Podsumowano V edycję szkolnego konkursu JĘZORY; spośród klas biorących udział w zmaganiach konkursowych wyłoniono najlepsze. Komisja konkursowa oceniająca plakaty brała pod uwagę: koncept, związek z tematem konkursu (w tym roku- Dzień przyjaznych słów), estetykę wykonania i ogólne wrażenie. Zwycięskie klasy otrzymają: nagrody pieniężne, medale i dyplomy.
*Serdecznie dziękuję panu A. Iwanickiemu za finansowe wsparcie tego projektu.
Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się wkrótce, o czym poinformujemy.
Alicja Tyl
Wyniki konkursu:
I miejsce- klasa I b LO
II miejsce- klasa II b LO (dwa plakaty)
III miejsce- klasa V a SP
Kadeci realizujący program szkolenia oddziałów przygotowania wojskowego klas mundurowych im. Ułanów Karpackich z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gubinie w środowe przedpołudnie 23 lutego odbyli szkolenie wojskowe na placach ćwiczeń i strzelnicy bojowej Stowarzyszenia Strzelecko - Obronnego Gubiński Klub Sportowy Pionier. Zajęcia prowadzili żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Uczniów podzielono na pięć podgrup szkoleniowych. Realizowano zagadnienia, które mają jak najlepiej przygotować ich do strzelania bojowego i umiejętnego posługiwania się bronią. Ćwiczono łączne czynności do strzelania, budowę i użytkowanie karabinka, przyjmowanie postaw strzeleckich leżąc i klęcząc, ćwiczenia przygotowawcze do strzelania z wykorzystaniem trenażera Cyklop i odbyto strzelanie z kbks. Dodatkowo doskonalono umiejętności poruszania się z bronią na polu walki.
Wiedza zdobyta na dzisiejszych zajęciach zostanie sprawdzona już niebawem, bo w ostatnim tygodniu marca kadeci będą wykonywać strzelanie szkolne do figury bojowej 23p z karabinka 5,56 mm Beryl na obiekcie szkoleniowym 5Kbsap.
Kolejne zajęcia praktyczne w ramach szkolenia OPW już 9 marca również na obiektach Stowarzyszenia Pionier
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak co roku w obchody włączyli się nasi uczniowie. Brali udział w V edycji szkolnego konkursu JĘZORY, który w tym roku przebiegał pod hasłem Dzień przyjaznych słów. Klasy biorące udział w konkursie wybierały 10 słów/zwrotów o pozytywnym zabarwieniu (przyjaznych), uzasadniały ich wybór i przygotowywały plakat. W zmaganiach konkursowych brały udział klasy: V a, VII a SP i klasy licealne: I a, I b, II a, II b, III a/ling., III b. Prace dotarły do komisji konkursowej, ale ze względu na pracę zdalną konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty . Prosimy o cierpliwość. Wkrótce ogłosimy wyniki. Niektóre plakaty nadesłane przez klasy można oglądać w lutowym numerze K.I.T.-u, a na stronie prezentujemy dwa z nich.
Alicja Tyl
Wracamy po feriach; nowy numer K.I.T.-u jest już dostępny. Przeczytacie, co myślą o zakochiwaniu się uczniowie (dziś walentynki!). Refleksje kilku wolontariuszek, które pracowały w czasie Finału WOŚP w Gubinie. Kilka słów o balu studniówkowym. Zobaczycie niektóre prace konkursowe przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. A w wywiadzie z redaktor naczelną… jej następczyni. W stałych rubrykach nowe treści. Zapraszamy do lektury. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zapraszamy do lektury- zespół redakcyjny
15 stycznia 2022 r. uczniowie klas trzecich LO, Dyrekcja ZSO, wychowawcy i kadra pedagogiczna spotkali się, by zgodnie z tradycją, wspólnie bawić się na studniówce. Dla maturzystów był to pierwszy i jeden z najważniejszych bali w życiu. Więc do wspólnego świętowania przygotowali się niezwykle starannie, o czym świadczyły nie tylko piękne kreacje pań i eleganckie stroje panów, ale też przebieg spotkania. Ten niezwykły wieczór rozpoczął się częścią oficjalną, którą poprowadzili Anastazja Vorwerk i Filip Wiśniewski. W imieniu koleżanek i kolegów podziękowali Dyrekcji, wychowawcom , nauczycielom i pracownikom administracji za wspólnie spędzone lata i atmosferę , która sprzyjała zdobywaniu wiedzy oraz realizacji pasji. Słowa uznania skierowali także do rodziców, którzy perfekcyjnie zajęli się organizacją studniówki.
