, by powitanie Pierwszego Dnia Wiosny odbyło się hucznie i z pomysłem.
Najmłodsi uczniowie zaopatrzeni w samodzielnie wykonane instrumenty muzyczne wyruszyli w barwnym pochodzie na Wyspę Teatralną. Już z daleka cieszył oko korowód barwnie ubranych uczniów, recytujących ludowy wiersz "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno...". Uczniowie klasy I SP wraz z wychowawczynią Kamilą Ziemann - Żuk przygotowali Marzannę symbolizującą odchodząca zimę.
Świętowanie zakończono wspólnym ogniskiem na dziedzińcu szkoły, Było pieczenie kiełbasek, wspólne gry, zabawy i przede wszystkim bardzo aktywnie spędzony czas.
Wiosno- witamy!
Klasa II SP na lekcjach informatyki poznawała tajniki szyfrowania m.in. za pomocą kodu czekoladkowego i Cezara. Swoje nabyte nowe umiejętności grupy sprawdzały podczas gry terenowej. Na szkolnym podwórku rozmieszczone były zadania z informatyki (należało zakodować podaną informację szyfrem Cezara i czekoladkowym), matematyki (mnożenie i dzielenie w zakresie 30) oraz języka polskiego (umiejętność rozpoznawania spółgłosek miękkich oraz znajomość zasad pisowni „ó” i „u”). Oczywiście, najpierw należało odgadnąć, gdzie są ukryte zadania, a wskazówki znajdowały się w wierszykach – zagadkach i kodach QR. Dzieci nie tylko sprawdzały swoje umiejętności i wiedzę, ale również kształtowały umiejętność pracy zespołowej. Wszyscy świetnie się bawili, z pewnością niedługo znowu zagramy w terenie!
Grę terenową przygotowała Małgorzata Jarosz.
Na prośbę Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji i Nauki Pana Jacka Banasia, przekazujemy Państwu broszury opracowane przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” i „ Nastolatki w wirtualnym tunelu”. Zapraszamy rodziców i nauczycieli do zapoznania się z poradnikami.
21 marca w naszej szkole odbył się kolejny dzień tematyczny - Dzień Bez Plecaka, a pomysłów na to, w czym można przynieść książki nie zabrakło.
Samorząd Uczniowski zadbał o muzykę podczas przerw, która wprowadziła wszystkich w wesoły, wiosenny nastrój.
W grudniu odbył się konkurs na wykonanie najpiękniejszego kalendarza adwentowego. W ubiegłym tygodniu wyróżniono i nagrodzono 3 najlepsze prace uczniów szkoły podstawowej. Pierwsze miejsce otrzymała Aleksandra Miś, uczennica kl. V, drugie Stanisław Stobba z kl. II, a trzecie Marceli Połatyński z kl.I. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
18 marca bieżącego roku w naszej szkole została zorganizowana wystawa zdjęć o tematyce: „MÓJ PUPIL”.
Pupilem mógł być pies, kot, świnka morska, papuga, a także rybka, szczur czy inny zwierzak, który jest przyjacielem i którym chcieli pochwalić się nasi uczniowie. Zdjęcia oglądane na wystawie idealnie odzwierciedlają charaktery zwierzat. Wśród sfotografowanych pupili pojawili się: wąż Bogdan, świnka morska Duduś, kot Kluska, kurka Gosia, szczur Lilka czy pająk Spejson. Wystawa jest naprawdę fantastyczna. Dziękujemy za udostępnienie zdjęć i zapraszamy do oglądania.
Marcowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Przeczytacie w nim wywiad z panią dyrektor Małgorzatą Kijewską; opowiedziała w nim o wyzwaniach, którym musi sprostać szkoła, o planach i o tym, co udało się zrealizować. Dowiecie się, czym zaskoczył uczniów dziadek jednej z licealistek, a także jak potrzebującym z Ukrainy pomaga Szkolne Koło Wolontariatu. Niezmiennie w stałych rubrykach nowe treści. Zachęcamy do czytania. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zespół redakcyjny
Od 1 marca Szkolny Klub Wolontariatu organizuje w naszej szkole akcję pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy. Na korytarzach szkolnych pojawią się plakaty z listą artykułów, które są obecnie najbardziej potrzebne - szczególnie dla dzieci i osób starszych. Przyniesione artykuły należy składać w szatni szkolnej w godzinach od 8.00 do 11 00.
Uczniowie klasy II SP pod kierunkiem pedagoga szkolnego - Magdaleny Nieściór wystawili w auli szkolnej spektakl teatralny.
Mali aktorzy przygotowywali się do swojego występu z dużym przejęciem. Zadbali również o plakaty promujące ich występ, odpowiednie i pomysłowe stroje oraz dekoracje.
Swoim występem dzieci wprowadziły wszystkich w wesoły i wiosenny nastrój. Jednak przede wszystkim w przekazie najmłodszych uczniów wybrzmiały ważne zasady codziennego dbania o siebie, o swoje zdrowie i o najbliższych.