Dyrektor ZSO - Pani Małgorzata Kijewska skierowała wiele serdecznych słów pod adresem maturzystów i życzyła im szampańskiej zabawy i powodzenia na maturze.
Zgodnie z tradycją część taneczną balu rozpoczął polonez przygotowany przez Roberta Woszaka. Po uroczystej kolacji nadszedł czas na zabawę taneczną przerywaną różnymi konkursami. Udana zabawa trwała do białego rana, a tańczące pary zapełniały parkiet do ostatniej zagranej melodii.
Od 31 stycznia do 27 lutego 2022 roku w ZSO w Gubinie nauka w klasach V i VII SP oraz w klasach licealnych będzie odbywała się zdalnie.
Klasy I - IV SP uczą sie stacjonarnie.
Uczniowie klas I - III SP wzięli udziału w konkursie czytelniczo-plastycznym, który polegał na codziennym 10-minutowym czytaniu książek przez 21 dni, potwierdzonym podpisem rodzica w dzienniczku czytania. Drugim etapem konkursu było wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do ulubionej przeczytanej książki. Uczniowie klasy I wykonywali ilustracje do książki, kIasa druga rysowała komiks, a trzecioklasiści mieli za zadanie zareklamować wybraną przez siebie książkę. Komisja sędziowska postanowiła nagrodzić następujących uczniów:
I miejsce - Hania Polaszyk z kl. I SP
II miejsce - Amelia Nieściór z kl. II SP
III miejsce - Antek Bezdziczek z kl. III SP
Wyróżnienie - Julia Smyk z kl. II SP
Dzieci otrzymały nagrody książkowe, dyplomy i małe upominki. Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dzieciom, aby nigdy nie "wyrosły z czytania"
Redakcja serwisu www.otouczelnie.pl przygotowała dla Was bezpłatny niezbędnik online o studiach, kierunkach studiów, zasadach rekrutacji oraz maturze 2022.
Linki do artykułów:
W grudniu w klasie I SP była realizowana innowacja pedagogiczna pt.: "Kalendarz adwentowy". Od początku miesiąca do Wigilii dzieci poznawały zwyczaje bożonarodzeniowe z Polski i ze świata. Wykonywały również różne zadania związane ze Świętami Bożego Narodzenia, zapisane na kartkach kalendarza. 3 grudnia uczniowie wykonali łańcuch, by ozdobić klasową choinkę. 7 grudnia mama Mai Nowakowskiej pani Joanna, w ramach warsztatów, wykonała z dziećmi aniołki ze sznurka czesanego. Zadaniem dzieci było także powiedzenie sobie czegoś miłego, albo zrobienie wspólnego zdjęcia oraz wykonanie lampionów.
W domu na weekend dzieci w ramach ćwiczeń z kalendarza wykonywały m.in. dobry uczynek, grały w gry planszowe wspólnie z rodziną lub oglądały bajkę o tematyce świątecznej.
14 stycznia 2022 r. w auli szkolnej działała kawiarenka z pysznymi ciastami upieczonymi przez uczniów i rodziców. Dochód ze sprzedaży wypieków oraz pieniądze zebrane do puszki zostaną przekazane gubińskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowaniem akcji zajął się szkolny wolontariat oraz Samorząd Uczniowski.
Pod koniec grudnia 2021 r. do laureatki Lubuskiego Konkursu Literackiego Trenujemy wyobraźnię Julii Sikorskiej z klasy III d dotarła nagroda. To książkowa publikacja zawierająca opowiadania wszystkich finalistów i laureatów. Przypominamy, że wyróżnione opowiadanie Cztery pory roku można przeczytać we wrześniowym numerze gazetki szkolnej K.I.T.
Jeszcze raz gratulujemy Julii i życzymy twórczej weny na maturze😊
17 grudnia 2021 r. z inicjatywy uczniów klas pierwszych odbyła się w auli szkolnej debata oxfordzka poświęcona prawom rodziny. Teza debaty brzmiała „Rodzina tradycyjna czy nowoczesna?”