Obecni w auli: dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie wielokrotnie nagradzali aktorów gromkimi brawami.
W dniu 9 marca uczniowie z klasy I i II liceum o profilu wojskowym szkolili się w Gubinie na obiektach Stowarzyszenia PIONIER. Na zajęciach z łączności zapoznali się z budową i użytkowaniem przewodowych i bezprzewodowych środków łączności stosowanych na polu walki. Kadeci uczyli się z budowy i przegotowania do pracy radiostacji UKF typu RRC 9200 i telefonów polowych AP82. Praktycznie prowadzili pracę w kierunku i w sieci radiowej oraz prowadzili rozbudowę przewodowej sieci telefonicznej. Największym zainteresowaniem cieszyło się prowadzenie rozmów zgodnie z zasadami korespondencji radiowej.
Zajęcia z terenoznawstwa obejmowały pracę z mapą wojskową w terenie, czytanie mapy i porównanie z rzeczywistym terenem. Doskonalili posługiwanie się busolą, GPS oraz podręcznymi przyrządami pomiarowymi. Obliczali na mapach azymuty i opracowywali szkice drogi marszu.
Kolejne zajęcia wojskowe w ramach szkolenia OPW przewidziane są na początku kwietnia i będą obejmowały szkolenie saperskie.
Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie włączyli się do akcji. Zebrane dary zostały przekazane do Urzędu Miasta.
Członkowie naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz uczniowie z klas mundurowych pomagali także przy obsłudze uchodźców przebywających w sali gimnastycznej SP nr 3 w Gubinie.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za ich godną pochwały postawę.
Senat RP specjalną uchwałą ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza; łączy się ze 130 rocznicą jego urodzin i 80 rocznicą śmierci. Uznano go za jednego z najoryginalniejszych twórców XX wieku. Uczniowie mają okazję poznać część jego dorobku literackiego, ponieważ w podstawie programowej znajdują się wybrane opowiadania z cyklu Sklepy cynamonowe. Licealiści z klasy III a (lingwistycznej) przygotowali prezentacje poświęcone życiu i twórczości Brunona Schulza. W ten sposób włączyli się w obchody rocznicowe, a także poszerzyli kontekst omawianych na lekcjach opowiadań. Prezentacje miały wspólny tytuł: W magicznym świecie Brunona Schulza. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
10 marca z inicjatywy nauczycielek: Żanety Cichosz, Teresy Grajek i Grażyny Bartkowiak odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z panem Stefanem Pilaczyńskim, znawcą lokalnej historii.
Na spotkanie tłumnie przybyli uczniowie szkoły podstawowej i liceum. Prelegent ciekawie opowiadał o historii Gubina - tej przed- i powojennej. Pytań było tak dużo, że trzeba było przerwać i umówić się na następny "wieczór".
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W etapie rejonowym tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowały: w kategorii szkół podstawowych – Maja Kowal z klasy VII, w kategorii szkół ponadpodstawowych – Oliwia Jawińska z klasy II b.
Oliwia zajęła I miejsce i będzie brała udział w etapie wojewódzkim. Maja natomiast otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie dziękujemy dziewczynom za udział w olimpiadzie i gratulujemy wiedzy.
Dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego zaprosił uczniów pierwszej klasy wojskowej na organizowany przez sekcję wychowania fizycznego Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w Czerwieńsku.
Impreza ta jest wydarzeniem ogólnopolskim i odbywa się w wielu miastach całego kraju. Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Czerwieńsku mieli do pokonania 1963 metry, ta liczba stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek - podkreślali organizatorzy wydarzenia.
Bieg, oprócz popularyzacji biegania jako formy aktywności oraz promocji zdrowego stylu życia ma także na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz rozpowszechnianie wiedzy i podtrzymywanie świadomości historycznej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych.
Na zakończenie uroczystości ppłk Piotr Jaraczewski zastępca dowódcy 4ZPplot podziękował wszystkim kadetom klasy wojskowej za godne reprezentowanie szkoły. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia biegu, medal oraz pamiątkową koszulkę.
2 marca 2022 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski zorganizowany przez Żanettę Cichosz, Kingę Adamską i Anetę Markowską. Chętni uczniowie z klas I - III recytowali wiersze znanych polskich poetów. Organizatorów ucieszyła duża liczba uczestników, chcących zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie na szkolnej scenie. Komisja konkursowa w składzie: Kinga Adamska, Aneta Markowska, Stanisława Krygowska postanowiła przyznać nagrody następującym osobom:
I miejsce - Amelia Nieściór kl. II SP
II miejsce - Paweł Bachorski kl. III SP
III miejsce - Hanna Polaszyk kl. I SP
Wyróżnienia: Maja Nowakowska, Maja Sulikowska, Lilia Patek z kl. I SP
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominki a nagrodzeni - książki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu dzieci oglądały krótkie filmiki i dyskutowały o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci. Uczniowie poznali przygody Sieciaków i Sieciuchów. Podsumowaniem zajęć były rysunki tematycznie związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.