Debatujący z klasy I a w składzie: Melania Krajewska, Maja Zakościelna, Zuzanna Majchrzak, Nikola Gromek i Rafał Muskała przygotowali, przedstawili i bronili argumentami wyższości rodziny tradycyjnej. Zespół klasy I b - Zuzanna Romanowska, Alicja Turowska, Maja Piwowarczyk, Maja Januszewska i Jakub Ilasz z wielkim zaangażowaniem przytaczali argumenty za wyższością rodziny nowoczesnej. Dyskusja była bardzo ostra. Publiczność mimo iż optowała w większości za rodziną nowoczesną, to jednak skłaniała się do zaakceptowania również elementów rodziny tradycyjnej. Nad porządkiem debaty czuwała Marszałek w osobie Wiktorii Mulicy z kl. III b, którą w pracy wspierała koleżanka z klasy pełniąca rolę Sekretarza – Gabriela Koniarek. W tematykę debaty wprowadziła uczestników prezentacja mówiąca o typach, rodzajach i funkcjach rodziny przygotowana i przedstawiona przez uczennicę kl I b – Natalię Kwiecińską.
Nowy Rok witamy z najnowszym numerem K.I.T.-u. Nasza gazetka ukazuje się nieprzerwanie od 2007 roku. Kolejne zespoły redakcyjne chcą kontynuować tę wieloletnią tradycję, więc już dziś zapraszamy do współpracy. A co w styczniowym numerze? Wywiad z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu- panem R. Woszakiem, kilka słów o szachach. Ciekawe wypowiedzi o depresji wśród młodzieży, o potrzebie segregacji śmieci. A w stałych rubrykach nowe treści. Znajdziecie nas na stronie szkoły w zakładce gazetka szkolna.
Zespół redakcyjny
W grudniu odbył się konkurs plastyczny na Najpiękniejszą Ozdobę Świąteczną dla uczniów kl. I - III SP. Dzieci samodzielnie przygotowały piękne prace, które można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Były stroiki, bombki, choinki i kartki świąteczne. Komisja sędziowska przyznała kolejne miejsce:
w kl. I SP
I miejsce – Marceli Połatyński
II miejsce – Hanna Polaszyk
III miejsce – Kaja Wójciak
Wyróżnienie – Lena Przybylska
w kl. II SP
I miejsce – Tymoteusz Wysocki
II miejsce – Antonina Posiłek
III miejsce – Stanisław Stobba
Wyróżnienie – Amelia Nieściór
w kl. III SP
I miejsce – Kinga Hyla
II miejsce – Kalina Bąk
III miejsce – Kuba Krauze
Wyróżnienie – Sara Jaworska
Uczniowie otrzymali z rąk Dyrekcji i organizatorki konkursu Żanetty Cichosz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
W piątek, 17 grudnia 2021 r. w klasie III SP zorganizowano poczęstunek świąteczny. Przy pięknie udekorowanym stole uczniowie wraz z wychowawczynią rozmawiali o tradycjach i zwyczajach świątecznych, a także dekorowali pierniki przygotowane przez rodziców. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania kolęd.
Paweł Bachorski z klasy III szkoły podstawowej wziął udział w konkursie organizowanym przez Polskie Radio Dzieciom na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia – Gwiazdkopisanie. Paweł napisał wzruszające wspomnienia ze świąt spędzanych u Babci i Dziadka. Jego praca U Babci została doceniona przez jury i otrzymała wyróżnienie. Warto nadmienić, iż z wielu tysięcy nadesłanych prac, oprócz pierwszych trzech miejsc, komisja sędziowska przyznała 20 wyróżnień i wśród nich znalazło się opowiadanie Pawła. Gratulujemy!
Prace laureatów zostały wydane w formie książki elektronicznej. Można ich także posłuchać w interpretacji znanych aktorów na stronie Polskiego Radia:
Zapraszamy do Gwiazdkoczytania!
Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do zapoznania się z biuletynem NFZ na temat zdrowia. Numer piąty magazynu jest poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Miło jest nam poinformować, że nasza Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała środki na realizację programu Laboratorium Przyszłości i uzyskała środki, dzięki którym uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Otrzymane przez nas wsparcie to 60 000,00 zł, które przeznaczyliśmy na sprzęt do prowadzenia zajęć z techniki, robotyki, zajęć kulinarnych, dziennikarskich oraz na zakup sprzętu audio-video.
Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0
Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria/
W dniu 28 grudnia 2021r (wtorek) w przychodni na ul. Gdańskiej 17 będzie możliwość zaszczepienia dzieci od lat 5 przeciw Covid 19.